Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Бебешки кашички - рецепти

Ре: Бебешки кашички - рецепти 14 Јун 2011 02:03 #141480

 • barbi4e
 • barbi4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Карма: 0
nie pocnavme so ovosni kasicki samo me interesira dali posle koga ke vovedeme zelencuk znaci od 5 meseci smeam da davam oriz i kakov i kompir sto smeam asto ne sega od 5 meseci
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Јун 2011 05:26 #141913

 • *Bucka*
 • *Bucka*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Being Myself
 • Теми: 60
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Majki, mi treba sovet.
Pedijatarot mi dozvoli da davam kasicki od site ovosja i sokovi. Jakov ima 5 polni meseci. Taa rece poleka da voveduvam ovosje po ovosje, so preporaka da bidat domasno podgotveni. Imam i blender i sokovnik, no me interesira, dali smeam ponekogas da gi varam ovosjata ili sega na pocetok da gi davam svezi?
Po nekoja logika, svezoto ovosje ne gi gubi hranlivite materii, svarenoto gi gubi.. I dali domasnata kasicka od jabolko na primer, se mesa so prevriena (oladena) voda, oti neli jako e cistoto ovosje za bebinjata?
Fala vi odnapred
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Јун 2011 17:16 #142017

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
*Bucka*, можеш за почеток малку да ги вариш овошјата, но, многу кратко, сепак да остане нешто хранливо во нив. Така полесно се блендираат, а и водичката ќе ја искористиш за да го разредиш овошјето. Јас комбинирам и до ден денес. На пример, имам замрзнати сливи и од нив варам компот, па кога ќе се излади во водичката ќе ги изблендирам заедно со круша или кајсија, лажичка мед и добивам еден вид на густо сокче. Или ќе сварам јаболче што потешко се блендира и во него ќе додадам свежа банана.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 30 Авг 2011 18:19 #151189

 • Zabce
 • Zabce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • најсреќна мама
 • Теми: 47
 • Thank you received: 13
 • Карма: 8
Zdravo najmili eve me povtorno posle doooooolgo vreme se vrakam nazad kaj moite mili prijatelki.Malata Iva napolni veke 5 meseci i pocnav poleka da i voveduvam malku ovosni i zelencukovi kasi.Ke mi koristat vasite recepti za pocetok.Se citame vo drugi temi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, kiki, Goddess^

Ре: Бебешки кашички - рецепти 06 Сеп 2011 10:04 #152707

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
od koja vozrast pocnavte so orizovi snegulki i drugi zitarici i koi najcesto gi koristite? i od koja vozrast e najsoodvetno da pocne da se stava malku puter pri pripremata na kasickite?
jas dosega i davav samo gotovi kasicki na Hipp,no sakam da i spremam i domasni pa me interesirase sto dodavate vo ovosnite kasicki (zitarki,snegulki i sl) i dali koristite puter ili maslinovo maslo vo zelencukovite kasi i od kolku meseci?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 06 Сеп 2011 10:12 #152710

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Јас прво почнам со ориз и пченка житарици на милупа ,па потоа со овошни кашички :)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Бебешки кашички - рецепти 06 Сеп 2011 11:00 #152715

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
kiki wrote:
od koja vozrast pocnavte so orizovi snegulki i drugi zitarici i koi najcesto gi koristite? i od koja vozrast e najsoodvetno da pocne da se stava malku puter pri pripremata na kasickite?
jas dosega i davav samo gotovi kasicki na Hipp,no sakam da i spremam i domasni pa me interesirase sto dodavate vo ovosnite kasicki (zitarki,snegulki i sl) i dali koristite puter ili maslinovo maslo vo zelencukovite kasi i od kolku meseci?

