Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Бебешки кашички - рецепти

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Сеп 2010 15:20 #53543

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Еве уште некои....

- тестенини
- домат
- сирење

ги варам тестенините и го додавам издинстаниот домат како сос (без лушпа). Ако е детето поголемо може и босилек да се додаде додека се динста доматот. Го послужувам со сирење нарендано. (многу едноставно). Оваа комбинација знам да ја направам и со тиквички модар патлиџан. Исто ги динстам, ги сецакм на ситно и ги ставам врз тестенините.

- ориз
- блитва
- морков
- тиквичка

ги варам во експрес лонец многу кратко и ги пасирам. Супер оди со кисело млеко/јогурт/сиренце.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Сеп 2010 15:25 #53548

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Za denes pravev kelebara, modar, tikvica,kromid,kompir,patlidzan,morkov, ali kelebarata bese kako trat pa ja frliv ne se blendirase ne se ni svari.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Сеп 2010 15:34 #53549

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Ми текна и што правев кога вадевме заби....

лубеница ја пасирав да ја направма како каша (без семки) и ја ставав во молди да се замрзне како сладолед. Ова и го давав кога ја чешаа забите. Летово пошто поголеми и додавав и други овошја и и доаѓаше како сладолед.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 23 Сеп 2010 13:01 #54399

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
kako ja spremate blitvata, kupiv vcera pa sakam da i dadam denes, vo kombinacija so oriz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 23 Сеп 2010 13:31 #54418

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Jas mu ja spremiv so oriz i morkov. Svarivprvo morkov, potoaja gi dodadov orizot i blitvata ( 3-4 livcinja ) posle normalno se vo bledner. A da i maslinovo maslo stavam redovno .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 27 Окт 2010 15:42 #65482

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Како ја спремате леќата, досега не сум правела, а би требало веќе да почнам да им давам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 27 Окт 2010 15:46 #65487

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Леќата ја мијам прво, ја покиснувам и ја варам со компир и тиквичка. Така како манџичка ја јаде. Имам видено и со компир дека ја спремаат иако јас немам пробано така.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 27 Окт 2010 15:52 #65498

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
jema wrote:
Како ја спремате леќата, досега не сум правела, а би требало веќе да почнам да им давам.


eve edna kashicka od leka izvadena od kniga so bebeshki recepti, jas licno ne sum pravela ushte sme mali za leka ama eve pa vidi dali ke ti se bendisa

Kasicka od leka

100 gr morkov , neseckan
25 gr celer, neseckan
1/2 supena lazica maslo
50 gr leka
100 gr kompiri , izlupeni, iseckani
350 ml supa od pile ili zelencuk ( moze i voda )

dinstajtegi morkovite i celerot vo malku voda i maslo okolu da omeknat. Dodajteja lekata i komoirite, pa nalejtesupa ili voda . Ostavete da povrie pa namalete ja temeraturata i varete na tivok ogan okolu 25-30 min . Stavete vo blender i napravete kasicka

Dobar apetit
se nadevam pomognav
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roma

Ре: Бебешки кашички - рецепти 28 Окт 2010 16:30 #65979

 • zingis
 • zingis's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
gi procitav site recepti i site se super i bas korisni, ama nie sme mnogu mali imame 4 meseci i edna nedela i sega koga bevme na lekar sme naprednale 700 grama, pa doktorkat ani rece da pocnam so cvrsta hrana malce po malce, inace sme na adptirano mleko, i ovaa nedela toest od vtornikot veke tri dena im davam na malite ispasirano jabolko, go varam jabolkoto prethodno iseckano na pomali parcina i koga ke omekne go pasiram so viluska i im davam so lazice jadat po 5-6 lazicki okolu 12 casot pred obrokot vo 13.00 sakam od drugata nedela da pocnam so morkov zasto citav deka n apocetok samo po eden zelencuk ili edno ovosje, sto mislite dali morkovot samo da go svaram i taka da im go dadam i pisite kako ponatamu da prodolzam koi se vasite iskustva, malce mi e strav so hranava zasto se uste malecki sekde pisuva za iskrana i recepti po 6 meseci
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 28 Окт 2010 16:39 #65982

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Ako vise ste pocnale so dohrana , morkovot e dobar izbor za ponataka. Mozes samo svaren i ispasiran a za jabolkoto eden predlog peceno e mogu povkusno, jas na pocetok mu davav vareno ama posle prodolziv so peceno, poblago e i povkusno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 01 Ное 2010 02:49 #67191

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Неколку рецепти - се препорачува да се конзумираат за деца со навршени 5 месеци

Супа со тиква
80г тиква
бел дел од праз
2 гранчиња магдонос
3 супени лаж млеко
Празот и магдоносот се мијат со вода во кој е доден сок од лимон. Тиквата се чисти од семки и жили.Сето ова се вари во 1/2л ладна вода тивко 20 мин со затворен капак. Исцедете и испасирајте со миксер. Додадете го млекото и варете иште 12 минути.

