Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вода...сок...чај

Ре: Вода...сок...чај 24 Јул 2011 12:18 #145744

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Jas od prv den mu prevrivam voda od cesma i so toa mu go pravam mlekoto.Caj ne saka da pie a voda samo ako go zeznes nekako da pivne goltka,dve i koga ke ja oseti pocnuva da pluka :)
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Вода...сок...чај 24 Јул 2011 12:43 #145748

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
nataly wrote:
I jas imam slusnato za zamrznuvanje-steriliziranje na vodata , ama pak isto nekade pisuvase deka plasticnite sisinja so samoto zamrznuvanje ispustale od taa losata sostojka bisfenol A :poimnemam:
A vo sto kje zamrzne covek voda ako ne vo plasicno sise ?

Jas imam edno stakleno shishe vo koe chuvam voda vo frizider. Nekolku pati za brzo da ja oladam sum go stavila vo friz i sum go zaboravila :tupco: pa po nekoe vreme go vadam smrznato siseto i se odmrznuva vodata ..... znaci moze i vo staklo debelo....Ova e prakticno za mala kolicina voda, a za nas vozrasnite, letno vreme pieme familijarno po 4-5-6 litri, zavisi od familija do familija, treba samo toa da pravish :zzz:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Вода...сок...чај 24 Јул 2011 15:34 #145761

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Зарна ги користев Хипп или Хумана, после три дена обично ја фрлав, а воопшто не е евтина - 1,5л е 100 денари. Сега ја користам Јана јуниор малите шишенца, ја отварам за бебето, а остатокот Срна си го пие, така да секој ден ново чиченце. Инаку Јана јуниор е најблиску по состав до беби водите на Хипп и Хумана, а е далеку поевтина.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 06:14 #145796

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Срна, ја превриваш Јана јуниор за бебето или не?
Ако не, си ме спасила ептен.. Ај за дома, ама кога ќе одиме на море 2 недели, ќе ми се ослени животот ептен :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 07:47 #145805

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ние користевме Роса, а после кога почнаа да ја увезуваат кај нас и Јана, ама веќе бевме големки тогаш. Инаку јас иако флаширана, водата ја превривав до кај 1 година. Во темава има пишувано на некоја од претходните страни, мамички со бебиња, пазете на натриумот во водата, никако не смее да биде висок за бебиња, еве води кои не се строго бебешки, а се со низок натриум се Роса, Јана, Ладна..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 07:58 #145809

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
anabest wrote:
Срна, ја превриваш Јана јуниор за бебето или не?
Ако не, си ме спасила ептен.. Ај за дома, ама кога ќе одиме на море 2 недели, ќе ми се ослени животот ептен :-)
D-r Pazdrijan od forumov pisuvase na ovaa tema. Vodata vo ambalaza e termicki obrabotena pred zatvoranjeto. Nema potreba od povtorno prevrivanje. Nema razlika dali e Jana ili Marija ;)
Последна промена: 25 Јул 2011 07:58 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 09:16 #145822

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас додека ја растев Јана едноставно осеќав дека е попаметно да ја превривам водата, иако многу мајки кои ги знаев не ја вриеа, ама тоа го дознав одпосле, и си терав по старо пошто ми беше некако..шубе. Можда да ја имаше форумов уште тогаш др. Паздријан, ќе ја послушав, вака..си терав по мое :)
Анабест, нема да погрешиш ако не ја превриваш, во секој случај :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Hermiona

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 10:31 #145836

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Damjana wrote:
anabest wrote:
Срна, ја превриваш Јана јуниор за бебето или не?
Ако не, си ме спасила ептен.. Ај за дома, ама кога ќе одиме на море 2 недели, ќе ми се ослени животот ептен :-)
D-r Pazdrijan od forumov pisuvase na ovaa tema. Vodata vo ambalaza e termicki obrabotena pred zatvoranjeto. Nema potreba od povtorno prevrivanje. Nema razlika dali e Jana ili Marija ;)

Не ја превривам, нема потреба.

Дамјана ме насмеа ептен со ова имињава на водиве, баш така :laugh: ПОТПИС
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Hermiona

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 10:33 #145837

 • Ирис
 • Ирис's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
А дали Јана и Јана јуниор се исти по состав?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 16:26 #145856

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Ирис wrote:
А дали Јана и Јана јуниор се исти по состав?

