Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Блендер за припрема на кашички

Блендер за припрема на кашички 12 Јан 2010 00:48 #13457

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Мамички, каков блендер користите за припрема на кашичките?

Јас имам рачен блендер на браун. Покрај микробрановата најискористен апарат ми е во кујна. Има додатоци за сецкање и матење и секојдневно го користам. Се покажа доста квалитетен. Единствено би сакала делот за блендирање да не е пластичен. Пластикава се офарба и некако се гребе. Поради тоа ми изгледа нечиста колку и да ја мијам.

Иначе ми го купи ММ. Му навалував 1 недела да земеме блендер и на крај му досадив. Кога отидовме да го купуваме Петар ми заспа и останав во кола со него. Тој го купил овој...и го погоди.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 12 Јан 2010 00:49 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Блендер за припрема на кашички 12 Јан 2010 05:13 #13614

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
И јас користам рачен блендер на ТЕФАЛ го купивме на некој попуст во нептун, 600 ватен е и со метална рачка, јас го користам и за нас кога правам крем супи од зеленчук. Одличен е немам збор. Јас блендирам во што стигнам :muahaha: мислам кога е за нас и во самото тенџере, а за Павел во пластичниот сад од блендерот или евентуално во неговото тањирче некогаш.
The administrator has disabled public write access.

Блендер за припрема на кашички 12 Јан 2010 21:23 #14036

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Koristam racen blender na Beko, 700 w. Ima 8 brzini od seckanje sitno do kasesto blendanje, plus kopce za turbo blendanje za potvrdite ovoski i zelencuci. Nozinjata mu se kako bric ostri veke dolgo vreme, mnogu sum zadovolna.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 30 Јан 2011 17:00 #107483

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Nie imame Philips so caski. Ima tri caski, edna pogolema koja sluzi za blendanje ovosje i zelencuk t.e. kako za frape poveke i jas ovoj del do sega najmnogu sum go koristela. Stavas ovosje ili zelencuk, malce od vodickata vo koja se varelo (zelencukot) i imas super kasicka. I ima uste dve pomali caski, ednata za meso i vlazni namirnici, kako oriz na pr. i drugata za suvi i tvrdi, biskviti, orevi i sl. Super zadovolna sum. Site rti dela gi ima probano i epten ubavo blenda, mesoto go pravi mazno mazno ne se poznavaat ni konci ni nisto. Edinstvena "mana" e sto malite caski sobiraat mnogu malce. Osobeno mi e problem za taa za meso bidejki jas go stavam mesoto so se zelencukot, pa moram na dva pati da blendam inace go blenda ubavo ama ne mazno, poveke da recam kako troski da ostanuva, sto i ne e tolku losa varijanta so ogled na toa deka ke treba poleka da davam pokrupna hrana. Onaa sto e za biskviti e sosema dovolna (osven ako ne se koristi za pravenje torti :laugh: ). Druga rabota sto mi se dopaga e sto malite caski moze da se koristat i za cuvanje na hranata. Imaat kapacinja. pa mesto da blendas i da ja preturas hranata vo teglicka ili bilo sto drugo ako iszleguvate, samo si go stavas kapaceto i si imas spremmno jadenje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 30 Јан 2011 18:02 #107488

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
kupiv od najevtiniot blender koj go najdov ama bez caska posto ne mi ni treba si blendiram vo solja i super e :OK:
bese 490 den od tehnomarket i super e za kasickite na Luka :sram2:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 30 Јан 2011 22:47 #107540

 • lola
 • lola's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 33
 • Карма: 3
Јас имам блендер на Bosh и можам да кажам дека до пред некое време ми беше најискористениот предмет во кујната. Сега веќе не им ја блендирам храната на сонцињава, па и не го користам толку. А има секакви опции и за сецкање и за блендирање...еве сега почнав да им давам јајца од потполошка...арно ама Давид не сака така варено да го јаде. Го земам јајцето, го турам во блендер, малку јогурт и со шприц...завршувам работа :OK:
Стално ги благословувам луѓето што ни го подарија за венчавката:aleluja:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 30 Јан 2011 22:53 #107542

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Kinky wrote:
Koristam racen blender na Beko, 700 w. Ima 8 brzini od seckanje sitno do kasesto blendanje, plus kopce za turbo blendanje za potvrdite ovoski i zelencuci. Nozinjata mu se kako bric ostri veke dolgo vreme, mnogu sum zadovolna.

И нашиот е ист како што опишува Кинки, само не е Беко, туку MateStar...
Добри 6 месеци се служев со истиот оној блендер со кој мајка ми ни правела кашички мене и на сестра ми, ама му дојде крајот :laugh: Овој на MateStar го купив околу 17 евра, ама душа му вадам.... :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 30 Јан 2011 22:58 #107543

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Jas si kupiv blender racen so edna caska kako mernik e i ima odozgora kapace za cuvanje na hranata, NEO mislam deka e i ne bese voopsto skap, no vazno e sto e metalen i mislam deka vo idnina ke gi iskoristam maksimalno koga ke mi treba da prigotvuvam hrana za bebceto.
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 31 Јан 2011 14:34 #107676

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Svetulka wrote:
Osobeno mi e problem za taa za meso bidejki jas go stavam mesoto so se zelencukot, pa moram na dva pati da blendam inace go blenda ubavo ama ne mazno, poveke da recam kako troski da ostanuva, sto i ne e tolku losa varijanta so ogled na toa deka ke treba poleka da davam pokrupna hrana.

Светулка и ние го имаме истиот блендер. Да таа за месо е мала, ама јас прво го блендирам само месото, а потоа зеленчукот заедно со месото го блендирам во поголемата чаша. И онака се блендира на два пати. Само вака имаш за миење две чаши, но мислам дека поубаво се блендираат во големата чаша. А за месото имам приметено дека зависи од месото, некогаш го блендира супер го прави како каша, а некогаш го прави како трошки. Инаку блендерот е супер, ем не е многу скап ем ептен врши работа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 31 Јан 2011 15:36 #107694

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас имам Braun Multiquick рачен блендер и еден од тие големите, ама не се сеќавам на фирмата зошто некаде ми е спакуван, не сум го употребила ни еднаш. Сосема ми е доволен рачниот. Презадоволна од него, веќе седми месец, секој ден го користам за припремање храна за бебушот, а претходно и за нас за супи и сосови го користев. Дефинитивно најискористениот апарат во кујна последниве години.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 31 Јан 2011 16:50 #107711

 • iva982
 • iva982's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 34
 • Thank you received: 7
 • Карма: 2
Kuklicka wrote:
Jas si kupiv blender racen so edna caska kako mernik e i ima odozgora kapace za cuvanje na hranata, NEO mislam deka e i ne bese voopsto skap, no vazno e sto e metalen i mislam deka vo idnina ke gi iskoristam maksimalno koga ke mi treba da prigotvuvam hrana za bebceto.

И јас сум во потрага по блендер, па ако можеш да ми кажеш од каде го зема и колку пари чини.
Фала многу :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 31 Јан 2011 18:25 #107737

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Philips, 600 wt, душата му ја извадивме до пред некој месец. Сега го користам само за правење вечера со овошје и бисквити, а до пред некое време по 4-5 пати во денот, супер е.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 31 Јан 2011 18:49 #107745

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Sveki na vremeto kupila blender od Zepter ( MixSY- racka blender) pa nego go koristev, sega vekje ne, osven ako ne sakam da napravam krem supa ..Inace, blenderot e sigurno poprilicno skap i sigurno nemase jas da go kupam - mi dojde kako kec na destka :laugh:
E sega , za zadovolna - prezadovolna, nevistina e kvalitet..za nekolku sekundi sekoe ovosje i zelencuk gi pravi kako pena ..a mesoto doagjase isto kako vo kupecki kasicki, nema sansi da go primetis - kako slag se pravi smesata..SO tek na vreme prestanav da blendam taka, za da ne si napravam problem podocna so jadenjeto i djvakanjeto, pa samo gmecev ili blendav dve-tri sekundi kolku da se rece ...Vo sekoj slucaj go preporacuvam ( ako ne vi se finansiite problem ;)
Последна промена: 31 Јан 2011 18:50 by Nataly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 31 Јан 2011 19:14 #107752

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
site li koristite racen blender ? jas imam golem blender ne racen i ne znam dali toj ke mi vrsi rabota? se mislam dali i jas da kupam racen blender?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 31 Јан 2011 19:23 #107755

