Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Месо

Ре: Месо 06 Мар 2011 18:38 #119870

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Срцуленце, јас на Андреј му давам пилешко еднаш неделно. Прво го ставам да се вари месото, па отприлика по 15, најмногу 20 минути почнувам да додавам и зеленчук. На пилешкото месо му треба помалку време да се свари, од телешкото. За смрзнат стек искрено незнам што да ти кажам, ние купуваме свеж, а потоа го замрзнувам. Е сега ти види, тоа на некој начин е исто како да го купиш смрзнат.
Инаку прв пат кога му дадов пилешко, му го дадов со ориз и грашок.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: srculence

Ре: Месо 29 Мар 2011 21:09 #126554

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
pileskoto ni se pogodi i jademe bez problem nego prasanjeto mi bese dali nekoj od vas vo gotova zelencukova kasicka dodaval pilesko meso?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 30 Мар 2011 21:06 #126868

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
А зошто одпосле да го додаваш месото?Па нели има готови кашички со месо?
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 31 Мар 2011 02:16 #126932

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
ima ama ne mi se dava bas gotova kasicka so meso nekako mi e fujjj moze bi i dala nekoja kasicka so meso ama ne pilesko,junesko,riba...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 19 Мај 2011 00:17 #136579

 • Kik4e
 • Kik4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Ќе може ли да ми кажете колку пати неделно им давате месо на бебуските? Ние имаме 7 и пол месеци? И уште едно прашање: какви ѕитарици им давате во исхраната?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (бебиња од 0-1 година) ? 19 Мај 2011 17:08 #136743

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Kik4e, jas otkako mu vovedov meso vo ishranata mu davam sekoj vtor den. Pa i otkako vovedovme zolcka isto prodolziv, eden den meso eden den zolcka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 28 Сеп 2011 12:21 #156219

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Nie denes pocnavme so pilesko meso. Doktorkata mi kaza sekoj den da i davam po 70 grama. Mislev da pocnam od 8mi mesec ama stom taka mi kaza pedijatar.. inaku go varam zaedno so tikvickata,morkovot i kompirot i potoa vo blender go melam. i si izede se denes :love:
Inaku od naredniot mesec ke i dadam telesko pa eden den pilesko , naredniot telesko..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Месо 28 Сеп 2011 13:45 #156226

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Ние сеуште не сме почнале со месо, некако никако да се одлучам да и дадам, не сум се консултирала со педијатар, но при последната посета на патронажната ми рече дека најдобро е после 7 месец па така планирам да почекам уште една-две недели и потоа да почнеме па може така и зеленчук ке јадеме повеќе.
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 28 Сеп 2011 15:25 #156242

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Ние почнавме со бујон (водата од варено телешко) на 1 недела пред да наполниме 8 месеци а со полни 8 и месо. Сега му давам телешко. Пилешко ќе почнам кога ќе најдам домашна кокошка и пилешко не планирам да му давам повеќе од еднаш неделно, може и еднаш на 10 дена.

Иначе месото го варам, ја фрлам првата вода, ставам нова вода го варам уште малу, па после заедно со зеленчукот, ама на пареа, го продолжувам варењето.

Ние имаме атопичен дерматит, па жолчката ја одложивме до мин 10 месеци, така да месо му давам 5 до 6 пати неделно.
Последна промена: 28 Сеп 2011 15:26 by Hermiona.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 28 Сеп 2011 16:18 #156256

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Месо се дава со минимум 7,5 месеци и тоа се почнува прво со телешки бујон, па потоа месо, прво 15 гр, па 20, па 25 додека не се стигне до 30 гр што е оптимално за бебе со полни 8 месеци. Телешкото месо се дава до 4 пати неделно. Со пилешко се почнува подоцна исто прво со супата, па потоа и со месото, со истата грамажа. Пилешко се дава поретко, односно еднаш неделно. Еднаш неделно се дава и тврдо вареа жолчка од јајце со полни 8 месеци. Се почнува со осмина, па четвртина и така натаму додека се стигне до цела жолчка еднаш неделно. Месото и јајцата треба да ги набавувате од контролирани извори.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, Kuklicka

