Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вода...сок...чај

Ре: Вода...сок...чај 13 Апр 2011 03:34 #129979

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Kuklicka wrote:
Јас и давам бекутан чајле уште од првиот ден кога дојдовме дома, супер ми го прифати и си го пие целото, ретко кога остава, и забележав дека со него и е полесно да се искака. Откако ќе наполни еден месец ќе почнам да и давам бел слез чај и тој исто така бил многу убав за доенчиња, па ќе видиме како ќе го прифати.

Се надевам се имаш консултирано со педијатарот за бекутан чајчето, да не и го даваш премногу често, зашто има шеќер во него. Јас и имам дадено двапати на мојата ќерка, кога ќе поминеше повеќе од 2 дена без да кака и ни помогна во тие две ситуации. Сепак, мое мислење е да не се дава често заради шеќерот, а можеби ќе ги направи малце мрзливки и цревцата. Добронамерно те советувам да си прашаш на следната контрола. Ајде убаво да си растете!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 13 Апр 2011 15:57 #130097

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
bel sheker na bebce staro 1 den vo kontinuitet :ne:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 17 Апр 2011 03:52 #130761

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
Teodora na 25.04 ke polni dva meseci, do sega tri pati i imam dadeno bekutan cajce po tri lazicki (drugiot go pijam jas) i nekolku pati vodicka isto 3-5 lazicki
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 09 Мај 2011 13:58 #134451

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
zenski moevo ne saka ni voda ni sok ni caj da vidi.koga bese pomal piese becutan cajce ama ete ne sum znaela deka vo nego ima seker.a i nekako ne mi se veruva deka ima seker posto pisuva deka slobodno moze da se dade na novorodencinja.nas toj caj mnogu ni pomogna za grcevi.sega odbiva bilo kakva tecnost pa sakam da ve prasam kako da go nateram da pie ? za med e mal da probam da go zasladam ne mozam ama i sokot e blag neli i ne saka ni sok.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 09 Мај 2011 23:23 #134589

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Delfince isto e i kaj nas odbiva voda a porano piese , jas go nudam nekolku pati vo denot i ke se napie po edna lazicka
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 09 Мај 2011 23:42 #134592

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
ako go odbiva sladkiot vkus vo vodata ili cajceto sokceto kapnete edna dve kapki limonce,jas obicno na 50ml edna kapka stavam ponekogas mada nie nemame problemi so pienje na tecnosti.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 10 Мај 2011 14:54 #134748

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
I jas imam ist problem...nejke voda da vkusi....ednas probav so cashka da mu dadam i barase da pie...verovatno mu bese interesno od casata ali zatoa se napravi od glava do peti mokar :laugh: vikaat deka dodeka cica ne mu trebalo voda zema od mlekoto...taka da za da nadoknadime tecnost sokovite gi pie...imase edno sokce od nestle od jabolka i krusa i pisuva deka za gasnenje na zed moze da se mesa so voda,pa mu stavav malku sokce i voda i taka si piese....aj ke dojde leto pa ke go vidam na toploto sto ke pravi,ke mora da pie :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 10 Мај 2011 14:56 #134749

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
nitu eden sok nemoze da ja zameni vodata
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 10 Мај 2011 15:02 #134752

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
delfince wrote:
zenski moevo ne saka ni voda ni sok ni caj da vidi.koga bese pomal piese becutan cajce ama ete ne sum znaela deka vo nego ima seker.a i nekako ne mi se veruva deka ima seker posto pisuva deka slobodno moze da se dade na novorodencinja.nas toj caj mnogu ni pomogna za grcevi.sega odbiva bilo kakva tecnost pa sakam da ve prasam kako da go nateram da pie ? za med e mal da probam da go zasladam ne mozam ama i sokot e blag neli i ne saka ni sok.

zosto so sila da davas voda, ako ne saka?
Nikola do 9 meseci voda odbivase. po nekoja kapka nekogas ke goltnese, pa nisto ne mu falese. Samite si znaat sto i kolku im treba, taka sto bez nervoza.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 10 Мај 2011 15:25 #134765

