Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Млеко и млечни производи

Ре: Млеко и млечни производи 30 Авг 2012 12:12 #211750

• mama ana
  • mama ana's Avatar
  • toddler
  • Теми: 455
  • Thank you received: 166
boni25 wrote:
Pozdrav do site majki, nemav vreme da gi procitam site prethodni postovi taka da ako ima nekoja mamicka sto moze da mi kaze od koja vozrast pocnavte da davate kiselo mleko ili jogurt na vasite bebusi, mislam deka se dobra kombinacija za kasicki i gi pravat ne tolku bluntavi, dali 6 mesecna vozrast e dovolna za da se ponudi na primer jogurt i kakov jogurt davate vie, dali e bitna maslenosta i sl?
Nie denes polnime 7 meseci a so mlecni proizvodi pocnavme pred desetina dena po preporaka na doktor,no imam golem problem bebuska ne saka da jade ni k mleko ni da se napie jogurt,navistina neznam kako ke i gi vnesam vo ishranata
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bumba

Ре: Млеко и млечни производи 04 Сеп 2012 08:46 #212130

• vodolija
  • vodolija's Avatar
  • senior
  • Теми: 1121
  • Thank you received: 809
Па и да ни ја даде и да каже како се прави точно :sram:
Инаку ние после долготрајно обидување за поткиселување на козјо млеко, на крај испадна дека најдобро се поткиселува јогурт од Бучен Козјак. Излегува и подебел и вкусен за пиење.

Ре: Млеко и млечни производи 04 Сеп 2012 09:50 #212142

• mamaAnita
  • mamaAnita's Avatar
  • teenager
  • Теми: 828
  • Thank you received: 572
Водолија не те разбрав, за поткиселување на козјо млеко стави јогурт од Бучен Козјак? И ти излезе како кисело млеко или како јогурт?
И мене тешко ми одеше поткиселувањето на козјото млеко.

Ре: Млеко и млечни производи 04 Сеп 2012 10:00 #212143

• vodolija
  • vodolija's Avatar
  • senior
Па излезе дури и погуста маса, отколку кога поткиселувам со кисело млеко :what: И многу е повкусно, барем овој што го направив вчера.

Ре: Млеко и млечни производи 16 Сеп 2012 18:59 #213613

• Sofija#
  • Sofija#'s Avatar
  • new born
  • Теми: 19
  • Thank you received: 2
Здраво! Јас имам едно прашање :) Бидејки во зима немало козјо млеко,дали може да замрзнам млеко,па во зима да одмрзнувам.И колку време може да биде замрзнато?
Ви благодарам

Ре: Млеко и млечни производи 18 Сеп 2012 06:50 #213752

• Nataly
  • Nataly's Avatar
  • teenager
  • Be yourself – everyone else is taken !!
  • Теми: 846
  • Thank you received: 600
Sofija, da ti kazam pravo - znam lugje sto mrznat mleko - pa go odmrznuvaat (kolku dolgo trae smrznato, navistina ne znam ) no sepak , jas na dete ne bi dala takvo mleko , ne deka kje bide rasipano ili sl. no sepak..sto si e sigurno - sigurno
Inace i jas se soocuvam so slicen problem kako tvojot, posto i maliot moj pie kozjo, a kozite voobicaeno stanuvaat skozni nekade vo mesec oktomvri, sto znaci deka uste od togas nas ni snemuva ( zenata od kade sto zemam mi veli deka do nova godina moze da go pie, kozata ima mleko vo izobilie - iako e skozna ) no jas ne rizikuvam i vednas prestanuvam - nikogas ne sum razbrala zosto takvo mleko ne cini ????
I, sto pravime - gi praznam raftovite vo supermamrketot kade sto nosat kozjo mleko do Vindija - Zbregov :laugh: , gledam da e rokot dobar , barem da mi izdrzi do fevruari ..zemam mnogu litri naednas ,ako nema dovolno mi naracuvaat, i gi cuvam v podrum (znaci samo da gledas rokot da e dobar )
E sega , kozite se okozuvaat vo mart, pa odma sekako deka ne moze da se zeme od mlekoto, posto gi dojat malite , tek od april - maj , a dotogas gurame nekako so cat-pat kravjo ,nekogas nikakvo - kje mu dadam caj ili kompot , i taka ..steta sto ne pie jogurt , za toa mi e najmnogu maka , vo toa slucaj ne se mislev mnogu okolu mlekoto , kje mu davav jogurt vo mesecite koga nema kozjo ...

