Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Домашно приготвени или купечки кашички

Домашно приготвени или купечки кашички 14 Дек 2012 19:08 #225969

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Што повеќе практикувате да им давате на вашите најмили?
Што повеќе сакаат, односно која кашичка полесно ја прифаќаат?

Јас спремав домашни, соковите ги купував бидејќи тогаш немав убав соковник и незнаев како да и ги подготвам дома. Купував и кашички и многу повеќе ги сакаше купечките отколку домашните. Сепак мислам дека не требаше воопшто да и купувам да пробува, па можеби полесно и побрзо ке ги прифаќаше домашните вкусови.
На пример Бокула купечка обожаваше, а од онаа дома направената плукаше :X се гадеше и од спанакот домашен а купечкиот за секунда го снемуваше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 03:59 #225987

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Jaz sama si gotveve, samo koga bevme na pat gi kupuvava od voce gotovite kasicki... Inace druge nemam kupeno, ovije kao "solenive" (posebno so meso) mi bea od sekogas gadni...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 04:12 #225989

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Кашичките му ги припремав дома, единствено по потреба купував на хип имаше една зеленчукова што ја обожаваше, а јас неможев ни да ја пробам :X со месо готови не сум му купувала. Кога почна се од зеленчукмда јаде му правев мешана кашичка, од се по малку му ставав, компир морков брокула карфиол кромид и месо и севси кркаше. Единствено сокчиња готови на хип му давав по препрака на педијатарот разредени со вода, имав соковник ама ајде по памет на докторката дека поубави биле готовите сокчиња, органски итн а нашите јаболка биле прскани.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 04:42 #225998

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas so ovoj um nikogas ne bi kupila kasicka. Posebno pa ne kompir, spanak i takvi raboti. Kako moze da stoi tolku dolgo? PAsterizacijata znaci ubivanje na se' zivo vo nego. I na kraj kraista, zemete vie jadete kompir vo tegla paseriziran da vidite na sto lici. Arno vikala nekoja d-rka - abe ajde na bebe ke mu davas kompir stoen so meseci vo tegla.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly, ivi, Синоличка, vistina, lena0809

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 05:30 #226008

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
дамјана, со други зборови компирот постар од бебето :)

И ние бевме на варијанта домашо приготвена храна, но за надвор се случувало да му купам некоја кашичка.

Барем дома му давав свежо приготвена храна, не дека е нешто поздрава зашто од пазар и од маркет кој знае што купуваме, ама пак ја приготвувам веднаш и му ја давам одма, а колку што се сеќавам во некои од готовите кашички имаше и шеќер.

На крај краева домашно приготвената храна е и економски поисплатлива, па немаше тегличка под 60 денари.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 05:57 #226009

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Na pocetokot neli kolku za proba mu kupuvav, odkako pocna ubavo da si jade mu spremam doma, kupuvame samo gotovi nokni kasi I kasi od ovosje sto momentalno go nema za da go proba ( praska, kajsija, cresa, visna... )

Prasence I mene brokulata ni najmalku ne mi ja saka, uste od mirisot bega, no jas pocnav da mu stavam po 2 cvetcija vo kasicka so tikva, banana :X , ne e vkusno ama taka pa ja jade :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 08:31 #226023

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Kasickite voobicaeno se prigotvuvaat so termicka obrabotka na ovosjeto ili zelncukot so sto dzabe sto bile organski proizvodite tolku mnogu izgubile, sto na kraj im dodavaat dopolnitelno vitamini koi e diskutabilno vo koja mera ke se apsorbiraat taka vestacki dodadeni, a da ne zboram sto vo poveketo ovosni kasi ima seker, skrob i sl. Pa za cuvanjeto, dali stoele propisno cuvani na raft ili moze ste videle vo nekoi mali apteki blisku staveni na stalaza do izlogot pa gi pece sonce cel den i sl. E sega tocno i toa navistina e tesko da znaes sto kupuvas po markettite, nekogas e tesko i da se najdat poznati za site produkti, ama sepak glasam za domasnata hrana.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 08:59 #226024

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
i jas sekogas mu spremav na sinko domasni kasicki a kupeckite samo ovosni koga sme izlezeni ili ete koga patuvame nekade.i den denes znae nekogas da mi pobara da mu kupam ovosna kasicka mnogu gi saka no retko gi dobiva.doma mu gi pravam sama so toa sto blendiram na primer banana, jabolka dodavam dve biskvitcinja malku mlekce ili jogurt i dobar apetit :)
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 09:35 #226028

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
И јас гласам за домашни :gotvi: Купечки сум давала исклучиво само овошни, и тоа од тие што се чисто овошје и овошје со житарки на Hipp. Никогаш не сум дала ноќна (кои се комбинација со млеко во прав или сурутка), зеленчукова сум пробала 2 пати ама неуспешно. Купечките ми биле опција за по надвор, на одмор или викенд, или во зима повремено заради мешање на вкусови. Додека беше мал многу внимавав и што додатоци имаат зошто и во каши за 4 месеци неретко се среќава шеќер :kamsik: Во поглед на артиклите кои се купуваат на пазар или маркет мислам дека сеуште кај нас преку извори (роднини, пријатели, некоја баба на пазарче и сл) можат да се најдат релативно “чисти“ продукти. Бара малку време и нерви, но и бенефитите се големи. Не дека се опседнувам за секоја една работа, ама тоа што може да се најде е добредојдено.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 10:11 #226034

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
vodolija wrote:
И јас гласам за домашни :gotvi: Купечки сум давала исклучиво само овошни, и тоа од тие што се чисто овошје и овошје со житарки на Hipp. Никогаш не сум дала ноќна (кои се комбинација со млеко во прав или сурутка), зеленчукова сум пробала 2 пати ама неуспешно. Купечките ми биле опција за по надвор, на одмор или викенд, или во зима повремено заради мешање на вкусови. Додека беше мал многу внимавав и што додатоци имаат зошто и во каши за 4 месеци неретко се среќава шеќер :kamsik: Во поглед на артиклите кои се купуваат на пазар или маркет мислам дека сеуште кај нас преку извори (роднини, пријатели, некоја баба на пазарче и сл) можат да се најдат релативно “чисти“ продукти. Бара малку време и нерви, но и бенефитите се големи. Не дека се опседнувам за секоја една работа, ама тоа што може да се најде е добредојдено.

Mene vo MK mi padna vo oci, deka od HIPP ima samo 2 kasi od ovocje BEZ seker... Toa e jabolko 100% i praska so oris i jabolko... Toa me mnogu luti, budejki toka SITE se bez seker i mnogu brzo mozes, ako ne citas, da go hranis detevo so nesto, sto ne go sakas... Taka sto sekogas citajte...

Jaz isto tie vecerni ne gi davav, se sto imalo poveke od 3 elementa ne go jadelo mojeto bebe... Ne znam zosto da go hranam so 20 vestacki komponenti, koga moze i po "cisto"... A toa za pasteliziranjeto taka si e, vo princi toa se e veke obraboteno, pa i duri "ubijeno" vnatre... Jaz i taka hrana od konzervi ne sakam, a posebno ne za bebinja...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 11:20 #226036

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Nie vecerni kasi ne kupuvavme, jas posle 8 meseci pocnav da pravam cokolino navecer, a hipp ovosnite gi davav kako uzinka.

Zelencukovite na sam start i gi kupuvav, ama podocna se trudev domasni da jade, bidejki vkusot vo teglata e daleku od onoj vistinskiot vkus.

I da, daleku e poisplatlivo doma da spremas otkolku da kupis, sega gledam hipp kasive nakaj 7-den. teraat.

Nie ovosni cesto na Fruktal zemavme, nekako mi bea najblisku so vkusot do prirodnoto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 11:25 #226039

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
chokolinoto e isti gjavol kako kupechka kasha. ne veruvam deka vo nego ima chisti leshnici ili kakao. sekoj instant prashok mi e diskutabilen.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 11:29 #226041

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mama Vase wrote:
chokolinoto e isti gjavol kako kupechka kasha. ne veruvam deka vo nego ima chisti leshnici ili kakao. sekoj instant prashok mi e diskutabilen.