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Мамички не се секирајте што бебушите не сакаат да пијат вода. И Андреј до околу десет месеци не сакаше воопшто да вкуси вода, а и сокче. Постојано го нудев и се нервирав зашто не сака да пие течности, а нели веќе јадеше манџички. Се консултирав тогаш со доктори и сите ми викаа да не го форсирам. Примал доволно течности од млекото. И така направив. Но сепак, постојано го нудев. По неколку месеци почна да пие и вода и сокчиња.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 11 Мај 2011 00:10 #134881

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
jas ne go forsiram da pie tuku cudno mi e sto ne saka da pie nisto.kako moze nieden vkus da ne mu se sviga od sokovite i caevite ? kako i da e vcera mu dadov caj bekutan i go ispi cel.toj mu se sviga izgleda ili samo bese slucajnost.no bekutanot ne smee mnogu da se dava neli ?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 11 Мај 2011 01:13 #134914

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
bekutanot e za grcevi ili za praznenje kako sakas i nema potreba da mu go davas bez vrska edino ako nemoze da se iskaka...probaj so edna kapka limon pa ke vidis dali ke pie voda,a za cajce mozes od kamilica da mu davas nema nisto da mu bide,mojata go pie od edna nedela kako se rodi ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 16 Мај 2011 02:17 #135837

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
И јас се секирав за водата, а ја пропивме негде околу 8-9 месеци, и тоа по неколку голтки на почетокот само. И тоа во периодот кога фатија веќе тропски жештини. Освен што не пиеше вода, чај и сок па ни под точка разно. Сок пропи тек на две и кусур години. А горе доле, во врска со водата се сите исти. Додуша кога на едни пријатели малото ќе го видев како пие вода или чајче како голема девојка, си мислев дека со нашето непиење не е нешто ок, ама не.
Инаку за чај, јас искрено на бебе не сум давала и не би ни давала чист чај од билки, дали сушен, дали од филтер вреќичка. Конкретно, малку засладен чај од камилица помага при запек, шеќерот е додатно непожелен во исхрана кај мали деца, бебиња, но ете за екстремна ситуација, ако веќе мора, нека се даде, ама за постојано конзумирање сум голем скептик.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 04 Јун 2011 00:54 #139893

 • barbi4e
 • barbi4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Карма: 0
nie imame 3 i pol meseci i po preporaka od pedijatar treba da zapocnime so sokcina i kasicki na 4 polni meseci inaku sme na hipp od pocetok sto mislite vie mamicki da pocnuvame ?i dali doma prigotvenite sokcina mu dodavate voda i na kolkav razmer?a vo kasickite?denes kupiv blender bos i nekako ne mi idi da i pravam kasicki bez voda kako da ne se kasasti nemam probano so jabolko no kompir probav za corbata i kako da go secka kako gi prigotvuvate kasickite vie?i dali prvo sokce da vovedime ili mozi direktno so kasicki pedijatarov nisto ne ja razbrav pa ponedelnik ce odam da preprasam
SOVET
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 24 Јун 2011 15:52 #143006

 • majuvce
 • majuvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 1
Ние имаме 4 и пол месеци и сега почнав да и давам сокче по препорака зашто малку и е нередовна столицата. Пиеме по 5-6 лажички измешани со вода. На шишето пишува дека отворено 3 дена се чува во фрижидер. Штетно ќе биде ако и дадов и четвртиот ден?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 22 Јул 2011 06:22 #145578

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
mamicki, sakam da ve prasam kakov caj davate na vasite bebinja? Nie pieme samo bekutan, no nesakam veke da i go davam da i ne i se naucat crevcata deka samo so cajce moze da se pranjat, bidejki bekutanot ima takva zadaca, da gi ublazi grcevite i da go olesni ispraznuvanjeto. Probav da i davam kamilica caj so sosema malku med vo nego za da ne i bide gorcliv, no voopsto ne go saka, na pocetokot se napi nekolku goltki, no koga zabeleza deka ne e istiot vkus kako bekutanot pocna da ja butka cuclata so jazikot. Razgledav niz aptekite za caevi, ima izbor na hipp, no sum skeptik dali ke gi pie, bidejki nemaat ist vkus kako bekutanot.
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 22 Јул 2011 10:29 #145609

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Kuklicka wrote:
mamicki, sakam da ve prasam kakov caj davate na vasite bebinja? Nie pieme samo bekutan, no nesakam veke da i go davam da i ne i se naucat crevcata deka samo so cajce moze da se pranjat, bidejki bekutanot ima takva zadaca, da gi ublazi grcevite i da go olesni ispraznuvanjeto. Probav da i davam kamilica caj so sosema malku med vo nego za da ne i bide gorcliv, no voopsto ne go saka, na pocetokot se napi nekolku goltki, no koga zabeleza deka ne e istiot vkus kako bekutanot pocna da ja butka cuclata so jazikot. Razgledav niz aptekite za caevi, ima izbor na hipp, no sum skeptik dali ke gi pie, bidejki nemaat ist vkus kako bekutanot.