Ре: Млеко и млечни производи 18 Сеп 2012 08:03 #213760

• lavce
  • lavce's Avatar
  • senior
  • I Believe I Can Fly
  • Теми: 1158
  • Thank you received: 719
Jas znam deka svezo kozjo se zamrznuva i po potreba se odmrznuva i se prevriva, se ladi i se pie. A kolku dolgo stoi zamrznato neznam. Znam deka i majcino izmolzeno se zamrznuva i mislam nekoja informacija deka stoi 3-6 meseci vo friz....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Млеко и млечни производи 24 Сеп 2012 06:22 #214443

• Sofija#
  • Sofija#'s Avatar
  • new born
Фала многу на советите.Јас вчера се слушнав со еден чичко,што има многу кози.
И ми рече дека и преку зимата има свежо козјо млеко,бидејќи пола кози преку зимата му биле скозни,а пола не.
И него му требало козјо млеко,ради неговите деца.Па од ноември ќе ми носи свежо млеко :)

Ре: Млеко и млечни производи 15 Окт 2012 03:36 #217488

• Марфи
  • Марфи's Avatar
  • senior
  • Попозната како Katerina81 :))
  • Теми: 1244
  • Thank you received: 867
Ние уште не сме почнале со кравјо млеко....си јаде одамна млечни производи и тоа баш ги сака..јаде се...сиренце,кисело млако,јогурт....
Вчера земав од Тинекс козјо млеко од Збрегов фирма за да пробам да и дадам...сакам бар кашичките млечни да и ги правам со козјо/кравјо млеко.
Паковањево е од пола литро тетрапак....па се мислам како да и дадам дека првпат.
Дали да го превријам сепак или не?
Колку да дадам како за првпат количински?
Дали да го разредам со вода да не е јако?
И дали е добро ова млеко/фирма или да си купам кравјо во кесичка па да го сварам и да и ставам такво во каши?

За пиење ќе си продолжам со Аптамил како похранливо и подобро од кравјото барем зимава за летоска ќе видиме.

Ре: Млеко и млечни производи 01 Ное 2012 20:22 #219784

• Sofija#
  • Sofija#'s Avatar
  • new born
Би сакала да знам,зошто скозното млеко од кози,крави не е добро да се конзумира.
Би благодарам! :)

Ре: Млеко и млечни производи 02 Ное 2012 03:43 #219794

• lena0809
  • lena0809's Avatar
  • toddler
  • Теми: 473
  • Thank you received: 316
Mlekoto od krava ima - logicno - mnogo drug sostav od kolku melkoto na nas :) Ima mnogo po visko del belancvini, koi se mnogo pre visoki za bubrezite na coveskite bebinja. Vo po golemi kolicini moze deteto da dobije problemi so bubrezite. Toa e edna od pricinite, kozjeto i ovceto mleko se podobri. Jaz licno na bebe ne bi davala nisto osim ili majcino mleko se razbira ili adaptirano mleko. Pa posle godina dena ovce/kozje ako ne cica poveke, no so voda imeno poradi toa...

Inace jas sum golem fan na kineska medicija, koja veli, deka kravjeto mleko pa i produktite od nego, ne se dobri za mali deca, bidejki stvara slajm i ladat od vnatre. Elias eve sega so 4,5 go gradinka probal jogurt od krava, inace si e od kako se odbi na ovci/kozji produkti...

