Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Овошје

Ре: Овошје 30 Авг 2011 17:59 #151185

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Frogy, правила нема. Не мора да значи дека Бјанка ќе се навикне на благи вкусови па нема да јаде зеленчук. Еве и јас почнав со овошје, па ќерка ми повеќе сака зеленчук, секогаш бара повеќе од направеното, а од овошните кашички може и да и остане нешто. Не се оптеретувај со такви мисли и планови. Гледај само да даваш намирници согласно возраста...
Последна промена: 30 Авг 2011 18:00 by Зока.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Овошје 12 Окт 2011 05:05 #158623

 • mama31
 • mama31's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 15
 • Карма: 1
devojki kazete stodrugo smeeme od ovosje vekje nemam idea za kasicki imame 7 meseci i 9 dena i jademe jabolce kruska sliva banana praska ..znam citrusnite ne smee da se davat nego se mislev za dinja i sto drugo bi mozelo da se dava na ovaa vozrast? nemam mn vreme da citam po forumov bidejki sum sama so kaja pa sekoja minutka ja koristam da podrasfatam nesto napravam pa ako imate nekoj link kade mozam da procitam dobro bi bilo :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 22 Окт 2011 13:42 #160700

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Можам ли на малово (9 месеци, ама со ризик за алергии) да му дадам дуња?
Да ја печам или варам? И со што да ја комбинирам?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 22 Окт 2011 15:44 #160703

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
anabest wrote:
Можам ли на малово (9 месеци, ама со ризик за алергии) да му дадам дуња?
Да ја печам или варам? И со што да ја комбинирам?

Јас см давала дуња, на Срна на 6 месеци, а на Стела сега планирам да и дадам, подобро да се пече, повеќе омекнува и побрзо се спрема, ако ја вариш треба премногу да се вари за да омекне. Јас прво, како и се друго давам чисто, во мала количина, а потоа можеш во комбинација со круша, јаболко, банана, бисквити...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Hermiona

Ре: Овошје 22 Окт 2011 16:24 #160705

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
mama31 wrote:
devojki kazete stodrugo smeeme od ovosje vekje nemam idea za kasicki imame 7 meseci i 9 dena i jademe jabolce kruska sliva banana praska ..znam citrusnite ne smee da se davat nego se mislev za dinja i sto drugo bi mozelo da se dava na ovaa vozrast? nemam mn vreme da citam po forumov bidejki sum sama so kaja pa sekoja minutka ja koristam da podrasfatam nesto napravam pa ako imate nekoj link kade mozam da procitam dobro bi bilo :)
Мама31 и ние сме 6 и пол месеци и само исто овошје јадеме,јаболко,круша,банана,слива,--праска и кајсија ни рекоа дека не смееме(овошја со влакна НЕ),ама ние веке имавме пробано и баш ја сакаше ;) Исто имаме пробано шипинка со јаболко од хипп баш и се бендиса а чиста немаме пробано ;) И јас се мислам за дуња или варена или печена а диња и имам дадено само сокче малку.И со овие овошја се прават луди комбинации :OK:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 23 Окт 2011 05:57 #160735

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Јас праска дадов на 7,5 месеци, обарена на пареа и изблендирана, а кајсија марелица на Хип проба сега пред некој ден и многу и се допадна :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 23 Окт 2011 06:07 #160736

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Јас и давав кајсии на ќерка ми летово, мислам од кај 7 месеци. Сега пошто нема на пазар и давам одвреме навреме од купечката на Хип, али пр еднаш неделно, зашто е со шеќер.
Праска и немам дадено, зашто као мала јас сум била доста алергична на праска, па здравје следната година ќе пробаме праска.

