Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Млеко и млечни производи

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 06:12 #197463

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
Mama Vase wrote:
treba barem da navedat na ambalazata zoshto ne e mala rabota da mislish deka jadesh edno, a vsushnost toa bilo neshto sosema drugo.

Така е, и тоа воопшто не ме изненадува, јас го очекувам тоа, но јас мислам дека тоа е случај со поголемиот случај од храната (или нехраната) во супермаркетите. Се рекламира или пишува едно, а реалноста е сосема друга. Бидејќи единствена движечка сила на корпорациите е профитот, тие разбрале дека можат со силни манипулации (читај лажи) и јаки реклами, и со помош на претпоставените за контрола, се разбира со најголема помош на игнорантноста на народот, да ги продават своите продукти, наречувајќи ги со имиња што воопшто не одговараат на реалноста.

Пресен пример од пред неколку дена, на кој бев сведок:

-Мешано ли ви е сирењето од 105 ден?
-Не, кравјо е.

Како прво, тоа не е ниту сирење, а најмалку од кравјо млеко. Во целата приказна има едно нешто точно, дека е мешано, мешавина на хемиски супстанции, прикриени под името сирење. Истото е и со кашкавалот, особено со растителниот, и растителна урда. Всушност тоа се хидрогенизирани растителна масла (како маргаринот), што можеби се најопасните и најотровните производи во целата палета.
Манипулациите се состојат во тоа што тие сеуште го користат името сирење, кашкавал, урда, ако сакаш и млеко.
А би требало да си имат нови имиња, и луѓето да изберат, на пример, сирепласт, бензокашк, урдасил итн
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 06:19 #197467

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Ние повремено го земаме козјото сирење од Богданци, ама баш пред 3 дена ми кажаа дека не било 100% козјо, туку некаде 70% , остатокот го мешале со кравјо :mdf: Муабетов од вработени таму.
Инаку сега кога ќе размислам реално ,многу е поефтино од Кожле да речеме, скоро па дупло. Ама пак проблем ми е со Кожле што неможам секогаш да го најдам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 06:23 #197471

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Бидејќи во моментов немам опција да ми носи некој природно млеко, а порано земавме од едни луѓе, ама ги продадоа кравите, купуваме млеко. Сме купувале различни, ама ги избегнував мегле и алпското кога видов дека се произведуваат во Босна. Не е тој квалитет.
Сега Никола запна да пие козјо млеко. Ама од виндија, кое пак мене не ме воодушевува, оти нема мирис на козјо, вистинско. Но ај ако бираме веќе барем нека биде вакво, кое се надевам е поквалитетно.

Млечни производи - сирење и урда си купувам од кај тетка на мм, која живее во село, дивина. каде нема ни кола, а не пак фабрика. знам како ја чуваат стоката, сум била кај нив - редовно вакцинирана, се води грижа за хигиената и при чување на стоката и при производството на млечни производи. сирењето е специфично што е тврдо (потесетува на биено, ама не е), па кога го ставаш во јадења, како кашкавал да користиш. Никола е толку навикнат на него, што не сака друго. Па моите за да има кај нив за него (а богами и за нас:laugh: )сиренце, обавезно земаат по 1/2 канта вакво.
Поскапо е, ама за квалитетот сум сигурна.
Урдата исто така е прекрасна и си купувам кога ќе го земам сирењето околу 10 - 15 кг, за цела година - за пити, јадење и тн...
А кога ќе одиме таму да се видиме и да си го земеме сирењето и урдата, добиваме гратис за синко, домашно млеко по едно 5-6 литри. :zelen:
И многу ми е интересен кога го вариме млекото ( го чувам пред варење во фрижидер неварено замрзнато, и гледам да се потроши за кусо време) синко е пресреќен и само повторува - е ова е вистинско млеко каков мирис има.
Е кашкавал купуваме од маркетиве, каков ќе ни се допадне. Најчесто осоговски и кумановски. Ама кашкавал ретко јадеме, најчесто на пици или во лазањи.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 04 Мај 2012 06:27 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 06:34 #197474

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
vodolija wrote:
Ние повремено го земаме козјото сирење од Богданци, ама баш пред 3 дена ми кажаа дека не било 100% козјо, туку некаде 70% , остатокот го мешале со кравјо :mdf: Муабетов од вработени таму.
Инаку сега кога ќе размислам реално ,многу е поефтино од Кожле да речеме, скоро па дупло. Ама пак проблем ми е со Кожле што неможам секогаш да го најдам.

