Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Зеленчук

Зеленчук 12 Сеп 2010 18:20 #50988

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Зеленчукот е нискокалорична храна, но богата со многу витамини, минерали, јаглени хидрати, целулоза, биолошки вредни протеини... кои се важни за правилен развој на бебето и функционирање на метаболизмот.
Се почнува со компир, морков, тиквичка и блитва со наполнети 6 месеци, па постепено се воведува и останатиот зеленчук според шемата за дохрана.
Легуминозите (грав, грашак, леќа) се даваат последни околу 12-иот месец заради тоа што создаваат гасови.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 13 Сеп 2010 00:28 #51057

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Почнавме со морков и тиквичка, а компирот му го воведов кога имаше полни 7 месеци, таква беше нашата табела :)

Иако почнавме дохрана со овошје, по воведувањето на домашни зеленчукови каши, овошјето го стави во втор план :laugh: Значи зеленчук јаде без проблем и се трудам секој ден да му давам различни комбинации од зеленчуци.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 13 Сеп 2010 13:30 #51199

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Jas vo sabotata prvpat mu dadov gravce i mnogu ubavo se narucka epten mu se bendisa
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 13 Сеп 2010 13:42 #51204

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
бидејќи на 11 месеци тргна во градинка од 10 месеци јаде и гравче и зелка и леќа и немаше проблеми со гасови и слично.од зеленчук јаде ама баш се и тоа и во свежа состојба посебно пиперка, морков, краставица, патлиџан што многу пријатно ме изненади. брокулата на почетокот и ја миксав со месото ама сега обицно и ја давам со житарките, не сум пробала се уште да видам дали како салатка ќе ја јаде.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки кашички - рецепти 15 Сеп 2010 16:37 #52204

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Јас брокулата ја комбинирам со компир и морков, со спанаќ, и ја додавам пред крајот на варњето.
Денес направив ориз (користам мелен) со блитва и ќе им додадам јогурт. По препорака на педијатар во солените кашички додавав кисело млеко (сама го потквасував), а сега бидејќи имаат 8 и пол месеци, јадат и месо, им додавам и јогур или павлака.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 17 Сеп 2010 14:48 #52745

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Aj nekoj neka pise kako se sprema kelebara vcera prvpat ja zemav jas toa pojma nemam ni sto vkus ima ama neka proba dete od se, pisete so sto da go spremam i kako.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 30 Сеп 2010 16:18 #56682

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Од кога почнавте да давате цвекло и како го спремате?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 30 Сеп 2010 16:53 #56717

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
цвекло јаде од после 1 година. сака киселко, а баба и имаше домашно направено за зимница и тоа си го ручкаше многу слатко. инаку живо цвекло не се препорачува да се јаде, не само за мали туку и за големи, потребно е да се свари малку за да се ослободи железото и после можеш како салатка да го направиш.е сега незнам како сте со запчиња ние имавме доста запчиња и така си го грицкавме не и го миксирав.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 30 Сеп 2010 17:03 #56724

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Знам дека живо не се дава, ама обарено не знам со што би можело да се икомбинира? А за грицкање уште ни е рано, немаме заби, а еве ги чекаме веќе 5 месеци :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 02 Окт 2010 02:59 #57176

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
busavo wrote:
инаку живо цвекло не се препорачува да се јаде, не само за мали туку и за големи, потребно е да се свари малку за да се ослободи железото и после можеш како салатка да го направиш.

kako be ne se preporacuva? pa nie samo svezo jademe doma,so balzam i maslinovo.treba da se obari za da izleze povekje zelezo,ne razbiram? ima mnogu zelezo ili taka podobro se apsorbira? ili moze deka e korenest zelencuk? ama i morkovot e pa go jademe svez
aj pisi please
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 17 Ное 2010 18:16 #73573

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Vaka sega imam edno prasanje za cvekloto,nie seuste ne sme projale a napolnivme godinka,sakam da i dadam,ama pak sega me stavivte na mislenje kako da i go dadam,svezo ili pak obareno???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 17 Ное 2010 18:31 #73584

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
Mama Vase wrote:
busavo wrote:
инаку живо цвекло не се препорачува да се јаде, не само за мали туку и за големи, потребно е да се свари малку за да се ослободи железото и после можеш како салатка да го направиш.

kako be ne se preporacuva? pa nie samo svezo jademe doma,so balzam i maslinovo.treba da se obari za da izleze povekje zelezo,ne razbiram? ima mnogu zelezo ili taka podobro se apsorbira? ili moze deka e korenest zelencuk? ama i morkovot e pa go jademe svez
aj pisi please
извини мама Васе што вака доцнам ама сега видов.
да цвеклото треба малку да се обари за да се ослободи железото за подобро конзумирање, значи не мора да го варите туку може и обарено, излупено се разбира. ова е од нутриционист, ама навистина незнам како се викаше, и човекот многу убаво си раскажуваше што и како.е сега јас ќе видам ако ја најдам емисијата или пак името на нутриционистот. и јас многу повеќе го сакам живо со маслиново масло и балзам, ама сега го обарувам. а за сок во соковник го ставам живо со морков и јаболче.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 17 Ное 2010 18:57 #73593

