Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Зеленчук

Ре: Зеленчук 19 Дек 2012 09:10 #226468

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
So lazicka kiselo mleko :)
Ili ako ne ste pocnale so mlecni proizvodi so nekoe ovosje :) tikvata e neutralna :)

Kaj mene brokulata ne ja sakase, znaes kakvi ludi kombinacii sum mu pravela so banana, tikva, jabolko :)
Ama na krajot si ja projade I cista :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 19 Дек 2012 09:11 #226470

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Roze wrote:
Mamicki, ajde ve molam kazete mi kako go kombinirate spanakot? Buce moe ne go saka nitu so oriz, nitu so kompir :ne:

Aj probaj so blitva namesto spanak, so oriz, kromid, lukce i malku morkov, i napraj go potecno. mozes malce i mevce da stavis za da go smeni vkusot.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, Roze

Ре: Зеленчук 19 Дек 2012 14:35 #226528

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Цвеклото го давам во манџичка т.е зеленчуково-месна каша со морков, компир, кромид, телешко. Не го обожава ама тоа е, пробувам да протнам по малце колку можам.
Краставица не сум му дала, на големата и ја давав над годинка и кусур, најмногу ја сака во таратур или како слаата со маслинов и лимон.

Во последно време освен морков и кромид му додавам редовно пашканат и патлиџан во манџичките, а почнав да му давам и лук и го сака.

Од кога почнавте со сол? Јас планирам после годинка по сосема малце...со ќерка ми почнав тој перидо од кај 15 мес.отприлика.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 20 Дек 2012 04:16 #226577

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Синоличка wrote:
Цвеклото го давам во манџичка т.е зеленчуково-месна каша со морков, компир, кромид, телешко. Не го обожава ама тоа е, пробувам да протнам по малце колку можам.
Краставица не сум му дала, на големата и ја давав над годинка и кусур, најмногу ја сака во таратур или како слаата со маслинов и лимон.

Во последно време освен морков и кромид му додавам редовно пашканат и патлиџан во манџичките, а почнав да му давам и лук и го сака.

Од кога почнавте со сол? Јас планирам после годинка по сосема малце...со ќерка ми почнав тој перидо од кај 15 мес.отприлика.

Sol sekako posle godina i toa Himalajska.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Зеленчук 20 Дек 2012 04:18 #226579

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
anabest wrote:
Синоличка wrote:
Цвеклото го давам во манџичка т.е зеленчуково-месна каша со морков, компир, кромид, телешко. Не го обожава ама тоа е, пробувам да протнам по малце колку можам.
Краставица не сум му дала, на големата и ја давав над годинка и кусур, најмногу ја сака во таратур или како слаата со маслинов и лимон.

Во последно време освен морков и кромид му додавам редовно пашканат и патлиџан во манџичките, а почнав да му давам и лук и го сака.

Од кога почнавте со сол? Јас планирам после годинка по сосема малце...со ќерка ми почнав тој перидо од кај 15 мес.отприлика.

Sol sekako posle godina i toa Himalajska.

Jaz pocnav pred godina, ama navistina po malce i isto so Himalajska :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Зеленчук 21 Јан 2013 11:07 #230140

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Сабајле ја слушав Турунџиева на ТВ кажуваше за брокулата дека и ако само 1 сек. се обработи го губи витаминот Ц и се менува целокупниот состав на останатите хранливи состојки.
Па сакав да прашам дали давате жива брокула и од кога почнавте. Јас обавезно 2-3 пати неделно давам но ја ставам во манџата и варам 3-4 мин. Па сега ќе ја додавам жива во блендањето ако може.
И друго до сега не сум дала цвекло зашто поим неам. Незнам како и со што да комбинирам,некако не ми иде у манџи. Дајте некој предлог освен со ориз...со тоа некако и ми иде. И по колку цвекло можам да давам?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 21 Јан 2013 11:18 #230142