Компот од круши со ванила
2 зрели круши
малку ванила
1 кафено лаж сок од лимон
1 суп лаж вода
Крушите се лупат, им се вадат семкте и се сечат на 8 дела. Парчињата заедно со водата, сокот од лимон и ванилата се ставаат во тенџере и се варат на средна јачина 20 минути. Компотот се употрбува топол.

Телешки џигер со моркови
40 гр телешки џигер
3 средни моркови
2 гранчиња магдонос
неколку капки сок од лимон
путер
Морковите се счат и вријат во вода 20 мин, магдоносот се додава 2 мин при крај. Џигерот се става одпосле и се вари 4 минути. Сето тоа се цеди и пасира со миксер.На крај се додава путерот и неколкуте капки лимон.

Вниманието во приготвувањето на оброкот и начинот на принесување ќе разбудат интерес кај вашето дете за јадење

Пудинг од целер
100г целеров корен
80г кисела павлака
1 јајце
малку сол
Целерот се вари 20 мин и пасира.Се додава јајцето и павлаката, се меша и посолува.

Образованието во исхраната треба да го следи и образованието на сетилото за вкус, поради тоа што токму афективноста поврзана со свеста за одреден вкус ја представува основата на ставот кон одредени прехранбени продукти.

Овие рецепти се извадени од книгата( Готвач за намалите - МИСЛА),јас ги правев на мојата ќерка,има и други рецепти но за нив друг пат. Сакав кажам дека благодарение на рецептите она ми разви љубов кон разновидната исхрана и сега не ми е проблем што и да и дадам.
Можеби ке ви се допаднат рецептиве а може и нема, тоа е ваш избор :poimnemam:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 01 Ное 2010 13:07 #67250

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Mladenovska, od kade go kupi gotvacot? Nie imame 13 meseci i neznam sto da i dadam da jade. Istite jadenja samo gi vrtime. Vo posledno vreme imame problemo so blendirana hrana ne saka nisto blendirano da jade, a koga dvakame jademe samo 5-6 zalaka i se ranime saat vreme.:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 01 Ное 2010 13:58 #67273

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Калина и ние сме тука со возраста, исто и мојов некогаш знае да одбива блендирана храна, а да му дадам парченца едвај ќе изеде 5-6 залака, па на крај пак се враќаме на бленидарно.
Инаку за рецептите погоре од тој тип ги имаше и во Мпја Беба и искрено за тоа и престанав да го купувам, вика за деца од 5 месеци нагоре, а во рецептите млеко, павлака, јајце???? :emm:
Јас сум за тоа да се користат природни зачини за да се збогати исхраната т.е. да му биде повкусна на детето, на пример јас често користам магдонос, целер, пашканат, пиперка вкусно ги зачинува јадењата, и по малце ставам наша сол и ладно цедено маслиново уље.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 01 Ное 2010 14:15 #67279

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
zingis wrote:
gi procitav site recepti i site se super i bas korisni, ama nie sme mnogu mali imame 4 meseci i edna nedela i sega koga bevme na lekar sme naprednale 700 grama, pa doktorkat ani rece da pocnam so cvrsta hrana malce po malce, inace sme na adptirano mleko, i ovaa nedela toest od vtornikot veke tri dena im davam na malite ispasirano jabolko, go varam jabolkoto prethodno iseckano na pomali parcina i koga ke omekne go pasiram so viluska i im davam so lazice jadat po 5-6 lazicki okolu 12 casot pred obrokot vo 13.00 sakam od drugata nedela da pocnam so morkov zasto citav deka n apocetok samo po eden zelencuk ili edno ovosje, sto mislite dali morkovot samo da go svaram i taka da im go dadam i pisite kako ponatamu da prodolzam koi se vasite iskustva, malce mi e strav so hranava zasto se uste malecki sekde pisuva za iskrana i recepti po 6 meseci

Зингис, 700 грама качиле бебињата за еден месец? Од трети до четврти месец? Ако е така, тоа мислам дека не е малку.
Првите два месеца може да качат просечно по килограм, понатаму прирастот на тежината се намалува. Што ќе беше ако секој месец качуваат по килограм?
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 01 Ное 2010 19:10 #67420

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
kalina wrote:
Mladenovska, od kade go kupi gotvacot? Nie imame 13 meseci i neznam sto da i dadam da jade. Istite jadenja samo gi vrtime. Vo posledno vreme imame problemo so blendirana hrana ne saka nisto blendirano da jade, a koga dvakame jademe samo 5-6 zalaka i se ranime saat vreme.:(
Калина го купив од книжарата на улица македонија, се вика ( ГОТВАЧ ЗА НАЈМАЛИТЕ)а издавач е Мисла
Многу мене ми помогна во готвењето, има од 2 месеци па понатака. дали знаеш дека ако пишам рецепти кои се даваат со зеленчук и овошје уште од навршени 7 месеци ке ме направат луда. но јас све сум и давала на мојата и фала богу е понапредна за разлика од другите дечиња. Ние од 4 месеци почнавме да јдаеме блендирана храна, после 1 година до некаде година и 2-3 месеци се учевме на цврста храна, нејкеше она да ми ја прифати цврстата храна, мрзливка ми е во џвакањето.Еве уште некои рецепти ке пишам па направи и пробај ситно сецкано, декорирај го во бои, децата тоа многу сакаат. Направи човече кое се смее или нечто друго.Па ке видиш за понатака, поздрав :hug:

Една мајка пишуваше за рецепта од 3-4 месеци, на таа возраст исто се дава разен зеленчук но припремен како БУЈОН

1- Бујон од моркови и зелена салата
1л вода
250г моркови
1/2 зелена салата
3 гранчиња магдонос
Салатата се мие со вода во која предходно имала лимонов сок, се вари со морковот и магдоносот на тивок оган 2часа. Се блендира и доаѓа како водеста каша. Тоа е бујон.

2-Бујон од боранија и моркови
1/2л вода
2 моркова
60г боранија
Морковите и боранијата се варат на тивко оган 2 часа.
БУЈОНОТ Е ВО ЗАМЕНА ЗА КОЛИЧЕСТВО ВОДА ОД ЕДНО ШИШЕНЦЕ.

Од 4-5 месеци
Чорба од жалфија
1/2л вода
30 листа блитва
30 г соја
4ливчиња жалфија
путер - колку да се покрие дното на кафено лажиче
Зеленчукот се мие со вода во која предходно имала сок од лимон, се вари 20 мин.Одкако ке го изблендирате додајте го путерот.

Во исхраната за овој период кај децата се додаваат:
- Јаболкото, се вари и се прави пире.
-Варена круша, која исто така се вари и пасира, се додава лимунов сок( најпогодна е ако детето има запек)
-Праска,се вари и пасира. Понатака може да се досатви плазма и бисквита за да биде кашата погуста.
- Дуња, се сецка и вари, пасира.Кога ке се олади се досатва лимунов сок ( најпогодна е ако детето има пролив)
-Варена кајсија, во варењето се достава малку шеќер, се пасираат о кога ке с еладни се досатва лимунов сок(најпогодна е ако детето има запек)
-Печено јаболко, се издлабува делот каде се семките и во него се става малку шеќер. Се пече додека не порумени околу 30мин. Излупете ја кората,испасирајте го и кога ке се олади додајте лимунов сок. Оваа рецепта со навршени 6 месеци се достава и малку путер.
-Печена дуња, се приготвува исто како јаболкото. Се пече 40мин, кората се лупи и потѕоа се пасира. Дуњата се дава на постаро доенче особено ако има пролив.

Со навршена 1година

Филет од риба-лист со печурки и спанаќ
40г филет од риба-лист
50г спанаќ
2шампињони
малку сол
путер-на дното од кафено лажиче
Спанаќот измијте го и исечете го покрупно. Измите ги шампињоните и исечете ги. Филетата од риба-лист, спањакот, путерот, шампињоните (предходно посолени) ставете ги во фолија за печење. Печете во загреана рерна 6-7мин. Кога ке биде готово дајте неколку капки лимонов сок.

Суфле од јаболко и кајсија
1/2 јаболко
1 кајсија
1 белка од јајце
Јаболкото излупете го и исечкајте го, извадете ја семката од кајсијата. Заедно пасирајте 2 мин. Изматете ја белката од јајцето и додадете и го пирето од овошје. Ставете да се лади во фрижидер.

Рибина чорба
1/2 срце од зелена салата
белиот дел од страк праз
1/2 чесне лук
40г ослич
малку сол
2 кафени лаж слатка павлака
гранче магдонос
Празот измијте го и излупете го, магдоносот, морковите, лукот измијте ги. Рибата измијте ја и избришете ја. лукот исецкајте го покрупно и сиот зеленчук. варете го 12 мин во 5дл посолена вода што врие.Додајте ја рибата. Одкако ке биде готово исецкајте ја рибата и додајте ја павлаката и ситно сецканиот магдонос.

Колач од јајце со ориз
1суп лаж карго ориз
40г спанаќ
1јајце
малку сол ипутер
Ставете го оризот во посела вода што врие и варете го 40мин. Исцедете го. Исчистете го спанаќот и исецкајте го ситно, измешајте го со оризот. Додајте го јајцето - посолете.
Печете во мал порцелански сад, 20мин на умерена тем. Одкако ке биде готов колачот додајте го путерот.

Пастрмка со кисело млеко
20г чадена пастрмка
25г свежа пастрмка
5 листа зелена салата
1/8 страк млад кромид
4каф лаж кисело млеко
Свежата пастрмка варете ја на пареа. Крупно исецкајте ја со чадената пастрмка, салатата и кромидот. Измешајте ги со кислео млеко.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 25 Дек 2010 06:44 #94505

 • pipii
 • pipii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 45
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
dali moze na mi kazite nekoj recept za bebe od 2do 3 meseci sakam da pocnam so hrana no nesakam toa da bide adaptirano mleko bidejki cica sakam eden obrok vo denot da bide toa
dve angelcina
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 25 Дек 2010 06:49 #94507

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ne postojat takvi recepti,osven mleko majcino ili adaptirano nisto drugo ne smee edno bebe na starost od 2-3 meseci da konsumira.
na svoja raka davas ili nekoj ti preporacal?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani, pipii

Ре: Бебешки кашички - рецепти 25 Дек 2010 15:19 #94561

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Mladenovska izvini no mora da te prasam od kade ti e receptov za "pastrmka so kiselo mleko" :wtf:
Jas olku sto znam, a mnogu dobro znam, riba nikako ne smee da se mesa so mlecni proizvodi!!! Osobeno na bebe da se dava cadena pastrmka??? Ova prv pat go slusam!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: pipii

Ре: Бебешки кашички - рецепти 26 Дек 2010 22:47 #95261

 • pipii
 • pipii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 45
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
da sakav na svoja raka no koga nemoze i majcinoto mleko e dovolno.
dve angelcina
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 26 Дек 2010 23:04 #95265

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
пипии, дискусиите се префрлени во темата Бебешки муабети (0-1 годинка)
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 27 Дек 2010 01:21 by Big Sister. Причина: link
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 27 Дек 2010 01:35 #95333

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
pipii wrote:
da sakav na svoja raka no koga nemoze i majcinoto mleko e dovolno.

Ќе отидам во офф топик, но навистина не ми е јасно - на бебеод 2-3 месеци да почнеш да му даваш јадење? :what:
Поголемо зло е тоа, отколку да му дадеш адаптирано млеко.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 28 Апр 2011 19:53 #132698

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
odamna nikoj nisto ne napisal na temava,gi najdov na sajt pa da gi spodelam so vas,samo izvinete sto se na srpski jazik nemam vreme da gi preveduvam.

Recepti za bebe od 6 do 9 meseci

Voćna kaša sa žitaricama

Ovo je odličan recept za ukusan i izuzetno zdrav doručak za vašu bebu. Možete u zamrzivaču sačuvati kockice jabuke ili kašicu kruške tako da ujutru kada ustanete sve što treba da radite je da voće odmrznete i pomešate ga sa žitaricama.

Sastojci:

4 supene kašike ovsenih pahuljica

6 supenih kašika mleka (izdojenog ili adaptiranog)

1 manja jabuka (oko 130 g) oguljena, očišćena i iseckana ka kockice

1 manja zrela kruška, oguljena, očišćena i iseckana na kockice

Nekoliko kašika vode

Postupak:

Potopite žitarice u mleko i ostavite ih da stoje preko noći ili bar nekoliko sati. U među vremenu, stavite iseckane jabuke i kruške u šerpicu, dodajte vodu koliko da voće ogrezne, poklopite šerpicu i kuvajte voće na blagoj vatri 10 minuta dok ne omekša. Ispasirajte voće. Pomešajte voće sa pahuljicama i po potrebi izmiksajte da bi se dobila mekana tekstura.

Brokoli sa krompirom

Brokoli je kao najzdravije povrće, zvezda među povrćem. Najbolje je brokoli kuvati na pari ili peći jer kuvanjem ispari sav vitamin C koji sadrži. Ako vaša beba nije probirljiva sa zelenim povrćem, dobro je da brokoli pomešate sa slatkim korenastim povrćem kao što je krompir.

Sastojci:

200 g krompira, oguljenog i sitno iseckanog

60 g cvetova brokolija

4 supene kapike vode

Velikodušna kašika putera

i supena kašika mleka

Postupak:

Stavite krompir u šerpicu dodajte vode da ogrezne i kuvajte ga 12 minuta dok ne postane mekan.

U među vremenu cvetove brokolija skuvajte na pari sve dok ne postanu mekani (oko 5 minuta). Zamena za kuvanje na pari je kuvanje sa 5 supenih kašika u mikrotalasnoj rerni 4 minute dok ne omekša.

Procedite krompir. stavite u njega brokoli, puter, mleko i dobro ispasirajte i promešajte.

Informacije:

Količina za otprilike 3 porcije

Pogodno za zamrzavanje.

Jabuka i šljiva sa borovnicom

Borovnice su jedno od najzdravijijeg voća koje možete ponuditi bebi, a jako je zdravo da ih i vi koristite. Bogate su antioksidantima koji nas štite od raka i drugih bolesti.