Меѓу првите работи што и` ги дадов на Лина нешто пред да наполни 6 месеци беше оризот и пченката на Нестле со адаптирано хипоалергено АД млеко на Хипп. Од тогаш па наваму, се` можи да ми одбие, ама тие никогаш :laugh:
Во секој случај почнуваш со ориз или пченка, пошто само тие ти се житарки без глутен.
Некаде прочитав (ако најдам каде ќе постирам) дека путерот е тежок за бебињата и дека треба да се избегнува да се дава, и дека е најдобро по 1 лажиче ладно цедено маслиново масло заради состојките. Мене педијатарот ми рече дека можам уште од старт да и` ставам по малку маслиново масло :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki, Kuklicka

Ре: Бебешки кашички - рецепти 08 Сеп 2011 03:49 #152870

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Eve edna kasicka koja mi ja kazaa
150ml caj
pola banana
1 dvopek
i 2,3 lazicki kasicka od jabolko
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 09 Сеп 2011 05:43 #153019

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
nekoja mandzicka so dzigerce? kako ja spremate? se vari- przi?????? :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Сеп 2011 06:33 #154003

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
devojcinja,aj pomagajte koj spremal kasicka so melen oriz da mi kaze kako go spremate?vo kolku voda se vari,posto e mnogu sitno izmelen,pa pretpostavuvavm deka ne se preceduva posle vodata.Sakam da i dadam so ovosje ili zelencuk malku i melen oriz,pa vasite soveti bi mi bile mnogu od korist
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Сеп 2011 06:39 #154005

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Kiki moite mnogu sakaa varen oriz so praska, ubavo svaren orizot dodeka ne se raspadne i vo blender proceden zaedno so edna praska (blaga praska)sve ubavo izmeleno ako e suvo kje dodadesh od vodichkata no praskata e socna pa e dovolno, vidi probaj.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Бебешки кашички - рецепти 19 Сеп 2011 10:50 #154424

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Имам дома еден бебешки готвач во кој има многу интересни комбинации, некои ми се малку нелогични (посебно со месеците од кои треба да се даваат) но еве неколку кои лесно се приготвуваат и кои следно ќе и ги спремам на ќерка ми ;)

Спанаќ со компир (од 4 м)

Потребно е:
1-2 компири
100гр спанаќ
0.5 гр сол :wtf:
малку путер (или маслиново масло)

Од спанаќот земете го само лисјето, добро измијте го и исечкајте го. Компирите излупени исечкајте ги на тенки кругови. На дното од садот редете компир-спанаќ-компир и потоа полејте студена вода малку над зеленчукот. Посолете :wtf: и варете на тивок оган 15-20 мин. Потоа може да се изблендира или изгмечи со вилушка. На крај се додава путерот.

Тиквички на пареа (од 4 м)

ПОтребно е:
500гр млади тиквички
1 л вода
15гр путер
сок од половина лимон
0,5 гр сол :wtf:

Тиквичките се сечат на парчиња и се ставаат на цедалка над тенџере со вода која врие. Се вари 15 мин. Потоа се блендираат или се гмечат со вилушла и во нив се додава малку путер, сол :wtf: и се прелеваат со лимонов сок.

Пире од тиквички и банана (од 5 м)

Потребно е:
1 мала тивичка
половина зрела банана
малку путер
неколку капки лимонов сок

Тиквичката и бананата се сечкаат на парчиња. Се варат на пареа 15-20 мин. Потоа се пасираат и се додава малку путер и неколку капки лимон. Не се додава ни сол ни шеќер.

Пире од боранија и компир (од 5м)

ПОтребно е:
1 компир
100 гр боранија
малку путер
0,5 гр сол :wtf:

Компирот и боранијата се варат на пареа во малку посолена вода (може и во несолена) околу 20 мин на тивок оган. Потоа се блендираат или гмечат со вилушка и се додава малку путер.

ЕДИТ: Има уште рецепти, но немам време да пишувам сега, во следна прилика пак ;)
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 19 Сеп 2011 12:59 #154428

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Uf uf limonov sok i sol :nc: Inace vo kontekst na ova imam i jas eden gotvac za bebinja i toa kupen sega skoro, ama so mm se smeeme - so recepti od 1945, t.e. na pr sok od portokal za bebe od mesec i pol, pa kasicki so domati za 3-4 mesecni bebinja, a vrv na se kasicka od mozok :mdf: so sol i puter za 4 mes bebe. Normalno deka ne se rakovodam po nego, pa ne bi ti preporacala ni tebe da probas bas se sto ke procitas od takvi sumnjivi izdanija.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kuklicka