А да го ифрлите чајот и наместо тоа да си пиете само водичка? Мислам дека е најубаво, што ќе ви е чајот? Особено што содржи и шеќери.
Мед немој да даваш пред 18 месеци, ниту во минимални количини, што е сигурно, сигурно е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 22 Јул 2011 10:32 #145610

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Срна, започнавте вие со некаква дохрана/сокчиња/вода?
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 22 Јул 2011 10:45 #145613

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Goddess^ wrote:
Срна, започнавте вие со некаква дохрана/сокчиња/вода?

Баш сега пишував во темата овошје. :hug:

А вие?
Последна промена: 22 Јул 2011 10:46 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Goddess^

Ре: Вода...сок...чај 22 Јул 2011 10:51 #145614

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Да, прочитав :puf:

Па уште ништо и` немам дадено....педијатарот некако ми е скептична со оглед на тоа што Лина ми изваде егземи, па ме советуваше полни 6 месеци да е само на цицање. За 10 дена ќе наполни 6, па се мислам да почнам со кашички, некако не сакам да тргнам со сокчиња :emm:
Вода не сака ни под разно, мада само 2 пати и` имам понудено, а исто и чај не и` давам пошто не гледам потреба :poimnemam:
Ај ќе видиме како ќе е....битно Лина не престанува да се џари во нас кога јадиме или пиеме нешто, и само мљацка кутрото :laugh: Мислам дека е сосема спремна за нешто ново :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Вода...сок...чај 24 Јул 2011 11:06 #145732

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
На Марко му давам вода уште од 3 месеци. Прво малку, со лажиче, после од шише. Сега највеќе се радува кога ќе го види шишето со вода. Понекогаш и ставам 2-3 капки лимон. Чај пиеше само многу малку, Бекутан, сега не му ни давам... Не гледам потреба од чаеви, и како што пиша Срна, имаат шеќер. Исто и сокови не му давам да пие. Кога почнавме со дохрана, на полни 5 месеци, му давав со лажпче да за ги проба вкусовите, ама многу брзо преминавме на кашички, така да сега јадеме овошни кашички и пиеме вода. Можеби кога ќе потпорасне ќе му давам сокче од чашка, ама сега искрено не гледам потреба...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 24 Јул 2011 11:23 #145738

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Kakva voda koristite za novorodencinja, za bebinja?? Od cesma prevriena, zamrznata pa odmrznata (neli ova e nekoja postapka za unistuvanje na bakterii) ili prevrivate flashirana ili davate nekoja posebna??
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 24 Јул 2011 11:30 #145739

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Првиот пат му дадов од Хипп, ама многу брзо преминав на флаширана, превриена. Најчесто Горска, ама некогаш и Пелистерка или Ладна.
За замрзнување па одмрзнување, прв пат слушам.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Вода...сок...чај 24 Јул 2011 11:52 #145741

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Ana, imase nekoja postapka za filtriranje na voda vo domasni uslovi, od negde ja citav ili na TV ili nekoj mi ja kazuval. Da prevriesh voda, pa da ja zamrznesh, ja odmrznuvash i ja proceduvash niz gaza, taka nekako beshe, ne me fakaj za zbor, demek ova e eden od najzdravite nachini :poimnemam: neznam kolku e taka i dali uopshte veke vo nesto ima logika ....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 24 Јул 2011 11:53 by lavce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вода...сок...чај 24 Јул 2011 12:15 #145742

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
I jas imam slusnato za zamrznuvanje-steriliziranje na vodata , ama pak isto nekade pisuvase deka plasticnite sisinja so samoto zamrznuvanje ispustale od taa losata sostojka bisfenol A :poimnemam:
A vo sto kje zamrzne covek voda ako ne vo plasicno sise ?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.