Ре: Млеко и млечни производи 02 Ное 2012 03:48 #219795

• vodolija
  • vodolija's Avatar
  • senior
И јас го имам истиот проблем/дилема. Изворот од каде го земаме козјото млеко, последниов пат ни кажаа дека козите веќе биле скозни (и тоа онака случајно, за да најават дека уште малку ќе имало млеко) и сега незнам дали да му го давам. Инаку предложија да земеме повеќе за да го замрзнам, ама ми мати паметов тоа што козите се веќе трудни.
Back up варијанта ми е да земам додека има од купечкото од Vindija па зимоска ќе му ја мислиме :blink:

Ре: Млеко и млечни производи 02 Ное 2012 04:56 #219806

• Sofija#
  • Sofija#'s Avatar
  • new born
Потполно иста ситуација и кај нас.Никаде не можам да најдам,прочитам за штетноста на скозното млеко.

Ре: Млеко и млечни производи 02 Ное 2012 20:19 #219894

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
  • Теми: 1452
  • Thank you received: 1441
Nemam naucno objasnuvanje,no se sekjavam deka dedo mi sum go cula da kaze deka mleko od stelna krava nikako ne smee da se pie,analogno i so kozite.

Sigurno ima vrska so promenata na sostavot na mlekoto pod vlijanie na hormonite vo bremenosta.

I majcinoto mleko se menuva vo bremenost poradi hormonalniot disbalans,i porano bremenite zeni obicno prestanuvale da gi dojat svoite doencinja. Primer e majka mi,ostanala trudna so mene koga brat mi imal 15 meseci i intenzivno cical,pa go odbila iako ne sakala,zasto site ginekolozi i pedijatri i rekle deka ne smee da doi trudna.

No denes e fakt deka trudna majka moze bez problem da.doi,dokolku deteto ne se odbie samoto (mlekoto vo bremenost go menuva vkusot).
Ne samo toa,tuku denes e se porasprostraneto tandem-doenjeto (majka koja go doi svoeto pogolemo dete,da receme dvegodisno,i svoeto novorodence-istovremeno).

Jas licno koga stanuva zbor za mleko od trudni zivotni,ne bi rizikuvala i ne bi go davala.
Inaku - kakvo kravjo sirence im davate na bebushite?
Sharmerot kje polni 9.meseci pa sakam da pocneme so sirence. Ne se sekjavam na golemata od koe pocnav da i davam,se zaborava,pred celi 2 godini bese toa :smee1:

Isto sakav da ve prasam kakov brend na ostanati mlecni proizvodi jadete? Jas nudam pavlaka bitolska so povisoka maslenost,jogurt i k.mleko Bucen Kozjak. Na golemata i davav bitolsko mleko za varenje,no otkako go smenija (rokot trae mn dolgo) prestanav da i davam takvo i pocnav so ttrapak bitolsko,ponekogas davam kravjo Zbregov...i iskreno sekoe tetrapak mleko so shube go davam,kojznae dal e mleko vo prav,sto li e...

I eve edna otkacena mlecno-ovosna recepta so zitarki sto ja smisliv denes a sin mi epten ja bendisa:
(sekoe utro na decata im davam ovosje so zitarki)

Tikva + jabolko + 7zitarki rastvoreni vo jogurt + pavlaka

Ima vkus na ovosen jogurt :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 19 Фев 2013 01:53 by Majsi. Причина: два поста едно по друго
Следниве корисници изразија благодарност: vodolija

Ре: Млеко и млечни производи 03 Ное 2012 11:07 #219939

• vodolija
  • vodolija's Avatar
  • senior
Синоличка, ние почнавме со кравјо од сирењарата во Беверли, ќе кажеш дека ти е за бебуш и ти даваат несолено.Неколку месеци ги корситевме сирењата од таму, подоцна си земав и моцарела и кашкавал за дома и сум задоволна од квалитетот.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Млеко и млечни производи 03 Ное 2012 18:32 #220001

