Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Kога е веќе премногу доцна?

Kога е веќе премногу доцна? 10 Ное 2010 11:25 #70711

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Не знаев баш каде да ја ставам темата па ако треба нека ја преместат модераторите.
Пред неколку дена во Мелбурн се породи жена од 57 години,забременила со ИВФ и сега си има близначиња.И така се размислив дали е веке прекасно и на која возраст би било касно за вас?Дали е себичност да се роди толку касно во животот?Јас за мене лично би сакала да имам уште едни или две деца и тоа што побрзо,а општо мислам дека после 45 години е веке касно.Кое е вашето мислење на оваа тема?
Сандра
Последна промена: 10 Ное 2010 14:36 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе прекасно? 10 Ное 2010 13:20 #70716

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Никогаш не е доцна ако си психофизички здрава и подготвена.Јас сега на 40 не се чувствувам ни психички ни физички моќна да чувам бебе,ама тоа е затоа што сум како што велам истрошена,имам ќерка на факултет и едно трето одделение.Моја пријателка која има исто години колку и јас а две мали дечиња се чувствува како девојка и може да роди уште 3 ако сака без разлика на годините.Значи се е индивидуално
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 10 Ное 2010 13:27 by kalinche70.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе прекасно? 10 Ное 2010 13:35 #70717

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Да е само до рагање ке го родиш ама гледање треба.Сега ете на 57 години роди,па како ке го изгледа таа детето?детето си расти и си бара и внимание и пари.И во случај да ги има двете и внимание и пари кога нејзиното дете е 20 години таа е 77:unsure: Јас например би била среќна ако дочекам 77 години на денешно време.Па кој не сака родителите да му се живи за нивната свадба?Или кога тие ке си имаат бебиња?А поретки се лугето кои стапуваат во брак или започнуваат со фамилија помлади од 25.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе прекасно? 10 Ное 2010 13:47 #70721

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Jas smetam deka 35 godini e posledna granica za ragjanje. Sega znam deka ke predizvikam mnogu polemiki no toa zeni e prirodna granica. Zosto?
Eve jas go rodiv moeto dete na 27 godini. Da bev "mlada" i poletna. No zivotot mi udri nekolku slakanici i morav da se boram za zivotot na moeto dete i za negovoto zdravje. Toa mi odzede mnogu sila i energija. Da mi se slucese toa sega na 36 godini da rodam i sega da treba da go pominuvam toa bogami tesko.
Imam prijateli koi ne mozea da imaat deca vo prvite 7 godini od brakot. Sega imaat dve decinja toj ima 43 godini a gospodjata 42. Imaat dve skolski deca od 7 i 9 godini. Mislite deka im e lesno. Da fala bogu materijalno se obezbedeni i situirani. No nivnite prijateli koi "navreme" pravele familja sega imaat deca maturanti. Epa da mi izvnite na izraz ama nikoj ne moze da mi kaze deka na 43 godini se oseka pomlad i so poveke energija od onoj sto ima 35. Taka da sto se veli se vo svoe vreme. Megjutoa spomenatiot par gore imal problem so zacnuvanje taka da tuka gi isklucuvam niv od prikaznata kako primer i site onie koi se borat so neplodnost i gledaat da go resat svojot problem. Togas veke e druga prikazna. Za tie majki i tatkovci mozat bebe i na 40 godini da dobijat. No za site onie parovi koi se vlecat vo vrski po 100 godini i koi uste se "mladi" za da rodat dete i posle ragjaat na 40 godini iskreno ne mozam da svatam. Denes navistina se izmeneti granicite no ne mislam deka se vo granici na normala. Pa taka samo ke zaklucam deka po mene, a i vo zdravstveni ramki idealna vozrast za ragjanje e do 30 godini za prvo dete, a za vtoro do 35.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе прекасно? 10 Ное 2010 13:59 #70725

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Јас си мислам дека затоа жената може да забремени до одредена возраст,а не постара.Што постари сме помали шанси да забремениме,ама со ова ин витро колку е убаво што навистина им помага на лугето ама понекогаш е и злоупотребено.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе прекасно? 10 Ное 2010 13:59 #70726

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Прекасно е кога ќе те фати климакс :laugh:

Шега на страна, точно е дека треба сила, енергија, живци за децата. Тоа се имаш кога си помлад. Но секој си ги прави своите планови. Не се за осуда тие што решиле да имаат покасно деца (освен оние со проблем при зачнување), тие ќе си живеат со својата одлука нели?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе прекасно? 10 Ное 2010 14:04 #70727

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Едно бебенце на стари години може само да те подмлади :)

Се додека жената се осеќа физички и психички спремна никогаш не доцна, Баба ми мајка ми ја родила на 43, со последниот воз :) ама мајка ми рано се омажила па ние имавме можност да си растеме со бабче ;)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе прекасно? 10 Ное 2010 14:06 #70728

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Mislam deka 57 godini e stvarno prekasno. Pa sto ke mu bide na deteto baba ili majka. Mojata majka na 57 god.umre i imase iscuvani kerki od 20 i 25 god. Drugo e da ostavis dete na 20 god. drugo e na 4-5 god. pa da go cuvaat tuginci. Mislam deka za IVF treba da se postavi granica maksimum 40-45 god.Taa tesko deka ke bide ziva da gi doceka da zavrsat fakulteti, da gi omazi a toa e son na sekoja majka neli.
Tazno e sto si igraat so zivotite na decata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе прекасно? 10 Ное 2010 14:55 #70743

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И јас познавам еден доктор од Битола кој на 60 години стана татко, па кога го носеше детето на училиште, сите деца мислеа дека му е дедо. А мајката имаше исто така над 50 години. Е сега, ова е крајност, и не ми се допаѓа баш од веќе споменатите причини.

Никогаш не сум размислувала на оваа тема, ама еве сега ме поттикнавте. Мене некако ми е прифатливо до 40 години да се раѓа, ама не првото дете. Исклучок од ова ми се паровите кои се трудат со вештачко оплодување, Боже мој, секој има право да си добие бебе и да си го чува.

Јас не можам да ги сфатам оние наши пријатели кои се ближат кон 35-40 години, а абер немаат од стапување во брак, се тегнат со долги врски, па после кога ќе пробуваат да имаат деца, е потешко оди. Ние ги зезаме, кога нашите деца ќе бидат тинејџери и кога ќе почнеме повторно да шетаме сами по кафани, тие ќе мораат да чуваат бебиња:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 10 Ное 2010 21:27 #70978

 • Minka
 • Minka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Се во свое време рекле старите. Не одобрувам рано стапување во брак, ниту пак рано ражање на дете, но не одобрувам ниту влечкање на една врска предолго време. Според мене, одлично време за ражање е од 27-28 до 40 години. За мене можам да речам дека на 30 ја родив првата ќерка, на 32 втората, и на 36 третата. Сега имам 44 години, не се чувствувам, стара. Се обидувам да бидам пријателка со моите две пубертетлијки, а климаксот сеуште не стигнал до мене. Сум имала време да прошетам, да видам и одберам што сакам и што ми треба, а сепак да не чекам премногу долго.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 11 Ное 2010 01:36 #71033

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Kako sto kaza Emilija kasno e ko kje te fati klimaks. Sveki moja go rodila mm na 40 godini pa eve ja nisto ne i fali si go iscuvala tolkav maz. Imam komsika koja ima 42 i sega rodi pa e poletna isto kako nekoja zena od 30 i na bebeto nisto ne mu e uskrateno.
Sepak smetam deka najpogodni godini za ragjanje(fizicki i mentalno) se od 25 do 35, no toa e samo moe mislenje.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
Последна промена: 11 Ное 2010 01:37 by Elka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 11 Ное 2010 02:03 #71041

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Не верувам дека тие што родиле на 50 години го направиле тоа затоа што тогаш им текнало, тоа се се' парови кои долго време се бореле со стерилитет и едноставно тогаш им се посреќило.
Не знам, не можам да направам некоја граница и да кажам - до таа година е ок, од таа натаму не е. Секој си знае за себе што и зашто прави, не ја знаеме секогаш позадината на туѓата приказна.
Се сложувам дека е се во свое време, дека не е исто 25 годишна жена и 45 годишна да чуваат бебе, да не зборам за повозрасните како од примерот на почетокот на темава. Но, некогаш природата не не' прашува нас. Јас мислев дека на 25 ќе станам мајка ама излезе тоа да се случи дури на 32 со огромен знак прашалник дали воопшто ќе се случи уште еднаш. Мајка ми на 32-33 го роди третото дете, јас првото. Сега имам 35 и сакам уште деца, па макар раѓала и на 45. Сега за сега вака размислувам, можам и сакам, па за понатаму ќе видиме...
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 11 Ное 2010 02:06 #71042

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Nemam jas sto da mislam koga e premnogu docna za drugi luge da imaat deca! Jas mozam samo da kazam za sebe koga e premnogu docna a toa seuste ne e !
Jas eve prvoto go rodiv na 29 i ne mislam da ostanam samo na edno.

Temata e OK za polemika ama pa sea da osuduvam nekoja zena zatoa sto na 57 godini rodila ne mi paga ni na kraj pamet. Ako taa se cuvstvuva sposobna da se spravi so 2 bebinja - peki, bravo za nea. A toa koj i kakoke go gleda deteto .. navistina ne e moe da diskutiram.
Zenatamoze da stane majka se dodeka reproduktivnite organi se sposobni za toa. Da smetala prirodata deka e premnogu docna na 57 da se rodi togas nemalo ni da postoi moznost da se zabremeni na taa vozrast.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 11 Ное 2010 02:12 #71043

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Според мене, никогаш не е премногу доцна да се роди и исчува дете, доколку тоа парот навистина го посакува.
Лично јас би сакала да родам уште најмалку едно до 36-37 год
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 11 Ное 2010 04:07 #71068

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
I jas smetam deka nikogas ne e mnogu docna da se stane roditel. Ustvari koj e toj sto se osmeluva nekogo da osuduva zatoa sto rodil dete???? Sekoj si e odgovoren za sopstvenoto cedo i nikoj nema pravo nikogo da osuduva zatoa sto odlucil da stane roditel vo toj moment.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 11 Ное 2010 04:10 #71069

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Zvezdicka wrote:
Nemam jas sto da mislam koga e premnogu docna za drugi luge da imaat deca! Jas mozam samo da kazam za sebe koga e premnogu docna a toa seuste ne e !
Jas eve prvoto go rodiv na 29 i ne mislam da ostanam samo na edno.

Temata e OK za polemika ama pa sea da osuduvam nekoja zena zatoa sto na 57 godini rodila ne mi paga ni na kraj pamet. Ako taa se cuvstvuva sposobna da se spravi so 2 bebinja - peki, bravo za nea. A toa koj i kakoke go gleda deteto .. navistina ne e moe da diskutiram.
Zenatamoze da stane majka se dodeka reproduktivnite organi se sposobni za toa. Da smetala prirodata deka e premnogu docna na 57 da se rodi togas nemalo ni da postoi moznost da se zabremeni na taa vozrast.
Звездичка ок имаш мислење за тоа до кога ама за женава на 57 години што роди беше со ИВФ,што значи природата сметала не може повеке природно па морало така.:unsure:
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 12 Ное 2010 03:59 #71455

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
mnogu e relativno koga e docna a koga e rano da se ima dete,sekoja devojka/zena sama si znae i ke si proceni koga e spremna da ima dete pa makar toa bilo na 18 ili 50 godini
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 12 Ное 2010 04:02 #71457

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Sepak smetam deka najpogodni godini za ragjanje(fizicki i mentalno) se od 25 do 35, no toa e samo moe mislenje

Не е ецка ова само твое мислење туку е и научно докажано. :OK:

И не се слагам со мислењето дека секоја жена знае кога е спремна за раѓање. Јас искрено никогаш не бев спремна па кога се случи работите сами си дојдоа на место. Инстиктот проработе. Ако ги прашуваш денешниве двеојки и жени они се све млади за брак, уште не им е време за раѓање и бла бла бла. Забегав од темата. :gone:
Последна промена: 12 Ное 2010 04:04 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 12 Ное 2010 04:09 #71462

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
da tocno e deka naucno e dokazano deka od 25 do 35 e idealno da se ragja megutoa toa ne znaci deka ako nekoja devojka na 18 godini ili zena na 50 god saka da ima dete deka ne treba da ragja samo zatoa sto ne spagja vo taa naucno dokazana granica,zatoa mislam deka za dete nikogas ne e ni mnogu rano ni mnogu kasno se dodeka zenata saka navistina da go ima
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 25 Дек 2010 14:52 #94545

 • CACULE
 • CACULE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Сметам дека границите за раѓање се поместени и нема тука правила и ги поддржувам сите што раѓаат на позрели години. Мајка ми мене ме родила на 22 а сестра ми на 34 и нејзиниот коментар е многу полесно и попосветено си ја изгледав втората ќерка од првата бидејќи си позрел и веќе имаш доста постигнато во животот.

Мајката на моја пријателка има родено 4 деца сите се по 1,5-2 години разлика ѓи раѓала после 36 та година и жената изгледа топ воопшто не е истрошена има успешна кариера и е посветена мајка и сопруга и ден деншен изгледа одлично.

Јас имам 33 и сеуште немам родено се надевам господ ѓе ме благослови со најубавото чувство да се биде мајка и ќе ми подари бебенце нареднава 2011 :)
Последна промена: 25 Дек 2010 14:53 by CACULE.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 25 Дек 2010 23:42 #94764

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Zvezdicka wrote:
Nemam jas sto da mislam koga e premnogu docna za drugi luge da imaat deca! Jas mozam samo da kazam za sebe koga e premnogu docna a toa seuste ne e !
Jas eve prvoto go rodiv na 29 i ne mislam da ostanam samo na edno.

Temata e OK za polemika ama pa sea da osuduvam nekoja zena zatoa sto na 57 godini rodila ne mi paga ni na kraj pamet. Ako taa se cuvstvuva sposobna da se spravi so 2 bebinja - peki, bravo za nea. A toa koj i kakoke go gleda deteto .. navistina ne e moe da diskutiram.
Zenatamoze da stane majka se dodeka reproduktivnite organi se sposobni za toa. Da smetala prirodata deka e premnogu docna na 57 da se rodi togas nemalo ni da postoi moznost da se zabremeni na taa vozrast.


Се сложувам со тебе Zvezdicka. Никогаш за ништо не е премногу доцна, ако човек силно посакува нешто. Секако дека постои некоја нормална возраст за којашто сите сме свесни, но не излегува се' по планот на младите и сопствениот. Во денешно време повеќето млади луѓе се школуваат, бараат работа, градат кариера, па потоа мислат на семејство (брак и деца). Навистина треба на се' да се мисли, и биолошкиот часовник кај девојката отчукува, но и деца не се гледаат само од љубов - потребна е и финансиска сигурност, посебно за ова време во кое живееме и за нашата држава. Јас не сум многу за рано добивање дете - сепак потребна е и физичка и психичка зрелост на личноста за да стане родител.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 26 Дек 2010 00:09 #94775

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
CACULE wrote:
Мајката на моја пријателка има родено 4 деца сите се по 1,5-2 години разлика ѓи раѓала после 36 та година и жената изгледа топ воопшто не е истрошена има успешна кариера и е посветена мајка и сопруга и ден деншен изгледа одлично.

zena vo sredni godini,4 deca,uspesna kariera,posvetena majka i sopruga,izgleda odlicno.
too good to be try :)
najcesto vo vakvi slucai decata go jadat podebeliot kraj,pretpostavuvam ima dadilki koi i gi gledaat decata po cel den zosto vo sprotivno robot da e pa kje se rasipe.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 26 Дек 2010 00:35 #94785

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Васе бре па не се сите жени како нас во светов,мојата старосватица се омажи во Австралија и гром е жената да ми е срам да се видам со неа,јас деца,таа деца,ама јас на Балканов,а таа многу подалеку

Според мене никогаш не е доцна
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 26 Дек 2010 00:44 #94798

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
abe jas ne vikam deka ima granica za ragjanje,vo druga nasoka mi e muabetov.

koja e poentata na ragjanjeto posle 35-40 i toa 4 deca ako drug ti gi gleda? ajde da ne se lazeme site znaeme deka na nekoe pole mora da ,,smrdi,,ednostavno fizicki nemozes da postignes a ne pak psihicki.jas ne ja sudam tuku glasno razmisluvam i nemozam da najdam zdrava logika.
koja e tuka prednosta da gi rodis pokasno?verojatno kako pomlada gradela kariera i stvarala finansii pa za da moze da si dozvoli se.ama pak togas se postavuva prasanjeto dali gi rodila zosto navistina saka ili planot e da zarabotis,rodi pa drug neka cuva.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska

Ре: Kога е веќе премногу доцна? 26 Дек 2010 01:13 #94813

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Из ових или оних разлога, многе жене рађају децу у зрелим годинама..неко тако изабере својом вољом, неко роди касније због лечења, небитан је разлог..
Оно што могу да кажем из свог искуства је да ми је било много лакше са 25, него са 35..и то неупоредиво лакше..
Но, сви смо ми различити, можда је неком баш лакше са 35, 40..а можда само неће да признају да им није лако..

А може да се гледа још из једног угла..мене је мајка родила са 25 и ја сам Лазара родила са 25 и она је тада била релативно млада жена и могла је много да ми помогне око свега..Дору сам родила са 35 и мама је већ у годинама када јој је доста тешко, обољева и мени та помоћ сада јако фали..а и мене стижу године..
Е сад, постоје жене које све могу саме, којима није потребна помоћ те врсте, али ја нисам и не желим да будем једна од њих јер ми је ипак битно и моје здравље..

И тако, има ту свега..има много за и против и свако према свом избору..
Само ћу рећи, да ми је ова памет, сигурно бих и друго дете родила одмах за првим..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.