Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Јајце

Ре: Јајце 12 Јан 2012 18:40 #174885

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас уште не можам да се изначудам за ова правило за жолчката што го кажуваат повеќето педијатри, па уште и секој ден да се дава. Јас пробав еднаш малки, не сакаше, пробав пак не сакаше... После почнав во спанаќ или палента да му ставам значи не претходно сварена туку да речам поширана. Така повеќе проаѓаше, ама и до ден денес не сака јајце, не се случило да изеде цело...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 13 Јан 2012 06:46 #174911

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Фроги, кога почнувавме да му даваме на Андреј жолчка давав неколку пати 1/4, па после тоа почнав со 1/2 околу три недели, па 3/4 и на крај цела жолчка. Препораката на педијатарот, која ја почитував беше кога се дава жолчка да не се дава месо за јадење. Па затоа јас му давав еден ден жолчка, еден ден месо. Жолчката му ја давав или спасирана во кисело млеко, или пак во овошната каша пасирана. А инаку и Андреј не е многу по јадењето јајце.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 26 Јан 2012 09:59 #176729

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
nie vcera probavme zolcka, i prvo napravi nekoja cudna faca, potoa se zadavi , i i staviv m.maslo vnatre i ja izede. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 26 Јан 2012 10:15 #176738

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Јас овој период воопшто не им давам јајца, ќе почнеме повторно од пролет кога ќе има домашни. Сега овие јајца се несени од кокошки што се хранети со концентрат, додека кокошките што се хранети со житарки зимно време не несат јајца :da:
Последна промена: 26 Јан 2012 10:16 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Јајце 26 Јан 2012 10:42 #176746

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И јас почнав со домашни и сега му давам јајце само ако најдам квалитетни домашни. Тогаш гледам да му подметнам во спанаќ, во супа ќе избијам или во палента... Инаку воопшто не сум инсистирала да јаде. Не ги сака многу и нема потреба да ги конзумира... Ако сличајно има во нешто ок, ако не здравје :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 26 Јан 2012 11:26 #176755

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Mama Sani wrote:
Јас овој период воопшто не им давам јајца, ќе почнеме повторно од пролет кога ќе има домашни. Сега овие јајца се несени од кокошки што се хранети со концентрат, додека кокошките што се хранети со житарки зимно време не несат јајца :da:
Имав пишувано и во друга тема,ние чуваме кокошки и во лето и во зима ги храниме со жито а не со концетрат,не е точно дека не несат во зима,само е поретко еднаш на 3-4 дена :da:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Јајце 26 Јан 2012 12:03 #176764

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
Jas bas sega najdov domasni od edno selo kumanovsko , tocno deka retko nesat kokoskite na zima. pa koga ke ima ke mu davam na bebcevo ako nema ... ke cekame prolece:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 26 Јан 2012 15:16 #176787

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Добро де, ретко несат, не ма фаќајте сега за збор, важно дека женава од која земам нема за продажба, тука само за нив дома. Фроги вие штом си чувате си имате за вас. Јас реков да се внимава бидеќи јајцата претежно се преполни со хормони. Најубаво е да се земаат домашни кога се за бебиња и деца. Јас реков дека сега е студено, не можам да најдам домашни, па ќе си чекам пролеќе.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, vistina

Ре: Јајце 31 Јан 2012 17:40 #177520

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
nie si jademe kupecki, ama isklucivo veterinar (taka se vikale), na niv pisuva domasno jajce, inaku jas obicno zolckata ja kombiniram so palenta ili kompir, nemam probano druga kombinacija
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 07 Мар 2012 17:20 #186847

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
zdravo drustvo, kako ja kombiniravte belkata, nie denes prv pat jadevme belka so palenta, kazete mi drugi kombinacii?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 09 Мар 2012 06:21 #187181

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
po mesec dena denes prv pat jadevme cela zolcka :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 11 Мар 2012 18:16 #187599

 • olgica
 • olgica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 28
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
a na kolku meseci se voveduva belka .nie imame 11 meseci i sme samo na zolcka
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 11 Мар 2012 20:39 #187622

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Олгица мислам дека белка се воведува со полни 12 месеци.Ние јадеме само жолчка и тоа само 3 пати имаме јадено(2 пати по 1/4 и еднаш половинка)иако јајцата не ни беа проблем,пред 1 месец ги вакцинираа кокошките па ми е страв да и давам сега :blink:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 09 Апр 2012 20:27 #193669

