Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Кога второ дете?

Ре: Кога второ дете? 20 Фев 2012 19:39 #182477

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
site sto se dvoumite za vtoro dete da vi kazam ic da ne se mislite tuku odma frlajte se na rabota :laugh: nema poubava rabota od polna kuka detska smea, dzagor, radosti, placki, ne znaete kako mi se polni srcevo i dusava koga ja gledam malava kako i se smee na Sasha i celo vreme ja gleda, ja prati so pogled, pa Sasha i pravi smeski, grimasi i se ubivaat od smeenje i dvete :) otkako stanav majka po 2 pat sfativ kolku vsusnost mi bila prazna kukava prethodno, sega ni e mnogu poveselo, poubavo...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt

Ре: Кога второ дете? 21 Фев 2012 03:52 #182494

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Eli, и нас ни е ептен весело...ќе видиш кога помалото ќе стигне накај 2 години, едното плаче за едно, другото за друго, журка...Ама верувам ќе помине, напорно е доста, ама никогаш не се покајав.

Јас бев единица, и си ветив дека јас ќе имам две деца.

Ива почна да ме прашува кога ќе и родам сестричка, ама и кажувам дека мама не може да раѓа веќе:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 21 Фев 2012 03:54 #182496

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Eli23 wrote:
...otkako stanav majka po 2 pat sfativ kolku vsusnost mi bila prazna kukava prethodno, sega ni e mnogu poveselo, poubavo...

Јас имам едно и не знам дали ќе успеам за второ, но сепак и мене ми е срцето среќно и куќата полна, а не празна, само затоа што е сам.
Празна ми беше кога го немав.

Секое дете е богатство и вистински дар. Тоа го знае секоја мајка која родила и онаа која исчекува. НО, ако по години борба со стерилитет одвај успееш да дојдеш до едно - тоа за тебе е бесценето и не ја мериш среќата и радоста со бројот на деца. :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Thatcher, Kinky, Annabel Lee, bubamara and this user have 13 others thankyou

Ре: Кога второ дете? 21 Фев 2012 16:47 #182822

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Синоличка wrote:
Уф и мене ме фаќа опасна желба за второ, ама не признавам :laugh:

гледам дека само 2 месеци откако сум го напишала ова, сум му признала на маж ми :muahaha: :love:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, ZZ, Mama Ane, bubamara, mami29 and this user have 4 others thankyou

Ре: Кога второ дете? 21 Фев 2012 18:00 #182832

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Синоличка, и јас баш тоа рачунав. :P

Инаку, и јас сакам повеќе дечиња, минимум 3. Димитар да пркне малце, па на работа. И онака мм уште малце во пензија ќе оди.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 22 Фев 2012 01:46 #182846

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
И јас од време на време размислувам за второ дете, ама уште не ме фатила опасна желба. :) Сакам две деца, само мислам дека синко сеуште не е спремен за братче или сестриче. Прво внуче во фамилија е од сите можни страни, центар на внимание постојано и тоа знае баш добро да си го искористи, така да незнам како би влијаело второ дете на него. Во принцип е многу дружељубив, но е многу љубоморен на братучед му кој е 1 години помал од него. Кога разговараме преку скајп, обавезно или ми го исклучува или ги игнорира и не разговара со никој. Летоска кога ни беа на гости, тотално го игнорираше, неќеше да си игра со него и цело време плачеше за глупости. Затоа си мислам барем уште малку да потпорасне да можеш да се разбереш убаво, а можеби и не сум во право :poimnemam: Можеби е нормално да постои таква љубомора. Незнам, еве поискусните мајки нека споделат мислење.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 22 Фев 2012 04:01 #182858

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас почнувам да мислам на второ... Особено се загреав кога другарка ми се породи пред некој ден и гледав подароци за женско бебе...Ух една дада што убаво би ни дошла, или батко уште еден, море и батко и дада одеднаш :skok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 22 Фев 2012 11:49 #183211

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Jas pred nekoj den neznam sto zboreveme so m i vikam jas zivci nemam za 3 to dete, a on saka 3.,
Mi vika naednas ti dojdoa 2 te zatoa taka zboris, moze i u pravo e ama mislam deka sega za sega se dosta.
A za naporno ne da e naporno i toa ne sum sama so svekor i svekrva sum postojano ima nekoj so mene, ama .......
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica

Ре: Одг: Кога второ дете? 28 Фев 2012 06:17 #184646

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
od 2009 do sega.......ehhh da razmisluvav pomalku sega Milena ke imase bratce ili sestrice, a od premnogu prasanja "koga e najdobro " ostana samo iscekuvanje koe pocna da me nervira!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, Nikolina008, Helix, Cuvce

Ре: Одг: Кога второ дете? 02 Мар 2012 11:15 #185527

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
Јас одвај чекам. Иако бебуш ми многу мал 5,5 месеци, сакам мала разлика.....додека сум уште дебела...после ќе биде мака кога конечно ќе ослабам...ако се деси некад тоа :poimnemam:
Шал на страна....1-1,5 година да направо...се фрлам на работа :otpozadi: :rofl:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 29 Сеп 2012 17:50 #215609

