Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 03:02 #198746

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Мамички дај кажете некои здрави бисквите што можам да ги мелам и ставам во овошје.
Вчера земав мелена плазма...и кога прочитав се што има дома се зезнав. Обично читам состав ама имаше многу гужва во аптека и ај да не фаќам ред ги купив набрзина...и гледам дека ќе завршат во некоја торта.
Инаку ќе ни биде сефте пробување бисквите па да дадам нешто квалитетно.
Позз
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 03:21 #198752

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Katerina81 wrote:
Мамички дај кажете некои здрави бисквите што можам да ги мелам и ставам во овошје.
Вчера земав мелена плазма...и кога прочитав се што има дома се зезнав. Обично читам состав ама имаше многу гужва во аптека и ај да не фаќам ред ги купив набрзина...и гледам дека ќе завршат во некоја торта.
Инаку ќе ни биде сефте пробување бисквите па да дадам нешто квалитетно.
Позз

Ние купуваме Златен Пек, посни, и има додадотци, не дека не, ама многу помалку од другите. Инаку, бусквитите не се здрави, секако имаат шеќер внатре и барем еден Е додаток. Јас за замена му давам оризови кругчиња. Тие се од интегрален ориз и немаат никакви додатоци.

Овошјето го јадеме без житарки, сабајле на гладно само свежо овошје, а доручекот му се житарици со млеко, некогаш и рендано јаболко или нешто слично. А покреј 8 житарици на Нестле, 7 Корн на Милупа и слични, можеш да купиш интегрални житарки и да ги свариш во комбинација со овошје.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 04:07 #198763

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Фала ти Анабест :)
Земав вчера и 8 житарици од Нестле што се па др. ми кажа како вечера да и ги давам. Денес прв пат и дадов 2-3 лажички од Хип кашичка со јаболко и житарици со глутен па ќе видиме како ќе биде.
А за бисквитиве чисто да разбиеме монотонија понекогаш, со овошје или АД млеко....ама кога прочитав што се има у таа плазма...катастрофа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 06:01 #198822

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Da i nie gi koristime Zlaten Pek. Fala ti Anci :tny: . Nemaat mleko i med, imaat vanila, seker...
Jas i gi mesam so oriz ili oves ili nekoja druga zitarka, pa po edna lazicka ili edna biskvita za vkus da dobie...Inace ne ja saka kasata so melo i biskviti, premnogu e blaga-otrov.

A gledam deka saka da si gloda od biskvitava, no koga ke skrsi pogolemo parce ako ne sum do nea moze da se zadavi posto se lepat za nepce...Kade mozam da najdam biskviti za glodanje za bebinja koi se topat vo usta?????
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 06:07 #198825

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115Џиџи Бебе бисквитите на времето беа такви, буквално се топеа во уста
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 06:12 #198827

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Katerina imasna milupa so biskviti kashicka...mislam deka bese od 8 mi mesec...jas lani od grcka mu kupiv na maliot istata milupa so biskviti i pisuvase 6+ i mazot mi od Germanija sto mu donese so biskviti kasi bese 6+ kako i biskviti od nestle (bez dodadeni gluposti bas za bebusi) ama kaj nas tesko toa.Znaci vo drugive zemji od 6 meseci natamu preporacuvaat.Mozes od sledniot mesec da davas da si gricka biskviti samo,ima vo vero edni pisuva bebeski biskviti plava kutija mislam deka tie se malce porazlicni od plazmata.Nema nekoja steta ako kasne 1-2 biskviti dnevno i posto e malceko dali ke moze da izede edna samo(dokolku ima nekolku zabcinja).Mojov gi tamanese i te kako :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 07:56 #198880

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
lavce wrote:
Da i nie gi koristime Zlaten Pek. Fala ti Anci :tny: . Nemaat mleko i med, imaat vanila, seker...
Jas i gi mesam so oriz ili oves ili nekoja druga zitarka, pa po edna lazicka ili edna biskvita za vkus da dobie...Inace ne ja saka kasata so melo i biskviti, premnogu e blaga-otrov.

A gledam deka saka da si gloda od biskvitava, no koga ke skrsi pogolemo parce ako ne sum do nea moze da se zadavi posto se lepat za nepce...Kade mozam da najdam biskviti za glodanje za bebinja koi se topat vo usta?????

Jas iskreno ne sum zabelezala deka mu se lepat na nepce.. a on znae i golemo parce da grizne pa ke si go prevrti niz usta i ke go resi :) inaku, tie orizivite krugcinja, bukvalno se topat samo pri dopir so plunkata. Probaj takvi ako ne si probala, mojov gi obozava, a kutrite nemaat nikakov vkus :-) I bez glutenski se :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 08:51 #198896

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Maci vie nemate gajle, postari ste od nas duplo i zatoa ne se davi od biskvitite ima sens. Nas sega zasega ni treba nesto sto se topi bas bebesko, imalo nekoi na milupa li poim nemam, za da gricka i da nema gajle...Ianku podobra opcija mi e morkov obaren da i dadam da gricka barem ke go goltne i da ne i e izdzvakan otkolku leb i biskvita epten se lepat....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 08:56 #198900

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
lavce wrote:
Maci vie nemate gajle, postari ste od nas duplo i zatoa ne se davi od biskvitite ima sens. Nas sega zasega ni treba nesto sto se topi bas bebesko, imalo nekoi na milupa li poim nemam, za da gricka i da nema gajle...Ianku podobra opcija mi e morkov obaren da i dadam da gricka barem ke go goltne i da ne i e izdzvakan otkolku leb i biskvita epten se lepat....

pazi so morkov obaren, moze da grizne golemo parce i bidejki e dolgo a tenko da i se zgalavi a da ne mozes da go izvadis... spored statistiki, morkovite i kikirikite se edni od top 5 namirnici koi mozat da predizvikaat zadusuvanje...

Za leb ne se sekkiraj, toa ne se lepi.. ke i dades korka za da ja smuka, nemas gajle sigurno. pa i vie ne ste mali veke :-)

Na milupa mislam deka se so mleko, ama gledam vie veke jadete urda, taka da nemate gajle :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 09:50 #198911

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Abe jas i davam i leb i biskvita, ne e toa problem, si gricka, si uziva, nema gajle, ama moram da sum do nea, neznam dali me razbirash, mislev na nesto pobezbedno od toj aspekt :mozok:
Bashka slusnav nekoj zborese za takvi biskviti od Solun gi kupuvale li neznam od kade, pa zatoa i mi e muabetov dali kaj nas mozam da najdam nesto takvo, a da ne e so med itd....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 11 Мај 2012 15:52 #198951

 • Baltazar1
 • Baltazar1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 127
 • Thank you received: 285
 • Карма: 9
Сум споменал и порано, но ете пак да спомнам за оние кои се во дилема - до една година па и подоцна е подобро да не се даваат житарици. Има многу причини но ако избереме една најважна тогаш е тоа што во тој период организмот на бебињата не произведува амилаза, ензим неопходен за соодветна дигестија на житариците. Има и многу други причини, дефинитивно што подоцна со житарици...
Последна промена: 11 Мај 2012 15:57 by Baltazar1.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 11 Мај 2012 16:15 #198955

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Iskreno luge, prv pat slusam za ova Baltazar sto zbori za zitarkive, ne vikam ne, ama malce mi e premnogu... Starive izrasnale so orizova voda i orzi bebinja, deca, majki koi nemale mleko....Ako ne jade 9-10-11 mesecno bebe oriz, palenta, griz, oves, proso, pcenica itn. za dorucek ili vecera, so sto da se hrani, so majcino melko ili AD i ovosje i zelencuk, do koga e toa dovolno ???? I jas terav mnogu posporo, se dodeka vagata i samoto dete ne mi pokaza deka i treba kalorija, a ne samo treva da ne recam...

Ima logika aj da kazeme ova so enzimive, Baltazar a moze da mi kazes dali vie go peraktikuvavte ova do 1 godina i bi te zamolila da mi kazes da se potsetis na dnevnite menija vo toj period? Fala, bi mi znacelo iskustvoto :)
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 11 Мај 2012 16:29 #198958

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
И јас сум за тоа што подоцна да се внесат во исхрана житарките. Сите тие содржат глутен, кој не може да се преработи во бебешкиот желудник и може да се развие интолеранција на глутенот, која доведува до сериозно заболување целијаклија.

Само пченка и ориз не содржат глутен.

И секако може да се даваат житни кашички наменети за бебиња, на кои е нагласено дека не содржат глутен.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Млеко и млечни производи 11 Мај 2012 16:47 #198963

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Eve eden tekst za zitarkite kolku mozat da bidat stetni ako ne se prigotvuvaat soodvetno i kolku go optovaruvaat digestivniot trakt.A toa sto pisa Baltazar stoi do nekade bidejki decata do 1 god nemaat potpolno razvien digestiven trakt,neli do godina vnimavame sto ima davame...

