Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вода...сок...чај

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 20:01 #12669

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Ne si vo pravo. Rano e. Rano e, organizmot ne e spremen. Najrano so polni 4 meseci se pocnuva. Zatoa postoi adaptiranoto mleko za da ne se optovaruva nepotrebno organizmot so hrana.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 10 Јан 2010 20:04 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 20:09 #12671

 • eli
 • eli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Darja Trajkovska
 • Теми: 19
 • Карма: 8
Ок Еми јас мислев зашто си е лакома па да и давам а плус ми имаат кажано ги смирувало грчевита али како и да е , сегурно ке си напредне сега па секако нема да и давам ако нетреба.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 20:09 #12672

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Poarno davaj i adaptirano mlekce otkolku da pocnes so sokce od jabolko na 2 meseci,mnogu ti e rano.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 20:12 #12673

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
eli напишал/а:
Ок Еми јас мислев зашто си е лакома па да и давам а плус ми имаат кажано ги смирувало грчевита али како и да е , сегурно ке си напредне сега па секако нема да и давам ако нетреба.

Ако се грчеви од што е гладна ќе поминат со адаптираното. Ако се колики класични, нема да поминат ниту од сок. Немој да и даваш, ако е лакома...цел живот ќе јаде не избрзувај. Нека се развијат правилно цревцата, бубрезите, желудничето. Најголемите грешки се прават првата година. А и навиките за правилна изхрана се прават во првата година.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 20:17 #12675

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Прерано за така мало бебе. Мој совет и да не и даваш ни многу чај, затоа што и го полни стомачето непотребно и автоматски помалку ќе јаде, а веќе имате проблем со качување на килажа.
Дохрана апсолутно најрано полсе полни 4 месеци. Инаку многу мајки (и јас кога бев тазе) мислев дека со дохраната, значи сокчиња, кашички, мислат дека децата се понајадени и дека подобро напредуваат. Скроз погрешно, и онака на почетокот само лизнуваат, а друга работа, калориски мерено, целосен млечен оброк од мајчино или адаптирано млеко е по калоричен одошто дури и цела овошна каша..нема потреба ни заради килажата, а да не зборам каков шок е за цревцата на толку мало бебе да му се даде нешто друго сем млекце :kiss:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 20:53 #12685

 • Biljana
 • Biljana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Stefani ima 3 i pol meseci i se mislam dali da i davam cajce i vodicka. Dosega mi bese mirnecka no ovie denovi nekako placliva mi e i se istega se grci so stomaceto. Da ne e rano, da ne gresam ako dadam sega vodicka ili cajce a samo na doenje sme.
[link=http://lilypie.com] [/link]
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 11 Јан 2010 01:17 #12829

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ako ste samo na cicanje do polni 6 meseci ne moras ni voda ni caj da davas. Jas ne davav, a si bese buce za masala i uste e (da ne go urocam). Vodata, cajot i sokceto ne najaduvaat i ne zasituvaat, samo go polnat meseto so tecnost i bebeto pomalku ke cica/ispie mleko. Da ne povtoruvam Bubamara se pisa ubavo.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 11 Јан 2010 03:41 #12912

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Eli duso i jas ke ti kazam NIKAKO za cajcinja,sokcinja,pa za kasickii da ne zboram.....Mnogu e rano.
Toa e golem sok za crevcata na tolku malo bebusko samo ke mu gi optovaruvas a nisto nema da dobies veruvaj.
Mozes da davas cajce no mnogu malku kolku ete ako mislis deka ke mu gi smiri grcevite ama toa malku da e 15-20ml za cel den ne poveke ili sosema malku ama epten malku voda i toa ako ti e na adaptirano a ako cicka samo nemas potreba ama bas od nisto.
Saamo ke ja dues so voda i nema da saka da papka mlekce.
trtlata na mamika
Последна промена: 11 Јан 2010 03:42 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 11 Јан 2010 18:29 #13187

