Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Поинаков редослед при воведување цврста храна

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 13 Окт 2014 11:37 #252745

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Sekoe dete e razlicno. Jas imam 3 razlicni iskustva okolu dohranata. So sekoe bese razlicno, pocetok na dohrana, vkusovi i tn. Do den denes se razlicni.

Cim bara spremna e za dohrana ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 18 Окт 2014 12:03 #252756

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
se slozuvam so Cinnamon - stom bebeto pokaze vreme e da se pocne so novi vkusovi. jas imam primer od sestra mi koja isto ima tri deca i site tri razlicni. prvoto nemase zelba za hrana do 6 meseci i denes na tri godini e istiot - odvaj jade. vtoro a sedne nekoj na sama, prv e toj :D . i koga pocnuvaa so dohrana epten bese lakom. duri se smeevme koga ke mu se jadese kako alaram da ima vo nego ke pocnese da urla, a ako te vidi ides so tanjirceto i ne mu davas- sirena od protivpozarna bese :D

malava sega na 5,5 pocnaa malku so banana i vika sestra mi uzivanje i bese probuvanjeto.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 23 Окт 2014 19:24 #252795

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас сепак решив да почекам уште малку и изгледа ќе се стрпам уште една недела да бидеме со полни 6 месеци пред првиот оброк :). И дадов да лизне само неколку пати банана и 2-3 пати јаболко. Се опремив со лажички, чинии, чекам уште блендерот да ми стигне :). Уште се мислам со што да почнам, но и ако не бидат први, за житарки нема долго да чекам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 17 Ное 2014 14:34 #252987

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ние почнавме со дохрана, ама не така савано како што навестуваше малава. Скоро 2 недели ќе правиме од првата кашичка и никако не ги пројаде. Дај и парче банана или круша, си ги шмука, си делак со двете запчиња, ќе се потепа ако и ги тргнеш, а каша не и не и не. Секакви пробав, од јаболко, круша, со морков, без, со банана, само банана, со овез, млечни, машани со овез и овошје, потечни, поцврсти, ладни, топли, купив и неколку готови... Барем има кој да ги дојадува, бато едвај чека да ги одбие бебушот :D
Во петокот бевме на систематски преглед и и се пожалив на докторката. Ме советуваше да пробаме BLW и засега така тераме. Малку ми е страв и опасно, знае да загризе и големи парчиња, па не смеам да тргнам поглед ни секунда. Да не зборувам и колку трае :crknav:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 18 Ное 2014 13:53 #252994

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
Probaj so mrezickite za ovosje, gi ima po aptekive. Znam deka ima na Nubu, canpool bebe, mozda i nekoi drugi marki.
Moevo ne gi sakase, pa ne ja iskoristivme, ama kaj vas moze ke zapali :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 18 Ное 2014 16:35 #252996

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Zoja wrote:
Ние почнавме со дохрана, ама не така савано како што навестуваше малава. Скоро 2 недели ќе правиме од првата кашичка и никако не ги пројаде. Дај и парче банана или круша, си ги шмука, си делак со двете запчиња, ќе се потепа ако и ги тргнеш, а каша не и не и не. Секакви пробав, од јаболко, круша, со морков, без, со банана, само банана, со овез, млечни, машани со овез и овошје, потечни, поцврсти, ладни, топли, купив и неколку готови... Барем има кој да ги дојадува, бато едвај чека да ги одбие бебушот :D
Во петокот бевме на систематски преглед и и се пожалив на докторката. Ме советуваше да пробаме BLW и засега така тераме. Малку ми е страв и опасно, знае да загризе и големи парчиња, па не смеам да тргнам поглед ни секунда. Да не зборувам и колку трае :crknav:

Vov, super doktorka koga preporacuva BLW :) Mislam deka tova ke vi bide patot, znam mnogo deca so takov pristam kon jadenjeto i za site bese super… E sega, deka traje, traje, ama BLW ne veli deka deteto na vednas treba da jade, ama so melkoto (dali cicanje dali sise) poleka poleka probuva novi raboti, eksperimentira, jade, pluka… Decava ima nagon da povrakanje, ako i e mnogo, ke go ispljuje… No te razbiram, i Elias koga jadese taka do nego sedevme…

Samo bez stres, prosto davaj i da proba i ke si go najdete patot… A mlekoto neka si pije, tova i treba da i bide glavno jadenje vo prvite godina dena...
Последна промена: 18 Ное 2014 16:35 by lena0809.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 05 Фев 2015 07:58 #253606

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Ve molam za sovet,

Mojata Aleksandra eve skoro 6 meseci e isklucivo na cicanje i od pred dva dena resiv da pocnam da i davam orizova kasicka rastvorena so adaptirano mleko. Kasickata voopsto ne i se dopaga, a ne i se dopaga nitu adaptirano mleko vo sise. Dali mozebi gresam sto kasickata ja rastvaram so adaptirano mleko? Mozebi e podobro da bide rastvorena so voda vo pocetok? I dali imate nekakov sovet okolu toa kako pobrzo da ja naviknam na adaptirano mleko od sise?

pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 05 Фев 2015 13:24 #253607

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ne ja razbiram potrebata od adaptirano mleko. Toa pedijatarot vi go kaza da go pravite ili sto e rabotata?
Na taa vozrast treba da pocnete so jabolko, banana, kompir, morkov, tikvicka ... sto e mozno poprirodno. Adaptiranoto mleko e nuzno zlo ako ima problemi so doenjeto ...
Последна промена: 05 Фев 2015 13:25 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Поинаков редослед при воведување цврста храна 05 Фев 2015 22:54 #253608

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Za 3 nedeli pocnuva vo gradinka, i ke mora da se navikne na adaptirano mleko vo tekot na denot.
Za popladne i navecer ostanuva cicanjeto.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.