Ре: Бебешки кашички - рецепти 19 Сеп 2011 13:22 #154431

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
kolku da se ima izdanija nekakvi na mk, bez kontrolirana sodrzina. off.topik. koga beshe saemot imashe nekoi knizulinja po 50 denari za recepti podeli kao salati, pasta i sl. \edno za makedonski salati imashe salata od oktopod :zelen:. Inaku se slagam limonov sok i sol, nepotrebno,puterot bi go smenila so maslinovo drugoto se si e vo red
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kuklicka

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Окт 2011 07:58 #160327

 • julikej
 • julikej's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
Мамички сакам да почнам на Сара да и давам месо, па ми треба рецепта за некоја кашичка со телешко месо. Ако знаете нешто вкусно молам пишете :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Окт 2011 08:15 #160331

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
julikej, јас за почеток телешкото месо му го припремав со морковче и тиквичка. Прово ќе го ставам да се вари месото, подоцна ќе додам морков и при крај ситно исецкана тиквичка и се заедно блендирав. Така најлесно ни проаѓаше.
Сега ги правам сите можни варијанти, со ориз, комприр, грашок, брокула,... па дури и сос за тестенини со телешко и доматчиња му правам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Окт 2011 15:44 #160397

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
mn e vkusno kako lapacka koga se vari plentata da se dodade i vareno morkovce tikvicka lukce i sl kako za mandzicka i seto toa zaedno so palentata da se ispasira mmmmm
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Окт 2011 15:54 #160400

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Denes napraviv edna preubava supa koja verojatno moze i za bebenca.

Nekakov bujon, jas imav denes pileshki od vcera (moze teleshki ili zelenchukov)
karfiol
1 komir
kompirot i karfiolot da se varat dodeka ubavo ne se razvara vo bujonot so povekje voda kako za supa. Vnatre stavam i malku vegeta natur poshto se moive pogolemi verojatno e mnogu vkusna i samo so malku sol.Koga kje se svarat gi vadam karfiolot i kompirot gi stavam vo blender so mala kocka puter i gi vrakjam vo bujonot za da se dobie krem supa. Koga gi vrakjam dodavam i sitno iskrshena brokula magdonos edno mlado kromidche i zachin majcina dushica i luk(moze i bez ova normalno) se provaruva ushte nekoja minuta i dodavam 1 lazichka maslinovo na krajot.

Ova go jadat so 1 lazica pavlaka moite izmeshana vnatre.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja, Зока

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Ное 2011 20:32 #165109

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Нашите комбинации :da:

Компир,морков,кромид,кисело млеко

Компир,брокула,пашканат,путер

Пилешко,кромид,тиквичка,морков,карфиол

1 банана со 40мл оризово млеко+бисквит

јаболко,круша со ориз и пченка

Тиква со банана

Пилешко ,кромид,компир,морков,пашканат,кисело млеко

Пилешко,карфиол,грашак,морков ,путер

Банана со јаболко+бисквит

Палента со морков и кисело млеко

Палента со спанак и кисело млеко


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki, Kuklicka, vistina

Ре: Бебешки кашички - рецепти 18 Ное 2012 16:47 #221950

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Povrće sa piletinom

Potrebno:
Povrće (brokoli, karfiol, prokelj, keleraba, grašak, tikvica),
1 luk,
Piletina ili džigerica,
Pilećeg neslanog bujona (supe),
Putera,
Malo maslinovog ulja.
Priprema:
Na malo ulja izdinstajte sitno seckan luk dok ne omekša. Dodajte povrće koje je u predloženom meniju i dinstajte dok ne omekša. Džigericu ili pileće meso propržite na malo putera ili maslinovog ulja oko 7 minuta. U vatrostalnu posudu stavite meso, dodajte dinstano povrće i prelijte pilećim bujonom da ogrezne. Stavite u zagrejanu rernu na 180°C i pecite dok meso i povrće ne omekšaju. Ako je potrebno povremeno dodajte supu. Izmiksajte meso i povrće i prohlađeno ponudite bebi.
Blitva i krompir sa piletinom