• Frogy
  • Frogy's Avatar
  • senior
  • Full Time Mother
  • Теми: 1585
  • Thank you received: 1152
Јас на керка ми и давам исклучиво овчо сирење,,такво јадеме дома,домашно правено од пријател на свекор ми кој живее на планина,таа со сласт го јаде,само што незнам зошто,после секое јадење на сирење се прави црвена околу уста,значи каде што ке допре сирењето и поминува за некоја минута...Алергија ли е ова,или од солта може да е?

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....

Ре: Млеко и млечни производи 04 Ное 2012 17:02 #220060

• Nataly
  • Nataly's Avatar
  • teenager
  • Be yourself – everyone else is taken !!
  • Теми: 846
  • Thank you received: 600
I nasata koza e skozna , pa taka da prekinavme so mleko , barem zasega , dodeka da resam sto kje pravam ... i ne deka mu nedostasuva koj znae kolku, sega barem si vecera pred spienje ...Se mislev da mu kupam zalihi od ona na Vindija, (taka pravevme lani) ama se premisliv... Homeopatkata pred nekoja nedela mi rece deka i vo toa mleko (tetrapak) imalo nekoja sostojka koja bila stetna , najdobor bilo da se pie domasno ..iskreno ne ja ni preprasav okolu sostojkata , ama sto i da e , fakt e deka tetrapak e druga kategorija na mleko od bilo koe domasno.. i se resiv da ne kupuvam, kje nadoknaduvame kalcium preku ishrana ...sega, kako da mi jade povekje od porano :)A i podobro spie navecer :)
Uste da se kandisame jogurt da pieme, ama slabo ni odi so toa :jok:
Следниве корисници изразија благодарност: vodolija

Ре: Млеко и млечни производи 04 Ное 2012 17:05 #220061

• lena0809
  • lena0809's Avatar
  • toddler
Frogy wrote:
Јас на керка ми и давам исклучиво овчо сирење,,такво јадеме дома,домашно правено од пријател на свекор ми кој живее на планина,таа со сласт го јаде,само што незнам зошто,после секое јадење на сирење се прави црвена околу уста,значи каде што ке допре сирењето и поминува за некоја минута...Алергија ли е ова,или од солта може да е?

Na vnuka mi tova i se pravise koga bese malecka, toa kaj nejze bese od solta... Deneska uste malce ke pravi 20 godini i nema alergija, nikogas i e nemase...

Ре: Млеко и млечни производи 14 Сеп 2013 09:00 #243883

• Марфи
  • Марфи's Avatar
  • senior
  • Попозната како Katerina81 :))
  • Теми: 1244
  • Thank you received: 867
Виртуелни другарки мои :) јас со млеково на 100 ума сум.
Сега наполни 2 год. и мм ми се закани дека ова и е последна кутија аптамил :nokti: . Некако раат си се осеќав со аптамилов ама сега....
Значи детево млеко не ми бара никогаш и веќе подолго време пие само насабајле кога ќе стане 200 мл. и толку. И тоа јас и давам а често знае и да ми го остави дел. И плус во каши што и ставам за доручек/вечера и тоа е тоа.
Се мислам да не и давам веќе млеко. Извор за убаво домашно кравјо/козјо немам а во купечкиве за варење или трајни некако не им верувам...не дека ќе и наштетат туку мислам дека хранливо нема туку само ќе и го напуни желудникот.
Околу мене па луѓе (бабите) ме подуваа...па како, мала е, итреба млеко, не ми крати на детето...а детето никад не ни побарало.
Што ме советувате ...со што и како да продолжам?
Мојот план е одсабајле пред градинка место млеко да дадам овошје на празен желудник со некои семки,лешници,бадеми и сл....а каши да и правам со оризово млеко на Виталија што е...и шат-пат да и давам козјо тетрапак од Збрегов....а?