 • ana-diki
 • ana-diki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
katerina zdravo jas sum nova na forumot pa mislam deka ke ti pomognam naku moeto detence e 1 godina jas go minav ova cveklo nie veke jademe svezo rendano kako salata, ama prethodno i go pecev vo folija i koga ubavo ke omekne go blendirav so kompir, oris ili morkov, nekoi majki davaat i so bana ama mojata taka ne go jade. Vo vrska so brokulata neznam tesko deka ke ja izblendiras sveza a toa za vitaminotC do nekade se slozuvam, ama ne e sekogas taka ne mzeme SE da jademe svezo ne odi nekako, mozes da ja obaruvas ili da ja ostavis vo topla voda 5-10 min pa potoa sitn seckanje pa blendiranje. na nas matcnata ni kaza deka ne se preporacuvala brokulata zaradi sprisustvo na nitriti no jas ne ja poslusav i i davam najcesto so kompir obozava.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Зеленчук 11 Фев 2013 03:27 #232206

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
so 4 polni meseci pocnavme da jademe: morkov, kompir, oriz, karfiol i na kraj i dadov spanak

so polni 5 meseci: pecena tikva, spanak so karfiol, prokelj, supa od tikvicki, morkov, kompir, oriz
corbicka od morkov, tikva, nekolku livcinja spanak, magdonos i na kraj i satavav edna lazicka kiselo mleko

so polni 6 meseci: boranija, brokula

so polni 7:grasok, sok od domati

so polni 8: zelka, praz, kromid

so polni9: leka, grav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 11 Фев 2013 13:17 #232259

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ние до полни 6 немавме пробано ништо од ова, а вакво мени имавме негде на 2 години :laugh:
Прасенце а кога почнавте со дохрана?
Затоа што се почнува првин со овошје, па после месец дена со зеленчук, а вие веќе на 4 месеци по неколку намирници и од едно и од друго сте јаделе.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Зеленчук 11 Фев 2013 14:34 #232263

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Da so polni cetiri Milena pocna da jade, [poveketo kasi gi kupuvav ama spremav i doma. Bidejki bese na adaptirano vo sovetuvaliste na BitPazar kaj DR. Dvojakovski mi preporacaa da pocnam so hrana. Prvo pocnavme ovosje pa zelencuk.Jas dve nedeli davav dva dena edno isto , a potoa pcnav da i mesam i super si prifati.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 03 Јун 2013 12:06 #240304

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Мамички од кога може да се дава модар патлиџан т.е. Дали воопшто се дава на бебе?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 04 Јун 2013 05:29 #240342

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ние набрзо ќе почнеме со зеленчук, ама ај просветлете ме со што да почнам.
Со Јана почнав со млада тиквица, се правеше кашичка прва лига. Компир воопшто нејќеше да јаде, па многу мака видовме со зеленчуковите каши затоа што компирот е фактички база на све, а она упорно и упорно го нејќеше. Додуша како растеше почна све да нејќе, и тоа траеше со месеци, така да јас и не бев многу отворена за новости во исхраната и не ми е она на пример репер од колку месеци што можело да се јаде, затоа што со све касневме.
Така да Паника, еве јас искрено не би знаела да ти кажам модар патлиџан од кога смее за бебиња.

Да резимирам :laugh: со кој зеленчук почнавте и на пример одкако во текот на денот сте дале овошна кашичка, како понатака постапувате и после колку време давате зеленчук? И колку саат ве фаќа :laugh: Мислам, озбилна сум..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ppanika

Ре: Зеленчук 04 Јун 2013 07:30 #240368

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
bubamara wrote:

Да резимирам :laugh: со кој зеленчук почнавте и на пример одкако во текот на денот сте дале овошна кашичка, како понатака постапувате и после колку време давате зеленчук? И колку саат ве фаќа :laugh: Мислам, озбилна сум..

Nie pocnavme so... ne go znam zborot na MK, Pastinake se vika na germanski... Tova e zimski zelencuk, izgleda nekako kako morkov, ama e bel i ima blag vkus... (pred tova pocnav samo so orizova kasa, pa posle so tova)... Po toa so tikva, tuka ima navistina mnogo i skoro sekogas...