Potrebno:
Pileća prsa ili karabatak bez kožice,
Šaka oprane i iseckane blitve,
2 krompira,
1 luk,
Puter ili maslinovo ulje,
Malo mleka.
Priprema:
Krompir operite i sa ljuskom stavite da se kuva. Kada je skuvan izvadite ga iz vode, ostavite da se prohladi i ogulite ga. Oguljen krompir stavite u činiju i ispasirajte uz dodatak mleka i malo putere ili maslinovog ulja. U međuvremenu na malo ulja dinstajte sitno seckan luk oko 5 minuta. Zatim dodajte sitno seckanu piletinu ili samlevenu i dinstajte još 10 minuta dodavajući po malo vode ili pileće supe bez soli. Dodajte sitno seckanu blitvu i dinstajte još 5 minuta ili sve dok se meso ne izdinsta. Ovu smesu ispasirajte i dodajte u krompir i sve dobro izmešajte da bi se smesa sjedinila.Španat i krompir sa žumancetom

Potrebno:
2 krompira,
šaka opranog španata,
jaje,
puter ili maslinovo ulje,
1 luk.
Priprema:
Krompir operite i sa ljuskom stavite da se kuva. Kada je skuvan izvadite ga iz vode, ostavite da se prohladi i ogulite ga. Oguljen krompir stavite u činiju i ispasirajte uz dodatak mleka i malo putere ili maslinovog ulja. U međuvremenu na malo ulja dinstajte sitno seckan luk oko 5 minuta. Dodajte u luk sitno seckan španat i dinstajte još 2 minute dok španat ne omekša. Ovu smesu ispasirajte i dodajte u krompir. Pola kuvanog žumanceta dodajte kropiru i španatu i sve dobro izmešajte da bi se smesa sjedinila.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 14 Дек 2012 18:55 #225966

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Млечна каша со оризови снегулки

Потребно: 220 мл. млеко, 1 кафена лажичка шеќер, 6 супени лажици оризови снегулки.
Подготовка: Млекото и шеќерот се варат се додека не зоврие. Штом зоврие се трга на страна, малку да се излади и се прелеваат оризовите снегулки. Се меша убаво за да се добие еднолична смеса без грутчиња.

Млечна каша со ориз

Потребно: 220-250 мл. млеко, 2 супени лажици ориз.
Подготовка: Млекото се става да се вари. Кога ќе врие му се додава измиениот ориз. Со постојано мешање, на умерена температура, оставете оризот да се вари. Штом ќе омекне, се трга на страна. Оставете да се олади, испасирајте..
Наместо оризови зрна, може да користите мелен ориз.

Каша од морков и ориз

Потребно: 50 гр. морков, 1 лажици ориз, 100 мл. млеко, 1 лажичка масло (5 мл.)
Подготовка: Морковот се мие, се лупи, се сецка на кругчиња и со оризот се ставаат во врела вода да се вари. Кога ќе омекнат целосно, се додава млекото и маслото. Се вари уште 3-5мин. Се пасира или миксира, за поголемо доенче се ситни со вилушка.
Оваа каша може да се приготви со ориз наместо со пченкарен гриз. Во тој случај на полусварениот морков се додава пченкарниот гриз и се вари уште 10-15мин. со постојано мешање.
Може да комбинирате со мелено месо, бела риба или тврдо варена жолчка во зависност од возраста на доенчето.

Каша од тиквичка со ориз

Потребно: 80 гр. тиквичка, 1кафена лажичка ориз или пченкарен гриз, 100 мл. млеко 1 кафена лажичка масло или маргарин.
Подготовка:Тиквичката се лупи, се сецка на ситни коцки и се вари на умерена температура. Кога ќе омекне малку, се додава оризот или пченкарниот гриз. Пред да го додадете во тиквичките, гризот измешајтего во малку вода за да се добие изедначена каша (како при подготовка на пудинг). Така растворен гризот, со постојано мешање се додава кај тиквицата. Се остава да вари 10-15 мин. Потоа се додава млекото и маслото и се вари уште 3-5 мин. Пасирано се послужува.

Овошна каша од јаболко

Потребно: едно поголемо јаболко.
Подготвување: Јаболкото се мие, се лупи и сецка на парчиња. Во вода, на умерена температура, се остава малку да се вари колку да омекне. Се пасира. Се остава да се олади и се послужува.
На доенче со навршени 5 месеци во кашата може да се додаде една кафена лажичка лимонов сок и шеќер (жолт), а подоцна и мед,

Овошна каша од јаболко и житарки

Потребно: едно јаболко со средна големина, 15-20 гр. пченкарни или оризови снегулки, 100 мл.млеко и 50 мл. вода.
Подготовка: Млекото и водата се мешаат и се варат на умерена температура да зовријат. Се прелеваат снегулките. Јаболкото се лупи се блендира или се ренда на ситно и се додава во млекото и снегулките. Ова убаво се мати за да нема грутчиња.
Кашата се служи веднаш и истата не смее да се дава подоцна или да се пригрева.
На доенчиња со навршени 6 месеци истата каша може да се приготвува само со млеко, без вода, наместо пченични или оризови снегулки може да се стави бисквити или двопек.

Овошна каша од јаболко и тиква

Потребно: 100 гр.тиква, едно зрело јаболко, 1 кафена лажичка лимонов сок и 300 мл. вода.
Подготовка: Тиквата и јаболкото се мијат, лупат и им се одстрануваат семките. Се ставаат во водата и на умерена температура се варат (поклопени). Штом ќе омекнат, се вадат, се пасираат. По потреба (ако сакате поретка каша) се додава од водата во која се вареле. Се додава лимоновиот сок.
Јаболкото може да го дадете и свежо.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 14 Дек 2012 18:58 #225967

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Каша од банана со млеко (6+)
Се пасира банана и се додава млеко, па се прави потечна каша. Може да си додадете неколку лажичиња кексолино, ванилино или чоколино, или пак едно лажиче мелено ленено семе (со последниве три ќе биде од 8+). Може исто и мелена плазма, ама да не биде многу густа кашата, оти бананата може да предизвика запек.


Тестенини со доматен сос (7+) - ова важи за тестенини без јајца, а и секако доматите се даваат нешто подоцна оти се тешки за стомакот.
Се динста малку кромид на путер, измешан со малку вода, се додаваат лупени и сецкани (или рендани домати), малку шеќер (да се наутрализира киселоста кај доматите - детето нема да јаде ако е многу кисело), па се вари густ сос. Се додава малку сол, малку оригано (колку за мирис) и се меша со сварени пасирани макарони или шпагети. Може да се додаде и несолено сирење, или несолено крем сирење (8+).

Каша од јаболко со ориз (5+)
Две лажици ориз се чисти, се мие и се вари, со вода или млеко (ако сте почнале да давате кравјо, подобро е со млеко). Откако ќе се свари оризот (како за сутлијаш), се додава половина или цело рендано јаболко и се остава да зоврие. Може да се направи и со друго овошје, превкусно е. Ако користите кисело овошје, може да се додаде една лажичка кафеав шеќер.

Каша од компир, карфиол и спанаќ (7)
Се варат компирот исечен на коцки и карфиолот (најубаво во млеко - се губи мирисот на карфиолот). Потоа се додава исчистен и исецкан спанаќ и се остава убаво да се свари. Се пасира зеленчукот, се додава малку путер и една лажица кисело млеко. Може да се вари и во вода од месо (телешко или пилешко, по желба).

Полнети тиквички (8+)
На малку путер со вода се динста малку кромид, половина рендан морков, 3 лажички исчистен и измиен ориз и 50гр мелено месо (телешко). Се додава малку магдонос и малку сол. Се сече и чисти една млада тиквичка и се полни со смесата. Може да се стави домат како капаче. Се вари во покриен сад со малку вода (да се свари оризот и месото). Се дава пасирана, со неколку лажички кисело млеко.

Компир со блитва и жолчка (8+)
Се вари еден компир исечен на коцки во малку млеко. Се додаваат неколку листа исчистена, измиена и сецкана блитва. Кога убаво ќе се свари, се меша со една тврдо варена жолчка (може и помалку, зависи колку јаде детето). Може да се додаде и кисело млеко.