Jas mislam deka e i beter :tupco: ama i davav ete. Bozem ete pisuva so 8 vitamini i slicno, ama ne deka ima nesto od tie vitamini vnatre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 15 Дек 2012 20:21 #226108

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
До кај 15 месеци јадеше исклучиво домашна храна. Не знам од каде се не сум набавувала непрскани продукти, домашни кокошки, јајца, боровинки и капини берени од планина... И така малку јадеше и ако нешто сакаше тоа беше супа или чорба, на почеток избелндирани како потечна кашичка. Никогаш не ми јадел само компир или само брокула. А овошјето некако полесно ми поминувало, особено ако ставам јогурт се давеше во тоа.
Некаде после 15 месеци почнавме со овошни кашички, исклучиво БИО и без шеќер, од Hipp или Алнатура (од странство цели куфери сме носеле) за излегување и патување и уште му ги давам како ужинка кога не сум во можнст да направам сама. Многу ги сака и ми се некако посигурни од сладолед или пудинг, чоколадо, смоки...
Млечни кашички не сакал никогаш и нема навика да јаде млеко со бисквити или чоколино или што и да е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 18 Дек 2012 09:31 #226308

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Кашичка од кутија дадов по инсистирање на педијатарот и тоа баш бренд ми препорача. Јас бев цврсто решена да го хранам со домашно приготвена храна, ама пак си викам она како стручно лице штом толку инсистира, да не грешам јас нешто, ајде да пробам. Сто пати се покајав што ја послушав. Син ми имаше страшна алергиска реакција и одвај го стабилизиравме.

Досега му немам дадено кашичка од тегла или повторно од кутија, како житариците или од типот на чоколино. Не ми било тешко никогаш да му подготвувам домашна храна. Јас за нас готвам секој ден, па за детето не станува збор дека ќе најдам време и начин да му направам. Овошје кога немала во сезона, го јаде од компот или смрзнато, или јадел тоа што има во сезона. Житарици и мешунки сега имаме достапни и органски, а со повеќе труд може да се најде зеленчук што не е многу третиран со хемикалии. И кога патуваме не ми е тешко да си спакувам состојки, решо, садови за приготвување. Кога сме излегувале со него на неколку саати, непосредно пред тргнување му приготвав и му пакував во стаклен сад, или прво ќе си јаде, па ќе излеземе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 09 Јан 2013 13:33 #229157

 • ummi
 • ummi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Kakvo e vaseto mislenje za zamrznat zelencuk? Jas letoska najdov brokula kaj eden prijatel, no togas bebuskoto mi bese golemko 2.meseci i ja zamrznav. Sega koga imae 7 meseci malku ja varam i blendiram. Dali vie praktikuvate nesto vakvo?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 09 Јан 2013 16:21 #229161

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Јас од прв ден и давам домашно приготвени кашички и се што сум дала до сега си јаде убаво.Купечка не сум у план да и давам,би и давала единствено кога ќе одиме негде па нема да бидам во можност да и зготвам.Инаку сум многу против купечките и многу се нервирам што во 90% од нив има шекер,не ми е јасно која им е логиката на 4 месечно бебе пример шекер да му се дава.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 09 Јан 2013 19:05 #229186

 • ummi
 • ummi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
No na Hipp kasite pisuva deka se bez seker.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 09 Јан 2013 20:27 #229191

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
за купечките кашички одличен совет добив од една другарка - како може во нив да е се природно, без било какви додатоци или некој процес на долготрајна обработка, а да траат и до година дена?
Еден ден земи подготви домашна кашичка и пробај да ја ставиш во фрижидер да видиш колку ќе стои?
И во право е.
Не дека тие се со хемикалии или некои штетни материи, но не верувам во нивната корисност и хранливост и ги споредувам со нашата зимница - ајвар и сл.
Значи тоа е толку термички обработено и преработено, што е докажано дека во него нема речиси ништо корисно.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt, Синоличка, lena0809

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 10 Јан 2013 02:05 #229195

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
ummi wrote:
No na Hipp kasite pisuva deka se bez seker.

Elias jadese samo edna sorta kupeski hipp od voce, pa tu i tamu na pat dobivase... I koga bevme vo Skopje vidov, deka ima seker vo nejze, tuka ja nema... I posle najdov samo dve bez, jabolko 100% i praska... Se drugo bese so dodatok... Posebno Hipp ima mnogu cudna politika i mnogu proizvodi imat razlicni raboti vnatre, znaci razlika megu tuka i MK...I veke "u znak protesta" prestanav da gi kupuvam i tuka, pa duri i 3 pati godisne...