 • eli
 • eli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Darja Trajkovska
 • Теми: 19
 • Карма: 8
Фала на советите секако дека ке ве послушам и знам дека сте во право и дека тоа се празни калории ама пусти страв дека е ненајадено..., јас до сега и давав по 20 мил чајче ама овие три дена по 50мил ама пак ке намалам, иначе она цицаше од мене ама изгледа пробллемот е што она мрзливо цица , цица првите 10 мин додека има многу млеко и полесно и тече а после тоа цица ама не влече цица како да цица лажливка и после плаче и пак ја ставам на града и она мирна е зашто е на града а не цица спие ја будам ја штипкам ке завлече ама не е тоа тоа, пред 3 дена почнав со адаптирано и си го пие по 100 мил, а ми рекоа за бебе од 1 месец треба 60 мил да пие на еден оброк и сега веке незнам што да правам ке полудам од нервоза може и од тоа ми се намалува млекото а неможам да не се нервирам кога не ми напредува детево :( како да ја научам да влече и колку да и давам од адаптираното?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 02 Окт 2010 14:23 #57239

 • tinkerbell
 • tinkerbell's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
devojki ve molam preporaajte mi koja flasirana voda da ja zemam za moevo malecko? do sega i poravev cajce i mlekce so prevriena cesmovaca ama veke mi e odvratno site siosenca se beli, hlor, bigor, kolku ti dusa saka. kolku sto citav nja internet rosa i ladna bile so najnisko nivo na natrium, sto mislite vie? ..ili..da ne e mnogu malecka za mineralna voda?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 02 Окт 2010 14:38 #57241

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Koga bevme vo skopje koristevme Jana. Vo rosata ne mi se rastvorase mlekoto ubavo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 02 Окт 2010 14:41 #57243

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Ние користиме Ладна баш поради ниското ниво на натриум. Долго време пиеше Горска, ја сменивме само заради натриумот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 02 Окт 2010 17:08 #57267

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
dr.kuzmanovska od detska klinika-nefrologija(za inie sto neznaat odel za bubrezni zaboluvanja) mi ja posoci prolom voda kako najdobra.istata ja ima vo uroloskiot uvebnik na medicinski fakultet kako model za voda.znaci po sostav i soodnos bila najkvalitetna.malku e poskapa od drugite vodi.mislam deka e 30 den.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 02 Окт 2010 18:36 #57281

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Мама Васе, јас се сеќавам на еден поодамнешен твој пост каде истово го кажа за Пролом водата, и уште утредента реков ај да ја зирнам да ја пробаме. Арно ама не ја ни купив, затоа што одма ми упадна во очи високиот натриум, кој искрено не се сеќавам колку беше (месеци се поминати и не ме држи за збор, ама беше во секој случај со две бројки:wtf: Додека на пример Ладна, Роса, Јана..имаат некаде околу 2 мг натриум, а нисконатриумска вода е прв услов за да ја користи мало дете.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 02 Окт 2010 18:45 #57284

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
da bubamarke ima povekje natrium od ostanatite ama jas kolku sto znam toa vazi za bebinja.da pijat voda so pomalku natrium.nie pocnavme da ja kupuvame koga neda bese 2 god.
aj sega me zamisli, iskreno so vodava se nemam pozanimavano od togas
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 02 Окт 2010 19:50 #57290

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
ne me drzese mesto pa morav da prasam.a i na goggle nesto najdov.iminja ne spomnuvam zz kje me kara:)
prolom vodata ima 44mg dodeka gorska ima 4mg.max granica e 150.za doencinja do 6 mes se preporacuva nisko nivo na natrium zosto bubrezite ne im se celosno razvieni.a za ponataka se preporacuva voda so povisoko nivo na natrium zosto blagoprijatno deluva na bubrezite i mocnite patista.ako e nad gornata granica e problem zatoa sto se talozi vo bubrezite.del od ova go znaev bidejki neda imase esh. coli na 2 god.a i na samata ambalza na prolom pisuva deka se preporacuva za problem so bubrezi i sl.ne ja znaev gornata granica.

ama jas i flasiranite vodi ne gi sakam.t.e. plasticnata ambalaza.do vcera se tvrdese deka samo na visoki tem. pvc-to ispusta toksini kako bpa a sega se povekje citam deka i na sobna tem. e isti gjavol.preporakite se da se cuva vo frizider.a da ne pravam muabet toa sto povekje i pola od vodite kaj nas se cista lazga.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 02 Окт 2010 20:49 #57299

