Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Рок на траење на домашно приготвени кашички

Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 00:40 #105408

 • boban
 • boban's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Здраво,
ме интересира дали знаете колку можат да се чуваат приготвените кашичките? Со цел да го растеретиме дневниот распоред, да ги приготвуваме оброците претходнта вечер или барем наутро. Знам дека овошните кашички ќе потемнат, но дали тоа е само естетски недостаток или веќе почнува ферментација и некои други процеси кои можат да му наштетат на бебето. Дали можеби чувањето во фрижидер ќе помогне?
Благодарам и поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 03:48 #105491

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Истата недоумица ја имам и јас, па затоа тоа што нема да го изеде веднаш, го фрлам. Сепак мислам дека е поубаво храната кога ќе се приготви веднаш да се изеде. А месо си замрзнувам, па го додавам во свежо приготвени кашички.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 03:56 #105492

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Свеже воће губи важне састојке од стајања..месо се може раније пробарити, па пред ручак додати поврће које се брже кува..ни то са замрзавањем меса није лоша идеја..
Уосталом, то су тако мале количине и брзо се спреме, тако да мислим да нема потребе припремати их раније..ипак је беби најбоље дати свеже припремљену храну..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 04:07 #105499

 • Andrijance
 • Andrijance's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamicka
 • Теми: 37
 • Thank you received: 20
 • Карма: 9
I jas sum za svezo prigotvena hrana,bilo ovosje ili zelencuk,sekogas se trudam da bide taze prigotveno,no mi se slucilo ako mi ostane da ja zacuvam za utre vo frizider i da ja podgream,no toa epten retko,koga ne sum vo moznost da prigotvam,a zamrznato nikogas ne sum davala.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 04:13 #105502

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
И јас практикувам месо да замрзнувам во мали количини, а зеленчукот свежо го подготвувам. Ако ми испадне повеќе, а ми се случуваше во почетокот го ставав во фрижидер. Еден ден стои сигурно, еве испробано е. Овошни кашички не спремам, му давам свежо овошје, гребам со лажиче, а му купувам и готови. Ама претпоставувам дека и тие може да стојат еден ден во фрижидер.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 16:56 #105652

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Местото уште кога го купувам барам да ми го исецкаат на парчиња од околу 50 грама, па така ги пакувам во кеси и ги замрзнувам. Што се однесува до кашичките, зеленчуковата ако не ја изеде цела тој ден т.е. тој оброк, ја фрлам, некако ми е шубе да му ја давам следниот ден. А за овошните бидејќи најчесто му ги давам оние на ХИП, ги чувам во фрижидер и за другиот ден ако не ја изеде цела кога ќе ја отворам. Додека бев дома на трудничко сама му ги приготвував овошните кашички, и ако не ја изедеше веднаш, повторно не му ја давав. Не сакам да му давам отстоена кашичка. Хиповите му ги давам и другиот ден оти на нив пишува дека може да се чуваат еден ден во фрижидер.
Последна промена: 25 Јан 2011 16:57 by Tara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 17:35 #105666

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Не сум замрзнувала до сега кашички, освен свежо месо, но мислам дека овошјето ако се исече после половина час ги губи хранливите состојки, па така и сок ако исцедам гледам да го испие во рок од тој половина час, за чување во фрижидер - можеби ама пак истиот ден ако се изеде до вечерта, со тоа што спанаќ,блитва и слично не се подгрева, компирот исто знам не се остава за утредента, така да се на се, немаат баш некој рок домашните кашички, затоа се и најздрави :P
Последна промена: 25 Јан 2011 17:36 by Sara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 17:54 #105669

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Dodeka jadese ovosni kasicki mu gi spremav denta pred da odam na rabota, sega jade svezo ovosje za uzinka, a rucekot mu go spremam od vecer , osven kompir, spanak, blitva ovie raboti ne gi davam stoeni samo taze prigotveni.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 25 Јан 2011 18:33 #105690

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Koga bese pomal se mu pravev denta, ne sum davala kupecki kasicki nikogas. Sega prktikuvam isto taka zgotveno, zamrznuvam samo svezo meso ili domasni meseni, manzdicki ako veke zamrznam gi jademe nie, a ne maliot. Mu davam i po eden den stoen grav, leka, supa, no najcesto gledam da e svezo prigotveno.
Sto se odnesuva do ovosjeto go jade odma, mi se slucuva da iscedam i svez sok, pa go stavam vo frizider, no ne e nesto po sokovite bidejki si jade svezo ovosje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 15 Фев 2011 18:49 #113052

 • Maci3
 • Maci3's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Може некоја мамичка да ми каже во врска со купените кашички? Кога ќе ја отворам кашичката,остатокот го ставам во фрижидер,потоа кога треба да ја употребам како да ја стоплам?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 17 Фев 2011 16:14 #113791

