Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Kога е веќе премногу доцна?

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 15 Ное 2012 14:00 #221507

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Еленика wrote:
Не сакам да се правам паметна, ама прашањето - Кога е веќе премногу доцна? - е прилично несмасно поставено и затоа јасен е одговорот - премногу доцна е кога ни Бог ни медицината не можат да помогнат. Се друго е само ваше мислење и по однос на школување и кариери и финансии и "вистинската личност" (принцот) и дрн, дрн јариња и што е најважно ПРАВО НА ИЗБОР = кој кога сака, колку сака и секако кога и колку може.
Мене ми е најмногу жал за оние кои не можат, а толку сакаат и најмногу им се радувам кога ќе станат родители.

Se rascitav po temava i ova mi e edinstveniot post sto go doziveav od srce-ko jas da sum go kazala, epten potpis :da: I da, najnajnajmnogu mi e zal za onie koi se iscekuvalki, koi tolku mnogu sakaat i koga ke vidam nekoja od niv vo trudno kafance ko za sestra se raduvam :da:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, mami29, mamatobe, Vasidora, ivi and this user have 2 others thankyou

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 03:24 #221541

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Jas prvoto go rodiv na 26,a vtoroto na 34 i se kaam sto napraviv tolkava razlika.Koj sto saka neka kaze ima razlika vo zivcite,vo pogledot na odgleduvanje na deteto. I ne se soglasuvam koga citam po vesnici na na 57,na 60 god. stanale majki. Pa sto mu se na deteto majki ili babi.
Toa dete treba da go odgledas najmalce do 20-25 god. da stane covek, zavrsi fakultet i se vraboti.Vo denesno vreme na stres taa sto go rodila na 50 i kusur koj i garantira deka ke zivee 70-80 god.da go dogleda ili ke go ostavi sirace na pola pat.Garancija nema ni kaj mladite nedaj boze ama sepak moznostite se pogolemi.Eve vo mojata familija majka mi umre na 57,svekrvami na 62, svekor mi na 64,a tatko mi koj sega ima 67 god.imase mozocen udar i prasanje e do koga ke zivee.Znaci nedaj boze nesto da mi stane moite deca osven tatko im ke nemaat nikoj na svetot.
Vo gradinka sum najstara majka so 38 god.I velam vo pogled dodeka si uste mlad ja nosis bremenosta bez mnogu da se opteretuvas so suvisni misli, kako na pr. jas so prvata kerka osven eho i toa obicno ne pravev nikakvi ispituvanja i ne razmisluvav na toa,a so vtorovo pa cekaj priska,pa amniocintezi, pa citaj na internet pa moze da ima ova,ona i dodeka se rodi zdrava prava umrev od strav.
No sekoj so svoite moznosti i svakanja,se razbira imai takvi koi dolgo vreme nemale deca i im uspealo na 45-50 niv gi opravduvam sosema,bidejki decata se teski za cuvanje no nema nisto pomilo na svetot i nieden covek ne treba da bide lisen oj majcinskoto custvo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 04:12 #221554

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Прво жени дај малку да смириме страсти, во последно време која тема и да отворам има некои препирања и непотребни коментари, ќе почнам само рецепти и кулинарски дилеми да си читам.
Второ апсурдно е да се разговара кога е веќе доцна, никогаш не е доцна да се стане родител, и како може било кој да се осуди да се меша во туѓи животи и да диктира правила дека е подобро да се биде родител кога си помлад или постар. Секој со своите планови и судбина во животот. Јас станав мајка на мои 23 години, претходно воопшто не помислував да имам деца барем до кај 30 години и тоа го нагласував на сите, сакав кариера да градам, но во моментот кога дознав дека сум трудна во ниеден момент не помислив на ништо друго освен дека ќе бидам мајка, ќе имам бебуле и знаев дека иако не беше планирано не би го сменила за ништо тој момент. Точно е тоа дека во моментот кога стануваш мајка тотално се менуваш, созреваш. Во ниеден момент не помислив дека ќе ми недостасуваат излегувањата во град, дружбите со пријателките, излегувам од мои 15 години буквално секој ден, дури и се заситив од тој живот, моите родители ми овозможија да прошетам низ многу дестинации во светот. Со тоа што станав млада мајка не осетив дека сум лишена од нешто, а зошто и би била, ДА беше тешко првата година, но кога веќе се наместија коцки, дружбите и излегувањата повторно продолжија, нормално не со претходниот интензитет, но доволно да ми бидат издувен вентил. Моите другарки се далеку од воопшто и да планираат да оформуваат фамилија, па сепак сеуште се дружиме и се слушаме секој ден. Моја блиска особа пак во истиот момент заедно со мене остана трудна на свои 32 години и баш и не видовме некоја предност или недостаток помеѓу неа и мене, ги делевме истите проблеми без ралика што беше 10 години постара од мене. Мајката си е мајка без разлика на колку години ќе го роди своето дете. Секој го планира и живее животот како што сака и никој нема право да кажува што е правилно или не.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara, mamatobe, ivi, Mama Sani

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 07:47 #221611

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Еве и мене. Да си кажам по некој збор. :P
Сега ќе искоментирам од еден друг аспект на станување родител. Искрено сум застапник да се стане родител до 30 години. И овој тренд на станување родители покасно не го одобрувам лично од ниедна причина. (исклучок само за оние кои навистина се обидуваат па неможат од медецински причини). Се друго шетање по кафичи, искачање до доцна во ноќта по журки е многу боље кога имаш 40 години, а син ти или ќерка ти не ги боли уво за тебе и не им требаш како кога се мали. Пример јас на 38 години се осеќам супер за да си го продолжам МОЈОТ живот. А не целото време да го посветувам на пелени, јадење кашички, и други бла бла бла. Значи сакам да кажам дека и на 40 години жената е сеуште млада и што е битно итекако повеќе знае што сака и кои се нејзините квалитети отколку во 20тите години. Во однос на кариера, работа и слично тоа е вистинското време. Измеѓу 40 и 50 та година се најдбори години за себе, а не за бебиња. МОЈ ЛИЧЕН СТАВ.
И да сега неодамна имав прилика да разговарам со човек кој има 52 години и кој има веќе одраснати деца и не прашува (ние неколку бевме). Он шета по светот, игра голф, си посветува време на себе и вика, а Вие што правите???? И ние онака забезекнати викаме разнесуваме деца па англиски и спорт и немаме трунка време за себе.
Прашањето му беше на место. Времето за себе е нешто што не смееме да го заборавиме и кое на наша несреќа се помалку го имаме.
Го сакам моето дете најмногу на свет и никој друг не го сакам колку него, но сакам да си имам и мој личен живот.
Последна промена: 16 Ное 2012 07:51 by macika.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Dolphin, Frenky, izabella

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 08:31 #221623

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
macika wrote:
Пример јас на 38 години се осеќам супер за да си го продолжам МОЈОТ живот. А не целото време да го посветувам на пелени, јадење кашички, и други бла бла бла.

Jas rodiv na mesec dena pred 39 rodenden i se osekav super iako se zanimavav so peleni,kasicki i t.n. Samo sakam da te prasam :Zar zivotot ti bese zastanal dodeka go podigase deteto za sega da go prodolzis?
Samo ke kazam Bolje ikad nego nikad.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 08:35 #221626

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Jas rodiv na 24 godini, a eve sega so vtoro sum bremena na 29. Rano e ili kasno e, nikogas ne mi teknalo da razmisluvam za toa. So prvoto ostanav mnogu polesno bremena a sega so vtorovo dve godini si cekav i probuvav, ama mislam deka toa ne e poradi godinite.
Ako se cuvstvuvas zrela i na 20 rodi,ako sakas i na 40 slobodno :)

Edinstveno smetam deka posle 45ta e veke docna bidejki e potesko za odgleduvanje, togas pocnuva klimaks da drma, pa uste i bebeto so grcevi, vadenje zabi, nespieni noki i slicno..
E sega dokolku postoi nekoj problem, pa so godini traela borba za dobivanje dete, tuka nema izbor, sepak sekoj saka da ima dete, pa godinite ne se vazni, srekata e bitna. Inaku mi e preterano da vidam BABA namesto so vnuce so since.
Isto smeat deka postojat privilegii za mladi majki, ke si gi izcuvaat decinjata pomladi, so poveke energija, so pogolema pomos od babite i dedovcite koi sekako se pomladi ako majkata e pomlada, pa potoa ke mozat da si odvojat vreme za sebe i za kariera i za se.
A ne prvo da se iznasetam, pa cekaj pari za stan da soberam, cekaj ovaa godina vo spanija ke odam, pa cekaj sega da probame malku zaednicki zivot, pa dali si odgovarame ili ne, pa aj da probame sega dete i ooop prosle godini i godini i majka na 40! e ne mi se dopaga mene ova, ama sekoj si odlucuva za sebe i svojot privaten zivot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 09:30 #221639

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Samo sakam da te prasam :Zar zivotot ti bese zastanal dodeka go podigase deteto za sega da go prodolzis?
Samo ke kazam Bolje ikad nego nikad.

Lela prviot del na prasanjeto nema vrska so konstatacijata od vtoriot del na prasanjeto. Definitivno zivotot koga imas dete e poinakov i zastanuva tvojot licen zivot. Sekako deka se posvetuvas maksimalno na svoeto dete ili deca i tuka tesko deka imas vreme bas za sebe. Sekoja cest na onie koi toa go uspeale ama iskreno tesko izvodlivo.
Bolje ikad nego nikad nema vrska so gorniot del od prasanjeto bidejki sekako deka ako nekoj so godini se obiduva da stane roditel voopsto e nebitno dali deteto ke go rodi na 20 ili na 40. (oti tuka se raboti za drug tip na borba). I sekako deka tuka granici nema vo zelbata da se stvori potomstvo. No zboruvame za lugje zeni i mazi koi smetaat deka 30 godini im e rano za brak oti smeetaat deka setanjeto po diskoteki i kafici e prioritet vo odnos na formiranjeto na semejstvo. Voglavnom ne se slagam i ona sto go gledam okolu mene tie koi imaat i reseno stanbeno prasanje, i dobra plata nekako tesko se odlucuvaat da stapat vo brak. Izgleda ne im se napusta komocijata koja pak bi ja imale i na 40. Toa mi bese muabetot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 09:31 #221640

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Nad 45 godini
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 09:42 #221643

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Многу ми е смешна констатацијата шетав по кафиќи, проживеав, сега може да создавам семејство. На тој што акалот му е по кафиќите, тешко дека ќе се скраси и ќе го одржи семејството. Се сеќавам имаше едни две постари тетки кои излегуваа во Ван Гог и ги викавме рок енд рол баби. Без разлика дали си мајка или не, мене некако ми изгледа невкусно кога ќе видам мажи или жени во години излезени до доцна по кафулињата заедно со тинејџерите. Да понекогаш, но не секогаш. Друго е да седнеш со друштво на пијачка, со пријателка на кафе, со колеги на прослава, ама дека после 40-та времето кое треба да си го посветам на себе и треба да го проведам по кафеани не сметам дека е добар избор или добра идеја. За занимавање со спорт не спорам, но тука мали или големи деца воопшто не ми сметаат, пливам, скијам, вежбам уште по првото и второто породување. Исто за патување во странство, патувам заедно со децата и не сметам дека нешто пропуштам или ми недостига.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 09:51 #221644

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Мама Сани реализирани жени со семејство не одат на места каде што одат тинејџери. Има итекако добри журки и за воспитани жени како мене и многу други. Каде нема да излагаш со маж ти туку со другари и другарки т.е твое друштво. Искрено секаде влечкање со деца и патување е едно (секако си има своја убавина која во моментов и јас ја проживувам), а личен свој сопствен живот е нешто друго и нема врска со семејството.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, Mama Sani

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 10:31 #221654

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
Na mene mi e mnogu tesko da odgovoram na ova prasanje bidejki imam 36 i seuste nemam rodeno, bi rekla deka NIKOGAS nema da mi e kasno samo da zabremenam i da rodam, ma da godinite si odat a jas da me vidite nema da mi dadete poveke od 30 :da: i tolku mislam deka ke imam i energija i zivci samo neka mi dojde bebce vo race :strkm:
I jas ne sakam da cekam uste dolgo bidejki sakam da bidam vo zivotot na svoeto dete sto podolgo vreme prisutna i da uzivam gledajki go kako raste kako zavrsuva skolo itn.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Dolphin, None-bt, Zlatna, ivi and this user have 3 others thankyou

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 16 Ное 2012 10:40 #221656

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mislam deka ima vreme za sebe i majka so pomali deca i majka so pogolemi, no vremeto e daleku pokratko za onaa so pomali deca. Prvenstveno odvojuvas vreme za maleckoto pa svoite licni potrebi.
I mene ova ke se iznasetam i ke se izduvam pa posle ke stanam majka mi e malku glupavo, mozebi zatoa sto nikogas ne sum odela do sabajle po kafani i kafici pa i ne mi fali :)
Macika koga zboris za svoj licen zivot, me podzamisluvas, neznam sto ti znaci toa. Zarem treba da rodis pomlada, da gi iscuvas, da gi skoluvas ..pa posle da se posvetis na toj takanarecen licen zivot? Semejstvoto, soprugot i decata se mojot licen zivot, a i sportuvanjeto, vezbanjeto, posetvanje nekoj kurs, tintranjeto vo nekoj salon za ubavina se sepak del od semejtvoto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 17 Ное 2012 11:40 #221808

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Nasi mnogu dragi prijateli, posle mnogu dolgi godini vo borba za bebe na pocetokot na ovaa godina staa gordi roditeli na edno preslatko bebule :srce:
Majkata ima 48 a tatkoto 50.
So ova sakam da kazam deka nikogas ne e docna da se stane roditel dokolku e zelbata za porod golema, a ete od X pricini se imalo problem.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi, Независна, Mami-Anje

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 20 Ное 2012 08:44 #222157

 • blue eyes
 • blue eyes's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 72
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
moja koleska rodi na 48 godini zdravo pravo devojce...ima kerka od prviot brak na vozrast od 25 godini,i da vi kazma mozam samo da kazam BRAVo i sekoja cest...segasniot maz e vsusnost nejzinata prva ljubov koja od iks pricini bile razdeleni vo mladosta,pa posle tooolku godini pak se naogaat i se spojuvaat a zgora na toa se ragja i maloto stoe dokaz za nivnata ljubov...
Spored mene nikogas ne e kasno da se rodi samo e potrebna zelba i golema ljubov..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 21 Ное 2012 12:29 #222353

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Се' додека девојката (жената) не се почувствува подготвена и способна да може да воспитува и одгледува детенце, плод на нејзината љубов, е рано да се стане мајка. Според мене, идеална возраст за добивање на дечиња е од 25-35 години. Моја братучетка се омажи на 39 и веднаш на 40 си роди прекрасна ќеркичка, а една другарка се омажи на 20 и цели 6-7 години се бореше додека не дојде до своето бебенце. Значи, не се пресудни годините за да се стане мајка. Имаат влијание на можноста за забременување, секако, но не во строго определени граници (броеви).
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 21 Ное 2012 12:32 by Независна.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 20 Јун 2015 18:18 #254755

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Pred nekolku dena na vesti zborouvaa za nekoja nova studija, na kratko deka posle 38 mata god. znacitelno se namaleni sansite kaj zenata za zabremenuvanje, poradi opaganje na kvalitetot na jajce kletkite so godinite neli, a veke posle 44 god e drasticno namelena sansata, tuka spaga i IVF isto taka.
E sega sto izmislite t.e preporacuvaat na onie luge koi zaradi bilo koja pricina odlucuvaat da imaat deca pokasno vo zivotot da si zamrznat jajce kletki vo period koja se najkvalitetni, da ne recem vo mladosta, bidejki ova znacitelni gi zgemuva sansite da zabremenat pokasno duri i so IVF.
Ako vaka se zaobikoluva biocasovnikot kaj zenata pretpostavuvam deka naskoro nema da ima premnogu docna.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.