Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Замрзнување на домашни манџички

Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 02:26 #4461

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Би сакала ова да го споделам со сите Вас и се надевам дека мноооогу ќе Ви помогне.
Во коцки како за лед само поголеми се става манџичката додека е уште врела, и изблендирана се разбира, ја ја правам на пр. со телешко и се и свашта додавам ориз, компирче, кромитче малку, брокулче, карфиолче кој што си сака, и тоа ја правам во експрес лонец да ги задржи сите вит.така слушав нутриционист препорачува и за нас нели во затворено тенџере да готвиме. Потоа ја блендирам и ја преливам во претходно добро измиените и стерилизирани коцки и ги затварам со капак и во длабоко едно 24ч.
Др. ден ги вадам тоа оди нешто потешко ама вреди зашто после сте слободни еден месец, ги вадам во ќесички со зипер затварање и кога и да ми треба си вадам и си одмрзнувам во микро за неполна мин.му е готово јадењето на моето срценце.
Некогаш му правам со пилешко и исто со се и свашта внатре и се др. исто, деновиве ќе му правам и јаболчиња и тиква односно овошна и исто ќе му замрзнам, сакам и само со зеленчук и се ќе ми биде спремно. Така да сите Вие што немате време ќе направите еден ден ама ќе јадете цел месец ќе бидете слободни од подготовки, а Вашите бебушки ќе јадат квалитетно и полно со вит. и мин.јадење
Се е проверено бидете без гајле само добро да ги измиете коцките и да ги стерилизирате ја така правам. Имам сестра во Британија и она ми го кажа ова таму се вака се хранат. Она така си ги порасна нејзините принцезички
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 02:48 #4472

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Super ideja. Samo mislam deka ako gi premackas ledenicite so malku maslo pred da ja stavis kasickata polesno ke se vadat.
Poiskusnite mamicki neka kazat dali e toa ok za bebeto. Ne sum sigurna kako odi so masloto vo bebeskata hrana.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 03:07 #4490

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас лично никојпат не сум замрзнувала храна за Јана. Секогаш бев скептик за такви работи, иако знам и дури и тврдам дека храната е добра за понатамошна конзумација, ако е добро чувана, како во овој случај. Секогаш сум приготвувала свежа храна, ја спремам и одма и ја давам. А искрено е напорно, посебно кога е надвор убаво времето, детето сака и треба и да се прошета, а покрај мал милионите обврски дома, првенствено треба да се мисли и смисли што за јадење. Веројатно за второ деке ќе практикувам вака, ќе ми биде помалку страв :) И само една напомена, сум слушнала дека компирот и не се препорачува за замрзнување.
Е да и ова :laugh: од каде ти се набавени тие коцки, која големина се? Баш ме интересира..
Последна промена: 24 Дек 2009 03:08 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 03:11 #4491

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
bubicmaric... najobicni kocki za led se vo prasanje :) Samo zaradi doziranjeto se prakticni. Pa mozes da odmeris kolku sakas da odmrznes. Isto se postignuva i so mali casicki za kasicki. Jas koga go procitav postot pobarav po germanskite forumi i navistina majkite tuka go praktikuvaat ova.
Tocno kasickite si kompiri ne gi zamrznuvaat ama polesno e da svaris 1 kompir samo i da go dodades na veke gotovata kasicka.

Znaci ne mora da se kocki za led, se sto ti e tebe prakticno moze da se koristi. Ovde ima mali plasticni kontejeneri za zamrznuvanje na detdska hrana od po 250ml idealni za taa rabota.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 03:12 #4492

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Јас ги имам овие од УСА ми се ама мислам дек аи овдешните што имаат капак ќе завршат работа.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 03:15 #4495

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Да, имаш право, може и од коцки лед садот да се искористи, само што јас изгледа секогаш сум била мегаломан :laugh: и све некако бев стресена дека детево не ми е најадено како треба, па од прва ми дојдоа многу мали тие..познавајќи се себеси, ќе го одмрзнам цел сад за мраз :laugh: :laugh: А знам за тие контејнери за храна, како пластична чашка со капаче. Браво, информирана будуча мама си ти :kiss:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 03:19 #4499

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Ajde jas go imam forumov, lesno mi e da sum "pametna" taka ...i ti za slednoto ke bides poopustena i prakticna :)
Ajde na Jance edno bratce ili sestrice :) Aj moze i kumata ke ja kandisas :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 04:12 #4520

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Штом не е штетно мајчино млеко да се замрзне,зашто би било штетно и манџичките да се замрзнат.Јас сум за ова доколку мајката нема време ,а сака се најдобро за своето детенце.И јас се сложувам за компирот,кој може отпосле да биде додаден.Инаку јас не сум замрзнувала досега.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 14:11 #4670