Да, тоа ми е зборот, доколку би било само козjo би било многу поскапо, козата дава неколку пати помалку мелко од кравата, а и би имало специфичен мирис, и се потврдува мојата теза дека сепак ги мешат, дури ме изненадува и процентот дека 70% било козјо, ако е така е добро, моите претпоставки се 20-30%. А тие од Кожле е разбирливо да е, затоа што сепак се води и за органско производство.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 06:38 #197477

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Big Sister wrote:
Сме купувале различни, ама ги избегнував мегле и алпското кога видов дека се произведуваат во Босна. Не е тој квалитет.

alpskoto slovensko mleko, onaa ambalaza shto e so pojaka/intezivna sina boja e made in eu. ne sekogash go ima po golemite marketi ama koga kupuvash obrati vnimanie.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 13:21 #197565

 • Baltazar1
 • Baltazar1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 127
 • Thank you received: 285
 • Карма: 9
Не верувајте многу ни на made in EU, од многу блиски извори поради личен престој на не така краток период во Словенија дознав дека дел од „Алпското“ млеко е со потекло од Унгарија (сепак ЕУ нели...). „Алпско“ е само бренд, не значи дека е од алипте, се откупува од многу места...
Според мене, како што и порано сум споменал, решението е да се купува што е можно повеќе од проверени локални извори кои произведуваат во помал обем, се друго е голем бизнис и желба за профит.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 14:02 #197571

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
Ние еве повторно почнавме со домашно козјо млеко. Претходната сезона го набавувавме од едно кумановско село, и млеково беше многу интензивно и на мирис и на вкус. Кога му го топлев на малиот, лизнував од лажичката да пробам дали е доволно топло, абе ми се гадеше од млеково. Тој го пиеше без проблем, му ставав лажичка Краш експрес или Бевиплекс и немаше гајле. Сега ова вчера сефте го набавив од некоја женичка од Бутел негде, имале 70тина кози кои ги чуваат на Скопска Црна Гора. Ја врска немав, скоро тука прочитав дека имало различни врсти на кози, а млеково ме изненади вчера, не мириса толку јако и дури има и пријатен вкус со некој симпатичен шмек што неможам да го дефинирам, како на некоја тревка или чај, стварно незнам.. Ваљда има врска и што пасат.. Е по постовите што ги прочитав тука за мешањето, се мислам сега дал ми го дава чисто или да не го меша со кравјо, некако многу вкусно ми се виде млеково, ама па нема како да дознаам.. Како и да е, ќе тераме сега со ова, дури се мислам да зимам и за потквасување, ме бендиса млекцево. Инаку кога немам козјо, кравјо воопшто не му давам :ne:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 14:05 #197572

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Liman, kozjoto mleko od Alpinka mnogu podobro mirisa i ne e taka teshko. ne veruvam ako ima kozi i si prodava a nema firma deka ti go mesha mlekoto.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: LiMan

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 16:34 #197583

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
Поради фактот што уште мали сме запоени со вештачки и лажни работи, затоа повеќето вистински и природни работи ни мирисаат и не можеме да ги поднесеме. Рецепторите за вкус ни се отапавеани и збркани. Потребно е голема волја и љубов кон вистинското, за да можеме повторно да го цениме вистинското и не само да го цениме, но и да го засакаме. Кога ќе пробаме/вкусиме од вистинското, дури тогаш ќе разбереме на што сме биле научени и што сме пропуштале.

Тоа не го зборам од теорија, но од праска на мојот грб. Уште од мал сум запоен со се што е junk food, рафинирано, бело, индустриско итн
И некои работи не ми било лесно да ги оставам, но со љубов кон вистинското се изгледа подруго. Кога ќе пробаш вистински целозрнест (integral - цело) леб со домашно брашно тукушто смелено и тукушто испечен, ќе разбереш дека нештото што се продава во продавницата и има име леб, е само една голема заблуда, би требало да има друго име, на пример рафинирана ќифла или слично, а пак ситуацијата со таканаречениот интегрален леб во продавницата, таму работите и заблудата е на уште повисоко ниво, затоа што добиваш ем бела ќифла ем со боја ем со разни хемиички.

Откако цел живот си готвел со невро-отровот мононатриум глутаминат (вегета) Е621 MSG, и ќе пробаш да готвиш без тој отров, тогаш се ќе ти изгледа безвкусно, но со текот на времето ќе разбереш и вкусот ќе ти се избистри и ќе можеш веќе да го почуствуваш вистинскиот вкус на манџата или супата, а не како пред тоа, и ќе почнеш да го цениш тоа.