Inace za zamrzuvanjeto, jaz toa ne go prakticiram ic, bidjeki gotvam po nekoj pravila na kineskata medicina, no kako veli nasava doktorka po kineska medicina, po arno sveze domasno, pa zamrznato, od kolku nekoj kupeski, vestacki raboti...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 10 Јан 2013 15:02 #229295

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
ummi wrote:
No na Hipp kasite pisuva deka se bez seker.

Не на сите.Еве пример Хип јаболко со морков е без шекер а Хип слива,кајсија и праска се со шекер 5%.Ги имам тие дома и ете ги седат не сум и ги дала.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 10 Јан 2013 16:49 #229299

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Prvo I osnovno Maedonija ne nekoja zaostanata africka zemja I so sigurnost tvrdam deka ima mbogu poveke kasicki na hipp bez seker!
Toa sto vi se pogodilo vo momentot da nema vo prodavnicata/aptekata ne znaci deka nema, prosetajte I pobarajte, a ne vednas da donesuvate zaklucok vrz osnova na nekolku kupeni kasicki, bez da pibarate na drugo mesto!


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macy

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 10 Јан 2013 18:10 #229309

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Jas na sinko mu davav i kupcki i domasno podgotveni.Koga pocnavme da jademe ne fati zima koga nema bas golem izbor na svezo ovosje i zelencuk pa zatoa i kupuvav.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 10 Јан 2013 19:52 #229314

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
I jas na sinko mu davam i kupecki i domasni poveke sme na domasni oti sepak e poeftino i poubavo svezo na pr ovoj period mu kupuvam ovosni od praska kajsija toa sto go nema sega, i cat-pat so pilesko ili misirkino mevce, ne znam dali da mu dadam kompot imam napraveno i od praski i od kajsii i od slivi ama sto ima seker vnatre toa mi go mati esapot pa zatoa ne znam dali da mu dadam sto mislite vie rano li e na 8 i pol meseci da mu davam kompot so seker vnatre?


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домашно приготвени или купечки кашички 11 Јан 2013 02:11 #229316

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
izabella wrote:
Prvo I osnovno Maedonija ne nekoja zaostanata africka zemja I so sigurnost tvrdam deka ima mbogu poveke kasicki na hipp bez seker!
Toa sto vi se pogodilo vo momentot da nema vo prodavnicata/aptekata ne znaci deka nema, prosetajte I pobarajte, a ne vednas da donesuvate zaklucok vrz osnova na nekolku kupeni kasicki, bez da pibarate na drugo mesto!

Na znam zosto treba vednas nekoj da se efektira koga ke se napise, deka vo MK nesto e po drugo, tova nema vrska so zaostanata zamja, tuku so odvratnata politika na HIPP i nekoj drugi firmi za bebeska hrana :( Jaz imam patuvano so Elias vo skoro 20 evropski drzavi inkl. site na Balkanot i imase strasni razliki... E sega, Elias ke pravi zdravje 5 godini i odavna ne pije na primer AD ili jade kasicki, pa se nadevam deka e poinaku...

A deka ne sum setala i barala, bev na primer vo ogromen DM vo Belgrad togas so site HIPP kasicki sto gi imase i taka si bese... Ako sega nee taka, super... Bas ke vidam vo april, koga sme vo Skopje :)
Me zaintrigira (me mrzi da pisuvam nesto za na rabota ;)) i poglednav na stranicata na HIPP, znaci hipp na makedonski i na germanski... I navistina imalo poveke kasicki bez seker na mk stranica, no daleku po malce od na drugava... Na germanski imaat seker samo kasickite so griz ovije za vecer, drugo nisto... Na mk e da kazeme nekade 70:30.. Pa ajde sega, toa e fer politika na firmata? Tova nema vrska so drzavata, a samo so firmata...

Pa moze na nekogo i da bide interesno :D
Последна промена: 11 Јан 2013 07:47 by Big Sister. Причина: edno po drugo poraki
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.