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas se ubiv od citanje za cvekloto i sekade isto pisuva.najdobra forma za konzumiranje e svezo.nikade ne naidov na tekst koj ukazuva deka treba da se bari ili vari poradi zelezoto.
kako i sekoj zelencuk.
dokolku termicki se obrabotuva toa da bide na niska tem i vodata obavezno da se pie ili iskoristi zosto vo nea ima mnogu nutritivi.
taka da nie si prodolzivme so sveza salata od cveklo i morkovce.i dajkon.

ako ti tekne pisi. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 17 Ное 2010 20:43 #73639

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
јас за мене си го користам првенствено заради B12 бидејќи сум долги години без месо и имам доста читано дека B12 е доста застапен во цвеклото било да е варено или свежо.а брокулата пак ја користам за железото. истото го правам и за малото, ама искрено сок од варен зеленчук не ми е вкусен на мене па камоли на дете, така да и јас и го давам свежо или пак како зимница.мислам дека и вака и така нема штета.:) :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 28 Ное 2010 15:58 #79110

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Cveklo e dobra kombinacija so morkov i jabolkce. Samo vodata sto se vari cvekloto da se frli, da ne se koristi za pasiranje, zasto sodrzela nitriti. Moze da se dodade i kompir za da nalikuva povekje na celosen obrok. Jas znam da zamenam kompir so zitarici deka kompirot koga se pasira mnogu lepi od skrobot i bebevo moe ne go saka bas...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 02:38 #79273

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
od kolku meseci moze da davam cveklo na bebevo ima skoro 7 meseci
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 03:42 #79308

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
gvendolin rano e uste za cveklo.. tamun okou prviot rodenden mu e vremeto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 04:52 #79346

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
a sto stavate vo zelencukovite kasicki jas maslinovo po preporaka na pedijatar nekoi stavaat puter pa neznam sto e podobro
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 05:07 #79357

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Jas vo kasickite dodavav po edna lazicka svezo ceden sok od cveklo. Imaku od zelencuk prvo probavme varen pasiran morkov, odnosno pire od morkov, pa potoa vo kombinacija jabolko so morkov (jabolkoto veke go imavme probano). Dodavav ponekogas malku puter, a ponekogas i po nekolku kapki ladno cedeno maslinovo maslo vo zelencukovite kasicki, isto taka gi zacinuvav so prirodni zacini, stavav po malku celer, paskanat, magdonos, mnogu se povkusni taka.
Последна промена: 29 Ное 2010 05:08 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 05:11 #79361

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
maslinovoto e daleku pozdravo od puterot,vo kombinacija so zacini mjac,mljac
cveklo mozes i pred 1-ta god ama vo kombinacija so nadzemen zelencuk,da gi neutralizira nitritite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 05:15 #79365

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
taka i si mislev i taka i napraviv kupiv ladno cedeno maslinovo i i dodavam super si gi jade i pocnav so paskanat i super vkus dava ama nekako se isto i vrtam morkov skoro sekoj den jade pa i kompir neznam nekako nemam idei mn a i ograniceni sme posto sme mali imame samo 6 i pol meseci
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 05:17 #79368

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Mozes i tikvicki da obaris i ispasiras, jas i davav i karfiol ama nekade na 7,5 meseci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 15:28 #79458

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Можеш да даваш и спанаќ или блитва, јас блитва давав уште од 6 месеци, исто така тиквичка во секоја комбинација, со компир или ориз, пашканат исто, инаку јас ставам само маслиново масло а незнам како може педијатриве без проблем да препорачуваат сеуште путер да се става, тоа е сепак млечен производ, на дете од 5 месеци и нагоре :nc:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 19:21 #79640

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
spored nasiot pedijatar trebase da pocneme so dohrana na 6 meseci, do 6 meseci samo mlekce vo nasiot slucaj adaptirano Posle 6 meseci ovosje prvo vo oblik na sok da proba se, pa posle ovosni kasicki. i ni naglasi da idavam se od ovosje osven malini, kapini, jagodi. otkako ke proba se od ovosje prodolzuvame so zelencuk i od 7 meseci meso telesko ili domasno pilesko. isto vazese i za zelencukot znaci se bez ogranicuvanja i grav i morkov i kompir i leka samo da e svareno i bez zaprski normalno. od 8 meseci zolcka postepeno, testenini itn i na godina belka.
nie odevme po toj redosled samo sto porano pocnavme na 4 i pol meseci. a sto se odnesuva do puter ili sl, i nas ne rekoa puter ama jas stavav po malku obicen margarin ili obicen zejtin,
The administrator has disabled public write access.

Ре: Зеленчук 29 Ное 2010 23:42 #79780

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Sole nemoj da davas margarin, toa e najvestackoto nesto, poln e so emulgatori.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.