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
:) Ние изгледа наскоро :da: мислам следната година, денес правев тест и покажа две црти . :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamaAnita, Nebo

Ре: Кога второ дете? 30 Сеп 2012 09:20 #215684

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Ние почнавме да работиме на случајот второ бебуле,ама некако не ни оди....еве повеке од 6 месеци се обидуваме.И ништо :( Ке видиме како ке биде.
Мислам дека сега сум спремна и психички и физички за уште еден батко или дада.Малиот си бара друштво,направивме четири годинки.Мислам дека е време.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 01 Окт 2012 13:08 #215838

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Mama, mila, od koga ne sum te citala :3 Ne se sekiraj, se pomacivme i nie za votoro :cucla: i eve se fati :) Ajde pa da se citame vo trudno kafance!!!!

Jas inace, sakav vtoro uste koga sin mi imase samo 8 meseci. I fala Bogu sto ne ni uspealo zasto si imam teski bremenosti (mislev deka so vtoro ke bide lesno, ama ne mi e, isto pocetokov mi e strasno macen), ne znam sto ke pravev so bebe vo vakvi momenti.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama

Ре: Кога второ дете? 01 Окт 2012 15:02 #215846

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Леле Nebo !!!! Знаеш колку ме израдува :jupi:
Да си имаш убава и лесна бременост и уште по лесно и поубаво породување.
Јас искрено се надевам дека ке биде се во ред и кај нас и дека наскоро ке се читаме и во трудничкото кафеанче и во бебешките муабети :cucla:
Мене ми рекоа дека кај нас се работи за секундарен стерилитет.Со Господ напред!

Да ми е сега овој памет,би сакала децата да ми се помала разлика.Ама не ми е....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Кога второ дете? 01 Окт 2012 15:15 #215849

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
мама и јас ти посакувам побрзо реализирање на замислата и наскоро баткото да си добие дада или уште еден батко.

Моите се разлика 6 години, да беа помала разлика сигурно веќе ќе чував и трето :) Вака времето си поминува, јас стареам и некако незнам дали психички би издржала уште едно, иако многу сакам :srce: , а и ќе ме подмлади нели :)

Тогаш кога двајцата се спремни треба да следи второ, трето ..... :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama

Ре: Кога второ дете? 01 Окт 2012 15:47 #215850

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Mama Ane дај боже да си добиеме бебуле.
Јас до пред некое време бев убедена дека е поубаво децата да се поголема разлика,мегутоа сега веке го сменив мислењето.Колку побрзо толку поубаво.Ке си пораснат двете заедно и готово.А сега,како ке биде не знам.Само се надевам дека наскоро кога ке ми рече некој дека сум се здебелила,гордо ке можам да им речам: Не,не сум дебела,јас сум трудна :aham:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, TIFANI

Ре: Кога второ дете? 02 Окт 2012 05:50 #215900

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Zdravje boze po 4 god, da go izrasnene prvo maliov.
Inaku mm saka uste sega, ama mene nekako mi e skoro 1 god razlika :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Re: Ре: Кога второ дете? 02 Окт 2012 06:32 #215912

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
mama wrote:
Mama Ane дај боже да си добиеме бебуле.
Јас до пред некое време бев убедена дека е поубаво децата да се поголема разлика,мегутоа сега веке го сменив мислењето.Колку побрзо толку поубаво.Ке си пораснат двете заедно и готово.А сега,како ке биде не знам.Само се надевам дека наскоро кога ке ми рече некој дека сум се здебелила,гордо ке можам да им речам: Не,не сум дебела,јас сум трудна :aham:


Eh mama i jas sakav golema razlika,ama ne trebalo da se ceka.

Nasite zelbi bea kako zapisani na list:fakultet,dete,stranstvo,kuka i na kraj edno bebule vo nova kuka.Hm,se odese tolku lesno,se e tuka-zelbite ostvareni,nie sme srekni,samo poslednata zelba ne odi po nasite planovi-bebkoto seuste go nema,a zelbata golema.

Neka e zdrav i ziv najmiloto sto veke si go imame,pa se nadevam deka sto poskoro ke go izraduvam so edno drugarce :)
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Ре: Кога второ дете? 03 Окт 2012 03:14 #216027

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Aj i jas da se prijavam vo temata. Pocnavme da mislime i na taa tema. Detenceto ni e 3.5 god. veke pocna i da prasuva za bratce, sestrice, saka i toa i toa ;) E sega premnogu sme zaglaveni so krediti, toa bese i pricinata sto si odlozuvavme do sega, no valjda ke se snajdeme nekako. Uf od samata pomisla na bebence pocnav poubavo da se cuvstvuvam :oblace:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara, Bubbi