Примерите се безброј. Така ќе стигнеш и до козјото млеко и до јагнешкото месо.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 16:58 #197589

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Мене ми носат домашно козјо млеко од алпинки кози и овчо за квасење, сигурна сум дека не го мешаат со кравјо зашто всушност барав кравјо од жената ама немаше. Мирис речиси воопшто нема, поточно си мириса на нормално млеко, мене дури и ми се допаѓа мирисот на природно (кравјо) млеко... ама затоа вкусот е интензивен очи да ти искокнат ... јас можам да го пијам исклучиво со какао. Инаку се сложувам дека сетилата ни се бомбардирани со вештачки ароми, па им треба време да се привикнат на природните, макар што со денешново темпо и начин на живот мислам дека за да се врати човек кон природните вкусови треба просто да се посвети на припремање на храната, што временски и финансиски не е секогаш изводливо.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Baltazar1

Ре: Млеко и млечни производи 04 Мај 2012 18:07 #197600

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Baltazar1 wrote:
Не верувајте многу ни на made in EU, од многу блиски извори поради личен престој на не така краток период во Словенија дознав дека дел од „Алпското“ млеко е со потекло од Унгарија (сепак ЕУ нели...). „Алпско“ е само бренд, не значи дека е од алипте, се откупува од многу места...

megjutoa, eu mene mi e nekakva garancija deka proizvodot podlezi na nekakvi kontroli i celoto proizvodstvo e spored eu regulativi i normi. ako pishuva deka e mleko togash e mleko, a ne mleko vo prav. i vo ova nemozam da bidam 100% sigurna, aferi i gluposti se sluchuvaat i tamu ama spored mene posiguren izvor mi se od bitolskoto mleko konkretno.
a sekako deka se raboti samo za brend, taman rabota da mislime deka mlekoto e od alpite. jas kolku shto znam za komercijalnite brendovi ne se koristi alpsko mleko, toa odi iskluchivo za delikatesni sirenja, kashkavali i dr. mlechni proizvodi koi se so astronomsku ceni za odreden pazar.

inaku, denes mm kupi jogurt od koza. nekoj srpski brend, go ima vo vero vo pakuvanje od 1/2L i chini 85 den. neda go prifati bez problem a mene mi mirisa. ne mi se pravi keif shto srbija e proizvoditel.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Baltazar1

Ре: Млеко и млечни производи 05 Мај 2012 04:32 #197643

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Mama Vase wrote:
inaku, denes mm kupi jogurt od koza. nekoj srpski brend, go ima vo vero vo pakuvanje od 1/2L i chini 85 den. neda go prifati bez problem a mene mi mirisa. ne mi se pravi keif shto srbija e proizvoditel.

Jas mnogu poveke imam doverba na srpski proizvoditel, otkolku na nasite.
Vo Srbija imaat mnogu porazviena izndustrija, mnogu poveke kontroli, plus pogolem pazar.
Za da opstois na pazar od 10 milioni ziteli, sepak treba da imas kvalitet.

Eve nie rabotime so kaskaval na Ideal Sipka, na rabota, znaci samo mlecen. Ako mi veruvas dve steki nema so ist kvalitet i vkus!
Sekoja steka ima svoja politika, tvrdost, maslenost, gustina, nikakva standardizacija na kvalitet, a pod Dukat grupacija se.

Za razlika od niv, site srpski prozvodi sto doma gi jademe, pavlaki, topeni sirenja, premazi, se sekogas so ist kvalitet. Sto mene mnogu mi znaci, vo sprotivno nema da gi jadat decata i nie.

Mleko pieme koga ima po marketite Zott, od 1,5 maslenost i super mi e, ili Z bregov, na Vindija. Zott e Germansko, a ova drugovo Hrvatsko.

Sto se odnesuva do spomnative proizvodi od Ungarija, sepak se oni vo EU, i tamu nema cile mile.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 05 Мај 2012 04:35 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 11 Мај 2012 07:02 #198859

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Од месецов освен со житарки треба по малку да поченем и со јогурт кисела млеко павлака...па пак јас со прашање.
Знам дека се препорачува со 3,2% масленост...ама од која фирма...Бучен Козјак? ..и по колку на почетокот..лажиче-две јогурт или кисело...во што?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 11 Мај 2012 07:36 #198867

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Kate, malku mi e cudno sto vikas od mesecov so zitarki, a imate 8mes. Zar do sega ne i davase oriz, pcenka...Da ne mislis gluten, pcenica itn..
Za drugovo ,jas primer urda mesam so se :) Vo palenta, vo oriz, vo mandza so meso, vo manza bez meso (tikvicka morkov, brokula, karfiol...) iako ja ajdeme od neodamna. Po nekolku lazicinja, od oko, a firma ako me prasuvas Osogovska, mi se vide nekako najubava :) Inaku sega zasega gledam da e od proizvodstvo kontrolirano, ne od luge po doma, bidejki na pocetokov mi e najcisto vaka, za ponataka, zdravje...
Jogurt i k. mleko ne sum probala, nekako urdava mi e najneutralna po vkus a i nutritivno e bogata so kalcium itn. Pa ete sovet od mene, probaj prvo so urda.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Млеко и млечни производи 11 Мај 2012 08:43 #198889

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мамички дали може за почеток кравјото млеко да го мешам со Аптамил па постепено да го намалувам за да почне да го пие кравјото?:molkata:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 11 Мај 2012 10:08 #198916

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
Frogy, jas taka i pravev na mojava lepotica, bidejki nejkese ni da go pomirisa kravjoto. Prvo go mesav so voda i so aptamil, pr. 60 mk voda, dve merici aptamil i 30 ml kravjo. I namaluvav od vodava i mericive i na kraj i stavav samo po pola merica aptamil vo kravjoto i preminavme posle mesec dena na kravjo.
bebe82
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 11 Мај 2012 11:47 #198925

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Лавче до сега од житарици само ориз има пробано....зашто незнам не ми кажала др. да вовоедам и јас не почнав...а и имаше на почетокот атопичен па некако полека одам.
Урда значи викаш најубаво...некако одеднаш ми се виде многу си се ушемав до сега со овошје и зеленчук а од вчера на контрола ни даде и житарици и глутен и жолчка и млечни производи и каша попара ми е главава...кои се најубави, најчисти, со што да комбинирам....ко изгубен германец сум за волку проста работа...ама ете страв да не утнам нешто да не направам беља со алергии....па цел ден се утепав од читање :D
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 19 Мај 2012 15:07 #199406

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Девојки, ме интересира со кое млеко потквасувате козјо? Ние почнавме од минатата недела, па пробав и да потквасам со Бучен Козјак, ама некако тенко и кисело испадна :X После го давав помешано со пресно.
Инаку, да чукнам во дрво , добро го прифати, несакаше да го пие така чисто, ама го протнувавме со нешто друго,во каша или сл, дури и еднаш со Несквик па испи цела чаша. Мислам брзо ќе се убедиме да го пие и чисто :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 19 Мај 2012 16:17 #199416

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Vodolija, mnogu teshko se potkvasuva kozjo mleko, Jas imam probano na mnogu nachini od babi mi kazuvale i niednash ne mi ispadnalo originalno po gustina i vkus kako sme naviknati. Mislam deka se dodava i nekoja druga maja(kvas) za da ispadne. Od kravjo stvashta mozam da napravam ama od kozjo nishto ne mi uspealo. I nie sme eve vekje 10 dena na kozjo PREUBAVO MLEKO, ako nekoj saka kontakt neka mi pishi, mlekovo e prekrasno, nitu mirisa nitu e teshko, odlichno e , i covekot ima za ushte 3 semejstva mleko. I nego go prashuvav i on istoto mi go kaza deka treba mnogu isksutvo za da se napravi kako shto treba. Covekov od koj zemame, potkvasuva kiselo mleko vo zemjeni zeli so poklopec. i za 100 denari 1 kg kiselo mleko dobivash, im go razmativ so mashinka za nes kafe i preubav jogurt dobiv... Mozebi edno 20 pati sum probala da potkvasuvam kozjo i ne mi uspealo da go napravam kako na covekov shto go dava..

Covekov e od volkovo, i ima i domashni jajca i domashni kokoshki i jarinja, Vo petokot zemav domashna kokoshka, i im napraviv supa na decava i mario mi vika, mamo ovaa supa e rasipana ama na ubavo rasipana :muahaha:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vodolija

Ре: Млеко и млечни производи 23 Мај 2012 17:17 #200284

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Meyo wrote:
Vodolija, mnogu teshko se potkvasuva kozjo mleko, Jas imam probano na mnogu nachini od babi mi kazuvale i niednash ne mi ispadnalo originalno po gustina i vkus kako sme naviknati. Mislam deka se dodava i nekoja druga maja(kvas) za da ispadne.

Да, и мене ми потврди една жена која има кози дека за да се поткваси убаво козјо млеко, мора да се додаде барем една капка СИРИШТЕ ... тоа истото од кое се прави сирење, без тоа козјото кисело млеко повеќе личи на јогурт. Е сега сириштето не е ни штетно ни вештачко, но кога јас и се запнав па што е тогаш проблемот да се користи, жената логично ми објасни дека всушност со сириштето се згуснува брзо млекото, НО тоа не е киселење на млекото. Всушност како што сватив, со додавање на сириште се добива некоја форма на згуснато млеко, ама не се случува доволно ферментација, односно не се развиваат доволно добрите бактерии кои ја вршат ферментацијата на млекото. Во ова не сум 100% сигурна, ама ми делува логично.
Е сега поентата на целава приказна ми е дека можеби може да се добие густо и не така тешко козјо кисело млеко, но тоа не е така квалитетно како она што регуларно испаѓа дома, значи ретко, тешко и миризливо.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, vodolija, Baltazar1

Ре: Млеко и млечни производи 24 Мај 2012 05:09 #200336

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Jas go prashav Covekov kako go kvasi, i mi kaza dek ne dodava sirishte, tuku vo zemjeni sadovi koi drzat toplina nekako. neznam...covekov go prodava 100 den Kg vo zemjeniot sad go dobivash, posle mu go vrakjash,i mnogu e ubavo stvarno. Ama mislam deka kozjoto samo po sebe imunoloshki deluva i bez kvasna kultura.

Inaku pominav vo DM, pred nekoj den i bash se izraduvav shto ima ORGANSKISHtand. Ima puding,Organsko pecivo bez aditivi, koj e od organski skrob bez genetski modificirana pcenka, i bez aditivi i ozervansi. Kupiv, okolu 30 denari e paketche, i mnogu e ubavo, toa mozete da im go davate namesto blago. Ima zasladuvach od stevija, isto prekrasen i zdrav, odlichna zamena, zdrava, za shekjer. Ima mnogu organski proizvodi po mnogu pristapni ceni! Ovesnite pahuljici na pr se 70 den. Isto koshtaat i na Vitalija, no ovie se so BIo cert sertifikat za razlika od vitalija..Koi se bez definicija za potekloto... MI kazaa deka kje ja proshiruvaat paletata dopolnitelno.

Ova e super tema da vi pisham deka proizvodite na Zelena Dolina (slovenska firma) se vekje so sertifikat za GMO free, znachi ne se od organsko poteklo no se bez GMO , toa e odlichen moment.. MNogu se vkusni i bez aditivi i konervansi, i navistina po pristapni ceni. Pavlakta ja ima samo vo Kam, i e 18 denari, ama tolku ubav vkus odamna ne sum probala. Jogurot i drugite proizvodi gi ima po golemite marketi. I site im se preubavi i site se BEZ GMO.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 24 Мај 2012 05:12 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, Mama Sani, Марфи, Disney

Ре: Млеко и млечни производи 24 Мај 2012 07:33 #200350

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Јас денеска купив некој сад од Тинекс за потквасување, па ќе го пробам викендов и ако е ок, ќе споделам инфо. Киселото млеко сега му го давам помешано со пресно, па проаѓа како јогурт и добро го прифати. За разлика од мене, едвај пијам по пола чаша :X Работава испадна јас попроблематична отколку белчо :jok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 27 Мај 2012 08:50 #200752

 • Disney
 • Disney's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 33
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Meyo wrote:

Ova e super tema da vi pisham deka proizvodite na Zelena Dolina (slovenska firma) se vekje so sertifikat za GMO free, znachi ne se od organsko poteklo no se bez GMO , toa e odlichen moment.. MNogu se vkusni i bez aditivi i konervansi, i navistina po pristapni ceni. Pavlakta ja ima samo vo Kam, i e 18 denari, ama tolku ubav vkus odamna ne sum probala. Jogurot i drugite proizvodi gi ima po golemite marketi. I site im se preubavi i site se BEZ GMO.

Meyo, denes ja kupiv po tvoja preporaka :) Thanks
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 26 Авг 2012 11:42 #211425

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Pred nekoj den na kontrola doktorkata ne sovetuvase da poscneme so pavlaka,k.mleko,jogurt ama bebusta pravi faci i ne saka da jade,jas dadov cisto(kravjo) k.mleko kako za prv pat se plasev da ne se javi nekoja reakcija ama ok bese.
I sega mi treba nekoj sovet kako da gi vovedam so sto da gi kombiniram?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Млеко и млечни производи 30 Авг 2012 09:43 #211744

 • boni25
 • boni25's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Карма: 0
Pozdrav do site majki, nemav vreme da gi procitam site prethodni postovi taka da ako ima nekoja mamicka sto moze da mi kaze od koja vozrast pocnavte da davate kiselo mleko ili jogurt na vasite bebusi, mislam deka se dobra kombinacija za kasicki i gi pravat ne tolku bluntavi, dali 6 mesecna vozrast e dovolna za da se ponudi na primer jogurt i kakov jogurt davate vie, dali e bitna maslenosta i sl?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.