Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници

Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 03:59 #56521

 • Iv14
 • Iv14's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 55
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
Ние од утре почнуваме со кашички од житарици (досега сме јаделе само варен ориз). Сега и земав кашичка од Милупа (што се раствора со вода) од ориз и пченка. Ме интересира од кога почнавте да давате житарици што содржат глутен? тнх
Последна промена: 30 Сеп 2010 14:19 by Kinky. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарици 30 Сеп 2010 12:12 #56535

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
од 8 месеци ние почнавме со житарки и тоа постепено една по една и ги внесував за да видам како ќе пројави реакција.значи од прилика 1 недела јадеше 1 тип на житарка. и јас сум многу задоволна од нив бидејќи доста помагаат во подобрување на крвната слика.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 14:52 #56614

 • Iv14
 • Iv14's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 55
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
А од кои житарици им давате и како им ги спремате? јас сабајле пробав да и дадам од Милупа што се раствора со вода и направив како што пишуваше во упатството 4 лаж. растворени со 130мл вода ама ми излезе ептењн ретко, не личеше на каша него на малку погусто млеко.:unsure: Не знам каде згрешив??? :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 15:12 #56621

 • Lokica
 • Lokica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 102
 • Thank you received: 14
 • Карма: 1
Iv 14 ako ti izleglo mnogu retko dodadi od zitaricite dodeka ne ja dobie potrebnata gustina, jas iskreno da ti kazam nikogas ne sum odela po upatstvoto na kutiite, kako prvo zatoa sto od eden obrok tamu sto go pisuva jas ke se najdam ne pa bebe, taka da si pravam po moja merka. A inaku od zitarici gi jademe inajmnogu gi saka na Nestle 8 zitarici a vcera prvpat i dadov isto na Nestle 8zitarici + med.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Iv14

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 15:45 #56642

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
I mene istoto mi se sluci samo so na Hipp zitarki, ama pa Matej site kashicki si gi saka taka poretki taka da prodolziv taka da mu gi davam, dodeka jade se e lom posto mnogu e retka kashickata

Gledam decinjata ni se vrsnici, nie pocnavme na tocno 7 meseci so vnesuvanje a gluten, se razbira po preporaka na pedijatar
Последна промена: 30 Сеп 2010 15:54 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Iv14, Maja 555

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 16:06 #56667

 • Iv14
 • Iv14's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 55
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
Локица, и јас помислив да ја направам утре погуста, така од око, ама некако ми беше шубе да не и дојде многу концентрирано па да ја боли стомак. :unsure: Ама ај ќе пробам.

Марија, јас баш вчера прашав за глутен и докторката ни рече дека уште била мала за тоа, ама не ни кажа од кога ќе може. Бог да чува се докториве сите разлижно кажуваат. :angry:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 16:10 #56670

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Да да очигледно дека сите различно казуваат и тоа многу ме нервира, меѓутоа неизмерно и верувам на нашата докторка па ги почитувам нејзините совети , и јас баш се изненадив кога ми каза дека е спремен да проба глутен, за среќа добро поминавме така да ќе продолжиме и натаму со глутенот , полека полека
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 16:13 #56675

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И јас од око ја правев таа кашичка на Милупа и точно дека според упатството е премногу за еден оброк. Инаку ние почнавме на 7,5 месеци со глутен. Сега гледам да купувам само житарици без додатоци (млеко, овошје) и после сама си комбинирам, некогаш јогурт, некогаш адаптирано мело со овошје...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарици 30 Сеп 2010 16:18 #56681

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Nie so zitarki (bezglutenski) pocnavme so 5 i pol meseci. I gi stavam vo ovosnata kasicka nautro i orizovni integralni snegulki vo melkoto pred spienje.

vcera prv pat i dadov lepce, domasno integralno i bas onaka apetitno si ja sipapa korkata :)

Inaku integralni testenini i davam od polni 6 meseci i do segane sme imale nikakva rekacija.

