Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Кога второ дете?

Ре: Кога второ дете? 03 Фев 2011 19:50 #108741

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Јас едвај чекам да пројде уште малку време и да почниме на 2 да работиме!!!!

Многу сакам уште едно бебе!!!!! ама многу сакааааааааааамммммммммм„„„„„!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Кога второ дете? 09 Фев 2011 00:12 #110523

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Moite deca se 6 godini razlika taka jas sakav . E sega dali e podobro pomala ili pogolema razlika toa e individualno. Mene mi bese polesno vaka zatoa sto koga se rodi vtoroto prvoto veke bese porasnato i se razbirase i nemav nikakov problem od strana na ljubomora i slicno. Duri slobodno mozev da mu go ostavam da go pazi na primer duri sum vo wc bez da se plasam deka nesto ke mu napravi. I den denes e taka, pogolemiot sekogas mi pomaga so pomaliot. E sega nekoj veli deka na 1-2 godini e podobro oti koga ke porasnele ke bidele pobliski, ama duri da porasnat :grr: . A ako golemoto e 3-4 godini pak nisto ne razbira taka da kako da se dvete mali.... E ssega koj kako saka i kako mu odgovara. Jas povtorno da bi birala povtorno bi izbrala vakva razlika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 09 Фев 2011 01:34 #110557

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
ah so dusa cekam malku od malku finanskiski da se popravime i odma na vtoro. duri i za godinka bi prifatila ne se protivam!!! daj boze! pobrzo da gi zavrsime tie slatki obvrski :da: :hug:
Последна промена: 09 Фев 2011 01:35 by kukulicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 02 Мар 2011 20:19 #118653

 • mosa
 • mosa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Jas nekakop seuste ne razmisluvam za vtoro.M<oeto since ima 22 meseci ,no sega tesko se kanam.Vcera bas pravevme muabet so mm .Mislam deka tino treba da potporasne malku i da ni se podobri finansisakata sostojba.Sepak sakam da ima sve sto mu treba.:wtf: :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 02 Мар 2011 21:58 #118697

 • nova
 • nova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Moj sovet nemojte da cekate poveke od godina i pol ,odma na vtoro cekajne ne , jas cekav ,i cekav aj da se sredime stan da zemi me , zedovme finan siski da se oporavime se oporavivne i se taka ama eve kerka mi ke pravi 9 god,i se macime za vtoro...nemojteeeeeeeee daaaaaa cekaaaattteeeeeeeeee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Кога второ дете? 03 Мар 2011 19:42 #118999

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
neznam zosto me fati opasna zelba za vtoro dete iako prvoto ima nepolni 10 meseci
samo na toa mislam ama sto e ova dali deka se vrativ na rabota pa ne mi e sjajno tuka
koga se porodiv vikav deka nema da ragam pak ama eve mnogu brzo mi se smeni drasticno mislenjeto
ne sme ic sredeni i toa me odvraka inace eee odma
nego da si probame so vikate ili da pocekam malku
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 03 Мар 2011 20:45 #119037

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Уф и мене ме фаќа опасна желба за второ, ама не признавам :laugh:

Сега откако Јана стана посамостојна, почнува да зборува, кажува што сака, не гњави, не е толку напорна, сама си игра, и многу битно-не цица (бидејќи поради цицањето бев ептен ама ептееен врзана за неа и за дома), животот полека се нормализира... Веќе не сум мама 24/7, туку еве да речеме 20/7 :muahaha: и некако е логично да дојде второ дете.

Се ми изгледа полесно, ми се чини кога ќе се роди второто ќе бидам многу посмирена, покул мајка отколку кога Јана беше новороденче... искуството е непроценливо.

Освен тоа мм е препекан за второ, па трето :laugh: и сака да се мала разлика...често збориме за ова, не како притисок, туку некако како и двајцата одвај да чекаме да станеме 4, па и 5 :love:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Кога второ дете? 31 Мар 2011 18:53 #127098

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Јас обавезно сакам усте едно бебуле, ама некако уште е многу рано. Би сакала дечињата да ми бидат 3-4 год разлика, ама и сега ако ја згрешиме.. ако дојде - добредојде ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 08 Апр 2011 17:46 #129040

 • lilika
 • lilika's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 142
 • Thank you received: 47
 • Карма: 0
I jas veke goram od zelba za vtoro dete. Pocnav duri i da se spremam. Bev na ginekolog, gi napraviv site ispituvanja, pocnav da pijam folna, zakazav zabar za vo ponedelnik. Iskreno se nadevam na brz pozitiven ishod :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, Helix

Ре: Кога второ дете? 03 Сеп 2011 19:17 #152064

 • kalipso
 • kalipso's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
evo i nie se priklucuvame tuka prvoto ima 1god. 5 meseci pa se nadevam deka sega nema da dobijam i veke sum bremena i se nadevam so bliznaci :angel: no toa ke vidime za nekolku dena inaku jas sakav i pobrzo no nekako ne se resivme so pravata bremenost se porodiv carskipa mozebi i malku poradi toa pa sega se nadevame.jas licno sakam najmalku 3 deca no i za toa ke vidime hehe
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 04 Сеп 2011 04:21 #152081

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Искрено јас би сакала децата да ми се поголема разлика, незнам најмалку 3 години, но мм сака да се помала, тој сака најмногу 2, но сега засега не планираме нисто, здравје боже сакам прво да дипломирам, па потоа ке му ја мислиме, иако според мене и 3 год. ми се малку разлика, можеби би сакала и повеке, ама ке видиме како ке се одвиваат работит :rofl:
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 10 Сеп 2011 11:56 #153195