Link
Последна промена: 11 Мај 2012 17:27 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 13 Мај 2012 03:05 #199136

 • Baltazar1
 • Baltazar1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 127
 • Thank you received: 285
 • Карма: 9
Сосем се сложувам, затоа реков дека покрај амилазата има и други проблеми (глутен, фитинска киселина, количина на јаглехидрати...)

Lavce,за детали од менијата не се сеќавам бидејќи сопругата ги подготвува но насоките се следните
 • Жолчка од јајце, печено јаболко,банана и тиква како први храни некаде кај 5 месеци
 • Набрзо и авокадо (со бананата мешано)
 • Потоа брокула,карфиол,морков и слично на пареа, комбинирано со лукче и путер и други здрави масти (маслиново, ленено)
 • Само јогурт и кисело млеко и тоа пак околу 7 месеци, никакво пастеризирано и хомогенизирано
 • Многу брзо (околу 7 месеци) месо од проверени извори скоро секој ден(телешко,па јагнешко ако се наоѓа, па пилешко, свинско не пред повеќе од една година). Џигер исто така многу рано но само и исклучиво од проверен извор (тоа важи за сите намирници каде е можно).
 • Воопшто житарици до над една година
 • Никакви засладувачи и процесирани храни


Има и друго ама да не претеруваме, ова дава доволна основа за еден куп оброци. Не е базирано на доктори, но не е ни воопшто случајно избрано. Нормално секој си има свој пат, јас само како што праша lavce го споделувам нашиот (пак ќе речам, не е произволно избран).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 13 Мај 2012 04:37 #199151

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Jas sum za podocna da se pocne so site hrani i poleka i vnimatelno da se vnesuvaat.Taka i gi hranev moite deca iako pedijatrite mi davaa razlichni nasoki. Eden vozrasen covek odgovorno tvrdam deka moze da prezivee i funkcionira normalno samo so ovoshje ili samo so zelenchuk.

Dolgo dolgo i temelno imam prouchuvano hrana, principi, zapishav i fakultet za naturalna medicina i ona shto go osoznav po pat deka SEKOJA HRANA Metabolizirana vo organizmot dava nus produkti koi treba da se izfrlat. SEKOJA BEZ ISKLUCHOK, pa zatoa moze da se napravi studija za toa kako toksinite od metabolizmot na meso go optovaruvaat crniot drob, ili pak za toa kako zasitenite masni kiselini avleguvaat i se talozat vo krvnite sadovi itn. SEKOJA HRANA ima toksini vo sebe koi organizmot ne gi upotrebuva no ima sovrsheni mehanizmi da gi isfrla.

Organizmot e sovrshen mehanizam obezbeden so site mozni alatki da procesira, isfrla ne potrebni materii dokolku e neguvan soodvetno.

Jas sum protiv tezata deka zitarkite pred godina se shtetni , i zolchkata ima kolichini a holesterol koj treba da se metabolizira pa organizmot naogja nachini toa da go napravi, i mle,koto i kiseloto mleko SE shto vnesuvame pravi otpadni toksini vo organizmt. NO edno golemo NO.... Umerenosta e glavnata zlatna sredina.

Imavme edno predavanje na doktor profesor po medicina koj e pobornik na zdrava hrana i negoviot muabet beshe vo nasoka na nebulozite koi izleguvaat na internet za pravilnata kombinacija na proteini jaglenihidrati masti i sl ... Toa go okvalifikuva kako non sense bidejki za site produkti IMA ENZIMI da se svarat i procesiraat vo organizmot i tezite kao kiselina so baza se ponishtuvaat ne vazat vo ovoj sluchaj bidejki zeludnikot ne proizveduva samo kiselina ili samo baza, tuku komponentite od zeludachniot sok gi imaat tie svojstva, zatoa sekakva hrana moze da se procesira.Toa beshe negova teza...

E sega koga nie toa kje go zachinime so aditivi konzerrvansi i sl hemii normalno deka metabolizmot se usporuva bidejki organizmot ima problem a prepoznae shto e toa shto treba da go svari pa izleguvaat prikazni za dolgo varenje opteretuvanje , gasovi naduenost isl. .

jas hrana pocnav da voveduvam nekade posle 6,5 meseci, i samo ovoshje prviot mesec, pa do 8 meseci samo zelenchuk , pa pocnav so mangicki, meso nekade posle 8,5 meseci ili 9 vekje ne se sekjavam i toa retko 2 pati nedelno samo teleshko. Mesoto ima mnogu opasni toksini kako prioizvodi na metabolitichkite procesi koi crniot drob i bubrezite gi isfrlaat taka da sekoj den i denes nitu konzumirat nitu jadat.Ova e lichen stav sekako... Bujon e sosema neshto drugo.

