Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вода...сок...чај

Одг: Вода...сок...чај 19 Дек 2009 17:11 #428

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Nie so voda pocnavme so polni 6 meseci,a so sokcinja isto posle 6 meseci,no tie na hipp i frutek gi koristevme.a i sega koga e pogolemka i davam poveke sokovi bez seker(gledam da se prirodni)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 19 Дек 2009 17:21 #434

 • smisjana
 • smisjana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 81
 • Карма: 7
Мојата ќерка е речиси пет месеци и се уште е само на доење. Првиот месец кога имаше грчеви неколку пати се случи да и дадам чајче Бекутан и Плантекс и толку. Од тогаш, па досега и немам дадено ништо. Уште еден месец, па ќе пие и чајче и сокче.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 19 Дек 2009 17:25 #437

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
So sokce pocnavme na 5 i pol meseci i toa od jabolko prirodno a potoa so hipp najcesto. Piese i frutek i bebivita ama90% hipp. Na 1god i 2 meseci pocnavme i so dr. sokovi. Sega pie sekakvi vnimavame da se bez konzervansi. Vo posledno vreme gi obozava cedenite sokovi so mu gi pravam i bas sum srekna :)
Pravam vo sokovnik i mesam poveke ovosja i gledam sekoe pravenje da e malku porazlicno a stavam najcesto jabolko portokal, mandarina, morkov,cveklo,limon ma so ke najdam vo frizider:) Od ovie pravam kombinacii.
Voda si pie redovno.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 20 Дек 2009 20:49 #1290

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
a voda kakva flasirana ili od cesma?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 20 Дек 2009 21:27 #1328

 • Sanja_Ivana
 • Sanja_Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • super raspolozeno
 • Теми: 36
 • Thank you received: 4
 • Карма: 3
Ивана несакаше да пие ни сокови, ни чаеви, ни вода, само цицаше, а на вода се навикнуваше од 6 месец, за да почне да ја пие на 8,5 месеци, сокови до ден денес не пие, исто ни чаеви, а бидејки се одбивме, не пие ни млеко, туку јогурт, се дави во него.
А вода исклучиво флаширана, а ако се деси да немаме во моментот и ја превривам.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 03:38 #1534

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Aleksej voda pocna da pie posle edna godina i toa po goltka-dve na den. Cicase 22 meseci pa taka si ja gasnese zedta valjda. Sega pieme site doma Gorska, za cesmovacata mi kazaa mnogu losi raboti i ne sakam da mu ja davam.
Sokovi i cajcinja nikogas ne piel i seuste ne pie a nema ni potreba, jade dovolno ovosje sekoj den.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: jasmina stefani

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 03:38 #1535

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Ние бидејќи од самиот почеток сме на адаптирано млеко, првите 3 месеци му го приготвувавме со Хип вода, а потоа со Горска, и му ја превриваме, и до ден денес исто,
и на почеток му нудевме вода и чај по малку и пиеше некако се додека не почнавме да го храниме, и после тоа не сака да види ни вода ни чај, само сок пие (хип или домашни цедени без шеќер), јас во сокот му ставам вода, но не е тоа тоа, сакам вода да си пие, ама врти глава уште кога ќе го види шишето, има ли начин како да го натерам да пие вода? :(
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 03:41 #1538

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Nikako Eci, i na temata Sto ruckavme denes ti odgovoriv:).
Ako ne e zeden nema ziva sila sto ke go natera da otvori usta. Aj ti so sila pij voda koga ne ti se pie...
Aleksej isto posle obrocite ne saka voda. Sekogas go prasuvam dali saka koga ke zavrsime so jadenjeto i sekogas odgovara - ne. A sam bara koga ke ozedni, porano vikase "casa" i znaevme sto bara:))) a sega kazuva "sakas vodicka":)).
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 04:40 #1594

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Се слагам со кинки ,ако не е жеден нема ништо што би го натерало да пие вода.Јас знам по Мила летово пиеше многу (количински вода)а сега едвај голтка две ако пивне после јадење.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 04:54 #1607

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Sara prvata godina voopsto ne piese voda a ne i ni nudev zosto cickase pa nemase potreba.Cajcinja od tipot na bekutan i plantex ima probano kako epten bebusce i uste togas ne gi sakase.Isto i so sokcinjata pocnavme tamu negde od 4,5 mesci i isto ne gi sakase a dodusa i jas ne insistirav mnogu so niv.
Vodata pocna da ja pie tamu negde koga imase 17-18 meseci i toa pomalku a sega veke si pie dosta voda.
I seuste si pie samo voda sokovi cate pate ponekogas i toa po epten malku.A cickame uste ama samo za nanaje preku den i navecer :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 05:18 #1648

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јана пропи вода тек околу годината, кога фати лето и многу топло. Ама пиење по неколку голтки, не да пие многу. Сокови нејќеше да види, сега може онака некогаш да и се појави желба ако види, уствари и се јавува желба за да изводи :) ќе пивне три голтки и толку. Не пие. И во задно време пие чајче, ама исто малку. Пола чаша евентуално. Вода нормално пие, ама наспрем други деца што сум слушала, помалку. До пред скоро и купувавме само Роса, а сега улетува и Ладна понекојпат и Горска..кога како. Млеко пие како камила :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 05:28 #1660

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
E da i nie pieme flasirana na Hipp,Gorska,Jana....
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 12:14 #1704

 • evamaria
 • evamaria's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 68
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Мариа ќе полни 4 месеци, чајче и давав кога и беше воспалено грлото по препорака на педијатар, и го сака. само јас се уште и давам со шприц не користам шише. Сега не знам кога да и давам сокчиња дали да почнам од 4 месеци и дли да почекам малку.А вода не сум и дала до сега.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 18:10 #2104

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Anja pocna voda da pie od 8,9 meseci iako cicase, sepak bese leto i i trebaa dovolno tecnosti. Sega pie najmnogu voda, cajce pie koga ke si pobara, a sokovi i davam domasno spremeni sto ne i se mnogu po keif, ama gi pie.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 21 Дек 2009 23:29 #2377

 • Goca
 • Goca's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 23
 • Карма: 11
Јана до 1 година многу малку пиеше вода,скоро ич, беше на адаптирано но несакаше вода затоа чајчето на Хипп од коморача и беше незаменливо,јас барав начин како да ја натерам да пие повеќе вода зошто имаше проблем со тврда столица па ми напоменаа да пие повеќе вода и така барајќи начин да ја натерам да пие и купивме шишенце на Дизни со круна,нашата принцеза, е од тогаш до денес се полева со вода,мнооогу пие,а сокови не пие никакви ни како помала ни сега.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 22 Дек 2009 00:32 #2402

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
nie samo voda pieme, sok da ne se videlo ponekogas samo od brat i ako potegne so slamceto istoto vazi i za cajot.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 24 Дек 2009 02:39 #4466

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Водичка Горска превриена за се и за манџички и за пиење и за подготвување на млечни кашички, сокчиња на Хип, а чајчиња ептен ретко моментално имаме на Хип и Плантекс, ама знам дека Плантексот е мн.дбар и Бек. мислам
Последна промена: 24 Дек 2009 02:42 by lusi. Причина: ми се избрисал дел од пишуваното несакајки
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 25 Дек 2009 05:36 #5383

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Milena zedta ja gasi so sok :( a voda pie Jana, i kupuvam junior pakovanje i dva dena go ligavi :) tolku i saka dusickata
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 25 Дек 2009 22:07 #5902

 • MAMA JULE
 • MAMA JULE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Само вода сеуште несме пробале зашто досега беше само на цицање,е сега почнавме со сокчињата на Хип,и пробав со сок од јаболко домашно подготвен,е сега сум во дилема дали сокчето да го разредам со вода или не
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 27 Дек 2009 23:22 #6803

 • Arnaudova Milena
 • Arnaudova Milena's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Ние уште малку ке наполниме 8 месеци и освен млекце од цице ништо не сакаме да пробаме.Со сила по малку му давам чајче на Бекутан,ама едвај 20мл.Цуцла никогаш не сакаше да фати,и сега се учиме од чаша да пиеме.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 29 Дек 2009 12:31 #7638

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Вода не сакаме со очи да видиме, ама затоа цедени сокчиња си пиеме ептен со мерак. Пробував на сите начини да пие по малку вода, но штом ќе го осети вкусот одма се трга. Ај се надевам дека ќе пропиеме :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 00:01 #12310

 • Sanja-ss
 • Sanja-ss's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Celo e koga ima se
 • Теми: 21
 • Карма: 1
Nie uste od eden mesec pieme po malku voda bidejki sme na adaptirano mleko
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 03:50 #12404

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Никола до 7-8 месеци вода не сакаше. Буквално одбиваше. Откако почна со месните кашички почна по малку водичка, ама онака по неколку голтки.
Чај пиеше од хип, разни видови и тоа ладен, ама откако почна лето го сакаше. А сокчиња, така, така.
Иако почнавме некаде од втори месец со додавање адаптирано млеко, а после првата година обично млеко, до денес млекото му е најомилен пијалок.
Уште не легнува да спие навечер без да испие 300 мл млеко.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 19:05 #12643

 • eli
 • eli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Darja Trajkovska
 • Теми: 19
 • Карма: 8
Еве Дарја утре 1 месец ке праи а веке почнав да и давам чајче и превриена вода со ким заради грчевите, иначе чајчето и го давам на хип од коморача и си го пие по 50 милилитри на ден и плус адаптирано и давам и од мене цица , вака правам зашто не ми е напредната во килажа само 250 грама качила за 28 дена и морам малку повеке да ја дохранувам а она не да е лакома што и да и дадеш пие, 50 мил како ништо ги цицка сонце мило не и е доволно само моето млеко. Незнам дали грешам со чајчињава ама сакам и на 2 месеца и сокче од јаболко да почнам да и давам незнам дали сум во право ...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вода...сок...чај 10 Јан 2010 20:01 #12669

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ne si vo pravo. Rano e. Rano e, organizmot ne e spremen. Najrano so polni 4 meseci se pocnuva. Zatoa postoi adaptiranoto mleko za da ne se optovaruva nepotrebno organizmot so hrana.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 10 Јан 2010 20:04 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.