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
mm mi nekni mi spomna deka saka vtoro dete za brzo no jas nekako ne mozam da se odlucam ovie dena samo tuka mi e umot... mihail e seuste mal si velam barem dve godini da ima pa zdravje drugata godina ova vreme ke pocneme da rabotime na vtoro,inaku planiram tri deca pa ke vidime ako dade gospod...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 10 Сеп 2011 12:22 #153198

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Jas bi sakala ako imam vtoro dete- da se poveke godini razlika. No mm pocna da mi spomnuva vtoro dete od skoro vreme. Jas ne se soglasuvam so nego bidejki kerka mi ima 5 meseci i mnogu e mala , a nemam druga pomos bidejki sme sami pa mislam bi pobudalela so dve deca tolku mali :skok: Iako kerka mi e mirnicka :aleluja: ne mi teknuva za vtoro dete sega za sega :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 11 Сеп 2011 09:18 #153264

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Бидејки со Бјанка не видов некоја мака,за второ бебе ми текнува уште веднаш :P Сериозно,бидејки сум со царски да помиинат 6-9 месеци задолжително(ако сакам да одам на вагинален порагај ке треба и повеке да чекам),па потоа ако ме држи истиот памет сакам пак бебенце.Ке си растат заедно бебуши мали,па боже здравје кога ке пораснат тие одиме на трето,таман за подмладување :hahaha:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Кога второ дете? 11 Сеп 2011 09:34 #153266

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
jas sega za sega ne planiram vtoro.zdravje boze prvo ova da napolni najmalku dve godini pa togas ke pocneme da rab na slucajot :)
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 31 Окт 2011 11:47 #162207

 • MamyMa
 • MamyMa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Zdravo jas sum nova na forumov. Nie veke pocnavme da razmisluvame za vtoro dete. Gi napraviv site ginekoloski testovi, bev na zabar, pijam folna kiselina isl..Pa da pocnam malku i da se potsetuvam kako treba so bebe, sin mi sega ke polni 5 godini i epten saka bratce ili sestrice.
Sakav pogolema razlika megu decata pa se nadevam deka se ke ni se ispolni zelbata sto pobrzo...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 26 Ное 2011 17:42 #166583

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Jas da vi kazam pravo dobiv zelba za vtoro uste koga sonceto mi napolni 3 meseci:laugh: I kako sto nemav do pred nedela dena dobieno posle poragjaj potajno si se nadevav na nova bremenost:) Znam deka e rano od aspekt na toa sto imav carski no i jas i mm sakame sto pomala razlika da bidat i zdravje do leto kje mislime poozbilno. E sega kaj mene ima drug problem - rabotata:mdf: I za prvata bremenost bev predupreduvana deka mi visi rabotata i sega mi kazaa uste odma da ne planiram prodolzeno porodilno i uste ne vratena da pocekam za druga bremenost :pukam: :pukam: :pukam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 06:49 #182261

 • Winit
 • Winit's Avatar
Imam since 5 godini i eve dva meseca rabotime na noviot clen..ama eve denes dobivam...:mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 09:01 #182296

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
jas bi sakala odma uste edno,ama ako dade gospod....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 09:04 #182297

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
И јас исто, ама со оглед на тоа што само со Кломифен можам да останам трудна, ќе мора да почекам прво Линка да престани со цицање па да се фрлиме на работа :otpozadi:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 09:25 #182306

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Goddess^ wrote:
И јас исто, ама со оглед на тоа што само со Кломифен можам да останам трудна, ќе мора да почекам прво Линка да престани со цицање па да се фрлиме на работа :otpozadi:

a nevesto od kaj znaes ti deka samo so klomifen ke ostanes bremena?
i jas za prvoto bev so klomifen pa vtoroto o planirav za 3 godini posle prvoto ama ete samo si se javi 1.5 godina, bez klomifen
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 09:31 #182310

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
А бе, ќе проверам друже како стојам со јајце клетки за време овулација, ама не ми се верува.....шо има врска, битно имам „орудие“ во рака :laugh:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 12:12 #182416

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас кога беше Јана помала, ич не размислував кога второ дете, никогаш не реков дека не сакам ама не бев на чисто. Па после дојде ред да викам, ајде здравје да подпорасне, да има барем 4 години. Еве ја има 4 и пол :) и мене ме фати желба за второ дете, сакам, а мојата женска не да сака, туку гори од желба. Постојано тоа ми збори, уште одамна, ама во задно време ептен интензивно дури со молење, па и со по некоја солза :unsure: Мм уште мала кога беше Јана сакаше уште едно.
Сите сме на чисто дека сакаме :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Annabel Lee, mami29

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 17:33 #182456

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Ја бев некни на гинеколог и ми кажа минимум 2 год од цезареата, а препорачува 3 год, па таму 4тата година да раѓам. И ми рече дека матката ми е во индиферентна положба, значи не баш превртена туку индиферентна према превртена :unsure:. Читам по нетов као тоа нема многу многу врска, мада мене некако у моментот ми беше сето тоа скроз новина, прв пат слушам и сеа ми рече не е од раѓањето, тоа ти е анатомски. Го прашав дали е можно превиата да се јавила ради тоа, ми вика се е можно, ама за ништо не можеме да сме сигурни. И така. Ќе си почекаме здравје па да се надеваме дека после се ќе оди како што треба.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 18:26 #182463

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Сериозно размислувавме на темава со мм пред неколку месеци.И таман демек се решивме да одиме на второ,јас се предомислив.Психички не бев спремна,а и мислам дека сеуште не сум.Сакам да имам уште едно детенце,ама да го родам сега само за да не ми остане синчево само,некако не ми оди во глава.Така да ке поцекаме уште малку,па ке видиме како ке биде.Е сега ако во мегувреме се случи нешто ок,ке си го чуваме :da: мегутоа намерно сега за сега не планирам да останам трудна.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот