Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Месо

Ре: Месо 27 Јул 2012 08:39 #208616

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Ние денес прв пат пробавме зајачко....донесе свеки од некој човек од кучково од работа си чувал :)
Бреее што ковчаво било...или па такво делче ми одвоил мм за денес се убив од требење.
А колку треба да се вари чудово..ја ко телешко саат и кусур ама мислам дека му е многу...дури и коскиве се кршеа :da:
Си јадеше ко и телешко најнормално...не ми одби.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 27 Јул 2012 13:08 #208655

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
se vari kako i pileshkoto, super shto go jade zoshto e mnogu zdravo poradi omega masnite kiselini. a pamtam deka imavte nekoj kozen problem, pa ova kako dopolnitelna terapija kje i dojde. za deca so egzemi i sl. kozni zaboluvanja se preporachuva zajachko meso.

nie odamna ne sme zemale, kje se angaziram denovive.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 19 Дек 2012 00:29 #226367

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Bidejki ste ja zapostavile temata Meso I nema svezi komentari sakam da ve prasam so koe meso pocnavte?
I kakvo pilesko belo meso kupuvate, dali samo stek ili I kopani, od koja firma / proizvodstvo.

Veke treba da pocneme so meso no se dvoumam dali da pocnam so pilesko ili so nekoe drugo??!


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 03:01 #226373

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Jaz pocnav so belo meso..Za firma tesko, bidejki vo druga drzava... Inaku pocnam koga Elias imase godina i pol :sram2:
Последна промена: 19 Дек 2012 03:02 by lena0809.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 03:07 #226375

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
izabela, јас со телешки бивтек почнав, ама не го сакаше. Дури пред првиот роденден пројаде пилешко, а тоа ми го набавуваше татко ми, некаде од село, кокошки што се пуштени да се шетаат слободно и хранети само со пченица.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 03:49 #226379

 • blue eyes
 • blue eyes's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 72
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
Nie pocnavme so telesko,normalno pasirano uste od nekoi 10 meseci kolku se sekjavam...a pilesko pedijatarot ne mi preporacuvase radi hormoni i deka e zensko pa taka pileskoto go izbegnuvav...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 04:00 #226382

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
И ние почнавме со телешко, само не ми текнува од колку месеци, и мене ми рекоа не за пилешкото бидејќи е со хормони.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 04:05 #226383

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
mikimaus wrote:
И ние почнавме со телешко, само не ми текнува од колку месеци, и мене ми рекоа не за пилешкото бидејќи е со хормони.

Za hormonite zaboraviv... Ama ako moze da se najde kako sto pisuva nekoj gore, domasno ili navistina eko meso, posle e ok...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 04:08 #226385

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
I nie so telesko, ama i toa domasno, od provereni izvori. Pilesko jade samo koga ke najdeme domasna kokoska, inace ne, jademe i zajacko, isto domasno, toa e belo i vkusno. Odma posle teleskoto moze da se vovede i jagnesko.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 05:12 #226399

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Nie zimame domasni, svezi jajca od edni prijateli, zemavme ednas mlado pilence, go varevme mislam 100 godini :) I pak bese tegavo I imase mnogu zili.

Jas poradi toa ne sakam da mu dadam domasno pile.
Se mislev da pocnam so telesko, ama si vikam da ne mu e rano za telesko I teleskoto go zimame svezo od klanicata na Agria


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 06:03 #226416

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
izabella wrote:
Nie zimame domasni, svezi jajca od edni prijateli, zemavme ednas mlado pilence, go varevme mislam 100 godini :) I pak bese tegavo I imase mnogu zili.

Jas poradi toa ne sakam da mu dadam domasno pile.
Se mislev da pocnam so telesko, ama si vikam da ne mu e rano za telesko I teleskoto go zimame svezo od klanicata na Agria

Pa nema vrska domasnoto pile so toa, sto ednoto bilo tegavo, se pogodilo bezveze... Mene licno mi e najvazno kaj hranata za deteto, pa i za site nas, da e bez sekoji dodatoci i posebno kaj mesoto zivotnite da se hraneni prirodno, a ne so 300 cuda, hormoni i drugi raboti... Dobro, vazno mi e i uste zivotnovo da e imalo normalen zivot, znaci kokoskata da se bila nadvor, an e samo vo kutija i toa se oseca vo kvalitetot.