Ние досега од овошје сме јаделе јаболко, круша, слива, банана, диња и кајсии. Вчера и дадов за прв пат портокал, ама сако како сокче 1 лажичка цеден портокал размешано во сокчето кое редовно си го пие. Се мислам колку смее на оваа возраст дневно да пие портокал. Сум слушнала муабет дека ако се даде повеќе може да има реакција преку мокрачата :unsure:. Инаку педијатарот ни каже дека веќе можеме се да јадеме од овошје, освен бобичасто, али за цитрусите д апочнеме со портокал, мандарини, па после лимон и киви на крај. Али не го прашав за количина...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 23 Окт 2011 07:56 #160747

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
davajte im tikva na malite dodeka mozete da protnete kombinacii so drugi namirnici i seushte sakaat pasirano, blendirano. betakarotenot e neprikosnoven vo borbata so zimskite infekcii.
moite kako mali butkaa, sega protesriraat, ne ja sakaat pa vodime borba. kje lapnat po nekoj zalak, ama ne e dovolno vo sekoj slucaj.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, lavce

Ре: Овошје 23 Окт 2011 09:05 #160763

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Mama Vase jas tikvata ja dinstam vo cepterot i sega ova vreme na edniov shto mi protestira mu ja srviram so kalinka badem i mu davam da i istura med ili maple sirup odozgora, si igrame ja dekorirame i ja jademe po pat. Mi uspelo i na edno 9 godinshno dete so istata finta da go prelazam. Demek i vikam vidov na internet aranziranje na tikva aj da napravime na majkat ti koga kje dojde da te zeme i stvarno so kalinkata so meleni bademi medot nekako celi 2 parchinja izedoa. Inache Leo tamani tikvi sekoj den na mama e vo vkosot za hrana :sram2:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Овошје 23 Окт 2011 09:57 #160777

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Ете сум заборавила тиквата да ја пишам, ќерка ми ја јаде, ама ептен ја сака. Бананата и тиквата и се омилено овошје, другото така-така, се мршти ама јаде све. Е кога ќе потпорасне ќе видиме. Иначе и јас обожавам тиква, така да често се спрема кај нас.

Ја прочешлував пак темава и се потсетив дека би можела и костени да и дадам, како пире нормално (само ќе почека тоа, оти имаме други работи претходно да пробаме).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 23 Окт 2011 11:46 #160797

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ja spremam i jas vo zepter...majka mi povekje :sram: ama ne proagja :poimnemam: nareden pat kje ja ispecham, da bide tvrda pa da vidam dali taka kje ja sakaat.

inaku dodeka bea mali im ja pravev kako sheik so mleko i banana; dinstana so cimet i meleni orevchinja; so preliv od stopeno temno chokolado i rendani leshnici; preliv od med ili maltex; shtrudla (ova ushte proagja)...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 23 Окт 2011 13:15 #160820

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Ајде да пишам и јас тука кога веќе тиквата ја сместивте во ОВОШЈЕ наместо во ЗЕЛЕНЧУК :tupco:
Ние јадеме тиква речиси секој втор ден. Многу ја сакаат и двете мои ќеркички. Ја сечам на крукчиња и ја печам. Поголемата ја јаде само така или пак со мед, а и малото исто многу ја сака.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 23 Окт 2011 18:02 #160855

 • isabella
 • isabella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 24
 • Карма: 0
Tиквата не е овошје, ама гледам на оваа тема се збори за тиква па да кажам и јас како ја спремам тиквата. Покрај печена, варена на пареа, правам и супа од тиква.
Тоа е густа супа во која се вари тиквата исецкана на ситни парченца, (јас додавам и друг зеленчук по желба и зачини) и откако ќе се свари ја блендирам. На сервираната супа во тањирчето додавам една лажичка павлака или кисело млеко и маслиново масло. Многу здрава и вкусна есенско/зимска супа.
Изабела ја јаде без проблем.
Пробајте :da:
И.Ш. 16.01.2010
Последна промена: 23 Окт 2011 18:04 by isabella.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Овошје 26 Окт 2011 07:52 #161276

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Od ovoj mesec pedijatarot ni kaza da vovedeme i portokal vo ovosjeto taka da sekoj den koga ke i pravam banana , jabolka i krusa ke dodavam i portokal vnatre isto mi kaza da i go pravam da si pie i posebno kako sokce :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 26 Окт 2011 08:05 #161282

