Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Зеленчук

Ре: Зеленчук 10 Мар 2012 20:57 #187473

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мамички на керка ми сакам да и дадам зелка,дајте ми предлог како да ја зготвам ,со какво мевце,со што да ја комбинирам....Исто и за грав,со што да го сварам,кромид јадеме друго што да ставам?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 11 Мар 2012 06:16 #187504

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Frogy јас вообичаено гравчето го комбинирам со риба. Зелка не сум дала, ама и давам пример прокељ со компирче и телешко.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Зеленчук 11 Мар 2012 11:33 #187546

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Frogy wrote:
Мамички на керка ми сакам да и дадам зелка,дајте ми предлог како да ја зготвам ,со какво мевце,со што да ја комбинирам....Исто и за грав,со што да го сварам,кромид јадеме друго што да ставам?
Frogy, za mevce ke se snajdes. No sakav da ti kazam deka vo zelkata obavezno se dodava orivce za da gi smiri gasovite koi gi predizvikuva taa.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, Зока

Ре: Зеленчук 11 Мар 2012 20:48 #187624

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Ништо од зелката денес.Ја сварив со морковче,кромидче,пилешко и малку компирче си реков ај за прв пат.2-3 пати касна и не јадеше,не и се допадна вкусот :grr: Наредно за пробување ке ни биде грав или лека.:da:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 12 Мар 2012 10:13 #187759

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Фроги јас зелка правам со кромид, морков, малку лук и мелено телешко месо. На почеток кога ја воведував ја комбинирав со компир или ориз да го привикне вкусот. Мојава се дави во зелка манџа :zelen: гравчето го спремам со кромид, малку морков, обавезно пиперка, малку нане. Никогаш не ставам месо во гравот. Леќата ја спремам со многу лук, пиперка, кромид, исто без месо. Гравот и леќата вари ги долго на тивко додека сосема не омекнат, зашто инаку лушпите може да ја дават па затоа да не ти ги сака.

Ако не ја сака зелката пробај со прокељ во коминација со повеќе компир, па постепено зголемувај ја количината на прокељот.

Добар апетит :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 21 Мар 2012 14:47 #190218

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Frogy wrote:
Мамички на керка ми сакам да и дадам зелка,дајте ми предлог како да ја зготвам ,со какво мевце,со што да ја комбинирам....Исто и за грав,со што да го сварам,кромид јадеме друго што да ставам?

Фроги и Душица моја јаде многу зелка, ја обожава, јас ја спремам со морковче, мевце (најчесто телешко, малку кромидче, и таа е вообичаената комбинација која ја јаде. Понекогаш и давам со зелката и павлака, и така многу ја сака, пробај да и помешаш со кисело млекце или павлака, мислам дека вие и така почнавте да јадете зеленчук :P Со среќа лапкање :jupi:
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 24 Мај 2012 10:36 #200367

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Женски да ве прашам како ги давате лукот и кромидчето во манџа?
Јас сега за сега ги варам заедно со компирот,морков и сл. ама ми е да не губат хранливост со варењето, па си мислев лукот да го рендам на ситно па заедно со др.храна да го блендам? Што мислите?
Јас од овој месец почнав со лук по 1 чешне и малку кромид др. рече било здраво....природни антибиотици :) ....ама ко ќе ждригне после...толку мало бебе корне :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 24 Мај 2012 17:21 #200414

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Katerina81 wrote:
Женски да ве прашам како ги давате лукот и кромидчето во манџа?
Јас сега за сега ги варам заедно со компирот,морков и сл. ама ми е да не губат хранливост со варењето, па си мислев лукот да го рендам на ситно па заедно со др.храна да го блендам? Што мислите?
Јас од овој месец почнав со лук по 1 чешне и малку кромид др. рече било здраво....природни антибиотици :) ....ама ко ќе ждригне после...толку мало бебе корне :laugh:

Jas sega mu dava mladi, i gi varam zaedno so zelencukot. Mene licno mnogu mi e jak stariot luk, taka da ne bi mu go davala ziv, ama sepak ako go jade zasto da ne? :-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Зеленчук 07 Јун 2012 05:01 #202449

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Леле вчера ко ненормална во кашичката и ставив ЖИВ лук :zid:
Кога рече плука од прво лажиче...јадно дете кога пробав отров а едно мааааало минијатурно парче ставив ама пак, корне....иам право дете.
А до сега еве 1 месеци и ставам и лук или кромид во манџите и супер си јаде ама варени...па си вика да не губи со варење многу не ни знам колку да ги варам...и да пробам свеж....и кој пробал се у*рал....ко што викаше баба ми...и пак јово на ново друга каша.
Него друго ми беше муабетот :)
Веќе некое време и давам грашак свеж од пазар....ама колку и да го варам крцка ли крцка ко недоварен....незнам веќе ко месо да варам....5 саата и пак крцка....колку и д аблендам останува по малку па ми го плука и не сака веќе цела манџа да ја јаде.
Дали им давате конзервирам или замрзнат и кој?
Ја божем свеж сакав кога веќе има на пазар ама не ни иде некако....или ја еден прост грашак незнам да сварам :grr:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 07 Јун 2012 05:10 #202453

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас во манџа варен, а жив му го подметнувам во таратур. И крставица поинаку не ни поминува, па со еден удар 2 муви :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Зеленчук 07 Јун 2012 06:27 #202475

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Katerina81 wrote:
Дали им давате конзервирам или замрзнат и кој?

Konzerviran ne davam, konzervite se premackani so stetni materii, a ima i BPA. Koga ima svezo, toa e najdobar izbor.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Зеленчук 07 Јун 2012 08:08 #202498

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Katerina81 wrote:
Веќе некое време и давам грашак свеж од пазар....ама колку и да го варам крцка ли крцка ко недоварен....незнам веќе ко месо да варам....5 саата и пак крцка....колку и д аблендам останува по малку па ми го плука и не сака веќе цела манџа да ја јаде.
Дали им давате конзервирам или замрзнат и кој?
Ја божем свеж сакав кога веќе има на пазар ама не ни иде некако....или ја еден прост грашак незнам да сварам :grr:
Катерина81, од кога ќе ја изблендираш кашичката пропушти ја низ цедалка, онаа метална за чај. Ќе остане цврстото во неа. И јас истата ситуација сум ја имала со грашокот.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Зеленчук 04 Сеп 2012 07:19 #212118

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Мамички прочитав на нет дека не чинело во манџичките од зеленчук за ручек да се додаваат млечни производи како јогурт,павлака....бидејќи не се искористувало железото од зеленчукот. Јас до сега редовно ставав малку јогурт или павлака за вкус и разредување ако ми е густа...па фала богу железото супер ни е.
Дали да престанам да ставам или нема врска текстот. Не можам да го најдам кај беше да го постирам...пред некој ден го читав.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 04 Сеп 2012 08:32 #212127

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
За тоа со железото не знам точно да ти кажам, ќе прочиташ се и сешто. Ама па зошто во се да додаваш јогурт или павлака? Ставај малку повеќе вода кога правиш кашички и учете се на тој вкус. Некои мајки се жалеа дека во градинка за да јадат децата се им мешале со јоурт и така се навикнале да јадат, па на едната синот и замерувал како не знае да готви,му било чудно каков е тој грав без јогурт :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 04 Сеп 2012 08:40 #212128

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Јас никогаш не сум додавала во ручекот ниту јогурт , ниту пак кисело млеко. Како прво се губи и вкусот на другите состојки од јадењето и сите ручеци личат еден на друг, а како второ верувам дека млечни производи се доволни по еден оброк во денот, и на тоа се придржувам.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, Ana78