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мамички керка ми ке полни 1 година не сме пробале белка досега а треба да примиме вакцина после роденденот.Со што може да се искомбинира белката,бидејки нема шанси така да ја јаде,и колку да и дадам за почеток?Инаку жолчка сеуште ретко јадеме еднаш неделно по цела тврдо варена жолчка со малку кисело млеко колку да не се дави :tupco:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 10 Апр 2012 05:56 #193759

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Дијанче пробај со кисело млеко :) Јас вака и давам прво и го гмечам јајцето со вињушка и така го јаде помешано со кисело млеко. Белката и ја дадов сега пред 1 недела прв пат а жолчката ја јаде уште од 8 месец. Инаку за јадењето само јајце за белка нема проблем ама за жолчката ја дави :da: За белката докторкава ми кажа дека е алерген и по малку да се даде на почеток ти дади и едно парченце да проба па ако нема некој проблем зголеми ја дозата :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Jajце 11 Мај 2012 17:51 #198976

 • Knezevic
 • Knezevic's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 30
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
Во врска со воведувањето на жолчката за прв пат во исхраната, треба да се воведува постепено. Цел месец скоро. I-та недела се воведува 1/8 од жолчката,II-та недела се воведува 1/4, III-та недела 1/2 за да во IV-та недела се воведе цела жолчка. Дента кога му се дава да јаде жолчка не смее да му се дава да јаде месео. Тоа е што го имам прочитано во стручна литература.
Последна промена: 11 Мај 2012 17:56 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 29 Јан 2013 11:55 #230844

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Педијатарот ми рече за една недела да почнам постепено да и давам јајце ама некако се мислам зашто има 6 месеци и една недела па си викам да почекам бар седум да направи па да и дадам 1/8.
Последна промена: 29 Јан 2013 11:56 by ivi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 08 Фев 2013 09:41 #232005

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Ivi nemoj, seuste ste mali
Nie sme 8,5 meseci pa seuste mu nemam dadeno.
Jajceto e najgolemiot alergen, pocekaj ne brzaj!
Mene vo Kozle me sovetuvaa da pocnam da mu davam od 8 meseci, ama jas ke si pocekam uste malku, ke mu dadam pri krajot na mesecov


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 08 Фев 2013 09:47 #232007

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Не сум и дала сеуште а и искрено да ти кажам незнам од кога ќе почнам ама знам дека нема да биде од скоро,ќе чекам сигурно уште еден месец.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: izabella

Ре: Јајце 08 Фев 2013 10:30 #232010

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
i jas jajce sum davala pokasno, pocekaj sepak ima uste mnogu vkusovi da isprobate pred jajceto :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Јајце 08 Фев 2013 10:58 #232012

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Какво јајце на 6 месеци? Не се сеќавам дали беше после осум или после девет месеци. Ние негде со полни 9 пробавме прв пат жолчка. Како и да е на 6 месеци е посебно рано за јајце односно жолчка.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Јајце 08 Фев 2013 16:31 #232031

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Јас имам една книгичка од другарка ми "здрава исхрана на вашето дете" во неа вели може да се почне со тврдо варена жолчка 1/4 дури во 8- миот месец. А ако детето е склоно на алергии и подоцна. А со бека - тврдо варена во 12-тиот месец.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Јајце 08 Фев 2013 18:52 #232046

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Жолчка после осми месец може и се почнува со 1/4. Сега на шест месеци е премногу рано.
Навистина на лекариве не може човек крајот да им го фати. Еднаш само да се доело до 6 месеци, сега жолчка да јаделе ...бог да чува.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, ivi

Ре: Јајце 08 Фев 2013 18:58 #232051

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Жолчка после 8-миот месец. Јас поради сплет на околности дадов на 9 месеци и тоа почнав со 1/8. А белка почнав на 14 месеци и ми јави реакција, па така ние го тргнавме јајцето од нашето мени.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Јајце 08 Фев 2013 19:03 #232052

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
И јас се чудев пошто бевме на контрола само што наполни 6 месеци и ми рече жолчка да и давам.Цела бев збунета пошто нели сепак е многу мала и уште нема пробано се од зеленчук и овошје а и месо не сум и вовела асално па затоа ќе си чекам до 8 месеци па после тоа ќе почнеме со 1/8 па даље :) Како и да е 100 доктори,100 различни мислења и глупости,да не знае човек што да прави и како да постапи ама за многу работи не се водам по нив,среќа :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.