Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Овошје

Овошје 12 Сеп 2010 18:04 #50987

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Овошјето е скоро секогаш прв избор во почетокот на дохраната.
Се практикува да се почне со оние плодови кои се карактеристични за поднебјето во кое живее бебето. На нашиве простори обично се почнува со јаболко, круша, слива, праска, банана, цреша, кои можат да се даваат со полни 6 месеци.
Цитрусното овошје (лимони, портокали, цитрони) како и јагодите, малините, капините, кивито, се даваат после првата година заради нивната алергеност.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 13 Сеп 2010 00:23 #51054

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
И ние дохраната ја започнавме со овошје, т. е. 2 лажички сок од свежо цедено јаболче, а продолживме со круша...

Цитрусни уште не сме пробале, зашто лани беше мал, сега уште јадеме сезонско овошје... Има пробано портокал во купечка каша ако се рачуна :)

Киви му дадов кога имаше околу 12 месеци, но веднаш се направи со црвени печати по лицето... Не сум му дала оттогаш, икао една докторка ми кажа дека алергија не би требало да пројави по првото пробување зашто организмот не можел веднаш да го регистрира новиот продукт, туку после второ пробување :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 13 Сеп 2010 02:00 #51087

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Многу имав страв со цитрусни плодови, киви и бобичесто овошје, од тие пусти алергии, кога почнувавме со внесување во исхрана.
Но она кое ме изненади беше муабетот со сопруг на пријателка, кој инаку е грк и беше изненаден зошто му давам на Никола јагоди од две години, а портокал порано сум му дала, оти кај нив лекарите препорачувале да се чека до три години со цитусно овошје, како алерген, а јагоди можело и многу порано. :wtf:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 13 Сеп 2010 02:01 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 13 Сеп 2010 03:45 #51131

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Моите деца ја обожаваат бананата.

Но, кога и ја воведов на Ива, се уплашив зашто мислев дека во каката и се појавија глисти. Но всушност тоа беа оние конци од бананата кои што нејзиниот желудник не можел да ги свари.

Ова чисто како инфо што може да се појави од банана, да не се паничите :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 13 Сеп 2010 14:33 #51238

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Ние имаме домашна смоква, ама јас уште не сум му дала, каков алерген е смоквата?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 13 Сеп 2010 15:14 #51255

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Имате некој совет како да искобинирам диња? Не и се допаѓа само така...а ни со банана..... :ohmy:
Не дека мора да ја јаде ама сакам да го проба барем вкусот....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 13 Сеп 2010 17:46 #51317

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Сара поим немам дали смоквата е алерген... И ние имаме смоква у двор и пред месец дена почнав да му давам на син ми, т. е. татко ми му дал и овој со сласт си ја изел...

инаку освен банана, долго време не сакаше друго овошје, а сега па бананата му е здосадена и ретко ја јаде, едно време премина на праска, па на слива...:)

Соњичка, јас диња му давав со банана и бисквита. Е сега гледам дека не била баш паметна идејава за бисквита со свешо овошје :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 13 Сеп 2010 18:12 #51335

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Мислим да смокве нису јак алерген..ја сам их мојој деци давала и пре годину дана..само је битно да су зреле..

Овде сам нашла неке податке, пише да могу да се дају чак од 6-8 месеца..

www.naturodoc.com/library/children/solid_food.htm
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 14 Сеп 2010 20:22 #51941

 • marija1
 • marija1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Карма: 0
sonjicka, tamara mi ima 7meseci..se i davam od ovosje..dinja ja jde i onaka..ali iskombiniraj vaka.. svari morkov na parea i edna do 2 biskviti, dinjata i vo blender..ali obavezno biskvitce..evo probaj i ke mi kazis dali taka ti jade...mojava uziva..:love:
Последна промена: 14 Сеп 2010 20:23 by marija1.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 15 Сеп 2010 19:05 #52257

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Марија, малку прерано за бисквити. Гледам имате седум месеци, а предпоставувам дека веќе извесно време ги конзумирате. Содржат глутен кој пред осмиот месец никако не е пепорачлив.
Инаку смоква, ама сушена, Јана има пробано на полна годинка и некој месец, знам поголема дека беше.
Што се однесува до алергените, секое поднебје има свои шеми на дохана, па така, ако добро паметам, портокалите во Шпанија се едни од првите намирници кои се даваат на децата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 18 Окт 2010 17:17 #62652

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
NIe ke pocneme so ovosje za dve nedeli od sega i planiram da pocnam so vareno jabolce. Edvaj cekam da go vidam kako ke reagira na hrana vo lazicka. Od pred dva dena pocnavme so sokce i uste ni e cudno siseto :). Misli deka e igracka izgleda i go zema sam vo race ja buta cucla vo usta i grize :muahaha: Od vreme na vreme mu teknuva deka nesto tece pa ke se zasmuka...mnogu e smesen.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 18 Окт 2010 23:07 #62740

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Nie pocnavme so jabolce, banana ni bese vtoroto ovosje, potoa krusa, pa dunja (varena) i bese super, mnogu si go zasaka ovosjeto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 18 Окт 2010 23:15 #62741

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Nie pocnavme so jabolko i krusa pa prodolzivme so sliva, banana, kajsija, praska. Segaveke jademe portokal, grojze, jagodi, malini i kivi.