Ре: Зеленчук 04 Сеп 2012 09:38 #212141

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
И јас никогаш не ставам јогурт или кисело млеко во зеленчукот, освен во грашокот кога е без месо, а и полнетите тиквици и пиперки ми ги јадат со кисело млеко, но затоа тиквица ставам и во други јадења од зеленчук каде не додавам кисело млеко. За да биде повкусно, веќе имам пишувано, ставам целер, пашканат, магдонос и маслиново масло.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 04 Сеп 2012 20:18 #212199

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Ако детето убаво си јаде без додавање јогурт или било што друго, тогаш ок. Арно ама ако е како мојава госпојчка, ако поминеш само со додавање јогурт ќе бидеш задоволна. Јас често додавам по малку кисело млеко во манџичките за да ги јаде...не е идеално ама подобро од воопшто да не јаде. А сум правела и далеку полуди комбинации како риба со банана, боранија со банана ... среќа во последно време бананата ја заменив со црвен патлиџан па сега не можам да протнам манџа без патлиџан. Прво ако не ја бендиса бојата воопшто не сака ни да проба, па може да проба една лажичка и одма да затвори уста и да бара друго, па одам додавам патлиџан и така проаѓа. И дефинитивно кај нас не пали она остави ја гладна па ќе видиш дека сама ќе побара.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Зеленчук 24 Сеп 2012 01:52 #214400

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
ММ вчера од една продавничка за здрава храна каде што се купувам (во пазарчето на Ѓорче внатре има една убава на мерење е се) земал по грешка црвена леќа.
Сакам денес да и дадам...па да прашам колку и треба да се свари...исто ли се вари колку зелената? А и похранлива е или?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 24 Сеп 2012 02:22 #214401

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Уф, јас обожавам црвена леќа, многу е вкусна, побрзо се вари од зелената, за едно 20 минути. Јас ставам кромид, лук и црвена пиперка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 24 Сеп 2012 03:41 #214410

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Јас исто многу ја сакам црвената леќа и речиси веќе и не купувам од обичната. Многу брзо се подготвува. Исто и јас ставам кромид и лукче ситно сецкани, ставам и морков малку, а наместо пипрка ставам домашни салца и малку магдонос.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 06 Окт 2012 08:35 #216586

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Aj tuka da si prasam dali pred da zamrznete karfiol ili brokula gi obaruvate ili si zamrznuvate svezi? da si se spremime za zimata sto ni doaga :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 16 Ное 2012 06:56 #221591

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Kako go kombinirate cvekloto?
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2012 09:41 #223722

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Sinolicka jas koga odev vo gradinka cvekloto ni go davaa vo kombincija so palenta, leka, grasok I svezo rendano so morkov.
Mene cvekloto ne mi e ni najmalku vkusno, od samiot miris mi se losi, neznam kako ke mu go davam na sinko.

Se ndevam ti pomognav :)

Kazi mi ti kako ja davase krastavicata, so sto ja kombinirase?


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 04 Дек 2012 20:29 #224422

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
izabella wrote:
Aj kazete mi so sto da ja kombiniram brokulata, ne ja saka ni so morkoc, ni kompir, od nea mu se povraka od sto ne mu e ubava.

Izabelce brokulata pocni po malku da mu ja voveduvas i kaj mene na Andrej mu se gadese na pocetokot, koga mu pravis kasa so morkovce kompirce stavi mnogu malku brokula i postepeno potoa zgolemuvaj ke vidis deka ke pocne da ja saka jas mu ja pravam ponekogas i so oriz morkov i kromid i veke sekako proagja kaj nas ;)
Jas na 5 mes mu dadov kasa so mango vo nea i nis ne mu bese :P


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
Последна промена: 13 Дек 2012 07:01 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: izabella

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 19 Дек 2012 09:04 #226464

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Mamicki, ajde ve molam kazete mi kako go kombinirate spanakot? Buce moe ne go saka nitu so oriz, nitu so kompir :ne:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.