Mislam deka sekoje meso e ok, ako si resila da mu go davas. A mozes i da pricekas...
Последна промена: 19 Дек 2012 06:03 by lena0809.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 19 Дек 2012 07:29 #226433

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Nie pocnavme so telesko meso, nekade na 9-10 meseci duri, pilesko i davav pogolema.Jagnesko ne sum i davala posto ne jademe nie ic, pa ne sum spremila i za nea, a svinsko ima probano duri posle tretata godina.

Nie mesoto go varevme, go pasiravme, ama ona tesko go prifakase, samo ke go izdjvakase i ke mu go izvadese sokot i posle suvo ke go pluknese :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 20 Дек 2012 09:56 #226663

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
lena0809 wrote:

Pa nema vrska domasnoto pile so toa, sto ednoto bilo tegavo, se pogodilo bezveze...

Баш има и те како врска, штом е домашно пилето МОРА да е тегаво и да се вари дооооолго. Ако станува збор за пиле/кокошка/петел кој трчал слободно, дефинитивно месото ќе биде тегаво.

Моиве деца јадат телешко, плкешко многу ретко големата а на малото уште му немам дадено, големата понекогаш јаде и свинско филе. месото им го давам стриктно варено, на малово изблендано а на големата мелено-купувам чисто месо бифтек, кртина (телепшко) и ми го мелат во месара.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 20 Дек 2012 10:10 #226668

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
И јас сум слушнала дека домашното пиле е потегаво и жилаво и треба повеќе да се вари, ама незнам немам искуство со пилешко бидејќи еве веќе е 1 година и 3 месеци а не пробала пилешко.
Немам извор за домашно а ми е некако шубе купечкиве со хормони па си фураме телешко од 7-8 месец негде. Секој 2-3 ден и давам по 50-100 гр.
Свеки донесе и зајачко од еден од работа чувал зајаци па изеде и цел еден зајак :laugh: Треба да и кажам да донесе уште еден.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 20 Дек 2012 10:11 #226669

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Синоличка wrote:
lena0809 wrote:

Pa nema vrska domasnoto pile so toa, sto ednoto bilo tegavo, se pogodilo bezveze...

Баш има и те како врска, штом е домашно пилето МОРА да е тегаво и да се вари дооооолго. Ако станува збор за пиле/кокошка/петел кој трчал слободно, дефинитивно месото ќе биде тегаво.

Моиве деца јадат телешко, плкешко многу ретко големата а на малото уште му немам дадено, големата понекогаш јаде и свинско филе. месото им го давам стриктно варено, на малово изблендано а на големата мелено-купувам чисто месо бифтек, кртина (телепшко) и ми го мелат во месара.

Jaz kako dolgogodisen vegetarijanec se gleda deka na taa tema ne sum bas specialist, a zosto domasno mora da e tegavo? Poradi po zdravata prehrana na pilinjata?

Kako sto napisav, bidejki nie jademe samo takvi to jest jaz samo takvi i pravam, nemam bas komparacija...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 20 Дек 2012 10:42 #226673

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Zatoa sto se pusteni slobodno da trcaat, Lena. :) e seha ako e domasno zatvoreno vo kokosharnik i ne go pistaat nadvor moze da ne e tegavo. No domasno cuvanata zivina obicno e i slobodna :)
Za sporedba pile rasteno na farma se vari za 30 minuti,a domasno pile koe bilo slobodno da trca,jas go varev 4h i pak bese tegavo...pa za.da i go dadam na kjerka mi go blendav i posle go proceduvav niz cedalka...

Dali ste davale divec na decinjata? Jas poteknuvam od lovecka familija i kako dete sum jadela i divi zajci i vepar i fazan i erebica i srnecko... A maz mi dodeka ziveel vo SAD vika deka se najal eleni za cel zivot..Tazno zvuci,no... Tazno e i prasence da se jade i telence...pa ako uspeam da najdam divec bi dala na deckive zosto da ne. Barem znam deka bi bilo 100% organsko.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 20 Дек 2012 11:48 #226688

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Синоличка wrote:
Zatoa sto se pusteni slobodno da trcaat, Lena. :) e seha ako e domasno zatvoreno vo kokosharnik i ne go pistaat nadvor moze da ne e tegavo. No domasno cuvanata zivina obicno e i slobodna :)
Za sporedba pile rasteno na farma se vari za 30 minuti,a domasno pile koe bilo slobodno da trca,jas go varev 4h i pak bese tegavo...pa za.da i go dadam na kjerka mi go blendav i posle go proceduvav niz cedalka...