Ре: Млеко и млечни производи 14 Сеп 2013 09:25 #243884

• lena0809
  • lena0809's Avatar
  • toddler
Katerina81 wrote:
Виртуелни другарки мои :) јас со млеково на 100 ума сум.
Сега наполни 2 год. и мм ми се закани дека ова и е последна кутија аптамил :nokti: . Некако раат си се осеќав со аптамилов ама сега....
Значи детево млеко не ми бара никогаш и веќе подолго време пие само насабајле кога ќе стане 200 мл. и толку. И тоа јас и давам а често знае и да ми го остави дел. И плус во каши што и ставам за доручек/вечера и тоа е тоа.
Се мислам да не и давам веќе млеко. Извор за убаво домашно кравјо/козјо немам а во купечкиве за варење или трајни некако не им верувам...не дека ќе и наштетат туку мислам дека хранливо нема туку само ќе и го напуни желудникот.
Околу мене па луѓе (бабите) ме подуваа...па како, мала е, итреба млеко, не ми крати на детето...а детето никад не ни побарало.
Што ме советувате ...со што и како да продолжам?
Мојот план е одсабајле пред градинка место млеко да дадам овошје на празен желудник со некои семки,лешници,бадеми и сл....а каши да и правам со оризово млеко на Виталија што е...и шат-пат да и давам козјо тетрапак од Збрегов....а?

Absolutno moze da si pomine bez melko, eve Elias na 5,5 godini pa ne pije sekoj den, a i baska koga pie nee od krava. Ako si ja de sirenje, kaskaval, sto velis semki, bademi i mnogo drugi raboti so kalcijum moze da pomine bez. Orizovo melko e dobra alternativa za kasicki itd... Kaj nas imas i melko od bademi i od proso itd.... Za kasi, palacinki i drugo gotvenje tova do den denesen go koristam....

Inace Elias piese do tocno 3 rodenden AD, ama on samo navece za pred spijenje, ama tova solidno. Zatova mu go i ostaviv taka dolgo, bidejki ne jadese mnogo, pa ajde ako nisto drugo mleko da pije...

Ре: Млеко и млечни производи 14 Сеп 2013 11:12 #243887

• Ana78
  • Ana78's Avatar
  • junior
  • Теми: 665
  • Thank you received: 388
Koga sme kaj orizovoto mleko, jas pa tuka sum na 2 uma, go citam sostavot na ona od vitalia vo prav - sodrzi soja (licno ne sum fan na sojata ama ic), mislam i nekoi emulgatori imase. Ne znam sto mislite vie za toa?

Ре: Млеко и млечни производи 14 Сеп 2013 14:14 #243895

• Zoja
  • Zoja's Avatar
  • senior
  • Теми: 1383
  • Thank you received: 676
Јас не сум ни за едно млеко што го продаваат во продавниците во МК, а па тие од прав не ги ни погледнувам. Навистина е жалосно каков е квалитетот на млекото кај нас и како и сите вие и јас бев избезумена што откако ќе престанеме со доење. Среќа, цела година после тоа не побара и не проба млеко. Јадеше само јогурт, сиренце и кашкавал и путер.
Но, минатото лето дојдовме во Германија, не го сакаше овдешниот јогурт и почнав да му давам свежо, полномасно кравјо млеко и стигнавме до тоа толку да се навлече што мора да го криеме во фрижидер, да го виткаме во чуда да не го препознае или со денови не купуваме. Инаку, во состојба е цел ден само млеко да пие и да не јаде ништо друго. Ако го најде без 3 чаши не поминуваме.