Jas se vodam po novite preporaki i davam ona sto ima lokalno i ne gi odlagam alergenite. Do sega ne sme imele nikakvi problemi.
I glutenski namirnici papame od 6 i pol meseci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 19 Окт 2010 15:39 #62931

 • Sunset
 • Sunset's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 247
 • Thank you received: 77
 • Карма: 2
Zvezdicka wrote:
Jas se vodam po novite preporaki i davam ona sto ima lokalno i ne gi odlagam alergenite. Do sega ne sme imele nikakvi problemi.
I glutenski namirnici papame od 6 i pol meseci.

Zvezdicka aj te molam ako ne ti e tesko napisi gi pak posto veke gi nema na forumov,bas me interesirase a ne mozam veke da gi najdam.Sto jadete od glutenski namirnici?Notes:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 26 Окт 2010 19:23 #65204

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
sega pocnavme so ovosje mislam pred desetina dena i i davav po malku sega nenam po kolku kolicinski i kolku pati na den pocnav po ednas ama sakam i dva pati sto mislite vie?i i davam kasicki t.e i pravam doma a sokce cedeno jabolce i morkovce moze i krusa toa samo ednas sum i dala
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 27 Окт 2010 01:39 #65293

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Nie zapocnavme so kashicki od jabolka, morkov i banana, Sekoj vkus poedniceno i toa nekolku dena po red eden ist vkus, pr jabolko 4 dena, posle morkov 4 dena, pa banana den do dva pa kashicka od jabolko i morkov ( vishe shtom gi ima dvete raboti probano moze da se kombinira )
E sega za kolicinata po nekolku lazicki i toa prvite dve nedeli mu davav po ednas na den i toa od sabajle, za da mozam da go sledam dan dojde do nekoja reakcija od hranata.

Naredno ovoshje ni beshe krushka pa posle toa sliva , kajsija , praska , cresha moze isto na pocetok, samo vnimatelno i bez brzanje
isto i tikvicka e edna od namirnicite pogodna za pocetok vo ishranata
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 05 Ное 2010 19:52 #69052

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Dali smeam da davam svezo jabolce/kruska na 5 mesecno bebe? Sega za sega mu pravam kasicki od vareno/peceno ovosje, ama svezo si e svezo neli. Samo neznam dali smeam da mu davam uste od sega so ogled na toa deka sega pocnuvame so dohrana :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 08 Ное 2010 17:55 #70024

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Јас воопшто не варев или печев овошје. Од самиот почеток му давам свежо блендирано овошје, а почнав да му давам кога имаше шест месеци.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 08 Ное 2010 18:04 #70033

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Pa neznam...ke probam i jas utre so sveza kruska, posto varenava nesto ne mi ja bendisa denes :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 08 Ное 2010 19:59 #70091

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
внимавај со крушката знае да биде деуретик, немој да се чудиш ако почесто кака после крушката :) нас ептен ни делува инаку малото ја обожава
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 15 Ное 2010 00:50 #72407

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Kolku ovosje obicno se dava na 5 ipol mesece bebe. Jas na primer mu dadov denes pola banana (kako za prv pat) ama on bese spremen uste da papka. Ili na pr. mu davam pola kruska i pola jabolko mesano, ili edno sredno parce tikva...neznam dali se toa golemi ili mali kolicini za nego. On si gi papka bez problem, i nemame maka so meseto :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 18 Ное 2010 17:21 #74057

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Od koga smeam da davam kosteni?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 19 Ное 2010 17:56 #74538

 • bubickaa
 • bubickaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Zdravo jas sum nova na forumot pa se nadevam deka nema da mi zamerite ako veke go ima nekade ova prasanje a jas se povtoruvam. Imam kerkicka koja za 4 dena ke napolni 7 meseci. Jademe mnogu produkti no me interesira bidejki sega ne e sezona na kajsii dali moze da se svarat suvi kajsii i kako takvi da se dadat na bebe?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 19 Ное 2010 19:47 #74577

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Suvoto ovosje e preraboteno i pritoa cestopati vo nego ima dodaden seker, a za zal vo nekoi ovosja i konzervansi. Pred da dades, dobro informiraj se za sostavot na susenoto ovosje. Nekogas podobra varijanta e smrznato ovosje. Dokolku istoto e momentalno smrznato vo kontroliran tehnoloski proces, zagubata na vitamini e neznacitelna.
Последна промена: 19 Ное 2010 19:49 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Овошје 20 Ное 2010 00:43 #74739

 • bubickaa
 • bubickaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
A sto so ona dehidrirano ovosje koe obicno go ima niz pogolemite marketi na policite so vitali zdrava ishrana (ne sum sigurna dali i na nego stoi deka e na Vitalia). Sto so toa ovosje dali e bezbedno da se dava?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.