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
delfince wrote:
site li koristite racen blender ? jas imam golem blender ne racen i ne znam dali toj ke mi vrsi rabota? se mislam dali i jas da kupam racen blender?
Delfince, racnite blenderi ti se poprakticni zasto mozes da si napravis pomala kolicina na hrana- kasicka ( odnosno, onolku kolku sto ti e potrebna), a za razklika, vo golemite blenderi ne mozes da stavis kolicinski malku hrana zasto se kje ti se izlepi po zidovite na blenederot, a baska nema ubavo da ti se izblenda - kje treba da stavas povekje , ostatokot ili kje go frlas ili kje go zamrznuvas ..taka da , ili pomal blender ili racka :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 02 Фев 2011 04:11 #108201

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Синоличка wrote:
Philips, 600 wt, душата му ја извадивме до пред некој месец. Сега го користам само за правење вечера со овошје и бисквити, а до пред некое време по 4-5 пати во денот, супер е.

istiot samo 700 wt,sega so nego seckam salati(zelka,cveklo,morkov,trupka...pravam domasen sos od domati)so blenderot doagja i eden pogolem sad-casa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 02 Фев 2011 04:24 #108206

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Ја немам блендер..све кашице су биле ручни рад и у сласт поједене..:laugh:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 02 Фев 2011 14:20 #108256

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
ZZ wrote:
Ја немам блендер..све кашице су биле ручни рад и у сласт поједене..:laugh:

potpolno isto :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 02 Фев 2011 16:32 #108292

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Имам блендер на Северин е одличен е, блендер + сецко, дури и т'чен пинџур си правам со него :hahaha:

Го користевме ептен на почетокот кога ги учевме вкусовите, ама тоа траеше само 1 месец, мојата бебушка не сака каши, барем не густи каши, слични на оние од тегличка, правиве се во вид на чорба, супа , од зеленчуковите и месните, а од овошните грицкаме, шмукаме....

За оние што им јадат бебушите каши им го препорачувам голема работа врши!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 02 Фев 2011 16:45 #108302

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
ЗЗ и мамичка1, секоја чест! А како дававте месо?? Јана дури сега успева да јаде небленирано месо (мелено или ептен меко некое парченце), до 13 месеци имашпе само 2,5 заба :) Баш ме интересира како го дававте месото на 7, 8 9 месеци??
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 02 Фев 2011 17:43 #108325

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
iva982 wrote:
Kuklicka wrote:
Jas si kupiv blender racen so edna caska kako mernik e i ima odozgora kapace za cuvanje na hranata, NEO mislam deka e i ne bese voopsto skap, no vazno e sto e metalen i mislam deka vo idnina ke gi iskoristam maksimalno koga ke mi treba da prigotvuvam hrana za bebceto.

И јас сум во потрага по блендер, па ако можеш да ми кажеш од каде го зема и колку пари чини.
Фала многу :cmok:

Go zemav od tehnomarket a tocno neznam kolku bese no odprilika okolu 1000 denari, sigurno ne bese poveke. :poimnemam: Imase i poskapi i poeftini, no za pocetok toj mi e dobar, vazno e metalen i zatoa i go odbrav.
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
Последна промена: 02 Фев 2011 17:44 by Kuklicka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: iva982

Ре: Блендер за припрема на кашички 03 Фев 2011 16:36 #108661

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Нашиот е Siemens рачен блендер со иноксна “глава“ .Доаѓа со чашка мерник, ама нема капаче :(
Како и да е многу лесно се чисти и мие, кашите испаѓаат супер и сега засега сме ептен задоволни од него :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 27 Фев 2011 18:03 #117609

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Здраво Емилија,

И ММ зема вчера блендер на браун откако му здосадив :) Ист каков што го опиша со пластичен долен дел. Тоа што го кажа "пластикава се офарба и некако се гребе." Ај за фарбањето нека се фарба, ама за гребањето... сериозно ли е? Мислам колку сериозно е тоа... додека блендираш или како се гребе? Не го видов порано твојот коментар, може ке земевме со метален долен дел...

Поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 11 Авг 2011 11:26 #147788

 • *Bucka*
 • *Bucka*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Being Myself
 • Теми: 60
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Blenderot so go imame e Bosh. Super e, zadovolni sme.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Блендер за припрема на кашички 11 Авг 2011 17:13 #147830

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
*Bucka* wrote:
Blenderot so go imame e Bosh. Super e, zadovolni sme.
И мојот беше Bosch easy mixx 300w со него и правев кашички и на Срна, но завчера ми се скрши ротирачкото ноже во делот каде што се спојува со пластиката. Во сервис ми кажаа дека ново ноже е 600 денари па сега се мислам дали да го купам само овој дел или комплетно нов блендер да си земам.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.