Ре: Месо 26 Окт 2011 07:59 #161279

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Denes koga bevme na kontrola , doktorkava ni kaza da i vovedam osven pilesko i telesko meso zaedno so zelencukot. Se nadevam deka ke go prifati :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Месо 02 Ное 2011 20:05 #162807

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Денес и дадов на керка ми пилешко,добро го прифати,додуша малку и ставив од кашичката а ја натерав свеки еден петел да кутне,па го зедов само белото мевце,денес сварив нешто другото го замрзнав.Само бело пилешко смее да се дава ,ништо друго?И колку пати во неделата можам да и давам месо?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 03 Ное 2011 04:58 #162828

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Frogy wrote:
Денес и дадов на керка ми пилешко,добро го прифати,додуша малку и ставив од кашичката а ја натерав свеки еден петел да кутне,па го зедов само белото мевце,денес сварив нешто другото го замрзнав.Само бело пилешко смее да се дава ,ништо друго?И колку пати во неделата можам да и давам месо?

Јас му давам еднаш неделно пилешко (исто домашна кокошка, само белото месо) и 4 пати телешко. Кога јаде спанаќ (блитва) и боранија не му давам месо. Кога ќе почнете да јадете јајце, денот кога се дава јајце, не се дава месо. Ние сеуште не јадеме јајце, така да само месо е на менито.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 03 Ное 2011 07:10 #162865

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Јас давам само од пилешките гради ако е купечко, ама ми донесоа и домашно пиле па дадов од батачето, бидејќи белото од домашново пиленце ми беше некако многу тврдо и суво. Пилешко давам еднаш во 10 дена, телешко 3 пати неделно и половина жолчка исто од домашни јајца два пати неделно. Дента кога давам жолчка не давам месо.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Hermiona

Ре: Месо 03 Ное 2011 07:40 #162875

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
jas mislam deka problemot so batacite e kaj hormonski tretiranite pillilnja. inaku nema pricina da se dava samo beloto meso.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 03 Ное 2011 07:46 #162880

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Добро луѓе, кај наоѓате домашни кокошки?!

Јас и давам само од белото месо на пилко, батаци не заради хормоните. (макар што мислам дека и белово месо има хормони, ама нејсе)
Кај мене редоследото е телешко, јајце, пилешко, зеленчук и така одново :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 03 Ное 2011 08:28 #162895

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Сања, домашни кокошки или кој си чува по дворови или од комшилук што чува. Нормално, тоа важи за нас од селата:laugh:. Ако имаш некој што познава луѓе што чуваат кокошки, може да ти договори да си набавиш. Ние купуваме од човекот од кој купуваме и јајца, козјо млеко и други домашни млечни произвди. Ни ги дава по 250 денари кокошка, мислам дека индустриските се толку, ако не и поскапи.
Е сега, домашна кокошка па ти е поголема мака да ја приготвиш. Бара повеќе варење, месото е покруто, што е нормално, оти таа трча надвор, а не седи во место без да допре земја како на фармите. Ако ни даде комши постара кокошка, тоа ми е оф леле мајко. Дур да се свари, три саати требаат. А оние купечките пилиња се вараат за пола саат.

Инаку, нели Пилко се затвори и сега на пазарот немаме домашно свежо пилепко. Што купувате сега?
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Месо 03 Ное 2011 08:45 #162898

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Jas i go davam samo beloto meso t.e. vo mesarnicata go znaeme covekot dobro i mu kazuvae da ni dava od najdobroto i najsvezoto
Inaku i zamrznuvam vo frizider malku i koga ke snema ke odime da kupime. Eee da imavme kokoski super ke bese. :) A inaku i davam sekoj den ( 1 den pilesko drug den telesko.. ) po preporaka od pedijatar. A zaedno so mesoto varam i zelencuk ( morkov , karfiol , brokula , cveklo ili kompir ) i dodavam samo sok od limon i maslinovo maslo
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 03 Ное 2011 18:02 #162967

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
redsonja wrote:
Инаку, нели Пилко се затвори и сега на пазарот немаме домашно свежо пилепко. Што купувате сега?