Јас колку што знам не се исти. Исто е и со сите производи на кои е назначено јуниор (сега прво ми текна паштета, иако не јадам ниту имам дома, знам дека се со различен состав и се адаптирани за деца).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 16:54 #145859

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Jana i Jana Junior se apsolutno identicni po sostav. Edinstvena razlika e vo ambalazata. Junior e adaptirana za deca :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 17:08 #145861

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Разликата меѓу обична и јуниор вода не е во составот туку во филтрирањето, таа со ознака јуниор се филтрира двојно ... така барем пишува на сајтот на Горска.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 25 Јул 2011 17:10 #145863

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Ne znaev deka ima Gorska Junior. Ama za janata tvrdam deka e identicna i nisto posebno filtrirana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 26 Јул 2011 09:11 #145957

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
За Јана ќе прашам кај дистрибутерот бидејќи јуниор или не по состав е одлична. Ако нема навистина никаква разлика, туку само во амбалажата, тогаш ќе нарачам 2 балончиња од по 5л. Така 10л излегуваат околу 160 денари комплет со нивна достава до дома :da: Одлично решение. Инаку не само јуниорот, туку гледам дека има и поголеми пакувања со спортски чеп, а што се однесува до Горската јуниорот содржи помалку натриум од обичната Горска.
Последна промена: 26 Јул 2011 09:12 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 26 Јул 2011 12:21 #145986

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Srna wrote:
Kuklicka wrote:
mamicki, sakam da ve prasam kakov caj davate na vasite bebinja? Nie pieme samo bekutan, no nesakam veke da i go davam da i ne i se naucat crevcata deka samo so cajce moze da se pranjat, bidejki bekutanot ima takva zadaca, da gi ublazi grcevite i da go olesni ispraznuvanjeto. Probav da i davam kamilica caj so sosema malku med vo nego za da ne i bide gorcliv, no voopsto ne go saka, na pocetokot se napi nekolku goltki, no koga zabeleza deka ne e istiot vkus kako bekutanot pocna da ja butka cuclata so jazikot. Razgledav niz aptekite za caevi, ima izbor na hipp, no sum skeptik dali ke gi pie, bidejki nemaat ist vkus kako bekutanot.

А да го ифрлите чајот и наместо тоа да си пиете само водичка? Мислам дека е најубаво, што ќе ви е чајот? Особено што содржи и шеќери.
Мед немој да даваш пред 18 месеци, ниту во минимални количини, што е сигурно, сигурно е.

Srna bi sakala da pie voda no ne saka ni da ja pomirisa, sum probala i so lazice da i davam, no se davi koga i davam so lazice, a od sise, stom oseti deka e voda, ja pluka, se vrti na drugata strana. Edinstveno bekutan caj mi pie, sokcinja pie no ne mnogu, na pocetokot piese poveke, no sega ne gi saka mnogu, pa zatoa i prasav kakov drug caj(bez sekeri po moznost) moze da i davam, bidejki znam deka bekutanot ima seker, a nesakam letno vreme da bide bez tecnosti :(
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 26 Јул 2011 15:48 #146012

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Пробај со Хипп, Хумана или Плантекс. Има и еден чај за деца, баш така се вика од Алкалоид е, пакуван во класични филтер кесички, за него 100% сум сигурна дека е без шеќер. Само се плашам дека кај вас токму тоа е проблемот, бебушот е навикнат на благ вкус, затоа и не ја пие водата и не го сака чајот од камилица, ќе мора да се одвикнете од ова.
Последна промена: 26 Јул 2011 18:34 by bubamara. Причина: цитати
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kuklicka

Ре: Вода...сок...чај 26 Јул 2011 18:04 #146022

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Vo apteka mi go ponudija planteks, no mi rekoa deka e ist kako bekutanot pa zatoa ne go zemav :zid: ke pobaram i od tie od alkaloid, a kakvi se tie od hipp i humana? onie vo limenka? Niv gi gledav pa ke vidam no sekako morame da se odvikneme od bekutanot, a vo bolnica mi rekoa deka bil najubav i deka ne stetel voopsto :grr: eee toa e toa za prvo dete ke eksperimentiras :mdf: Fala Srna za sovetite :hug: :love:
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 27 Јул 2011 11:21 #146068

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Да, на Хипп и Хумана се тие во лименка, а на Алкаоид го има и во Тинекс,обично пакување- кутија со 20 филтер кесички и на опаковката имаше нацртано дечиња и животни мислам.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kuklicka

Ре: Вода...сок...чај 27 Јул 2011 15:45 #146081

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Srna wrote:
. Има и еден чај за деца, баш така се вика од Алкалоид е, пакуван во класични филтер кесички, за него 100% сум сигурна дека е без шеќер.