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Jas portokal mu vovedov posle edna godina , a sokot od portokal mu go razreduvam so voda
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica

Ре: Овошје 26 Окт 2011 08:32 #161291

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Портокалот на нашето поднебје се дава после годинка, но со оглед на тоа дека Славица живее во Грција, веројатно е сосема поинаку. Дури и на форумов некој мислам пишуваше дека во Грција баш, јадат портокали од многу помали. Јас исто и за Шпанија имам слушнато дека дури е една од првите ако не и прва намирница во воведување на дохраната, но има многу фактори поврзани со поднебјето.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica

Ре: Овошје 26 Окт 2011 08:57 #161298

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Koga sme kaj tikvata jas planiram ovoj recept da go probam denovive. Soleno mi e polesno da i protnam na Pepe. Samo se mislam kakov vkus bi imala tikvata solena?:wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 07 Ное 2011 14:10 #163509

 • Gricka
 • Gricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 202
 • Thank you received: 72
 • Карма: 0
mamicki dali znaete od koga smee da se dava japonsko jabolko na malive i kako da se pripremi svezo izblendirano ili obareno nekako?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 07 Ное 2011 14:25 #163511

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Zenski ajde i jas da ve prasam , dali smeam da i dadam na kerka mi ananas? Od ovosje jademe portokal , jabolka , banana i krusa i bi sakala i nekoe drugo ovosje da probame ,no neznam koe bi mozelo da go dadam?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 07 Ное 2011 14:33 #163513

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
Pa mozes od kupeckite kasicki da i dades da proba praska, sliva, kajsija, samo nemoj jagodi malini ribizli islicno.
A od svezovo ovosje toa sto go davas toa i go ima ovoj period. Kivi e uste malecka za da proba.A za ananas ne sum sigurna koga se voveduvase.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica

Ре: Овошје 08 Ное 2011 04:54 #163571

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Дали можам да му дадам мушмула на малово и како да ја спремам?
Немам веќе идеја за различно овошје зимава. Јадеме јаболка, банана, дуња и ако улета некоја крушка што не личи ко пластична а бабичката тврди дека не е прскана :)
Се мислам и манго и авокадо да му воведам....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 08 Ное 2011 05:31 #163578

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Јас се мислам дали да воведам грозје, неколку излупени зрнца и исчистени од семчињата измешани со другото овошје?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 08 Ное 2011 06:23 #163589

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Срна, овде во Германија многу го форсираат грозјето, посебно белото. Лесно било за стомачето. Кај мене Мартин го обожава, многу го јаде, ама јас доцна почнав да му давам, така се погоди сеѕоната. И не е алерген.

Анабест, за авокадо само напред. Една од најдобрите намирници за деца. Блендирано со банана, малце млеко (иѕмолзено или адаптирано) е како мус - прекрасно. Можеш и малку житарици да додадеш за полн оброк. Ние сега јадеме мачкано на лепче, го спремам како гвакамоли со солца, лимонче, маслиново масло, а понекогаш и патлиџан.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, Mama Sani, Hermiona, isabella

Ре: Овошје 10 Ное 2011 03:50 #163889

 • Gricka
 • Gricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 202
 • Thank you received: 72
 • Карма: 0
nikoj ne mi odgovori,aj ke prasam uste ednas dali nekoj znae od koga smee da se vovede japonsko jabolko vo ishranata i kako da se podgotvi,svezo ili?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 10 Ное 2011 07:32 #163931

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Gricka wrote:
nikoj ne mi odgovori,aj ke prasam uste ednas dali nekoj znae od koga smee da se vovede japonsko jabolko vo ishranata i kako da se podgotvi,svezo ili?

Gricka jas na kerka mi i davam so lazice od jabolkoto svezo i go jade so slast po pola jaobolko jade zavisi kolku e gladna i kolku saka :)
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Gricka

Најново на форумот

 • No posts to display.