Чорба од карфиол (8+)
Се вари околу 100гр карфиол во пола литар вода, се пасира и се враќа во водата во која се варел. Се додава половина лажичка путер. Една жолчка се мати со две лажици кисело млеко и се додава во водата со постојано мешање. Се остава убаво да изврие барем 5 минути. Може да се додаде малку магдонос. Убава е со лепче, мх, мх...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 24 Дек 2013 21:10 #247588

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Ај да ја освежиме темава - (ногу ми се најдоа мене овие рецепти)


Pocetne kasice :

1.recept s mladom mrkvicom
-1 mlada mrkvica
-2 kapi ulja
Mrkvicu skuhamo i dodamo u nj 2kapi ulja, te to sve sa stapnim miskerom pretvorimo u predobru kasicu za bebu

2.mlada mrkvica s krumpirom
-1 mlada mrkvica
- 1 manji krumpir
Krumpir stavite da se kuha, a kad je napola kuhan, dodajte mladu mrkvicu. Kad omekša, procijedite i usitnite.

3.kašica od krumpira i blitve
- 1 krumpir
- 20 g blitve

Krumpir stavite da se kuha, a kad je napola kuhan, dodajte blitvu. Kad omekša, procijedite i usitnite.

4.kašica od karfiola
- 1 karfiol

Veći cvijet karfiola izdvojite i stavite u kipuću vodu. Kuhajte 15 minuta, a zatim ocijedite, usitnite (izmiksajte) i dodajte adaptirano mlijeko da bi se napravila kašica.

5.voćna kašica od jabuke

-4-5 žičica kukuruznih pahuljica
-100 ml mlijeka
-50 ml vode
-80 g jabuke

mlijeko i vodu kuhati tri miute i ključalim mlijekom preliti pahuljice. ogulite jubuku i sitno je naribajte. za bebice koje nisu navikle na krutu hranu možete propasirati kašicu i miješati je dok ne nestanu grudice.

6.kašica od krumpira,poriluja i graška :)
- pola šalice graška
- 2 krompira
- pola bijelog djela poriluka
Kuhajte 30 minuta, a zatim zgnječite vilicom.

7.kašica od celera
- 1 celer
Jedan korijen celera srednje veličine stavite u kipuću vodu i kuhajte 10 minuta. Zatim ocijedite, izmiksajte i dodajte adaptirano mlijeko kako bi se napravila kašica.

8.kašica od povrća
- 1 krompir
- 1 mrkva
- 1 celer
- pola šalice graška
Kuhajte 30 minuta,
a zatim usitnite i dodajte četvrtinu žličice maslaca.

9.kašica od povrća 2
- 1 mrkva
- pola šalice graška
- pola male tikvice
Stavite mrkvu i grašak u kipuću vodu i kuhajte 10 minuta. Zatim dodajte tikvicu i kuhajte još 10 minuta. Ocijedite i napravite pire.

10.kašica od krumpira i brokule
- 1 krompir
- cvijet brokule


1.Proso s bundevom

•2 šalice prosa
•21/2 šalice bundeve
•5 šalica vode
Pomiješajte
proso i bundevu pa ulijte vodu. Kad zakuha,kuhajte poklopljeno na
laganoj vatri 20-30min. Na kraju dobro promiješajte.Ukusno je i ako se kuha u pola količine vode i pola količine zobenog mlijeka.

2. Quinoa


Može se kombinirati sa voćem, povrćem, žitaricama, jogurtom, mesom - ovisno o starosti djeteta


• 1 šalica kuhane quinoe
• 1 kuhana jabuka narezana na kockice
• 1 kuhana tikvica (manja) na kockice narezana
• 1 kuhani batat (manji) na kockice narezani

Sve sastojke pomiješati, dodati malo maslinovog ulja.

4. Kašica od riže s cimetom
•200 ml mlijeka ili vode
•30 g riže
•1 čajna žlica maslinovog ulja
•cimet (na vrh noža)

Zagrijati mlijeko, oprati riži i staviti da se kuha u mlijeku/vodi; kad zavrije
smanjiti plamen i pustiti oko 20 minuta da nabubri. Kašicu od riže
staviti u tanjur, dodati maslinovo ulje i posipati cimetom.

Napomena: Ukoliko beba doji, riža se kuha na vodi i eventualno se kasnije u kašicu može dodati majčina mlijeka po potrebi.
Ukoliko beba pije adaptirano mlijeko, riža se kuha na vodi, te se adaptriano mlijeko naknadno doda u kašicu.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 24 Дек 2013 21:11 #247589

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
6. Ječmena kaša sa avokadom i jabukom (od navršenog 8. mjeseca/ odnosno od 6. mj)

• 1/2 avokada
• 1 ribana jabuka
• 1 žlica ječmene kaše/pahuljica
• 100 ml vode

Avokado i jabuku isjeći sjeckalicom i pomiješati. Ječam kuhati u vodi oko 5 minuta i pomiješati s voćem.
-->
Ako se umjesto ječmene kaše stavi neka bezglutenska žitarica, recept se
može koristiti i od 6. mjeseca života, tj. od samog početka dohrane.
7.Pire od jabuka

Vitamini: A, C, folinska kiselina
Minerali: kalij, magnezij, kalcij
1 jabuka
šalica vode
* očistite i ogulite jabuku i izrežite na kriške
* stavite u posudu za kuvajte i dodajte vode tek toliko da pokrije narezane kriške
* kuvajte 10 min dok ne omekša
* izmiksajte u mikseru
* po želji zgusnite pahuljicama od žitarica


8. Avokado

Vitamini: A, C, niacin, folinska kiselina
Minerali: kalijum, fosfor, željezo, magnezij, kalcijum

1 avokado

kako
odabrati zreli avocado – voćka treba biti tamno zelene boje, formira se
pod prstima pod laganim pritiskom. Kad se prereže na pola meso avokada
treba biti zelene boje kod kore i lagano prelaziti u žutu prema koštici.
* avocado prerežite na pola, izvadite košticu i kašikom izvadite mekane delove mesa van
* meso avokada zgnječite vljuškom
* nije potrebno kuvatiNa početku dohrane, preporučila bih prvo uvođenje sezonskog voća u prehranu djeteta.
10. Riža s jabukama
• 200 ml vode
• 20 g riže
• 1 čajna žlica maslinovog ulja (po želji).
• 1 jabuka

Oprati rižu, te je kuhati 20-25 minuta u 200 ml vode.
Oprati jabuku, oguliti je i naribati. Dodati jednu čajnu žlicu maslinovog ulja (po želji).
11. Super voćno-mliječne kombinacije sa žitaricama
Pod mlijekom podrazumijevamo majčino mlijeko, adaptirano mlijeko ili, po
želji obrano pasterizirano mlijeko s min. 3,2 % mliječne masti (od
navršenih 12 mj. života)

• mlijeko + avokado + proso (od 6 mjeseci starosti)
• mlijeko + riža + jabuka (od 6 mjeseci starosti)


Recept za mesna kasica

1 tikvice,
30g teletine,
1 kasika pirinca,
1 sargarepa i
pola glavicu crnog luka.
Stavite meso da se lepo skuva kada je meso skoro gotovo dodajte sve ostale sastojke.Kada je gotovo sve sjedinite i izmiksajte.U gotovu smesu dodati malo maslinovog ulja.


Kasica od : cikle, jabuke, mrkve i rize!

Sve sastojke kuhati zasebno (ciklu pola sata ili dok ne omeksa, jabuku 2/3 min, mrkvu dok ne omeksa i rizu koliko je potrebno da bude meka). Sve pomjesati i izmiksati rucnim mikserom!


Kasica od piletine i prosa sa batatom i cvjetacom

Staviti u malo vode kuhati komadic piletine (bjelo meso) te pred kraj ubaciti batat narezan na komadice i cvjetacu razlomljenu na cvjetice. Kuhati dok povrce ne omeksa! Proso skuhati posebno i na kraju smiksati sve zajedno stapnim mikserom ili izgnjeciti vilicom. Po potrebi kasicu razrijediti vodom u kojoj se kuhalo meseko i povrce, i dodati zlicicu maslinovo ulja. Kolicine nisam pisala vec stavim odokativno koliko bebac moze pojesti!