da,toj e cajot ( na samata ambalaza pisuva detski caj i ima slika na meche) i nie go pieme redovno so godini.nema nisto osven bilki i za mene po sostsv e nadobar caj za deca.onie caevi vo limenki ne gi sakam poradi ambalazata i zatoa sto se vo granulil.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 14 Авг 2011 17:29 #148170

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
zdr devojki po Teodora ima 5,5 meseci, samo na cicanje sme se uste, od pred dve nedeli pocnav da i davam sokcinja, od jabolko i od morkovce, koja e gramazata sto treba da i ja davam, oti nekako odbiva i so cucla i so klunce probav, inaku lazlivka ne fati, a ne ja sakaa ni ovaa od siseto, so lazicka nekako se podlazuva inaku horor.... dali nauvena na ciceto pa sea drugo ne saka, pocnuvam da se zagrizuvam :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Вода...сок...чај 26 Дек 2011 15:31 #172818

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Да се пофалиме, денес прв пат пробавме сокче. :srce:
Му направив природно сокче од јаболко, без додатоци како шеќер и вода и си испи неколку голтки. Ко за прв пат, доволно. :love:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Вода...сок...чај 27 Дек 2011 05:00 #172870

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
И јас првото нешто што му го дадов на синко беше сокче од јаболко, само што не му го исцедив, туку докторката ме убедуваше да му дадам купечко на Хипп :poimnemam: Му го дадов со цуцла и шмукачот на мајка од прв пат 150 мл си ги цуцна ко ништо и кога му го тргнав шишето се утепа од плачење :hahaha: Докторката се изнасмеа кога и кажав, ми вика бебињата обично само по неколку голтки пробувале :zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 27 Дек 2011 07:39 #172914

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
t.nade wrote:
zdr devojki po Teodora ima 5,5 meseci, samo na cicanje sme se uste, od pred dve nedeli pocnav da i davam sokcinja, od jabolko i od morkovce, koja e gramazata sto treba da i ja davam, oti nekako odbiva i so cucla i so klunce probav, inaku lazlivka ne fati, a ne ja sakaa ni ovaa od siseto, so lazicka nekako se podlazuva inaku horor.... dali nauvena na ciceto pa sea drugo ne saka, pocnuvam da se zagrizuvam :tazna:

Strumfetka, nema potreba za grizi. Nekoi deca ednostavno ne sakaat sokcinja ili im treba podolgo vreme da gi prifatat. Ne e nekoja golema steta ako ne pie sokovi...mozebi i poubavo. Davaj i so lazicka kolku da go navikne vkusot za da gi prifati polesno kasickite, a inace sok kako sok nemora da go pie. Mojov cucul do den denes ne obozava sokovi. Nekoj prirodno ceden moze i da ispie edna casa vo tekot na denot ama kupecki ne mnogu saka. A da ti kazam i podobro. Si krka svezo ovosje i nisto ne mu fali.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 27 Дек 2011 08:28 #172936

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
I jas planiram da pochnam za nekoj den so sokche od jabolche :)

Vo konsultacija so pedijatar i dr. iskusni majki drugarki, mi preporachuvaat da zemam sokche kupechko bidejki e tremichki obraboteno ovoshjeto, prv par probuva, da ne mu e teshko na zaeludnicheto. Jas koga jadam jabolka, znam da imam kiselini...Zatoa neli se preporachuva pecheno jabolche, sokcheto da e razredenoso nekoja kapka voda itn...Ova mi e logichno mene, ovoshnite kiselini se jaki, zashto da pochnam odma so svezo, koga neli muabetot e ke pie svez sok ponatamu cel zivot, ima vreme za se, ova e samo probuvanje nov vkus i onaka ne e za jachanje imunitet od prva....
I pravilno bilo sokot da se dava so lazichka, za da ja zapoznava i lazickata, a so toa se ogranichuva i kolichinata, t.e kolku lazichki ke mu ponudite - tolku, a na pochetokot se preporachuva samo 2-3 nekolku pati vo denot, pa sekoj den da se nagolemuva dozata :laugh:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Вода...сок...чај 03 Јан 2012 11:02 #173797

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Klaudija wrote:
Да се пофалиме, денес прв пат пробавме сокче. :srce:
Му направив природно сокче од јаболко, без додатоци како шеќер и вода и си испи неколку голтки. Ко за прв пат, доволно. :love:

Mislam deka ako pravis priroden sok treba da go razredis so voda. Toa vazi i za vozrasni ne samo za deca.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.