Dali ste davale divec na decinjata? Jas poteknuvam od lovecka familija i kako dete sum jadela i divi zajci i vepar i fazan i erebica i srnecko... A maz mi dodeka ziveel vo SAD vika deka se najal eleni za cel zivot..Tazno zvuci,no... Tazno e i prasence da se jade i telence...pa ako uspeam da najdam divec bi dala na deckive zosto da ne. Barem znam deka bi bilo 100% organsko.

Ok, zvuci logicno :) Jaz redovno varam kineski supi, tije se varat so saati, a mesoto posle ne se ni jade, pa ne mi padnalo vo oci... A inace jaz mesoto obicno ne go jadam, a mojive mazi sega za sega ne se zalele... A nasite pilinja site zivele nadvor :)

Za divec isto ne znam, jaz samata nemam nisto jadeno vo zivot, pa ne sum ni spremala...:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 20 Дек 2012 18:31 #226755

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
За хормоните, не само во пилешкото, ги има во сите меса од животни одгледувани во фарми и наменети за широка потрошувачка. Ни телешкото од месаарница,не е многу подобро од пилешкото.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 29 Јан 2013 11:53 #230842

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Јас по препорака на педијатарот денес прв пат и дадов телешко мевце со зеленчук домашна кашичка да проба ама не е воодушевена од вкусот,плука,се гади,се мршти,плаче па едвај бутнав една лажичка.Пилешко не сум во план да и давам а телешково после некој ден пак ќе и го дадам па ќе видам дали ќе сака повеќе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 29 Јан 2013 21:51 #230897

 • Bubpce
 • Bubpce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 47
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
:cisti: devojki ... A be jas trgnav da citam ama vreme mnogu mnogu nemam. Jas licno mevce koga sakam koga nejkam, po mlecni proizvodi sum poveke :-) nego so bebus istrazuvame hrana i vino :-) se zezam... Mi trebaat recepti za kasicki, aj da ve zamolam eden link Kaj da baram. Tek doprva ke pocneme so meso. Bebusko ima sedum meseci i uste sme na jabolko, krusa, morkovce... Mi trebaat kombinacii za so meso. Jas taman ke pocnam da citam po forumov i op treba da batalam i da stanam.

Vi blagodaram odnapred
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 30 Јан 2013 04:16 #230914

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Bupce,
има посебна тема за подготовка на бебешки кашички.
Повели линк :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 30 Јан 2013 06:26 #230928

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
ivi wrote:
Јас по препорака на педијатарот денес прв пат и дадов телешко мевце со зеленчук домашна кашичка да проба ама не е воодушевена од вкусот,плука,се гади,се мршти,плаче па едвај бутнав една лажичка.Пилешко не сум во план да и давам а телешково после некој ден пак ќе и го дадам па ќе видам дали ќе сака повеќе.

Иви, пробај стави малку кисело млеко во кашичката со месо. Ако претходно сте јаделе кисело млеко. Тоа малку ке го промени вкусот. И ние така правевме на почеток додека не се навикна на вкусот на месото.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Месо 30 Јан 2013 12:53 #230965

 • Bubpce
 • Bubpce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 47
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Fala mnogu sanja :-) sega ke zapisam vo kniga za bebusot i da pocnam da planiram sto i kako :-) ovde ima jagnesko i telesko, organsko taka da za niuv sum sigurna ama za pileskoro nekako ... Iako pisyva organsko pak mi e ete, mada kaj i da e ke se mora :-) more gravce i mevce :-) po domasna kujna .... Izblendirano :-) makedonce ke si mi bide i po jadenjeto :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 11 Фев 2013 03:20 #232204

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
mesoto sum go davala vaka:

jagnesko na 6meseci
telesko na 7 meseci
pilesko na 8 meseci
riba na 8 meseci
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 02 Мар 2013 12:41 #233892

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
pomosssss :)
kazete kako da go svaram teskiot biftek????
kolku se vari?
i koga da znam deka e gotov????
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.