Inace kompir mu nemam dolgo davano, jas mu davava zelencuk i zitarici... So ovosnite kasicki povcnavme podocna, prvo bese oriz, pa zelencuk so zitarici...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 04 Јун 2013 07:56 #240374

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Ppanika jas uste mu nemam dadeno modar patlidzan a neznam zosto, jas ne go koristam po doma i nemam navika treba da probam da mu smenam, denes gravce ke jade.
Bubamara jas dodeka bev doma doruckuvase vo 1 , a rucase vo 5, izmegu cicase.sega otkako odam na rabota doruckuva vo 9, ruca vo 2 ipol.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ppanika

Ре: Зеленчук 04 Јун 2013 08:54 #240391

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Ние поцнавме со дохрана околу 9-10 насабајле - тоа му е доручекот, најчесто овошје и сега + житарици, а после зеленчукот му го воведував кај 1-2, на почетокот по 2-3 лажичиња и постепено зголемував да стасам до цел оброк за 1 месец.
Инаку јадеме морков, тиквичка, ориз - тоа ни се главните состојки и по малце магданосче, мн малце свежо кромидче (цамо белото делче) карфиолче и брокула од последнава недела по малце.
Компир неќе да види, може ако е мн малце со морков и тиквичка па да не го осети инаку го повраќа...
блитвата исто не ја сака, ке чекам кисело млекце да почнам да давам па после ке пробам со кисело може ке ја сака.

ЕДИТ: инаку прво почнав со јаболко и морков, па морков со ориз, јаболко и тиква, па тиквичка со ориз, тиквичка со ориз и морков, и после другите работи на 3-4 дена магданос, маслиново (2-3 капки откако ке го тргнам од оган), кромидче, пашканатче, компир, брокула, карфиол...
тоа е редоследот по кој почнав... некогаш јаде и по 150 мл (ова последниве 2 недели и не бара ако е најдеен цице), некогаш едвај по 70 и после бара да цица. До пред 2 недели му давав до максимум 90 мл и после цицаше.
Последна промена: 04 Јун 2013 09:03 by Ppanika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 16 Јул 2013 15:34 #242285

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Nie pocnavme so tikvica, pa morkov, pa kompirce, brokula, paskanat, boranija. Do tuka stignavme :) sega sakam da mu dadam patlidjan i posle toa spanak. Mene mi go odbiva orizot :/ , a najmnogu go saka morkovot i brokulata.
Sakam da ve prasam od koga pocnavte da im dodavate magdonos i puterce vo zelencukovie?

Inaku dorucekot ni e nakaj 10-11, a sabajle rano 6-7 pie mleko, a ruca okolu 14 casot. Pa posle okolu 17-18 jade ovosje ili si go dojaduva rucekot ( posto mama pravi za cela vojska :) ) i okolu 20-21 pie mleko pred nananje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 18 Јул 2013 07:19 #242332

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Јас магданосче почнав од 6.5 да додавам по некое ливче. А путер не ставам, ставам по неколку капки маслиново масло. Го ставам откако ке ја тргнам од оган кашичката, почнав неколку дена пред да наполни 7.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 18 Јул 2013 08:09 #242334

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Ppanika wrote:
Јас магданосче почнав од 6.5 да додавам по некое ливче. А путер не ставам, ставам по неколку капки маслиново масло. Го ставам откако ке ја тргнам од оган кашичката, почнав неколку дена пред да наполни 7.

Jas do den denes stavam ili maslinovo maslo ili laneno... Puter pocnav od kaj godina dena, no ne poradi kravjeto melko, bidejki puterot taka e obraboten deka obicno i alergicari bez problemi go jadaat... No ima po kvalitetni izvori na masla i tie gi predpocituvam...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 01 Дек 2013 19:53 #246893

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Ние многу си сакаме зеленчукови каши и јадеме скоро се. И јас му ставам маслинов зејтин по неколку капки, а путер сеуште не. Пред некој ден пробавме цвекло, ама само му исцедив свежо сокче директно во кашичката. Вака варено пробав, ама ме изненади дека ми ја смени бојата-како компир стана и не му го дадов.
Мајки ме интересира, лук и праз од кога почнавте да додавате? Јас кромид по малку ставам,ама овие сеуште не.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.