Sastojci:

2 slatke jabuke

2 šake šljiva, oguljenih, iseckanih

55 g borovnica

2 supene kašike vode ili prirodno ceđenog soka od jabuka

Postupak:

Stavite jabuke, šljive i borovnice u šerpu sa vodom ili sokom od jabuke. Zagrejte mešavinu dok ne počne da vri, smanjite vatru i kuvajte još 7 ili 8 minuta sve dok voće ne bude mekano, dodavajući kašiku po kašiku vode koliko je potrebno. Ovakvim načinom kuvanja simulirate kuvanje na pari.

Voće ispasirajte u kašu.

Informacije:

Količina za 3 porcije

Pogodno za bebe od 6. meseca

Pogodno za zamrzavanje


Voćna kašica od jabuke i kruške

Izaberite samo slatko voće koje je u potpunosti zrelo za voćnu kašicu. Kada isprobate jednu po jednu kašicu i vidite da vaša beba nema nikakvih smetnji i da joj kašice prijaju, možete kombinovati ove dve kašice. Kašice od jabuke ili kruške su idealna prva hrana za vašu bebu, jer su lake za varenje i malo je verovatno da će izazvati alergije.

Sastojci za voćnu kašu

2 jabuke srednje veličine ili zrele kruške, oguljene i iseckane

3 supene kašike prirodnog soka od jabuke ili prokuvane vode (zrelim kruškama možda nećete morati dodavati tečnost kad ih iseckate nad šerpicom)

Postupak

>Iseckajte voće koje ste izabrali na jako male komadiće. Stavite voće u šerpu sa sokom od jabuke ili prokuvanom vodom.

Poklopite šerpicu i kuvajte na blagoj vatri (oko 6 minuta za jabuke i 3 minute za kruške) sve dok voće ne bude meko. Alternativno ali mnogo bolje, kuvajte voće na pari istom dužinom kao i obično kuvanje.

Izmiksajte voće u mekanu kašu koristeći električni blender. Ako ste kuvali na pari možete dodati u kašicu od jabuke i tečnost koja je ostala na dnu šerpe za kuvanje na pari. U kašicu od krušaka možete dodati kuvani pirinač da biste je malo zgusnuli. Kašicu služite umerene temperature. Ako imate viška kašice stavite je u plastične kutijice i zamrznite.

Informacije:

Pogodno za zamrzavanje

Priprema: 5 minuta

Bundeva i šargarepa

Bundeva i korenasto povrće predstavljaju dobar početak za bebu jer imaju prirodno sladak ukus i finu teksturu kad se napravi kašica. Ovo je jedan izuzetno ukusan recept za vašu bebu.

Sastojci

½ bundeve

1 šargarepa

Komadić putera

2 supene kašike mleka

2 supene kašike pirinča

Postupak

Ogulite i iseckajte bundevu i šargarepu. Kuvajte na pari oko 15 do 20 minuta ili sve dok povrće ne omekša. Izmiksajte sa komadićem putera, mleka i pirinča

Informacije:

Pogodno za bebe sa navršenih 5 meseci

Vreme pripreme: 6 minuta

Vreme kuvanja: 20 minuta

Pogodno za zamrzavanje

Kaša od banane

Banana je bogata sporo razgrađujućim šećerima koji pružaju energiju. One su savršene za recepte za bebe jer su prenosive u svom prvobitnom stanju i lako se očiste. Takođe su dobre za diajreju i zatvor kod beba.

Sastojci

1 manja banana

Metod

Oljuštite bananu i viljuškom je izmiksajte. Tokom prvog stadijuma navikavanja bebe na čvrstu hranu, dodajte malo mleka ako je neophodno da se sastav kašice razudi i da beba oseti poznati ukus.


Kašica od letnjeg voća

Letnje voće je izdašno i slatko u letnjem periodu ali mnoge mame se brinu da daju bebama letnje voće kao što su jagode jer se boje da će one izazvati alergijske reakcije. Jagode su dobre za stariju decu, sve dok u porodici ne postoje pojave alergije, jer sadrže mnogo više vitamina ce od drugog bobičastog voća. Preporučuje se da se voće pre pravljenja ove kaše propusti kroz sito da bi se uklonije koštice koje ima. Nekada jagode mogu izazvati iritaciju osetljive kože ili ekcem, u nekim državama se u ovom periodu života preporučuju jagode, mada kod nas se upotrebljavaju tek mnogo kasnije. Ovaj recept je dat sa jagodama, a vi ih ne morate koristiti u pripremanju kaše za vašu bebu.

Sastojci

1 slatka jabuka, oljušćena očišćena i iseckana

1 zrela breskva, oljušćena očišćena i iseckana

50g jagoda, otrebljenih od semenki i iseckanih na četvrtine

40g borovnica

2 supene kašike pirinča ili sitnih ceralija

Postupak

Stavite svo voće u šerpu ili aparat za kuvanje na pari. Poklopite i kuvajte na blagoj vatri oko 5 minuta. Izmiksajte u blenderu i pomešajte sa pirinčem ili sitnim ceralijama

Informacije:

Pogodno za zamrzavanje

Priprema: 3 minuta

Kuvanje: 5 minuta

Pogodno za 2-3 porcije

Kajsija, jabuka i kruška

Ovu mešavinu možete servirati samu ili možete dodati kuvan pirinač, jogurt ili banane. Dodavanjem štapića od vanile daje voću predivnu aromu ali bez toga, takođe je izuzetno ukusan recept za bebe.

Sastojci

75g suve kajsije, sitno iseckane

1 velika jabuka, oljuštena, očišćena i sitno iseckana

1 štapić vanile

4 supene kašike prirodno pravljenog soka od jabuke ili vode

1 velika zrela kruška, oljuštena, očišćena i sitno iseckana

Postupak

Stavite sušene kajsije u jabuke u šerpicu zajedno sa sokom od jabuke ili vodom. Ako koristite vanilu, presecite je na pola, izvadite semenke, i stavite podeljene štapiće vanile u šerpicu. Kada voda provri, poklopite šerpu i kuvajte ili kuvajte na pari oko 3-4 minute. Dodajte sitno seckanu krušku i kuvajte još 2 minute. Izvadite štapić vanile i izmiksajte ostale sastojke u blenderu.

Informacije:

Pogodno za zamrzavanje

Količina za 4 porcije
Последна промена: 28 Апр 2011 19:55 by srculence.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 28 Апр 2011 20:15 #132708

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Kaša od bundeve i kruške

Bundeva i sladak krompir su dosta rasprostranjeni na našim pijacama i prodavnicama u jesenjem periodu godine, tako da su idealni za vašu bebu. Laki su za varenje, retko izazivaju alergije, i dobar su izvor betakarotena i vitamina C i E. Bebe vole prirodno sladak ukus, koji se dobro kombinuje sa povrćem kao što je grašak ili brokoli i dobro idu sa voćem kao što su jabuke i kruške.

Kuvanje voća i povrća na pari je jedan od najboljih načina pripreme hrane jer se tako najbolje čuvaju hranljive materije.

Sastojci

1 bundeva srednje veličine ili parče veličine oko 450g

1 zrela sočna kruška

Postupak

Oljuštite bundevu, prepolovite je i izvadite semenke, zatim je iseckajte na komadiće. Kuvajte na pari oko 12 minuta. Oljuštite, očistite i iseckajte krušku; dodajte je bundevi i kuvajte još 5 minuta ili sve dok bundeva ne omekša. Izmiksajte namirnice u blenderu i dodajte oko 6 supenih kašika tečnosti koja je ostala na dnu šerpice ili dodajte tečnosti koliko god je potrebno da se napravi fina kašica za vašu bebu.

Informacije:

Od 4 meseca

Pogodno za zamrzvanje

Količina za 6 porcija

Kaša od kruške, kajsije i vanile

Ova kombinacija voća je izuzetno ukusna i zdrava. Može se servirati sama ili u kombinaciji sa bananama ili pomešana sa jogurtom. Sušene kajsije su prirodno zdrave namirnice i dobar su izvor betakarotena i gvožđa. Dobre su za prvu bebinu hranu koju će jesti prstićima.

Sastojci

1 jabuka, oljušćena, očišćena i iseckana

60g suvih kajsija, grubo iseckane

4 supene kašike vode

1 zrela kruška, oljušćena, očišćena i iseckana

1 štapić vanile (po želji, nije neophodno)

Postupak

Stavite sitno seckane jabuke i sušene kajsije u aparat za kuvanje na pari. Ako želite možete podeliti štapić vanile, izvaditi semenke i dodajte podeljene štapiće vanile u voće. Prekrijte i kuvajte oko 5 minuta. Dodajte kruške i nastavite da kuvate još 2-3 minute. Izmiksajte voće u finu kašu.

Informacije:

Pogodno za zamrzavanje

Količina za 4 porcijeTrio korenastog povrća

Mladi krompir je dobar izvor vitamina C, i betakarotena i bogatiji je hranljivim sastojcima od običnog krompira. Ako možete, na pijacama ili prodavnicama, naći narandžasti slatki krompir, on bi bio idealan za kašicu, ali je jako dobra zamena i mladi krompir. Kada uvodite čvrstu hranu bebi, možete takođe zameniti krompir sa bundevom ili belom cveklom. Korenasto povrće ima prirodno sladak ukus, miksaju se u finu kašu i najverovatnije ne izazivaju alergije tako da su jako dobra prva hrana za vašu bebu.

Sastojci

200g krompira, oguljenog i iseckanog

200g šargarepe, oguljene i iseckane

100g peršunovog korene, oguljenog i iseckanog

Postupak

Birajte povrće koje je jako mlado i iseckajte ga na što sitnije komadiće. Kuvajte na pari povrće oko 20 minuta dok ne omekša. Izblendujte povrće u kašicu dodavajući malo vode u kojoj se povrće kuvalo (otprilike 75ml) ili dodajte mleka koje pije vaša beba (ako ne dojite, nikako ne mojte dodavati kravlje mleko) da bi se napravila dobra mešavina.

Kuvanje na pari je najbolji način da sačuvate hranljive materije, ali ako nemate aparat za kuvanje na pari, stavite povrće u šerpu koju stavite u veću šerpu u kojoj je voda. Poklopite šerpu i kuvajte na blagoj vatri dok povrće ne omekša (otprilike 20 minuta). Ocedite povrće i izmiksajte ga do kaše koristeći malo tečnosti u kojoj se povrće kuvalo ili možete dodati malo mleka koje pije vaše beba.

Informacije:

Pogodno za zamrzavanje

Količina za 6 porcija

Kašica od piletine, kajsije i krompira

Ovaj recept su mnoge mame probale i bile oduševljene kao i njihove bebe. Probajte ovaj ukusan recept sa kajsijama, piletinom i krompirom i verujem da će vaša beba uživati.

Sastojci

1 supena kašika suncokretovog ulja

40g iseckanog luka

2 tanja pileća fileta (oko 175g), očišćena od kožice i iseckana na sitne komadiće

200g slatkog krompira, oguljenog i iseckanog

8 sušenih kajsija, iseckanih

400ml neslanog pilećeg bujona

Postupak

Zagrejte ulje u šerpici i dinstajte luk 4 minute ili dok ne omekša ali da ne promeni boju. Dodajte komadiće piletine i dinstajte 2 minute. Zatim dodajte krompir i sve zajedno dinstajte još 1 minut. Dodajte sušene kajsije i prelijte sve bujonom. Čim provri, poklopite i kuvajte još 15 minuta ili dok ne omekšaju sastojci.

Zatim izmiksajte u kašicu u prohlađeno poslužite bebi.

Informacije:

Pogodno za bebe sa navršenih 6 meseci

Vreme pripreme: 6 minuta

Vreme kuvanja: 25 minuta

Pogodno za zamrzavanje

Količina za 5 porcijaZelena kašica

Dobro je da vašu bebu upoznate sa ukusom zelenog povrća već u ovom uzrastu. Međutim, ponekad će se bebama činiti da je ukus ovog povrća jak za njih, pa je bolje da se meša jači ukus zelenog povrća, kao što je na primer brokoli, sa krompirom. Takoće možete praviti ovakve mešavine i sa španatom ili zelenim tikvicama. Zamrznuto povrće je obično bolje snabdeveno hranljivim materijama nego sveže jer im nije bilo potrebno više vremena za kuvanje tako da je dobro da vašoj bebi dajete zamrznut španat ili kad dođe vreme zamrznut grašak.

Sastojci

40g oguljenog i sitno iseckanog luka

15g putera

250g krompira, oguljenog i sitno iseckanog

375ml neslanog povrćnog bujona ili vode

50g cvetova brokolija

50g zamrznutog graška (za bebe u 9 mesecu)

Postupak

Dinstajte luk na puteru i blagoj vatri dok ne omekša ali da ne promeni boju (oko 5 minuta). Dodajte krompir, sipajte preko vodu ili bujon, poklopite i sačekajte da provri, a onda kuvajte još 10 minuta. Dodajte cvetove brokolija i kuvajte još 3 minuta.

Zatim dodajte grašak i kuvajte još 3 minute. Bilo bi dobro da propustite kašu kroz aparat koji ostavlja kožicu od povrća kao što su grašak, pasulj… Osim što ova sprava ne propušta kožicu sa povrća, ona je dobra i za krompir jer miksanjem krompira u blenderu razbija se prirodni skrob i pretvara se krompir u lepljivu kašu.

Informacije

Pogodno za zamrzavanje

Količina za 4 porcije


Prva povrtna kašica

Korenasto povrće ima prirodno sladak ukus pa je zbog toga idealna prva hrana za bebe; od njih se pravi odlična i meka kaša i najverovatnije ne izaziva alergije tako da se svrstava u izuzetno dobru i zdravu hranu za bebe. Narandžasto povrće kao što je šargarepa, slatki krompir (ako ga nađete u bolje snabdevenim prodavnicama, dobra zamena je mladi krompir) i bundeva je povrće bogato beta karotenom- dobar su izvor vitamina A koji je važan za rast, imunitet, zdravu kožu i kosu. Kuvanje povrća na pari je jedan od najboljih načina da sačuvate hranljive materije.