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Маци3, јас кашичките ги топлам така што тегличката ја ставам во поголем сад со врела вода, и така ја оставам некое време додека се потстопли. Ја промешувам и неколку пати кашичката за подеднакво да се затопли.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 18 Фев 2011 00:23 #114056

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
jas retko podgrevam kasicki si gi jade taka,ili ako bas moram togas vo mikro i gotovo e...a neznam dali moze nekogas odvecer da i spremam kasicka mislam da svaram tikvicka,morkovce,kompirce pa utredenta samo da go podgream i da go izblendiram a do togas da si stoi vo vodata?Ovde ne e bas ubavo vremeto pa nekogas koga e ubavo sakam da go iskoristam da se setkame nadvor na vozduh a ne da stojam do sporet :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 15 Окт 2011 10:25 #159258

 • J.Sinolicka
 • J.Sinolicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 36
 • Карма: 1
Nashiot pedijatar ni rece deka domashno prigotvenite sokcinja ili kashi treba da se konzumiraat vednas, da ne stojat za naredniot den, sokcinjata duri i da ne stojat vo tekot na denot tuku da se pijat neposredno po cedenjeto rastvoreni so vodicka za da ne bide golem koncentratot.
Dodeka kupenite sokcinja i kashicki mozat da stojat 3 dena vo frizider, a sokcinjata nema potreba da se rastvaraat so voda.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 15 Окт 2011 11:30 #159271

 • Gricka
 • Gricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 202
 • Thank you received: 72
 • Карма: 0
jas denes prv pat mu napraviv na malovo domasna ovosna kasicka od peceno jabolko i varena krusa,ama mi ispadna mnogu.Pola mu ja dadov,pola ja staviv vo teglicka vo frizider,ama ne sum sigurna dali ke mu ja dadam utre,najverojatno ne,bidejki znam deka na pecenoto jabolko nisto nema da mu bide,ama za krusata ne sum sigurna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 15 Окт 2011 13:22 #159306

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Gricka wrote:
jas denes prv pat mu napraviv na malovo domasna ovosna kasicka od peceno jabolko i varena krusa,ama mi ispadna mnogu.Pola mu ja dadov,pola ja staviv vo teglicka vo frizider,ama ne sum sigurna dali ke mu ja dadam utre,najverojatno ne,bidejki znam deka na pecenoto jabolko nisto nema da mu bide,ama za krusata ne sum sigurna.

Штом се термички обработени, ставени во стаклен сад цврсто затворен и во фрижидер може да ги чуваш до утре, ништо нема да им биде, доколку се свежи се консумираат веднаш. И јасденес печев јаболки и и дадов на малата, ми остана една, ја ствив во фрижидер и планирам утре да и ја дадам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 03 Ное 2011 09:51 #162911

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Termicki obrabotenata hrana, cuvana vo sterilizirani staklenki i kapacinja moze da se cuva i do tri dena, sekako ako e od tipot na hrana sto stoi. .
Inaku, pravev nekoi probi:
Vo cista staklenka vo topla kasicka od tikva staviv na vrvot puter da se rastopi, ja zali tikvata odozgora, kako da ja zapecati. Vo drugata staklenka ne staviv puter, i taa pobrzo se rasipa. Ovaa kasicka ja stopliv, se rastopi puterot, promesav i si ruckavme ubavo. Sigurno poradi puterot, nema od sto drugo.
Ednas pecam tikva, jademe tri dena.
Последна промена: 03 Ное 2011 09:53 by Nin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 04 Дек 2012 18:06 #224398

 • ummi
 • ummi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Nie novite mamicki kje gi aktivirame temive izgleda :-). Nie sega pocnavme so kasickite i kupivme cel alat za pravenje domasni kasicki. No, imam edna dilema, zelencukot i ovosjeto na pazar e so pestocidi i Gospod znae sto se ima na niv. A Hipp garantira bez pesticidi. E sega, zosto povekjeto majki sepak si pravat svoi kasicki. Znam deka ne e samo finansiskiot moment odlucuvacki.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 04 Дек 2012 18:32 #224408

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
ummi,па сега ќе почнеш да си бараш извори (роднини, пријатели со имоти на село), ќе ја натераш сверквати или мајкати да насадат нешто во дворот во викендицата, ќе се запознаеш со продавачите на пазар, ќе бараш производи со црвчиња и дупчиња и ќе им се радуваш :kez: Тоа е цела една наука :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Рок на траење на домашно приготвени кашички 10 Мај 2013 16:28 #238957

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Jas varen morkov so oriz go davam na dva pati, taman iskaca dve teglinja. Imam od baby bulet malecki teglicki i si polnam dve edno denes ednoto za utre. Samo kompir ne davam od denes za utre, za ponataka ke vidime. Sega jade pomalku i nemozam bas da pogodam tolku malku da spremam a ne mi se frla. Neznam tikvica dali smee da stoi?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.