Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Страв од породување

Ре: Страв од породување 12 Фев 2014 12:31 #248564

• Maja
  • Maja's Avatar
  • junior
  • Теми: 630
  • Thank you received: 136
Nemav strav. Bev resena da odam prirodno bez anestezija. Taka i pominav iako priznavam ne bese lesno :crknav:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Страв од породување 19 Мар 2014 09:42 #249324

• book
  • book's Avatar
  • new born
  • Теми: 61
  • Thank you received: 11
Мене највеќе ми е страв од тоа што неправилно дишам, години наназад маки мачам со тоа, еве и на Јога се запишав да видам дали во овие 2 месеци до терминот ќе научам нешто ама ептен тешко ми оди :(
А деф. е точно тоа дека прворотките се во психичка предност бидејќи незнаат што ги чека но сепак почнуваат црните мисли и кај мене :( Плус дека имав ПРЕМНОГУ болна менструација, со повраќање, страшни болки во долниот дел од стомакот,онесвестување, дехидрирање, инфузии, итн. итн и буквално на нозе неможев да стојам тие 2 дена во месецот па сега си викам како би раѓала во таква состојба (оти велат дека породилните болки биле такви слични но многу појаки ) кога јас во тие моменти името незнаев да си го кажам :ohmy:

Ре: Страв од породување 19 Мар 2014 13:25 #249333

• winnie the pooh
  • winnie the pooh's Avatar
  • toddler
  • Теми: 305
  • Thank you received: 63
book da ne te plasam ama i da ne te lazat deka ne boli, bolkite ne se ni najmalku sicni na menstrualnite, ako ti kazam deka se 1000 togas se i 10000 pati posilni, i vo tie momenti mila ni tehniki na disenje ni nisto ne pomaga (barem ne mene) jas bev bez bilo kakva anestezija taka da ....boli bre, ne se kontrolira, ama i vredi i cudo bre kako odma pominuva,cudo,na krajot se isplati

Ре: Страв од породување 20 Мар 2014 03:09 #249337

• Padme
  • Padme's Avatar
  • new born
  • Теми: 116
  • Thank you received: 30
Book, uzivaj vo bremenosta i trudi se da ne mislis mnogu na poroduvanjeto. Citaj knigi, gledaj filmcinja, pa sega ubavo vreme za shetkanje i shoping za bebeto :). Toa e cin sto ne mozes da go predvidis ili isplaniras. I jas kako prvorotka, odev na joga, vezbav disenje, citav knigi, se spremav kako za priemen ispit :) i tamu nemase sansa da disam kako sto vezbav. Bitno e da slusas sto ti zboruva timot od sestri i doktori, jas na primer vo odredeni momenti se blokirav i ne gi slusav sto mi kazuvaat i mozese za malku da nastane problem (fala bogu se ispadna ok). Jas imav i epidural i bi go preporacala na sekoja rodilka koja se poroduva spontano. I da, boli duri i so epidural, ama pominuva neverojatno brzo :). I mislam deka sekoja porodilna prikazna e individualna, taka da "think pink" i uzivaj! :)

Ре: Страв од породување 20 Мар 2014 09:54 #249343

• book
  • book's Avatar
  • new born
  • Теми: 61
  • Thank you received: 11
Едвај чекам да се породиме сите и да си ги кажуваме нашите приказни :loveya: Се надевам ќе бидат среќни :)

Ре: Страв од породување 26 Мар 2014 14:01 #249469

• Mama*D*
  • Mama*D*'s Avatar
  • junior
  • ex.DijanaP
  • Теми: 607
  • Thank you received: 93
јас кого и да прашав од второротките кога се пораѓав велеа...подобро е кога не знаеш што те чека.
Еве сега кога сум породена си велам, па јас воопшто и не сум била многу уплашена,....ама сега кога знам како е тоа ... уххх се плашам од самата себе, и си велам знам дека еден ден пак мора да биде, ама нека биде како што беше (зошто гледано добро беше, во споредба со други прказни), само да не биде полошо/потешко.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!

Ре: Страв од породување 05 Мај 2014 14:42 #250528

• maja86
  • maja86's Avatar
  • new born
  • Теми: 19
  • Thank you received: 1
Јас пред да останам бремена имав многу голем страв од бременост но после се се смени значи не било ништо страшно се си оди како што треба со правилна упатеност од докторот а јас фала богу што ја следев бременоста во Плодност ептен сум задоволна .....
  • Страна:
  • 1
  • 2

Најново на форумот

• No posts to display.