 • Iv14
 • Iv14's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 55
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
Ние пиеме Јана, а ако случајно нема во моментот во продавница пиеме Роса. Кога беше помала пиеше Хип чај од коморач повремено заради стомачето. Сокчиња пиеме ретко сега, и тоа или свежо цедени или ако излегуваме надвор тогаш Хип.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 03 Окт 2010 00:12 #57326

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
Luka ima mesec i pol i od 2 nedeli pie cajce Becutan. na pocetokot piese i do 100 ml a sega pomalku nekoi si 50mkl i toa odvaj. voda ne saka nikako ne mu e slatka :laugh:
a se plasevdeka pie tecnosti deka nema da naprednuva no moeto gaze napredna za 1 mesec celi 1,060 kg. taka da... ne znam sto da kazam
pomaga cajceto pogotovo ako sme izlezeni i pobara mlekce se zalazuvame nekoi si 5-10 min kolku da stigneme do doma so cajce.
vo stranstvo eve znam za polska mn go favoriziraat cedenoto sokce od morkov i im go davaat na decata mn rano razredeno so vodicka. ke probam. taka pravela majka mi na polni 2 m po malku i fala bogu i jas i sestra mi sme dzinovi i jaki :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 08 Окт 2010 20:03 #59701

 • NewMamy
 • NewMamy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Карма: -1
Jas na maliot mu davam Evien voda. Ja ima samo vo ramstor, nekade 95den ili 99 den, Ne ja ni vrijam ni nisto, mu ja davam taka. Ama voda retko pieme i toa samo po goltki. Ic ne ja saka..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 09 Окт 2010 01:27 #59754

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
jas imam edno prasanje vo vrska so vodata do sega na kerkickata i davav prevriena vodicka no denes kupiv voda evian ama sisevo e golemo a ona ne pie mnogu mnogu voda a mene me interesirase kolku vreme od momentot na otvaranje na vodata mozam da i ja davam?(moze prasanjevo mi e malku glupo ama ne znam):sram2:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 09 Окт 2010 23:16 #59928

 • NewMamy
 • NewMamy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Карма: -1
Trudnica, jas istata voda ja kupuvam no znaes deka ne sum razmisluvala za toa kolku vreme e otvoreno siseto. Pa naseto e otvoreno edni dobri 2 meseci ko nisto....i mojot sin ic ne saka voa ...ic...na mene e metnat izglea...mislis deka e problem ako stoi vodata dolf=go vreme otvorena? baska jas i ne mu ja vrijam,.,,mi kazaa deka evian vodata ne se vrie
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 10 Окт 2010 01:58 #59953

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
neznam newmami...znaes koga pocnuvas so neto i sakas za se da se informiras pa zatoa i prasav:wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 10 Окт 2010 19:44 #60033

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
trudni4ka wrote:
jas imam edno prasanje vo vrska so vodata do sega na kerkickata i davav prevriena vodicka no denes kupiv voda evian ama sisevo e golemo a ona ne pie mnogu mnogu voda a mene me interesirase kolku vreme od momentot na otvaranje na vodata mozam da i ja davam?(moze prasanjevo mi e malku glupo ama ne znam):sram2:

Ние купуваме Jana Junior, шишенцата се малечки и ми стои отворена 2-3 дена. Кошта 14 денари, па може и секој ден ново да купуваш.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 12 Окт 2010 17:10 #60440

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Nas ova sise jana ne spasi ,tecnosti samo od takvo sise pieme:muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 12 Окт 2010 17:41 #60456

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
NewMamy wrote:
Trudnica, jas istata voda ja kupuvam no znaes deka ne sum razmisluvala za toa kolku vreme e otvoreno siseto. Pa naseto e otvoreno edni dobri 2 meseci ko nisto....i mojot sin ic ne saka voa ...ic...na mene e metnat izglea...mislis deka e problem ako stoi vodata dolf=go vreme otvorena? baska jas i ne mu ja vrijam,.,,mi kazaa deka evian vodata ne se vrie

Извини, ама зарем и за себе, би дозволила ли да пиеш вода од отворено шише цели два месеца :ohmy: :ohmy: Со ова не се согласувам ни под точка разно! Јас ни за себе не би ја пиела оваа вода, камо ли за дете, а камо ли за бебе.....
Јас водата практикувам да ја држам отворена до три дена, повеќе не.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот