Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Нега по породувањето

Нега по породувањето 05 Сеп 2013 07:01 #243574

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Која беше вашата нега на раната по породувањето, користевте ли некои препарати. Некои мерки превземавте ли....почнавте можеби мидер да носите и слично.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега по породувањето 05 Сеп 2013 15:27 #243601

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Јас се породив царски и резот ми е лепен само на краевите по 2 кончиња. Мене од болница ме пуштија без никаков совет, па матичната ми рече да ја чистам со хидроген 3%, па со бетадин и да ја оставам почесто отворена да "диши". Е мене дека ми клапна мешето баш врз резот, добив егзема некоја и ми загнои околу резот. Ми се појавија црвенила и чешање. Но тоа брзо се реши со секодневно плакнење(вода и хиперманган) и истата постапка(хидроген,бетадин).

А мидер неможев да носам, ужасно ме болеше. Џабе си изнададов пари за разно-разни мидери и ништо. Издржував по неколку дена, но се откажав...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега по породувањето 05 Сеп 2013 19:24 #243608

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Se porodiv vaginalno nemav epiziotomija taka da mozam da kazam deka epten lesno pominav i nikakva specijalna nega nemav, osven tusiranje po 2-3 pati dnevno, ne mozev da se trpam od krvarenjeto. Po sovet na majka mi demek nosev mider ama ne dolgo, ne me bolese nisto samo ne znam po se sto procitav dali voopsto ima nekakvo fajde od nego.
Последна промена: 05 Сеп 2013 19:25 by Ana78.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега по породувањето 01 Фев 2014 16:45 #248374

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Za zal mene mi se sluci edno loso iskustvo, koe seuste trae. Nekolku dena pocnav povtorno da dobivam bolka i pecenje i povtorno da nemozam da sednuvam. Zemav ogledalce i sto ke vidam, kolku nokt tocno na pocetokot od rezot kaj vaginalniot otvor, ranata pootvorena i rozevka kako dete koga ke padne i ke go oguli kolenceto. Vednas otidov na ginekolog, ispadna deka imalo greska vo vnatresnite savovi pri sienje, a sega ima i infekcija. Samoto mesto e tvrdo, a vaginalno me proveri se e vo red i izgladeno. Za da ne mi dade vednas antibiotici mi rece nedela dena so odreden gel da se izmivam, da se odmivam so topla zovriena voda a vo nea lazica sol, potoa da se prskam so sprej oxycort a potoa na gaza da stavam kantarion.

Bolkata ja izgubiv ama vizuelno ne gledam mnogu podobruvanme.(a niz celo skopje gelot go nema) samo so ostanative raboti praktikuvam.

Iskreno malku poveke mi e kako teret na glava. Imala li nekoja od vas vakvo iskustvo?

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
Последна промена: 01 Фев 2014 16:45 by Mama*D*. Причина: pecatna greska
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нега по породувањето 05 Мај 2014 14:53 #250531

 • maja86
 • maja86's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Јас кога излегов од Плодност породена со царски ми кажаа само да внимавам да не кревам тешко, и да ја пребришувам раната која не беше ич голема и не ме болеше веднаш заздрави...Мал период само носев мидер и толку и се мачкав со витаминска маст и АД капки па се се врати во нормала :ehej:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.