Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Пилула „Пет дена потоа“

Пилула „Пет дена потоа“ 29 Сеп 2010 12:42 #56210

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Сте имале незаштитетен секс или пак кондомот пукнал и сега се прашувате дали сте можеби трудна? Ако до сега постеше пилула „Ден потоа“ која што треба да ја земете најдоцна 72 часа по сексуалниот однос, од сега па натаму овој рок се поместува за пет дена.

Станува збор новата пилула EllaOne која што од неодамна може да се најде на пазарот. Пилулата која што ја создадоа француските експерти од HRA Pharm, функционира и пет дена по сексуалниот однос, а најдобар ефект има доколку ја земете по првите 24 часа. Според истражувањата новата пилула има за две третини подобар ефект од вообичаените медикаменти кои што се припишуваат за овој проблем.

Во моментов EllaOne пилулата може да се купи во Британија, но за кратко време се верува дека ќе биде достапна и на другите пазари и ќе може да се зема и без рецепт.

Извор
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 29 Сеп 2010 13:01 #56225

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Значи сега можеш убаво да размислиш за тоа што си правела и дали било грешка или не. :laugh:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 29 Сеп 2010 13:14 #56233

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Мене ме плаши овој момент:
ќе може да се зема и без рецепт.
Младите и до сега некако лесно си ја сфаќаа таа "заштита" демек - ај ако не дај Боже се направи беља, има апчиња. А сега тек кога ќе можат слободно да си ги купуваат во аптека како бонбончиња...

Во испитувањата со животни е утврдено дека состојката која ја содржат овие таблети е во висока мера ембриотоксична. Што ќе се случи ако жената и покрај земањето, сепак забремени?
Бидејќи ниедна заштита, па ни овие таблетки за ден или пет дена потоа, не се семоќни и магични и знаеме многу случаи кога сепак се случила бременост и покрај нив.

И уште нешто што читав за истата супстанца, во само 60% од случаите ја превенира евентуалната бременост.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 29 Сеп 2010 14:17 #56292

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Искрено и јас сум против и се плашам од вакви продукти во слободна продажба. Убаво е што постојат, што во дадени случаи (пр. силување) може да заврши работа. Но мислам дека во гинеколошките ординации треба да се дава, не да си ја купиш од аптека. Оти повеќето млади не размислуваат, не се информираат доволно. Практикуваат незаштитен секс без да се свесни за последиците, па ова ќе им дојде како еден вид на контрацепција.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 02 Окт 2010 04:47 #57208

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
pa sega ispagja deka uste povekje kje se ohrabrat da praktikuvaat nezastiten sex.ednostavno,kje znaat deka vo sekoe vreme ima care.ne im cini ovaa idea.a inaku procentot ni e navistina mal.imase na vesti.kaj nas vo mk samo 1,8% od lugjeto koristat zastita.dodeka evropskiot bil nad 20%.
daleko je sunce.
vazno pari za fluor ima.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 03 Окт 2010 10:53 #57386

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ај малку офф топик, не знам колку коштаат овие пилули. Ама еднаш купив од тие што се пијат во наредните 24 часа. Е сега тие беа околу 10 евра.

Има еден момент, што секако може не е за оправдување, ама навистина државава треба да ги "субвенционира" :) контрацептивните средства, конкретно мислам на кондомите. Може звучи смешно, ама јас мислам дека се доста скапи. Едно кутивче со три кондоми е во просек 90 - 100 денари,а кога едно дете ќе излезе во град, за што побрзо да потроши пари, дали за превоз, дали за пијачка, дали за влезница за во дискотека, па тешко дека и за кондоми ќе му останат. И како што е кажано погоре, наместо пари за флуор, да се даваат за контрацептивни средства. Друго е да се продаваат по 20 - 30 денари.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 05 Окт 2010 02:12 #57981

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
Mama Vase wrote:
pa sega ispagja deka uste povekje kje se ohrabrat da praktikuvaat nezastiten sex.
другарка ми држи аптека и ми кажува баш пред некој ден средношколец купувал НорЛево и кажал дека кога имале 700 ден. во џеб со девојка си се еб... без кондом и си свршувал во неа ,да виделе како е:blink:

што натаму да кажам:zid;
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 05 Окт 2010 02:37 #58007

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Па да- тоа што го збореше Васе
Се поттикнува практикување не заштитен секс....и после ќе се шират полни болести...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 06 Окт 2010 03:40 #58475

 • Toblerone
 • Toblerone's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 5
 • Карма: 6
Annabel wrote:
Ај малку офф топик, не знам колку коштаат овие пилули. Ама еднаш купив од тие што се пијат во наредните 24 часа. Е сега тие беа околу 10 евра.

Има еден момент, што секако може не е за оправдување, ама навистина државава треба да ги "субвенционира" :) контрацептивните средства, конкретно мислам на кондомите. Може звучи смешно, ама јас мислам дека се доста скапи. Едно кутивче со три кондоми е во просек 90 - 100 денари,а кога едно дете ќе излезе во град, за што побрзо да потроши пари, дали за превоз, дали за пијачка, дали за влезница за во дискотека, па тешко дека и за кондоми ќе му останат. И како што е кажано погоре, наместо пари за флуор, да се даваат за контрацептивни средства. Друго е да се продаваат по 20 - 30 денари.
Kondomi od 100 denari se Durex za skopski sminkercinja. Ima sosema solidni kondomi Kamasutra 32 denari tri komada u Vero gi ima. 32 denari e 1/4 od kutija cigari sto pusat denes decava.
Kaj nas ne znam koj tinejdzer znae-cul nekakvo predavanje za SPB???? U skolo nema, von skolo uste pomalku, da ne se House i Greys anathomy nema nisto da slusnat, osven onie sto se meraklii na Discovery i slicnite kanali a tie se retki.
B.A.N.N.E.D.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 11 Окт 2010 04:02 #60118

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
uff se nadevam eka ke najdam vo apteka nekoja pilula protiv bremenost...posto na kontrola posle poragajot bev odkako mi zavrsi mesecniot ciklus a toa mi e i prv ciklus posle poragajot,doktorov mi ispisa kontracepcioja ama nemozev da gi zemam odma zasto veke dvadena pominale od ciklusot,taka da resiv tabletkite da gi pijam od sledniot ciklus...ama brb denes malce se mazezvme a kupivme durex i znaete kolku se sigurni?NISTO zatoa glavata uset poveke ke mi pukne...nesmeam da ostanm trudna edna godina nikako a pred meseci pol se porodiv...:mdf: :zid; :tupco: :rofl: :wtf: ke zbudalam neznam sto da pravam?sto ako zabremenam???
The administrator has disabled public write access.

Bremenost 20 Ное 2014 23:24 #253028

 • nora_1
 • nora_1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Pocituvana Doktorke, mi dojde menstruacija na 7 Noemvri. Posle toa, na 15 Noemvri imavme so decko mi odnosi so kondom ama kondomo se skina..posle eden saat ispijah edno apce Norlevo. Na 20 Noemvri mi dojde pak menstruacija. Mnogu sum mala i ne sakam da ostanam bremena uste od sega i zatoa me intersira dali toa krvaranje sto mi se pojavi dvapati na istiot mesec e dobro ili ne..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пилула „Пет дена потоа“ 21 Ное 2014 14:12 #253032

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ne sum doktorka no ke ti pisam - vtoroto krvarenje e poradi pilulata. no moj sovet ti e ako veke ste resile so decko ti da ste seksualno aktivni treba da bidete poodgovorna, odnosno da koristite zastita vo tek na seksot, za da si nemas posle vakvi glavobolki.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.