Sastojci

250g šargarepe, krompira, narandžastog slatkog krompira, bundeve, oguljene i sitno iseckane

Postupak

Iseckajte povrće na vrlo male komadiće. Stavite ga u aparat za kuvanje na paru ili u šerpicu koja je u većoj šerpici napunjenoj vodom i kuvajte 15 do 20 minuta ili sve dok ne omekša povrće.

Blendujte povrće u mekanu kašicu koristeći malo tečnosti u kojoj se kuvalo povrće.

Služite umerene temperature. Ostatak možete staviti u male plastične kutijice i zamrznuti.

Informacije

Pogodno za zamrzavanje

Priprema: 5 minuta

Kuvanje: 15-20 minuta


Kuvana teletina

Ovaj recept sa mladom teletinom je dobar način da uvedete u bebinu ishranu crveno meso.

Sastojci

20g putera ili margarina

1 praziluk, opran, i iseckan na sitne komadiće (oko 150g)

125g mlade teletine, iseckane na komadiće

1 supena kašika brašna

100g šampinjona, sitno iseckanih

275g slatkog krompira, oguljenog i iseckanog

250ml neslanog pilećeg bujona

Sok od jedne narandže (oko120ml)

Postupak

Rastopiti puter ili margarin i dinstajte praziluk oko 4 minute dok ne omekša. Uvaljajte meso u brašno i dodajte praziluku i dinstajte dok ne postane meso braon boje. Dodajte šampinjone i dinstajte još 1 minut. Dodajte krompir, bujon i sok od narandže.

Čim smesa provri, prebacite je u odgovarajuću posudu i stavite u rernu na 180 stepeni oko 1 ½ sati sve dok meso ne omekša. Izmiksajte mešavinu na odgovarajuću gustinu i finoću koristeći koliko god vam treba tečnosti u kojoj su se pekli sastojci.

Informacije

Količina za 6 porcija

Pogodno za bebe sa navršenih 7 meseci


Kašica od lososa

Dobro je da još u ranijem periodu života podstičete naviku da beba jede ribu. Ovaj recept je brz i lagan za pripremu i kombinovanjem korenastog povrća sa ribom je odličan način da se beba privikne na specifičan ukus ribe. Ribe kao što su losos, pastrmka, tunjevina i sardine su posebno dobre jer sadrže omega-3 esecijalne masne kiseline koje su odlične za razvoj vida i mozga. Konzervirana tunjevina ipak ne sadrži omega-3 kiseline , samo sveža tunjevina.

Sastojci

200g šargarepe, očišćene i sitno iseckane

125g fileta lososa, skinute kožice

60ml soka od narandže

40g jakog sira, npr. Čedar

Komad putera

2 supene kašike mleka

Postupak

Stavite šargarepe u šerpu, sipajte vode dovoljno da je šargarepa potopljena, pustite da provri, poklopite šerpu i posle kuvajte na srednjoj jačini oko 20 minuta sve dok ne omekša. Alternativno, kuvajte povrće u aparatu za kuvanje na pari oko 20 minuta.

U međuvremenu, stavite losos u odgovarajuću posudu, prelijte filete sokom od narandže i izrendanim sirom. Poklopite, ostavljajući mali otvor radi ventilacije, stavite u mikrotalasnu na visokoj temperaturi da se peče oko 2 minuta, ili sve dok ne budete mogli lako viljuškom da probodete lososa. Takođe možete staviti lososa sa sokom i sirom u ranije zagrejanu rernu i peći ga oko 20 minuta na srednjoj temperaturi.

Usitnite ribu viljuškom, pažljivo uklanjajući ostatke kostiju. Procedite šargarepe, pomešajte sa mlekom i puterom, i izmiksajte u blenderu zajedno sa ribom i sokom u kojoj se pekla. Za stariju decu usitnite šargarepu i ribu i pomešajte sa sokom u kojem se riba pekla, puterom i mlekom.

Informacije:

Pogodno za decu sa navršenih 7 meseci

Pogodno za zamrzavanje

Količina za 3 porcije
Последна промена: 28 Апр 2011 20:17 by srculence.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 19 Мај 2011 00:48 #136585

 • Kik4e
 • Kik4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Како ги подготвувате млечните кашички и какви житарици може да се користат во комбинација ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 19 Мај 2011 02:58 #136637

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Kik4e, со млечни кашички имаш безброј варијанти. Можеш да користиш готови житарки ( на пример од Милупа), а можеш да користиш мелен ориз, гриз и сл. и да си свариш во млеко.
Еве една од нашите омилени млечни кашички е варен гриз во млеко и во него додавам мелени лешници (ги мелам во машинка за мелење кафе), потоа го засладувам со мед и додавам малку какао или цимет.
Ако е помало бебето можеш во гризот да ставиш банана или друго овошје и тоа е. Со оризот е исто...
Последна промена: 19 Мај 2011 02:59 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kik4e
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.