Recepti za nad 9m


Tvrdo kuhani zumanjak, par korjencica blitve, batat, tikvica , i pola zlice sezama. Malo amarantha umijesano i par kapi maslinovog ulja. (Sveee domace!osim amarantha i sezama..cak i batat)(10m)

Skuhati tjesteninu bez jaja, pileća prsa nasjeci na kockice i staviti kuhati, dodati jednu mrkvu , tikvicu i komad žute tikve, kad je sve kuhano smiksati povrće sa piletinom, dodati malo maslaca da se istopi dok je vruće. preliti tjesteninu sa umakom i posuti domaćim mladim sirom(10m)

Gusta juha od butternut tikve: jedna manja b-tikva, 1 mrkva, 2-3 manja krumpirica, malo kapule, malo bučinog ulja... finoooo


Malo parce filea lososa staviti u vatrostalnu ciniju i premazati ga puterom.posebno nekih 5min kuvati cvetove brokoli i jednan veci krompir.kada bude gotovo isitnite losos dodajte brokoli i krompir i 2kasicike pavlake ili nemasnovg sira.

Najjednostavniji saft na svijetu

*glavica crvenog luka
* jedna mrkva
*jedan komorač
*malo na sitno narezane puretine
*malo pasiranog paradajza
*riža
*maslinovo ulje
Luk nasjeckajte na kockice i zastaklite ga na maslinovom ulju, Dodajte na kolutiće narezanu mrkvu, podlijte s mrvicu vode i u poklopljenoj posudi pirjajte nekih 10ak minuta. Dodajte puretinu i miješajte dok ne pobijeli. Opet dodajte mrvicu vode i u poklopljenoj posudi pustite da se pirja nekih 10 min. Na kraju dodajte komorač nasjeckan na kockice, podlijte s malo paradjza i miješajte još jedno 10 min.
Ja sam uz to skuhala rižu. Pustila sam je da se kuha sve dok nije pustila sluz i bila onako prefino mekana i rahla. Za rižu vam je najjednostavniji omjer 1:3. Npr. jedna šalica riže, 3 šalice vode, miješajte dobrih 15 do 20 minuta i po potrebi podlijevajte s vodom.

Pita od prosa i povrća

*Jedan crveni luk
*Jedna mrkva
*Jedan komorač
* Vezica blitve
*200 grama prosa
*maslinovo ulje
*malo jogurta

Zastakliti crveni luk, dodati mrkvu i komorač, podliti s vodom i poklopljeno pirjati 10ak minuta. Dodati opranu, narezanu blitvu i kratko promiješati. Svemu dodati sitan proso, promiješati. (Ako je krupni – sameljite ga) U velikoj zdjeli izmiješajte sve to sa 500 mil. vode. Mora biti rijetko; kao da ste napravili juhu. J Proso pije puno vode, kao i riža, tako da će sve to upiti. Ja sam na sve dodala malo jogurta – ali ne morate. Možete recimo posipati s malo sjemenki lana ili sezama. Sve zajedno sipajte u protvanj i zapecite u zagrijanoj pećnici na 220 stupnjeva 45 min do sat vremena.
Pričekajte da se ohladi i narežite na lijepe šnite.

Neke dobitne kombinacije kašica su one od:
• jabuke, mrkve i rižinih pahuljica
• pšeničnih pahuljica i pasirane breskve
• tikvica i kukuruzne krupice
• jagoda i svježeg kravljeg sira
• banana, mlijeka i zobenih pahuljica
• komorača, mlijeka i krumpira
• mrkve, brokule i bijelog mesa kunića
• špinata, piletine i riže
• palente i pirjane teletine u umaku
• tjestenine s umakom od mljevenog mesa i rajčice
Последна промена: 24 Дек 2013 21:13 by Molly.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29*

Ре: Бебешки кашички - рецепти 11 Фев 2014 08:26 #248533

 • dvm
 • dvm's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
so 1 lazica marmalad od sliva ili smokva
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.