Ре: Кога второ дете? 03 Окт 2012 04:00 #216042

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
bubamara wrote:
Јас кога беше Јана помала, ич не размислував кога второ дете, никогаш не реков дека не сакам ама не бев на чисто. Па после дојде ред да викам, ајде здравје да подпорасне, да има барем 4 години. Еве ја има 4 и пол :) и мене ме фати желба за второ дете, сакам, а мојата женска не да сака, туку гори од желба. Постојано тоа ми збори, уште одамна, ама во задно време ептен интензивно дури со молење, па и со по некоја солза :unsure: Мм уште мала кога беше Јана сакаше уште едно.
Сите сме на чисто дека сакаме :laugh:
Си ја гледам поракава во февруари месец напишана, а јас веќе наредниот месец го имав мојот последен циклус :) На пат ни е второто детенце и ете некако се одвиваше по плановите.

Мама, те читам за секундарниот стерилитиет, па да ти кажам јас кога прв пат слушнав дека постои таква терминологија воопшто, одма како дијагноза си го припишав тоа на себе. Тебе кој ти кажа такво нешто? Зборот ми е не е баш можда одма кога ќе посакаме, па на дугме не се прават деца, ама немој да се оптеретуваш со такви идеи и мисли, јас имам на некоја друга тема напишано, кога нај нај најмалку очекував, уствари не ни помислував дека сум веќе бремена, не па да очекувам, тогаш се случија двете цртки и мојата посакувана бременост.
А што се однесува до разликата во годините, јас искрено никогаш не сакав мала разлика, ама од овој аспект гледано, си викам, можда и претеравме со чекање :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 06 Ное 2012 12:10 #220237

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Bubamara,mene patronaznata sestra mi rece deka najverojatno se raboti za sekundaren sterilitet,ama i mi rece deka ne e toa nisto strasno.Jas eve pocnav da odam na gimekolog,za da gi napravime site ispituvanja i da vidime kakde e problemot,dokolku go ima. Se nadevam deka se ke bide vo red.Prviot pregled pomina odlicno.E sega ke cekame da mi pomine ciklusot i da vidime dali ima folikuli i kako napreduvaat.Se nadevam deka se ke si bide vo red :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 02 Фев 2013 14:31 #231261

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Јас отсекогаш сакав децата да ми се мала разлика (до 3 години) мислејќи дека така ќе бидат и поблиски и повеќе ќе се дружат. Но, едно е желба, а друго реализација. И така, сега децата ќе ми бидат разлика точно 6 години, и се си мислам дека никогаш (барем не како деца и тинејџери) нема да ја имаат блискоста која ја имаат децата кои се скоро па врсници. А, за желба. Јас а видев трудница ме фаќаше желба за бебе, ама се некако си наоѓав изговор во обврските кои ги имав, па шанси кои не сакав да ги пропуштам, и така си летнаа годините.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 04 Фев 2013 05:28 #231396

 • sofibt
 • sofibt's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
zdravo na site!nova sum na forumov ama me zaintrigira temata i se zacleniv.imam kerka od 7 god. i sega sum bremena za vtoro.nikogas ne sakav tolkava razlika ama zivotnite okolnosti nekogas ti gi diktiraat planovite i zelbite,pogotovo ako si racionalist kako mene.i duri cekav da porasne ,pa da se sredime stanbeno,pa da prosetame...i koga konecno kandisav imav spontan pred god.i pol i sega povtorno sum bremena pa iskreno se nadevam deka ovoj pat se ke bide ok.i da vi kazam ni sega ne mi e 100%sredeno se ni salam vrabotuvanje ni kukata dopravena...suma sumarum dzabe sum cekala tolku vreme.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 09 Фев 2013 09:58 #232086

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Razlikata od 5ipol godini mene sega mi se gleda idealna, go cuva kako vozrasna dodeka jas nesto rabotam vo drugata soba, nezna e, mu pee, tivka e koga spie. Mislam deka pogolema razlika od prvoto do votorot e podobro, poveke razbiranje naogam kaj kerkata, a sto bi pravela da e dve godisna neznam.

A dve ipol godini probuvavme za vtoro, ama ete bidna sega, taka trebalo ama i podobro ispadna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога второ дете? 09 Фев 2013 10:32 #232089

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
monabombona wrote:
Јас отсекогаш сакав децата да ми се мала разлика (до 3 години) мислејќи дека така ќе бидат и поблиски и повеќе ќе се дружат. Но, едно е желба, а друго реализација. И така, сега децата ќе ми бидат разлика точно 6 години, и се си мислам дека никогаш (барем не како деца и тинејџери) нема да ја имаат блискоста која ја имаат децата кои се скоро па врсници.


Monabombona jas I brat mi sme razlika 10 godini, a sme bliski kako da sme razlika 1 godina :)
Se e do karakterot na decata.
Eve nie zaedno izleguvame, se druzime, se pocituvame, razbirame, sakame, za se otvoreno si razgovarame, se, bukvalno se si kazuvame, si pomagame...


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот