Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Јајце

Јајце 12 Сеп 2010 18:54 #50995

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Јајцето е намирница со висока биолошка вредност. Тоа е одличен извор на минералните материи: железо, калциум, фосфор, бакар, јод, витамините А, Д и Б, протеини, аминокиселини и есенцијални масни киселини.
Жолчката содржи железо во форма која се апсорбира многу полесно од железото во зеленчукот.

Во бебешката исхрана обично се воведува со наполнети 9 месеци, 1/4 тврдо варена жолчка. Секоја недела се додава плус по 1/4. Цело јајце се дава со навршени 12 месеци (значи белка), и препораките се да се јаде 2-3 пати неделно во денови кога нема оброк со месо.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 12 Сеп 2010 19:03 #50998

 • Andrijance
 • Andrijance's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamicka
 • Теми: 37
 • Thank you received: 20
 • Карма: 9
Nie jajceto,odnosno zolckata ja vovedovme vo osmiot mesec taka ni kaza pedijatarot,a i taka bese od skolo kolku se sekavam,za ovoj podatok prvpat slusam:emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 12 Сеп 2010 19:18 #51001

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
за да се искористи најдобро железото од жолчката треба да се комбинира со зеленчук, а не се препорачува со млеко и млечни производи, зошто тогаш неговата нутритивна вредност се смалува.и јас му го воведов јајцето по оваа шема,полека и претпазливо,зашто јас како мала сум манифестирала алергија на жолчка.сега јадеме редовно тврдо варено јајце(зашто и не е баш голем месар),два-три пати во неделата,посебно белката ја обожава:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 13 Сеп 2010 00:02 #51052

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
И ние по оваа шема почнавме со јајце, само помалку од 1/4. Белка му воведов после 15 месеци, во меѓувреме се "боревме" со алергии, па затоа подоцна.

Јајцето секогаш му го додавам во склоп на ручекот, комбинирано само со зеленчуци. Сега за сега јаде пола жолчка и околу четвртина белка :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 13 Сеп 2010 13:41 #51203

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Jas belka prvpat mu dadov na 11 ipol meseci mnogu malku po preporaka na pedijatarot deka do godinata treba da ima probano cela belka za da da ja primime vakcinata, i fala bogu nemase nekoja reakcija, zdravje ovaa nedela pak ke mu dadam malce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 17 Сеп 2010 19:07 #52830

 • Sanja21
 • Sanja21's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Si uzivkame so Alen
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Zolcka od jajce pocnavme da jademe na 6,5 meseci so preporaka od pedijatar,a za belkata uste sme mali.Jadese dva pati 1/4,dva pati 1/2 i seka po cela zolcka koja mu ja davam preku eden den.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 18 Сеп 2010 20:18 #53017

 • Bisa
 • Bisa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 34
 • Thank you received: 6
 • Карма: 1
I niw ja dobivme istata preporaka. Samo sto ne ja saka zolckata. Sanja kako uspeva da ja nahanis so zolcka?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 25 Сеп 2010 19:56 #55283

 • Sanja21
 • Sanja21's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Si uzivkame so Alen
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Zolckata ja stavam vo ovosnata kasicka sto mu ja pravam doma.NA primer stavam vo blender praska(prethodno izlupena0 i polovina banana i ja stavam i zolckata.Koga se pomesa ne se poznava zolckata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 30 Сеп 2010 03:56 #56520

 • Iv14
 • Iv14's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 55
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
Нас денес педијатарот ни кажа со поолни 8 да почнеме со жолчка и тоа прво со 1/4 секој 2 ден една недела, па другата недела исто само по 2/4 итн додека не стигнеме до цела жолчка. И тоа рече да ја давам наутро со доручекот. Мене ми се виде некако многу често дека треба да јаде жолчка, ми е страв да не и биде многу, плус што рече и месо да јадеме секој ден за ручек. Што мислите вие?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 03 Окт 2010 22:12 #57512

 • Sanja21
 • Sanja21's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Si uzivkame so Alen
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Iv14 istata preporaka mi ja dade i mene pedijatarot samo sto ne mi kaza koga da mu ja davam zolckata so koj obrok.Zolckata ja vovedov vo ishranata na sin mi na polni 6 meseci kako i mesoto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 04 Окт 2010 01:19 #57533

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Жолчка и месо на 6 месеци?
Искрено прв пат слушам.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 04 Окт 2010 01:28 #57536

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
И јас првпат слушам и не би го применила советот (на пр., јас не ја слушав за се докторката на син ми и гледам дека воопшто не сум згрешила).

Мислам дека јајце и месо се прејака храна за толку мало бебе, има многу други нешта што може да му се понудат и што се и тоа како здрави :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 08 Окт 2010 04:34 #59347

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Дали некоја мамичка има искуство со не-поднесување на жолчка?

Значи не е алергија, туку вознемиреност, будење ноќе на секои 10-15 минути откако дента јадела жолчка, проблеми со варењето и столицата.

Ова вака од почетокот откако почнав да и давам по 1/4, од 9.месец. Поради наведените проблеми престанав сосема да и давам жолчка еден период, сега треба да се обидам пак но се колебам, дали да почекам уште малку.

А какви ви се искуствата со белката, во однос на тешко варење и сл?
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 08 Окт 2010 17:46 #59652

 • Bisa
 • Bisa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 34
 • Thank you received: 6
 • Карма: 1
I nie isto problemi so zolka, koga kako. Zavcera ja povrati i toa duri posle 3 casa. No i jas preterav i dadov cela, ama i koga jade po pola ne bas ja podnesuva i ima tvrda stolica. Malata moja ima nepolni 7 meseci a pocnavme so zolcka poradi hemoglobinot koj i e na dolna granica. Spanak i blitva ne saka ni da pomirisa.:unsure:
Последна промена: 08 Окт 2010 17:47 by Bisa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 08 Окт 2010 17:48 #59653

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
belkata e polesno svarliva od zolckata ama e pogolem alergen.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 08 Окт 2010 17:56 #59659

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Nie seuste nemame probano zolcka...mislite li deka e docna ili?Za nepolni 8 dena pravime 11 mes.,planiram da i vovedam denovive,prvo cetvr(na pr.vo ponedelnik cetvrt,pa cetvrtok,druga cetvrt,pa nareden ponedelnik polovina,pa povtorno cetvrtok polovinka,pa nareden pon.pola i cetvrt...se dodeka ne stasame do cela zolcka,taka pravev i za pogolemata)
inaku krvnata slika ni e dobra.
Последна промена: 08 Окт 2010 17:57 by Tessi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 09 Окт 2010 02:46 #59777

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Авантуристка нема касно, почни си од сега. За планот по колку да и даваш и колку често, не знам што да кажам, мене ми изгледа по многу количински, а може и грешам.

А да ве прашам, има некое правило за ова да се стигне до цела жолчка и цела белка? Прашувам зашто гледам многу мајки го кажуваат истото, а јас немам поим и уште нема изедено ни цела белка, ни цела жолчка. Најмногу што сум му дала е пола варено јајце, многу ми изгледа цело, поправете ме ако сум у заблуда :)
Последна промена: 09 Окт 2010 02:48 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 09 Окт 2010 11:57 #59811

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Јаја су одличан извор минерала, протеина и витамина и оно што је јако важно, садрже гвожђе које се много лакше апсорбује од оног које се садржи у поврћу..зато је јаје одлично у превенцији и лечењу анемије код деце..
Ако нема алергија у породици и ако је дете лепо прихватило жуманце, цело јаје може да се уведе после првог рођендана..

Велика фама влада око тих јаја због тога што жуманце садржи већу колилину холестерола..међутим, многа дуггодишња истраживања су демантовала ставове да јаје није здраво, а сигурна сам да је здравије од меса..

Ево шта кажу стручњаци..

''Predstava o jajetu kao zdravoj hrani je izgubila sjaj kada je ustanovljena veza između holesterola i pojave kardiovaskularnih bolesti. Kao bogat izvor holesterola, jaje je proglašeno «lošom namirnicom», koju treba izbegavati. Međutim, brojna dugogodišnja istraživanja su demantovala ove stavove i potvrdila da su jaja značajan izvor hranljivih materija, neophodnih za optimalno zdravlje. Ono što zaista podiže nivo holesterola u krvi su zasićene masti i transmasne kiseline. Nasuprot ranijem shvatanju da previše konzumiranja jaja može da dovede do srčanog udara, ona ga upravo preveniraju, jer sprečavaju nastanak krvnog ugruška. To se dešava zahvaljujući proteinima iz žumanceta, koji sprečavaju taloženje krvnih pločica i pretvaranje fibrinogena u fibrin. On služi kao podloga za taloženje krvnih pločica i stvaranje krvnog ugruška, koji ulazi u cirkulaciju i sprečava protok krvi. Lecitin u žumancetu sadrži jedinjenje holin, koje ima ulogu u razvoju mozga i memorije.''

Извор
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 01 Фев 2011 14:58 #107923

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Ние денеска за прв пат ќе пробаме жолчка.Недумицата ми е дали да ја дадам чиста или измешана со друга храна.Како почнавте вие?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 01 Фев 2011 15:04 #107927

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас прво по малку почнав да давам, негде осминка и помешана со друго (или солено или благо) најчесто со банана ја мешав, така ја сакаше малово :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sonja 35

Ре: Јајце 01 Фев 2011 15:10 #107929

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
Zolckata mozes da ja stavis i vo palenta ako jadat decata palenta.
Isto mozes i vo mandzicka spanak so oriz vareno i malku zolcka pasirana.
Jas najcesto taka ja davav na pocetokot i prviot pat dadov osminka pa duri i pomalku a potoa zgolemuvav po malku.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sonja 35

Ре: Јајце 01 Фев 2011 15:11 #107930

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Соња, чиста жолчка незнам дали ќе сака да јаде бебушот. Јас почнав да му давам по осминка жолчка и тоа во кисело млеко. Така сакаше Андреј да ја јаде. Му давав секој втор ден, и постепено зголемував од осмина на четвртина итн.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sonja 35

Ре: Јајце 01 Фев 2011 22:24 #108109

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Жолчка првпат му дадов на малиов на полни девет месеци.Помесана со варено компирце.Белка првпат му дадов малку пред годинка и имавме страшна алергиска реакција.Така да сега не давам ни золчка ни белка.Не знам дали да почнам да му давам пак жолчка?Ваше мислење?
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 02 Фев 2011 01:42 #108157

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Nie pocnavme so malku zolcka na 10 meseci, a so belka na polna godinka, no nikogas do sega ne sme izele celo jajce. Sega jade po malku belka, mozebi edna polovina belka od jajceto, a zolcka ne saka da proba i najcesto i ja maskiram so kiselo mleko ili so kompirce i morkovce. Inaku jajce jade mnogu retko, mozebi samo dva pati mesecno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Јајце 02 Фев 2011 15:06 #108263

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Жолчката ја измешав со јаболче и си ја изедоа и двете и тоа со сласт.Последователно немаше никаква реакција.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.