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Licno nikogas ne sum mu zamrznuvala hrana na Filip,sekogas prigotvuvam i mu davam sveza.
Iskreno sum protiv hranata da se zamrznuva.So samoto odleduvanje veke se gubat vitaminite.
Duri i hranata koja e svezo napravena ako se topli poveke od dva pati veke gi gubi hranlivite sostojki.
Eve jas ostanuvam na toa mislenje kako nediplomiran nutricionist.
Nema zamena na svezo prigotvena hrana
You make me happy
Последна промена: 24 Дек 2009 14:14 by TIFANI.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: isabella

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 14:15 #4675

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Ne sum zamrznuvala hrana do sega na Anja, sekogas i podgotvuvam sveza, duri i toa sto ke ostane odma go frlam, ne i go davam pokasno ili utredenta.
Ama, moze nekogas ke go probam ova sto Lusi go napisa.
Последна промена: 24 Дек 2009 14:17 by SandraА..
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 14:47 #4714

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Никогаш не сум му замрзнала зготвена храна, дома сум и гледам секој ден да му спремам нешто различно за ручек.

Слично како Тифани размислувам. Храната губи дел од хранливоста веќе со самата термичка обработка, што ли се случува со неа кога условно речено ќе ја шокираме на таков начин? Уште врела се става на температура за замрзнување, потоа се одмрзнува, па подгрева... Во тој процес се сомневам дека ќе остане нешто квалитетно и искористливо во неа.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 16:01 #4776

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Во ред, никој не го оспорува фактот дека храната е скогаш најдобра свежа, ама кога не си во состојба да готвиш секој ден, пр. јас неможам да готвам кога Павел е кенкав сака да му обрнувам многу внимание за да е смирен, а сама сум по цел ден испаѓа детето да ми јаде купечки кашички, па ако тие се во ред и ги даваме на децата со сите стабилизатори и конзерванси што ги содржат за да не се расипат, зошто па да не зготвам поголема количина и да смрзнам. Јас лично ги имам искористено 2 пати коцките и мислам дека се супер, баш планирам и деновиве нова тура да направам и смрзнам зошто Павел вади заби и изводи со спиње,јадење па и со внимание,затоа пак ќе ми се најде многу.
Последна промена: 24 Дек 2009 16:03 by JaNiTa.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 16:05 #4780

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Jas sum protiv zamrznatata hrana a pogotovo koga se raboti za decinja. Mislam deka ta hrana nee zdrava gi gubi site vitamni. Licno jas samata za sebe nemozam da smislam da jadam takva hrana .I onaka denes tesko se naoga zdrava hrana . A od ovaa mislam uste poveke se optovaruva organizmot
Toa e samo moe mislenje
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 16:16 #4790

 • Arhangel
 • Arhangel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 28
 • Карма: 1
Nikogas ne sum zamrznala gotova hrana,nitu za nas vozrasni a kamo li za bebko..Ne znam.Nikako ne mi zvucit sigurno.I vo pravo se majcickite od prethodnive postovi,koga veke se gubi od hranlivosta so varenjeto,sto koga ke se odmrzne?
Jas duri i gledam minimalno da bide obvaren zelencukot,potoa zatvoram kapak i se doobrabotuva na parea.
15 minuti vo denot,smetam deka na nikogo ne se problem. Barem ne koga se raboti za sopstvenoto dete...
No,da ne ispadne deka osuduvam..Sekoj si znae sto e najdobro za svoeto dete.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 18:25 #4914

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Прво да Ви се заблагодарам за тоа со компирите дека не се притоплуваат ќе практикувам во иднина, ама нели и во готовите кашички има компири значи тие што ги користат ќе треба да внимаваат.

Инаку имам и ќерка во основно училиште,за која до ден денес водам сметка што јаде како јаде гледам колку можам во ова наше денешно време кога сите нејзини другарчиња се хранат со хамбургери и брза храна да и објаснам дека тоа не е во ред, верувајте дека не ми е лесно поради тоа што она секој ден ги гледа што јадат и незнам ама понекогаш ми се чини и дека со таа грижа дури претерувам. А порасната е без паштети , мајонези, газирани п. и др. за разлика од блиски наши пријатели на кои неможеш ни да им објасниш колку таа храна е штетна за консумирање.


