Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Јајце

Ре: Јајце 13 Мар 2011 04:07 #121800

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
mislam deka kaj kolku i da otides sekoj ke ti kaze razlicno pa ek te zbuni uste poveke,odlukata sepak ke bide tvoja...jas resiv prvo pilesko meso vo 7 mesec a so polni 8 zoltka ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 13 Мар 2011 04:12 #121803

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Манифестација на алергијата имате на претходната страна од mama.
Кај мене исто се манифестираше со брунчиња по кожата, иако Ане има право дека штом мине не е вистинска алергија. Јас одамна не сум веќе алергична на јајца, а мајка ми мисли дека сум била уствари предозирана:) Ми давале многу селски јајца за да ми се зајакне имунитетот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 13 Мар 2011 04:15 #121806

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ane-M wrote:
Значи да ја одложам жолчката за другиот месец ? Леле незнам што да правам,дали ми ја дадоа зошто малово качува по малку у тежина :mdf: Ке побарам мислење и од трет педијатар ,па ќе видиме што и како.Зошто Др.Лиде вели од 10 месеци со жолчка.

Грешка моја- нам ни предложи педијатарот од 9 месеци жолчка, од 8 со месо.
Инаку не верувам дека ви препорачале поради тежината. Жолчката нема да направи којзнае каква промена.

Јас не сакам да оспорувам лекарски предлози, ама лично мене ми се чини многу рано на 6 и 7 месеци со жолчка. сепак не е нешто така едноставно кое може да се даде. од страв од алергија зборам.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 13 Мар 2011 04:16 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tessi

Ре: Јајце 13 Мар 2011 04:18 #121811

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
I na nas pedijatarot ni predlozi zolcka od 9 meseci.I zolckata moze samo da doprinese za podobruvanje na krvnata slika,se pocnuva so 1/4 i toj den koga davas zolcka ,nedavas meso,bar ja taka pravev.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 13 Мар 2011 04:20 #121812

 • Ane M
 • Ane M's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 355
 • Thank you received: 46
 • Карма: 13
Во право си Ане,некако ептен ми ја исфорсира матичната жолчката,па дури да ја давам и преку еден ден ми рече,јас ке почекам уште еден месец ,а од овој ке почнам со мевце,фала ти :hug:
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2f.lilypie.com/2AXYp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 14 Мар 2011 05:03 #122078

 • isabella
 • isabella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 24
 • Карма: 0
Ние почнавме со наполнета 1 год. со јајце, и тоа цело јајце.

Докторката ни кажа дека пред годинка може да проба производи кои содржат јајце, на пр.тестенини со јајце (кои содржат мала количина јајце).

Изабела јаде по едно јајце неделно, тврдо варено и го обожава. Се мислам да и дадам и пржено јајце (омлет, на око, пржени лепчиња...).

Ме интересира од ваше искуство, по колку јајца неделно јадат вашите дечиња и како приготвени (варено, пржено...)? :hug:

Изабела има 14 месеци
И.Ш. 16.01.2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 14 Мар 2011 14:39 #122127

 • lila_mk
 • lila_mk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 1
 • Карма: -1
ubavo e vo denovite koga ne se jade meso , da se jade zolcka, no nie ne se pridruzavem bas kon toa.so belkata pocnavme pokasno kaj 1 god i 3 meseci , a sega veke jademe i przeno jakce kako kajgana , ja mesam so malku pavlaka da bide posocna i si jade bez problem
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2m.lilypie.com/iDlRp1.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 14 Мар 2011 14:53 #122134

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Андреј јаде јајце еднаш неделно. Немаме ние дома обичај да јадеме јајца, па и на Андреј некако забораваме да му дадеме во последно време. На почеток кога почнуваше со жолчка, се придржувавме до она што ни го кажа докторот како шема. Почнавме со 1/8 па пазуза еден ден, па пак 1/8, па пак пауза па 1/4 и така до цела жолчка. Ама откако почна и со белката после една година, некако поретко даваме јајце. Сега најчесто јајцето го јаде со кисело млеко и лепче, му го правам како попара.
Последна промена: 14 Мар 2011 14:54 by Tara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 14 Мар 2011 15:03 #122142