Да, јас по навика си ставив Пилко....сега земаме на Виндија, Цекин.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 04 Ное 2011 06:01 #163048

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Кога купувам пикешко месо купувам или само пилешки стек (гради) или пак цело пиле на Цекин Виндија. Домашни пилиња зема свекор ми од некој човек на пазарот Бит пазар.
Последна промена: 04 Ное 2011 06:02 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 22 Фев 2012 13:35 #183248

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мамички по колку грама месо треба да се става во кашичките.Јас почнав со 50гр зголемив на 70-80гр ама незнам дали е доволно толку...Инаку сега засега јадеме само пилешко и телешко.Какво друго месо можам да воведам?


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 22 Фев 2012 14:03 #183249

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
frogy jas nikogas ne sum merela na vaga kolku meso stavam,onaka od oko meram, mislam deka i davav na Sasha okolu 40grama maksimum na taa vozrast taka da mislam deka 80gr e mnogu, drugo meso sto mozes da i dades e misirkino i mlado jagnesko
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Месо 14 Мар 2012 17:14 #188508

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Мајкички, дај советувајте ме со какво месо да почнеме. 7,5 месеци сме и нели имаме проблем со егземата, незнам дали ќе има реакција и врска.
Имам домашна кокошка, па се мислам за белото мевце, или сега пред Велигден има јагненца, др. ми препорача такво, незнам само кој дел од јагнето се дава???? Или па телешко???
И како се дава, само водата од месото неколку дена или по малку во кашичка од мевцето???
Колку пати неделно обично давате месо??? :love:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 15 Мар 2012 03:43 #188539

 • mari13
 • mari13's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 158
 • Thank you received: 60
 • Карма: 4
Lavce, nie pocnavme so telesko pred 10-tina dena. edno epten malo parcence go iseckav na sitni delovi i go varev so malku vodicka i posle vo vareno morkovce i oriz mu staviv od vodickata i edno parcence od tie sitnite i ko za cudo se ubavo si izlapka. sledniot den mu napraviv so oriz i tikvica i staviv dve parcenca mevce (znaci golemina na malo zrno gravce) i pak se si izlapka, a epten nejkese da ue predhodno za tikvica. toa bese proslata nedela pa nedelava pak mu napraviv takov miks so morkov, tikvica i oriz i malku poveke mevce mu staviv i epten so slast jade :)
se nadevam i vie ke si papate poveke zelencuk so mevce :)
a inaku od sto sum citala, i pedijatarot istoto mi go kaza deka dva pati nedelno mevce e dovolno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месо 15 Мар 2012 14:24 #188743

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
lavce wrote:
И како се дава, само водата од месото неколку дена или по малку во кашичка од мевцето???
Колку пати неделно обично давате месо??? :love:

Лавченце и јас почнав да и давам на Јана месо со околу 7,5 месеци месо зашто до полни 6 беше на ексклузивно доење. Почнав со млад телешки бифтек. По некое "правило" прво давав зеленчук со бујон, т.е со водата каде се варело мевцето, така околу 1 недела, па после постепено по 20, 30, грама мевце.
Дооолго и давав само телешко, во првата година речиси ВООПШТО не дадов пилешко, иако имав домашно пиле-но се вари многу тешко, по 3-4 часа и пак е жилаво, до тој степен што одвај се бленда убаво, после и го процедував со цедалка да нема тегави конци. Значи јадеше со месеци само телешко бифтече, на околу 11 месеци и воведов свинско каре и супер е, уште покревко од телешкото.
По правило неделно вака би требало да ручка (до ден денес се придржувам до ова):

- 3 пати неделно месо
- 2 пати вегетаријански ручек (без месо)
- 1 риба
- 1 јајце (кога даваш јајце, не даваш месо)

(нормално ова мени откако ќе почнете да јадете и риба и јајце, претходно треба да јадете 3-4 пати месо).

Е сега, доените бебуши имаат послаб хемоглобин (vs. оние кои не цицаат, зашто во вештачките млека има додадено железо). Од оваа причина на нас ни беше препорачано речиси секојдневно конзумирање црвено месо, кое е богато со железо. Така теравме некои 2 месеци. Е сега и ова е претерано, т.е како што пишав оптимумот е 3-4 пати неделно мевце.

Убаво да си папкате :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Најново на форумот

 • No posts to display.