Jas sumza voveduvanje na zitarkite porano bidejki nabistina cuda pravat za krvnata slika a nasite adaptirani mlek ne se nesto posebno zbogateni so zelezo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 16:25 #56687

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
И ние почнавме на 8 месеци со глутен. Јадеме житарици на Нестле, Милупа и Хип и досега ги сакаат. Сакам да им дадам Карамелино ама се мислам бидејќи има шекер. Дали вие сте им дале на вашите дечиња?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 30 Сеп 2010 16:29 #56693

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
jema wrote:
И ние почнавме на 8 месеци со глутен. Јадеме житарици на Нестле, Милупа и Хип и досега ги сакаат. Сакам да им дадам Карамелино ама се мислам бидејќи има шекер. Дали вие сте им дале на вашите дечиња?


Jema jas ne bi dala karamelino.. podobra varijanta ti se orizovi snegulki so nekoe ovosje... taka em im e slatko na bebusite em na papat rafinirani sekeri.
Site LINO zitarii za bebinja se vo osnova ovesni ili orizovi snegulki so mnooogu nepotrebni dodatoci..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарици 30 Сеп 2010 16:35 #56696

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Zvezdicka wrote:

vcera prv pat i dadov lepce, domasno integralno i bas onaka apetitno si ja sipapa korkata :)

Ѕвездич, јас се мислев дали да дадам лепче, да не е рано, па баш ме охрабри твојот пост.

Со првото дете ептен одев по шема, па после потешко ми прифаќаше храна, може нема врска со тоа, ама мене така ми се уврти во глава.

Ајде, утре ќе пробам, па ќе видам како ќе иде. А тоа со корката лепче, знам дека и нив им е убаво, зашто си го чешаат местото кај што им никнува запче. А бидејќи веќе имаме едно, време е да го ставиме во функција и да грицнеме малку лепче:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 01 Окт 2010 17:55 #57052

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Од кога почнавте да давате бисквити?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 01 Окт 2010 18:37 #57065

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Nie jademe lebce,ama domasno crno i toa so semki od len ,nekogas znam i da i kupam ama pretezno gledam da e domasno napraveno.Inaku jademe lebce od 9.5 meseci.A kaj 10 ms.pocnav so biskviti ama samo ednas imame probano vo onie gotovite kasicki na hipp ,bevme izlezeni i i dadov.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 01 Окт 2010 21:41 #57111

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas ne bi dala kupecki leb na bebe.pogotovo ne do 1 god pa ako moze i ponataka.koga izleze lebot od razni zita na zito luks se izraduvav mnogu,neli pisuva bez konzervansi.ama snajka moja koja e upatena vo ovie raboti koga pocna da mi kazuva za aditivite lele majko.sednav na google sto da citam.verojatno site gi imate barem ednas videno onie listi so aditivi,konzervansi isl na net.e pa vo lebot gi ima premnogu.jas tesi se ete zdravo lepce im davam a toa vsusnost pogolem otrov nema.

a za limonskata kiselina koja sto ja ima vo sekoj leb citav deka detskata klinika vo nekoja od skandinavskite zemji definitivno ja stava na listata na aditiv povrzan so pojava na rak.

problemot ne e ako se jade povremeno ama eve moive deca lepce jadat sekoj den.ne mnogu ama ako se sobere deka jadat i vo skolo/gradinka togas izlaga konstantno.

i znam deka ne moze da gi zastitime od se ama ova so lebov mi izgleda seriozen problem bas poradi toa sto se jade cesto.

zemav pekac pa kje vidime do koga kje teram.barem doma da jadat domasno lebce.
zatoa sum protiv lebot koga se raboti za bebe.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 01 Окт 2010 22:55 #57121

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
I jas sum protiv kupeckite lebovi. Aditivi pod skrieni iminja, soino brasno i sl. I jas zemav pekac i ruckame domasno lepce.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 12 Ное 2010 18:06 #71722

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Treba sega da pocnam da mu davam za vecera bezglutenski zitarki. Pa sakav da prasam kako im davate vecera na vasite bebcinja...dali neposredno pred spienje i odma gi zaspivate ili im davate malce porano kasicka pa posle pred spienje im davate da cicaat. Posto nie zaspivame do sega na grada navecer pa mi e strav da mu smenam...neznam dali ke mi zaspie bez cicanje, a pa od druga strana vikam da ne go prejadam ako mu dadam kasicka i posle odma na grada :wtf: . Neznam kako da go fatam redot :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 12 Ное 2010 18:15 #71732

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Svetulka jas se sekavam deka koga pocnavme i za vecera so zitni kasi (prvo eden period samo za dorucek mu davav, pokasno i za vecera), mu davav porano, za bas kako sto kazuvas, vecerta pred spienje da si cica. Vsusnost i uste taka jade, porano vecera, pa igra da receme edno 2, 2 i pol saata, pa cica, pa spie :) .

Na pocetokot mnogu mi gi jadese kasite na Nestle-orizovi snegulki ili orizovi+pcenkarni, potoa Rizolinoto (zasto edino toa od Linata mi e najcist sostav), pa na kraj se prefrlivme na Milupa koi se uste gi obozava (7 Korn-sodrzi gluten i tn.).
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Svetulka

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 12 Ное 2010 18:19 #71736

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
и јас вечерата му ја давам порано, го бањам , му давам да вечера и после тоа си игра па на спиење
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Svetulka

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 12 Ное 2010 18:36 #71751

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Super, fala na sovetite :kiss: . Posto nie se banjame i odma sakame da nankame, jas ke mu davam zitarki malce poranko, pa ke si igrame, pa ke se banjkame i posle cicanje i nankanje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 12 Ное 2010 20:53 #71825

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
I Lena taka vecera, zitaki ili griz so nekoe ovosje okolu 17.30 pa si igrame pa se banjkame si pie mlekce i zaspiva.

Mislam deka rasporedot na bebinjata treba da bide prilagoden prvo na niv pa i na semejstvoto a toa sto i kako preporacuvaat ovaa ili onaa organizacija pomalku mi e vazno.
SZO do pred nekoja godina preporacuvase glutenot da se izostavi i da se vovede sto re mozno pokasno a od ovaa godina pak obratno velat glutenot, ribata i bobicastoto ovosje da se vovede sto e mozno porano.

Jas davam se sto saka da jade! (med i orasasti plodovi kako i limon i portokal sekako ne pred 1 godina) No zitarki integralno lepce i integralni keksi davam od 6 meseci. Vnimavam da dadam samo 1 glutenski obrok vo denot ili ako ne eobrok togas dobiva za grickanje lepce ili keksi, no osven toa epten opusteno si ja hranam.
Zasdega nema nikakvi problemi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, Svetulka

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 15 Ное 2010 00:46 #72404

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Zemav od Milupa oriz sto se priprema so mleko, ama neznam so kolkava kolicina treba da pocnam i do kolku treba da stignam za normalna vecera i otprilika za kolku vreme. Jas ako go razbrav dobro pedijatarot, da mu davam kolku mu se jade...ama moevo zverce do sega samo ednas imaprestanato na svoja inicijativa da jade ovosje...ne sem go testirala do kaj moze da odi :laugh: . Nekako mi e strav da pocnam odma so golema kolicina :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 15 Ное 2010 01:48 #72420

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Светулка, секој нов производ што му го воведуваш, на почеток се даваат 2-3 лажички. Можеш и да му го измешаш со овошје.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Svetulka

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 15 Ное 2010 02:08 #72423

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Svetulka se soglasuvam so Annabel ama orizovite snegulki na Milupa jas ne bi gi davala. Praveni se od bel oriz i obogateni co vestacki vitamini koi bebceto ne moze ni da gi iskoristi kako sto treba.

Spored mene podobar izbor i bile orizovi snegulki od integralen oriz mislam deka gi ima vo Vitalija ili vo nekoja druga prodavnica za zdrava hrana. Integralniot oriz e bogat so B vitamini i poradi toa sto se prirodni podobro se metaboliziraat.

No ok, sepak izborot e tvoj.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Житарки, леб, бисквити... глутенски намирници 15 Ное 2010 04:05 #72456

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Zvezdicka, blagodaram na korisniot sovet. Sekako ke zemam i integralen oriz stom e takva rabotata, ama ke go probam denovive i ovoj veke koga go kupiv.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.