Што се однесува до замрзнув. и јас бев скептик, но ептен ме разуверија и тоа стручни лица за тоа, кога видов дека и тука се практикува, и во моја беба пишуваше треба да видам во кој бр., од Британија имам неколку книгички за тоа па се решив со оглед на тоа што малово ми е мн.немирно и неможам да го допазам некогаш буквално немам време да му подготвам и заклучив дека подобро да замрзнам отколку да му дадам готова во која има додадено и сол проверете на кашичките месни и ке видите. Ни спанаќот не се притоплува па исто така го има во купечките на кои пишува да се притоплат пред консумирање.
Како и да е верувам дека на тие што навистина им треба ќе им помогне ваквиот начин на подготовка. Јас подготвувам секогаш свежо, но кога навистина немам време правам искл.со ова јадење кое си го имам за цел месец.
Колку заради информација кога бебушките мораат од 8-9м да се дадат во градинка таму јадењето им го подготвуваат со крајо млеко, манџичките само им ги миксаат и се истите како за големите деца и на темава и нема крај затоа секој нека си прави како што му одговара, ја ценам кога некој ќе ми даде предлог или идеја за нешто
Некои мои другарки прават месни коцки посебно, зеленчук,посебно така да и така може. Ке проверам мислам дека сега брзо прошитав баш кои зеленшуци се замрзнуваат кои не имаше нешто и за тоа. Извинете што бев опширна ама сметав дека треба некои раб. да ги кажам
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 20:30 #5053

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
Телешкото месо за Стефан кога го купувам го варам, го ставам во мали садчиња, заедно со водата со која се варело и така го смрзнувам, па после си правам свежа манџичка со зеленчук и само го ставам месото.
Ова ми го кажа нутриционист, со напомена дека месото што го вариме мора да биде свежо, а не претходно замрзнато.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 20:55 #5069

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
И ја сам радила овако као Сандра, само сам месо делимично скувала, па замрзнула и касније само одмрзавала, па докувавала са свежим поврћем..ово ми је било велико олакшање кад сам после породиљског почела да радим, па сам имала мање времена јер је месо то које се спорије скува..
Али чешће спремам свежу храну, него што замрзавам..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 24 Дек 2009 21:03 #5078

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Да, да Сандра никако замрзнато претходно, ништо несмее да биде замрзнато 2пати ни за нас, а камоли за бебушките, ама баш ништо ни овошје, ништо. Три пати ура за нутриционистот :) малку да се насмееме нели ;)
Знаеш добро е вака да појасниме може некој незнае па зошто да јадат таква храна, па недај боже да се случи нешто
Што се однесува до пилешкото, многу се мислев и читав на стариот форум и одлучив да земам на Пилко свежо пиле сепак е од кај нас, а и мн.добро пишува дека е одгедувано и така сега не се сеќавам точно што др.пишуваше ама ми беше побезбедно така, откако првите неколку пати пробаме од купчките, ама имаат сол и што знам ама не се од наше поднебје
Последна промена: 24 Дек 2009 21:14 by lusi.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 25 Дек 2009 01:00 #5185

 • lili
 • lili's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Jas kolku so sum zapoznata za zamrznata hrana ,se so se zamrznuva koga ke se odmrzne e so istiot kvalitet kako pred da se zamrzne!Pa verojatno i kvalitetot na hranata!odtuka ...znaci voopsto ne e stetno da se zamrznuva hrana za bebuskata!
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 25 Дек 2009 01:41 #5190

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Никогаш не замрзнуваме храна. Мислам дека најисправното начело е храната да се јаде свежа, жива. Со каква било обработа нешто се губи, повеќе или помалку. И со самото варење многу од нештата во овошјето и зеленчукот отишле во неврат и тоа баш оние што ни требаат, а со уште натамошни постапки, ух, па тешко тоа дека ќе е нешто добро, особено ако завршницата е со микробранова печка.
На син ми секогаш му давам свежи манџички, а она што ќе остане, го јадеме ние. Многу често во манџите има производи од лично производсвто.
За микробрановата сакав да кажам дека е една голема катастрофа што треба да се забрани. Храната што излегува откако таа ќе ја среди тешко дека така може да се нарече.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: isabella

Одг: Замрзнување на домашни манџички 25 Дек 2009 03:28 #5288

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
JaNiTa напишал/а:
а сама сум по цел ден испаѓа детето да ми јаде купечки кашички, па ако тие се во ред и ги даваме на децата со сите стабилизатори и конзерванси што ги содржат за да не се расипат, зошто па да не зготвам поголема количина и да смрзнам.

Janita vo koja bebeska kasa ima konzenvars?? ne mi se veruva deka postoi takva?

nikogas ne sum zamrznuvala mandjicki, gotvam sekogas taze, a koga nemam vreme da napravam mandjicka ke jademe nesto nabrzinka.
Odam na rabota od 14 do 23 i obicno gotvam noke :silly: posto sum spanka golema nasabajle i edvaj stignuvam so dorucekot a kamo li rucek da spremam pred rabota
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 25 Дек 2009 03:49 #5305

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
prasence напишал/а:
Janita vo koja bebeska kasa ima konzenvars?? ne mi se veruva deka postoi takva?

nikogas ne sum zamrznuvala mandjicki, gotvam sekogas taze, a koga nemam vreme da napravam mandjicka ke jademe nesto nabrzinka.
Odam na rabota od 14 do 23 i obicno gotvam noke :silly: posto sum spanka golema nasabajle i edvaj stignuvam so dorucekot a kamo li rucek da spremam pred rabota

Епа реално да праиме муабет дека мора нешто да има за да таа кашичка биде во ред една година, ако нема ништо тогаш и овие што ние по дома ги правиме може да стојат со денови. А тоа набризина воопшто не го сакам ни за нас а камо ли за Павел. Во секој случај тоа е мое мислење не го налагам никому ниту очекувам некој да ме поддржува, едноставно споделувам свое мислење, меќу другото од аспект на тоа дека ние-во МК многу им се притресуваме на децата за се и сешто во споредба со УСА каде се далеку порелаксирани во секој поглед, не гледам ништо лошо, зборувам за периодот додека се бебушки. Еве пример прочепкај по нет ќе видиш дека луѓето во Индија на своите бебиња од самиот почеток на дохрана им прават храна со зачини (и тоа Индија користат јаки зачини)а ние во МК до 1година по препорака на нашите педијатри не користиме ништо освен малку путер или маслиново масло(сега по ново).
Како и да е, јас сметам дека нема ништо лошо во тоа да дадам на моето дете и купечка но и нешто што од свежи намирници сум го направила па потоа замрзнала. Сепак секој за себе и своето дете одлучува, тука сме да споделиме не и да наметнеме мислење. :)
Последна промена: 24 Јан 2010 00:11 by Big Sister. Причина: цитат
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: J.Sinolicka

Одг: Замрзнување на домашни манџички 25 Дек 2009 04:05 #5316

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
Nikogas ne zamrznuvam hrana za sinceto.Sekogas ja prigotvuvam sveza. Varam meso zaedno so zelencukot i go jade vednas za rucek. Mislam deka e podobro da se jade vednas po prigotvuvanjeto. Istata mandzicka ne ja davam pak tuku ili ja dojaduvam ili ja frlam.
Ne znam dali e tocno ama mislam i deka sp[anakot ne e ubavo da se zamrznuva.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 25 Дек 2009 04:22 #5335

 • el.ja.
 • el.ja.'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Карма: 0
Jas do sega ne sum zamrznuvala hrana za decata.Mi se pogodi zenata so ja cuvase pogolemata i nemav nikakov problem.Kasickite gi pravese po vkus kako moite.E sega za so pomalovo neznam kako ke bide.Ona e malce po prebirliva i na vkusovi i na mirisi ...Jas ke i zamrznuvam hrana.Toa go imam citano kako sovet za majkite i vo nekolku knigi od amerikanski avtori.Negledam kako ke se izgubat hranlivite materii so smrznuvanje.So termicka obrabotka,varenje da ama ...
Normalno koja majka sedi doma ne raboti i za ocekuvanje e da prigotvuva taze hrana,ama ako e vrabotena ....
The administrator has disabled public write access.

Одг: Замрзнување на домашни манџички 25 Дек 2009 05:31 #5377

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
JaNiTa напишал/а:


Епа реално да праиме муабет дека мора нешто да има за да таа кашичка биде во ред една година, ако нема ништо тогаш и овие што ние по дома ги правиме може да стојат со денови. А тоа набризина воопшто не го сакам ни за нас а камо ли за Павел.

Realno DA ima nesto ama toa nesto ne e sigurno konzervans :)
i toa nabrzinka neznam na sto te asocira ama tvoe pravo napraj mu denes mandja pa daj mu ja za dve nedeli :)
i treto ako tolku nie se potresuvame ovde vo MK za ishranata na decata a ti se stremis kon onie sto ne se tolku streseni zs ne mu davas nesto nabrzinka?
A realno DA nesakam ni jas przeni kopmpiri da jade nitu pica za rucek ama nekogas se slucuva i ne se potresuvam tolku, ama nekako e mi odi svarenata brokula ili kompir ili nedaj boze spanak na sto ke izgleda ko ke ja zgotvam zamrznam odma i posle dve nedeli otvoram....ne fala, koj saka izvolte :)
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.