Umerenost vo se do 1 godina, osobeno ako deteto e na doenje. Moite bea na eksluzivno doenje i toa dvajca stvaa po 1,5kg mesechno, i za 4 meseci se irazmnija kako da se navreme rodeni. Samo so majchino mleko. Do 1 godina doenjeto ni beshe glavna hrana se drugo kako dopolnuvanje..

Nie roditelite imame problem so tolkuvanje na ona shto kje procitame, citame deka raznovrsnata hrana e zdrava i togash se pushtame na raznovrstie bez kontrola na kolichini...Istoto go pravime so decata, go pravat moive babi po doma pa me frapiat deka edno od moite deca izel 4 krishki, oni zadovolni od sebe go nabutale deteto, jas kje kolabiram od shto znam shto znachi toa za detskiot zeludnik.. no nekoi razgovori i vojni se odnapred izgubeni.

Zitarkite vo sebe sodrzat mineralen sostav i sostojki na slozeni jaglehidrati NEOPHODNI za pravilen razvoj na mozokot pred se, bogati se so vit B i celuloza, taka da po mnogu shto potrebni. Sekako treba da se vnimava na nachinot na obrabotka kako i kolichinite.

Jas vo mojata kujna najcesto upotrebuvam oriz kako zitarka. Pcenkata ja izbegnuvam bidejki e mnogu podlozna na modifikacii i nemam izvor za prirodna, taka da celosno ja izbegnuvam kolku god bila zdrava i palentata ja izbegnuvam od istite prichni. Leb najdov od Heljda, proizvodstvo na jontashi 80% e brashno od heljda (koja odrzi mnogu mali kolichini na gluten) po vkus e prekrasno decava go sakaat proizvedeno so prirodno kiselo esto... Proso koristam sekogash vo supi mesto fide.Znachi sekoja zitarka dolgo ja varam i mnogu cesto vo kombinacija so minerali od meso ili bujon...

No gi zastapuvam i drugite zitarki kolku shto mozam preku vid na napitoci,dolgo varenje na pcenica i jachmen okolu 2,5 chasa dodeka ne se raspadnat pa so technosta pravam ili puding , ili so cimet pa so banana kako napitok sum pishuvala nekade ponazad. No umereno. Koga kje kazam pcenica ili jachmen sekogash zboruvam za po 3 lazici i toa go delam na dvajcata.

UMEREnOSTA E VISTINSKIOT PAT VO SE. taka e skroen nashiot organizam.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: PiPoLiNo, vodolija, Dilberta, Hermiona, vistina

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 13 Мај 2012 05:22 #199158

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Како бивши вегетеријанец, имав многу читано за сојата нејзиниот протеински состав и како е толку здрава да се конзумира. За по повеќе години да почнам да читам дека сојата е всушност најголемата превара на денешницата, и е форсирана како генетска модификација од големите гмо компании пред се Monsanto. Тоа навистина многу ме замисли колку всушност е безмилосен маркетингот во денешно време. Затоа интуитивно решив ќерка ми да ја хранам со онаа храна со која ме хранела мене мајка ми и генерациите пред неа ... скептична сум пред било што кое како назив и е непознато на мајка ми. Тука ги вклучувам и житарките, кои се многу традиционални во нашата трпеза. Месо исто двапати неделно. И пред се исто мислам дека девизата на Meyo умереност во се' е вистинскиот начин на живеење воопшто.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 08 Дек 2012 06:46 #225044

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
izabella wrote:
Od koga moze da se dade avokado I mango?
Nemozam da najdam info za niv, a vidov deka kasickite na hipp od mango se od 5 meseca, nekako mi e rano za takvo ovosje.
Sto mislite vie?

Avokado e super i se dava vo delovite na zemjata kade sto raste mnogo rano... Jaz se drzam na raboti sto rastat kaj nas (znaci mango Elias ne jade), ama po malce avokado mu davam od sekogas...
izabella wrote:
Kupiv Grisolino, koga go kupiv gi procitav sostojkite I bea ok, vcera zemav da vidam kako se pravi, koga gledam na srbski pisuva deka sodrzi gluten, a na makedonski ne go pisale toa :mdf:

I sega se mislam dali da mu dadam ili ne? Vie od koga pocnavte so nego?

A gluten: za toa ima razni diskusiji kaj nas, koga treba da se vovede... Nekoj velat po rano, nejkoj po kasno... Jaz licno ne gi sakam tie razni lino raboti, ama na primer so oves itd. sum pocnala so Elias na 8, 9 meseci...
Последна промена: 13 Дек 2012 07:11 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: izabella

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 09 Дек 2012 06:39 #225135

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
izabella wrote:
Sakam da prasam dali moze da mu davam integralen oriz?
Koga bev na dieta jadev oriz " Uncle Bens " ( taka mislam se vikase ), cist oriz spakuvan vo kesa so dupcinja, koja se stava vo zovriena voda I se vari 20min.
Sakam da mu zemam takov, sto mislite?

Ajde pak jaz da ti odgovoram: oriz sam po sebe si e super, ama mene tvojeto bebe mi e mnogu malo za integralni raboti (znaci so polno zrno neli, po zdravo, no za varenje po tesko)... Jaz bi pu zela normalen oriz i bo go varela malce po dolgo, da bide po mek i po kasast...Integralni raboti jaz vovedov posle godina dena, vo prvite 6 mesevi od jadenjeto (od koji Elias jadese mnogu malce) se trudev absolutno da bide zdravo, regionalno i po sezonata, ama pod mototo bavno i lesno za varenje...
Последна промена: 13 Дек 2012 06:57 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Meyo, izabella

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 09 Дек 2012 07:46 #225138

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
pogotovo ne, made in usa koj zaedno se vari so ambalazata.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: izabella, lena0809

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 09 Дек 2012 08:22 #225140

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Mene nasiov oriz mi e nekako cuden za da go davam, bidejki neznam pod kakvi uslovi e odgleduvan I sto se ima vo nego, ima mnogu ğubre I zrnata ne se bas nesto naj naj.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 09 Дек 2012 09:31 #225145

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
izabella wrote:
Mene nasiov oriz mi e nekako cuden za da go davam, bidejki neznam pod kakvi uslovi e odgleduvan I sto se ima vo nego, ima mnogu ğubre I zrnata ne se bas nesto naj naj.

Vo DM imas od Alnatura oriz, mislam nee od USA, am a e eko i super, nie go jademe nego...Ako jaz sum sekogas za toa, sto raste doma, ama so oriz vo Avstrija tesko... Strina mi si go kupuva nejziniot od pazar kaj eden covek sto si go znae, ok si e... Ili vo eko ducan, tamo treba da e ok...

A vo plastika ne bi go varela, jaz i taka imam fobija so pastikava i ja trgnav od kujna maksimalno ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 10 Дек 2012 11:27 #225300

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Од нашиот кочански ориз си нема подобар, барем според мене. Ако ти е страв од хемикалии, потруди се да најдеш некој кој си одгледува за себе и не го третира многу со хемикалии, и тие луѓе имаат деца и внучиња и внимаваат на хемикалиите. Пред варење, обавезно прегледај го и тргни ги неубавите зрна.

Интегралниот ориз се вари многу подолго од 20 минути. Тој ти што кажуваш е сигурно некако обработен претходно, за да се свари толку брзо. Ако сакаш да ти се вари побрзо, можеш да го вариш мелен, со повеќе водичка. И јас ти препорачувам на почеток да му даваш бел ориз, а малку подоцна да почнеш со интегрален.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 19 Дек 2013 06:49 #247493

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Бидејќи на бебушоко сеуште не планирам да му воведам глутен иако е 8 месеци бидејќи има проблем со атопичен дерматит кој наверојатно се појави од адаптираното млеко во ноќните кашички на хипп, во Биокулт најдов многу убави безглутенски житарки ориз и просо, ми рекоа дека во ГТЦ имаат повеќе избор. Житарките се австриски бренд Holle од органско производство еве ви линк од страната да ги видите да не закачувам слики. Се прават само со вода додавам и овошје, одличен оброк за доручек и вечера, многу поубаво од готовите кашички на Хипп кои се со адаптирано млеко и екстракт од јаболко или било кое друго овошје. Tnx до Мејо што ме упати во Биокулт.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 24 Дек 2013 07:54 #247577

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
I jas kupiv od zitarkive Holle od Biokult, mi se sviga sto se bez drugi dodatoci, so voda mu gi pravam i gi saka, samo sega se zacudiv, go gledam linkot sto go stavila Cuvce i odma vo oci mi padna sto na moive na kutijata stoi od 4 meseci (ne deka dadov togas!), a na istata kutija na stranava si stoi od 6meseci!
Inaku jas sega mu vovedov gluten, ima 7 i pol meseci, nemame istorija so alergija, netolerancija na gluten i kaj doeni bebinja moze i porano od 8 meseci da se vovede :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.