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Пржено јајце, кајгана најчесто го сака Никола (инаку го вика кинато јајце :laugh: ) го почна да го јаде после втората година.
И секогаш кога го пржам за него го правам во тефлонско тавче на една капка масло или сосем малку путер. Во матењето му додавам млеко или јогуртче, за да не впива масло.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Јајце 15 Мар 2011 15:23 #122506

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Е ова со додавањето на млеко во јајцето никад не ми било јасно. Како тоа ја упива вишокот маснотија, кога нели заедно со јајцето и млекото ќе се испржи и ќе се изеде? Која е тогаш поентата да се додаде? За да не биде самото јајце масно на вкус или...?
Мм кога пржи лепчиња обавезно додава млеко, јас не додавам и пак моите лепчиња се помалку масни од неговите. Ако знае некој посРучно да ми објасни :)

Алексеј јаде јајца во секоја форма и варијанта, кога ги пржам ги пржам исто во тефлонско тафче на сосема малку свинска или кравја маст.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 15 Мар 2011 15:29 #122509

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Kога пржам лепчиња не додавам млеко затоа што лесно се впива во лебот, и потоа лебот останува жив.
А во јајцето додавам (иако реков го пржам на сосема малку маснотија) и при пржење млекото не дозволува јајцето да ја впие маснотијата, не дека млекото ја впива.
стави во една чаша млеко и масло, па ке видиш дека не се мешаат, туку маслото ќе исплива на површината.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 15 Мар 2011 15:31 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, izabella

Ре: Јајце 15 Мар 2011 15:33 #122513

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Со млеко кајганата е некако воздушеста, послатки се јајцата. Јас место млеко некогаш вода додавам, исто ми се некако полесни за јадење. Јогурт не сум пробала, баш ќе пробам :)
Ane wrote:
Kога пржам лепчиња не додавам млеко затоа што лесно се впива во лебот, и потоа лебот останува жив.

Па лебот е веќе печен, како сега жив :)
Мене баш така ми се слатки, омекнати. А и ние македонциве сме опседнати со тоа 'да не е живо'. Душа и вадиме на храната.
Последна промена: 15 Мар 2011 16:06 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Јајце 15 Мар 2011 16:03 #122533

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Не сум обрнала внимание, баш следниот пат кога ќе пржам јајца ќе ставам млеко да видам што ќе се случи. :)
Ама па ја појше ги сакам на око, сега ради експериментоФ ќе ги измешам кајгана :zelen:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 15 Мар 2011 16:04 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 15 Мар 2011 16:08 #122536

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mama_i_Martin wrote:

Па лебот е веќе печен, како сега жив :)

Dobro de sega i ti bukvalno me sfati ziv. Se znae kakov ke stane leb koga ke se natopi so tecnost - voden, kasest, neprijaten za jadenje.
A koga ke se natopi so smesa vnatre, kolku sakas przi go, ostanuva takov, a od nadvor ke bide przen.
Kinky wrote:
Не сум обрнала внимание, баш следниот пат кога ќе пржам јајца ќе ставам млеко да видам што ќе се случи. :)
Ама па ја појше ги сакам на око, сега ради експериментоФ ќе ги измешам кајгана :zelen:
I ja gi sakam na oko- sto bi rekol sinko - aman mamo pa ti pa samo jajce na oko, jajce na oko :hahaha:
I ne preteruj so mlekoto. Vo edno jajce da stavis dovolno e otprilika kolku 2 lazici mleko.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 15 Мар 2011 16:09 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Ре: Јајце 23 Мар 2011 16:13 #124902

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
citam nekoj pocnal so zolcka na polni 6 meseci. i mene doktorkata taka mi rece da mu davam so polni 6 meseci sto malku mi e rano.ne znam dali da ja poslusam?i toa sekoi dva dena da mu davam po malku za po eden mesec da jade pola zolcka i da primame vakcina nekoja ne znam koja bese.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 23 Мар 2011 21:19 #124987

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Ние со жолчка почнавме на девет месеци,со белка на неполни 12 и појавивме страшна алергиска реакција.Лично јас мислам дека е рано на 6 месеци да се почнува со жолчка иако гледам и читам дека некои педијатри така советуваат.Вакцината за која што претходно треба да се проба белка и да не се појави алергиска реакција е вакцината за морбили и заушки и се прима на тринаесет месеци.
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 18 Апр 2011 17:22 #130979

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
znaci kako sto razbrav zoltka se dava sekoj vtor den dodeka ne stigneme do cela zoltka a sto ponataka?ostanuva li toa sekoj vtor den ili ne?kolku pati nedelno da i davam posle zoltka?Ke ja probame za Veligden prv pat :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 18 Апр 2011 18:02 #130985

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Srculence, кај секое дете различно. Ние и до ден денс не сме изеле цела. Не сака варено јајце ни да помириса. Прво побајте, види како ќе ја прифати и нема правило на секои два дена или незнам како. Ориентирај се според нејзините желби.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: srculence

Ре: Јајце 19 Апр 2011 00:31 #131034

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
pred 5-6 dena mu dadov na Luka 1/4 zolcka 2 dena so red. si ja ispapa so slast so zelencuk no me ineresira kako se manifestira alergijata? posle 2 dena se nafrla na prednata strana, kaj meseto gradite so mali crveni plikcijna. ja prekinav zolckata se smirija. denes pak mu dadov ete i utre da vidam dali e od toa...?:emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 19 Апр 2011 01:15 #131038

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
kukulicka neznam kako e kaj bebinjata alergijata ama na jajce jas kako pogolemka reagirav kako sto ti opisa,izgledaa kako komarec da me kasnal ama positni :( samo sto kaj mene znaeja da se pojavat i na racete i na nozete kaj pomekiot del,inaku alergija pokazauvav na selski jajca samo i sardina vo ist period na vozrasta od 5g-12g se nadevam srckata nema da bide kako mama :)
Последна промена: 20 Апр 2011 17:51 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 20 Апр 2011 17:02 #131408

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
zenski denes mi rekoa da i davam jajce no ednas nedelno dodeka da stigneme do cela zoltka a za ponatamu da se javime koga ke jade cela zoltka :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 22 Авг 2011 14:39 #149597

 • ana
 • ana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 104
 • Thank you received: 5
 • Карма: 1
Jas denes prvpat i dadov 1/8 zolcka pa citam deka treba na sekoj vtor den da i davam, i sega prasanjeto mi e kolku vreme treba 1/8 za da preminam na 1/4, t.e. 1/2 , za da na kraj stignam do cela zolcka? odnapred falaB)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 03 Ное 2011 10:11 #162918

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Kazete mi vie sto ste imale reakcija od zolckata, posle kolku vreme od probuvanjeto dobivte reakcija? Mozni li se nekoi golemi urtikarii so gusenje vo tekot na nokta, pa da ne primetam do sabajleto?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 03 Ное 2011 13:12 #162946

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
So alergiite se e mozno.Nikako nemoj da dodadavas nesto novo vo ishranata navecer.Sekoj nov proizvod treba da se probuva nasabajle,za da mozes da primetis dokolku se pojavi bilo kakva alergiska reakcija.Kaj nas reakciite se javuvaat najrazlicno,nekoi vednas,nekoi posle dva do tri casa.
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 12 Јан 2012 17:30 #174881

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Пред 2 дена прв пат и дадов жолчка тврдо варена 1/4,немаше реакција фала богу.На колку дена треба да и давам жолчка,и дали во деновите кога и давам жолчка смеам месо?и колку пати да и давам 1/4 за да преминам на 1/2?:love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.