Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Бебешки прибор за јадење

Ре: Бебешки прибор за јадење 16 Авг 2011 08:07 #148421

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Имав купено за 200 ден 3 парчиња ама тоа пред година и пол. Доста се згодни кога спремаш домашни кашичкна за почеток, додека јаде помалку количински а потоа за замрзнување оброци месо ги користев.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 16 Авг 2011 12:45 #148480

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Во НУК има многу убави и практични садови за чување храна, херметички се затвораат па оброкот останува свеж. Многу ги користам при прошетките надвор. Правам кашичка од јаболко, круша или банана, ја ставам во садот веднаш, го затворам капакот така да воздухот е спречен да навлегува и овошјето не оксидира и не потемнува, се спремаме, излегуваме и надвор си папкаме. Еден таков сад со поклопец што херметички се затвора е околу 300 денари и ги има во НУК во Беверли хилс, јас оттаму го земав.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 16 Авг 2011 13:03 #148484

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Ви ги препорачувам да ги земите овие Baby cubes за храна од Џамбо - супер се за помалце храна, и херметички затвораат проверено :OK: Смешна цена беа, дали едвај некојси 120 денари :emm:

Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki, Kuklicka

Ре: Бебешки прибор за јадење 09 Дек 2011 21:37 #169893

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Neli e najpraktichno hranata da se chuva vo stakleni sadovi, pr. teglichkite od kupechkite kashichki???
Kade ima od onie tanjirchinja shto se so vakum da ne lizgaat po masa???
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 11 Дек 2011 18:42 #170171

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
lavce wrote:
Neli e najpraktichno hranata da se chuva vo stakleni sadovi, pr. teglichkite od kupechkite kashichki???
Kade ima od onie tanjirchinja shto se so vakum da ne lizgaat po masa???

Јас имам од Tommy Tippie тањирче со поклопец и лажичка кое го користам кога одиме надвор. Дома храната (свежа) ја чувам во стаклени садови, не во пластични кутии, а тегличките од Хипп не се затвараат убаво и не ги користам. До сега не сум имала потреба да чувам зготвена храна повеќе од 2-3 саати.
Чинивче со вакум имам од Mothercare ама не го корстам баш ставено на маса бидејќи Марко си игра и го џвака делот кој служи за да се залепи.B)
Последна промена: 11 Дек 2011 18:43 by Hermiona.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Бебешки прибор за јадење 11 Дек 2011 18:58 #170175

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
anabest wrote:
.... Дома храната (свежа) ја чувам во стаклени садови, не во пластични кутии, а тегличките од Хипп не се затвараат убаво и не ги користам.......B)

Kakvi stakleni sadovi> Nekoi posebni gi kupuvash ili obichni tegli ili ???
I jas mislam deka staklo e najubavo, duri i za chinija, staklo ili cvrst porcelan...samo da ne se krshat...
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 11 Дек 2011 19:13 #170180

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Аха лавче, нема да се кршат :laugh:

Мене па Хипп тегличките супер ми затвораат :poimnemam: И дома во такви ја собирам храната, а и надвор во нив ја носам, некако најсигурно ми е.
А иначе го имам комплетот на Tommee Tippee и чудно, ама садот, со кој беше купено капачето како комплет, воопшто не се вакумираше убаво, знаеше и да ми истечи. Купив само садови (4) исто од ТТ и капачето со нив супер ми дихтова :dry:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Бебешки прибор за јадење 11 Дек 2011 19:33 #170186

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Nikogas ne sum ostavala hrana od denes za utre.
Ako ne izede, sum ja frlala. Nekako mi e sube.

Inaku za nadvor sum kupuvala gotovi hipp kasicki, otvaram, jade, frlam.

Sekogas mu gi stavam jadenjata vo stakleni, odnosno arkopal tanjiri ili inox, nekako mi e najsigurno, a site plasticni tanjircinja mu gi podarivme na kuceto, da jade i pie od niv, posto nikogas ne gi sluzevme, tuku samo kupuvavme kako budali sve sto ke ni se svigja LOL
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Бебешки прибор за јадење 12 Дек 2011 05:13 #170229

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
lavce wrote:
anabest wrote:
.... Дома храната (свежа) ја чувам во стаклени садови, не во пластични кутии, а тегличките од Хипп не се затвараат убаво и не ги користам.......B)

Kakvi stakleni sadovi> Nekoi posebni gi kupuvash ili obichni tegli ili ???
I jas mislam deka staklo e najubavo, duri i za chinija, staklo ili cvrst porcelan...samo da ne se krshat...

Стаклени кутии со пластичен капак, ги купив од Тинекс има и во Веро. 3 во различни големини се околу 500 ден. И ова е за свежа храна - овошје, зеленчук што ја чувам во фрижидер.

Инаку и ја не чувам од денес за утре, ама па и кога сме надвор ептен ми е шубе да му давам каша од месо од Хипп која има рок на употреба 2-3 години. Ај овошјето ми поминува ама месото некако... Плус и ми мириса...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 12 Дек 2011 05:33 #170238

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Добро, тоа не е чување на храната од денес за утре, туку готвење сега (пример 11) за да јади надвор во 14 (пример). Јас пре би да зготвам дома и да и` го спакувам отколку да и` ги купувам купечките, посебно што и не ми ги ни сака :poimnemam:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
Последна промена: 12 Дек 2011 05:33 by Goddess^.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Hermiona

Ре: Бебешки прибор за јадење 12 Дек 2011 05:36 #170240

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Goddess^ wrote:
Добро, тоа не е чување на храната од денес за утре, туку готвење сега (пример 11) за да јади надвор во 14 (пример). Јас пре би да зготвам дома и да и` го спакувам отколку да и` ги купувам купечките, посебно што и не ми ги ни сака :poimnemam:

Така и ние правиме. B)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 12 Дек 2011 07:26 #170270

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Nie imame od Nuk i super se a vo vrska so kasickite poveke sakame kupecki nego domasni,od domasnite dobivame zapek :wtf:
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Бебешки прибор за јадење 12 Дек 2011 11:46 #170363

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
I jas kupiv stakleni sadovi so plasticen kapak od Super tineks, ne znam dali se istite kako na anabest. Nasive se italijanski, na Bormioli, so zelen kapak, i bas se zgodni, mali, kako za bebeska kasicka. Cenata im bese okolu 150 den eden.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 12 Дек 2011 11:56 #170367

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
leona wrote:
I jas kupiv stakleni sadovi so plasticen kapak od Super tineks, ne znam dali se istite kako na anabest. Nasive se italijanski, na Bormioli, so zelen kapak, i bas se zgodni, mali, kako za bebeska kasicka. Cenata im bese okolu 150 den eden.

Tie se:-) Samo moite se golemi, za svez zelencuk i ovosje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 22 Фев 2012 13:20 #183246

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 18 Фев 2013 09:47 #232918

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Ние завчера купивме сет 2тањирчиња, чашка, вилувче и лажиче од tigex. ама лажичето и вилувчето ми изгледат малку крутички па на почеток ќе си ги користиме силиконските на нук, со нив даваме вигантолче.
едвај чекам да почнеме да ручкаме.


The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки прибор за јадење 18 Фев 2013 09:58 #232919

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Ппаника, со среќа да почнете да си јадете! Да не ти кршам мерак, ама внимавај на Tigex, ние пред 2 години добивме поклон некои работи од нив и не беа BPA free.
Последна промена: 18 Фев 2013 09:59 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ppanika

Ре: Бебешки прибор за јадење 18 Фев 2013 10:05 #232920

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
пишува 0% на ова :what: се надевам не е само така шлапнато
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.