Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Бебешки кашички - рецепти

Бебешки кашички - рецепти 15 Сеп 2010 15:29 #52169

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Dragi mamicki,

Kako gi podgotvuvate bebeskite kasicki od zelencuk?
Na koja vozrast kako gi mesate zelencucite za da napravite vkusni papalini za vasite bebusi?
Da podelime recepti za vkusen rucek :)

Eve edne moj

Na parea gotvam polovina morkovce, 1/3 tikvica i 1 malo kompirce. Gi pasiram i dodavam 1/4 lazice puter. Lena ja obozava ovaa kombinacija.

MI trebaat novi idei za ponataka :)
Последна промена: 15 Сеп 2010 15:53 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Bebeski kasicki - zelencuk 15 Сеп 2010 15:40 #52178

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Пред некое време купив Готвач за бебиња пошто знаев дека ќе ми треба инспирација што да му дадам и со што да комбинирам
Еве некој интересни
1. тиквица со банана ( имаме проблем со зеленчукот па оваа комбинација добро ми дојде )
2. компир блитва и тиквичка
3. тиква и тиквичка
4. јаболко и ориз

е сега имаи со цвекло, млеко и други состојки што е уште рано да му ги давам на Матеј
а за дозирањето никогаш не мерам , од око
The administrator has disabled public write access.

Ре: Bebeski kasicki - zelencuk 15 Сеп 2010 15:47 #52181

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Кашичка од тиква и компири

175 г излупена тиква
75 г компир
10 г путер

Исечете ги компирите и тиквата на мали парчиња и варете во малку вода додека омекнат . додадете путер и се добро изблендирајте

Еве учте една комбинација

Ај од прилика кази кој зеленчук сакаш а го воведеш па ке побарам рецепта во книгата , вака незнам што сте јаделе и што би сакале наредно да пробате
The administrator has disabled public write access.

Ре: Bebeski kasicki - zelencuk 15 Сеп 2010 15:56 #52184

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Jas sledno sakam da i vovedam brokula i keleraba pa ajde ako ima nekoj nekoja ideja za ova???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 15 Сеп 2010 16:01 #52187

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Kasicka so keleraba

2 kelerabi so listovi
300 gr kompir
50 gr puter
malku voda

ilupenite i iseckani kompiri i keleraba se stavaat so polovina odputerot da se dinstaat , se dodava vodata i se vari 15 min. DOdadete gi listovite odkelerabata i varete ushte 10 min . Dodadete go ostanatiot puter i izmeshajte ,Ova e za nekolku porcii
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 15 Сеп 2010 16:07 #52188

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Kasicka od karfiol, brokula i kompir

100 gr karfiol
100 gr brokula
100 gr kompir

Na parease vari kompirot dodekaomekne, posle nad nego se dodavaat brokulata i karfiolot i se vari uste 10 tina min . otkako komekne ubavo se blendira


Toa e po knigata dodeka jas brokulata bi ja kombinirala so morkov i kompir. I jas sleden zelencuk sto ke mu go dadam e brokula i ke svaram malce morkov , kompir i brokula so maslinovo maslo

Se nadevam deka malku pomognav

pozdrav
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Бебешки кашички - рецепти 15 Сеп 2010 18:59 #52255

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Штом бебињата сакаат компир, немате проблем никаков. Тој може секогаш да ви биде добра подлога за кашичките, се микса со секаков зеленчук.
Јас по рецепти никојпат се немам раководено, но еве кога беше мала Јана сакаше да јаде многу
бленидрана печена тиква, во неа додавав малку адаптирано млеко;
млади тивкици, тие ни беа почеток на дохрана и беше зима, баш тие мали и превкусни што се, само блендирани со малку путер.

Еве една рецепта за поголемки бебиња-
млад варен грашок, се пасира заедно се тврдо варена жолчка од јајце, и на сето тоа се додава павлака. Знам дека ова беше превкусно, а инаку ставав од око. Грашокот го лупев:zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 15 Сеп 2010 21:33 #52285

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Зелени микс

-спанаћ
-грашак
-броколи
-кромпир
-мало путера
-мало адаптираног или мајчиног млека

Спанаћ се опере и кратко обари у мало посољеној води.Извадити спанаћ, оцедити, па у истој води обарити грашак, броколи и кромпир.Затим се све заједно измикса.У шерпици се отопи мало путера, па се кратко издинста измиксано поврће и налије млеко.

Ова кашица је за мало веће бебе, седми, осми месец и изузетно је богата гвожђем..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Сеп 2010 14:20 #52361

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Кажете ми со што го комбинирате гризот (сварен со вода).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Сеп 2010 14:24 #52363

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
jas na filip mu go kombinirav so banana jabolko onaka svezi izrendani vrz svareniot griz
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roma

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Сеп 2010 15:54 #52418

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Брокулата јас ја давам со 2 лажици ориз, пола морковче исецкано, малце тивкичка исецкана, 2-3 ливчиња блитва (претходно обарена),малку магдонос и целер, малку маслиново масло и се тоа го варам и на крај пред да го исклучам додавам малку брокула и оставам така да постои уште некоја минута.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Сеп 2010 16:47 #52434

 • sanja83
 • sanja83's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 69
 • Thank you received: 8
 • Карма: 1
Тамара најмногу ја јаде кашичката од моркови и компир.
Варам два моркова и 1 компир, откако ќе се сварат ги пасирам и додавам 40мл адаптирано млеко!

Од овошнит стадардно на менито ни е банана во комбинација со крушка или праска!
Последна промена: 16 Сеп 2010 16:49 by sanja83. Причина: печатна грешка
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 16 Сеп 2010 23:56 #52547

 • Magdalenaa
 • Magdalenaa's Avatar
Ovosni kasicki :
1.jabolko,praska i banana
2.kruska,praska i banana
3.jabolko i kruska

Zelencukovi :
1.kompir,morkov,paskanat i brokula.
2.kompir, morkov, paskanat i karfiol.
3.tikvica, kompir i paskanat.
4.kompir,morkov,piperka i tikvica.
5.kompir, piperka i paskanat.
puter stavam vo site kasicki

So meso :
1. Telesko, kompir, piperka
2. Telesko, kompir,morkov, karfiol, brokula.

Me intersira kakov oriz im davate na bebinjata ?
Последна промена: 17 Сеп 2010 00:05 by Magdalenaa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 00:10 #52550

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Jas na Lena i davam samo integralen oriz i snegulki od integralen oriz. Beliot oriz kako i beloto brasno gi smetam za mnogu ne zdravi. Ne gi jademe nie pa nemam namera da i gi davam ni na moeto dete.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 01:32 #52569

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Нe се раководам по напишани рецепти. Варам разни зеленчуци за два дена, пример:
брокула, морков, патлиџан, лук, кромид, магдонос. Едниот ден комбинирам со компир. Другиот со интегрален ориз.
Следен пат варам да речеме: тиквица, морков, пиперка, кромид, малце наут. Едниот ден додавам палента, другиот интегрален ориз.

Значи сите зеленчуци ги миксам. Отприлика два пати неделно додавам месо, еднаш риба и еднаш јајце. Кога давам риба, поедноставни комбинации, пр., со ориз, морков и магдонос.
И во сите на крај ставам маслиново масло и ептен малку сол (тоа сега брзо го почнав).

Овошни каши (сега не ги сака, сам јаде овошје) од 6 до 10 месеци јадеше секакви, потоа морав се со банана да комбинирам. На пр.:
-банана, слива, смоква
-банана, праска и тн.
Потоа се разјаде и комбинации без банана (пр. праска и слива).

Е сега мене ме интересира дали е ок да се комбинира свежо овошје со бисквити. Многу вкусни се така направените оброчиња, ама нели не е во ред да се јаде овошје со друга храна??
Последна промена: 17 Сеп 2010 01:34 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 01:46 #52578

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Девојки, а од која возраст почнавте да им ставате путер во кашичките?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 04:39 #52618

 • Iv14
 • Iv14's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 55
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
Анабел, јас по препорака на педојатар почнав од 6 месеци да додавам по малку путер во кашичките од зеленчук (всушност од кога почнав да и давам зеленчук и додавам и путер).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 11:49 #52658

 • Magdalenaa
 • Magdalenaa's Avatar
Anabel,jas od 6 meseci mu stavam puter vo zelencukovite kasicki,isto taka zaboraviv da napomenam deka vo nekoi zelencukovi kasicki stavam i kiselo mleko.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 12:54 #52678

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
isto i jas puter ushte od samiot pocetok so zelencuk, od 6 meseci ( puter ili maslinovo )

Ovoshje i jas mu davam sekakvi kombinacii praska so sliva - obozava
jabolko, krusa i banana
smokva ushte nemam dadeno mislam e mal
kajsija so jabolko
i tn
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 13:02 #52682

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Мене ми рекоа путер не, бидејќи сега во последно време за се се препорачува маслиновото масло како најздраво, нормално такво и му ставам по некоја капка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 15:37 #52771

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Путер ставам од почеток, а исто и маслиново масло, зависи што ќе ми дојде при рака. А, ориз користам мелен, поедоставен ми е за правање.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 15:43 #52774

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ајде женски вратете се на темата, давајте рецепти за кашички:OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 17 Сеп 2010 19:02 #52829

 • Sanja21
 • Sanja21's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Si uzivkame so Alen
 • Теми: 8
 • Карма: 0
So sto ja kombinirate zolckata od jajce?So sto moze da se kombinira?
Последна промена: 17 Сеп 2010 19:03 by Sanja21.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Сеп 2010 13:55 #53515

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Pa so mnogu raboti mozes da ja kombiniras. Jas sum ja dodavala vo zelencukovite kasicki i vo pasirana banana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 20 Сеп 2010 15:14 #53539

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
- авокадо
- банана
- јаболко
- млечен производ (млеко/јогурт/кисело млеко) по желба

Се пасираат овошјата и се додава млечен производ ако сакате овошен јогурт. Ние некогаш правевме со ананас или папаја наместо авокадо. Тогаш подобро е да не додавате млечен производ.


- јаболко
- праска
- боривинки/јагоди
- ориз

Имам две верзии од оваа каша. Првата е го варам оризот и овошјето и ги пасирам. А втората е само оризот ми е варен а овошјето го сецкам и го додавам кога ќе се олади оризот. во секој случај супер е и така и така. За поголемите деца може и ванила да се стави.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.