Ре: Млеко и млечни производи 15 Сеп 2013 05:01 #243903

• lena0809
  • lena0809's Avatar
  • toddler
Ana78 wrote:
Koga sme kaj orizovoto mleko, jas pa tuka sum na 2 uma, go citam sostavot na ona od vitalia vo prav - sodrzi soja (licno ne sum fan na sojata ama ic), mislam i nekoi emulgatori imase. Ne znam sto mislite vie za toa?

Jas so sojata isto sum skepticna i se trudam da je izbegavam... Znaci mnogo retko Elias jade virsli od soja, ama se od eko prodavnica so soja od Avstrija bez geneticni deformaciji i ne znam sto... No se pak, mnogo soja posebno kaj deca ne sakam... Orizovoto melko sto nije go imame nema soja, no e fakt, deka e sostaven produkt od nekolko elementi... Znaci nee nesto sto prirodata go stvorila i tova licno kaj mene sekogas znaci deka go koristam retko... Treba se razbira i da se naglasi deka tova i site drugi sorti od takvi "mleka" ne se 100% zamena za mleko vo prvite godini, samo kako alternativa... Treba dobro da se pogleda inace sto jade detevo, bidjeki konkretno orizovo melko nema niti mnogo kalcijum niti drugi raboti...

Sto sakam da kazam: od vreme na vreme da, vo gotvenjeto go koristam, no ako ima moznost za dobro ovce ili kozje mleko, tova jas licno prvo go koristam... A orizovoto eve tako od vreme na vreme... Ako nekoj ima maka so site melka sigurno i po cesto, ama ne so litri...

Ре: Млеко и млечни производи 15 Сеп 2013 07:35 #243906

• Ana78
  • Ana78's Avatar
  • junior
  • Теми: 665
  • Thank you received: 388
Ne ne definitivno ne kaj mali bebinja, ova prasanjeto mi bese za pogolemki decinja koi nemaat golemi potrebi za mleko. Inaku i jas licno koga kupiv orizovo mleko od vitalia za mene za kafe se zaprepastiv koga vidov deka vo sostavot ima soja, maltene mu doaga ko nekoja kombinacija soino / orizovo mleko, a ne cisto orizovo mleko. A iskreno jas ni za sebe sojata ne ja koristam, a ne za dete. Voopsto ne sum sigurna dali toa sto na pakuvanjeto stoi gmo free e tocno i koj toa go kontrolira vo nasata drzavicka, a i bez toa i da e vistina gmo free se iznacitav sesto, pogotovo za fitoestrogenite koi gi sodrzi i ja izhegavam kompletno.

Ре: Млеко и млечни производи 15 Сеп 2013 08:38 #243907

• Hermiona
  • Hermiona's Avatar
  • teenager
  • Теми: 739
  • Thank you received: 312
Ana78 wrote:
Ne ne definitivno ne kaj mali bebinja, ova prasanjeto mi bese za pogolemki decinja koi nemaat golemi potrebi za mleko. Inaku i jas licno koga kupiv orizovo mleko od vitalia za mene za kafe se zaprepastiv koga vidov deka vo sostavot ima soja, maltene mu doaga ko nekoja kombinacija soino / orizovo mleko, a ne cisto orizovo mleko. A iskreno jas ni za sebe sojata ne ja koristam, a ne za dete. Voopsto ne sum sigurna dali toa sto na pakuvanjeto stoi gmo free e tocno i koj toa go kontrolira vo nasata drzavicka, a i bez toa i da e vistina gmo free se iznacitav sesto, pogotovo za fitoestrogenite koi gi sodrzi i ja izhegavam kompletno.

A zosto ne si napravis doma orizovi mleko ili bademovo? Ima na internet eden kup videa i recepti i mnogu e ednostavno. Vo frizider stoi nekoi 4 dena (zavisi od kvalitetot na orizit/bademot).
Togas tocno znaes sto si stavila vnatre... Inaku, mislam deka bademovoto mleko moze kompletno da go zameni kravjoto, ama za zal, orizivoti ne...

Најново на форумот

• No posts to display.