Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Едно дете-предност или не?

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 06:19 #231709

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
sonja 35 wrote:
Малку ќе отидам надвор од темава,ама морам да напишам.Имам приметено во неколку теми дека непотребно се влегува во ,,кавги,,.По мене мислам дека треба секој од нас да си го каже мислењето со факти што нас ни ,,држат вода,,без притоа да се оспорува нечија одлука што нам не ни се допаѓа.
:love:

Ovde, barem sega za sega ne gledam nikakva "kavga". Do kolku imase, prva ke ireagirav....kako administrator :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:14 #231725

 • Goca
 • Goca's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 23
 • Карма: 11
Zosto kavgi?jas ne gledam kavgi,temava e edno dete prednost ili ne i site ovie razmisluvanja se del od temata,inace bi bilo dosatano jas sakam 1,drugata2 int....Da ne citiram samo da prodolzam so razgovor,Vase sporedbata so neziveenje na semejstvata koi imaat poveke deca e samo paralela na toa deka site deca edinki se ramazani i osameni a nivnite roditeli sebicni,inace ic nemislam deka site braka i sestri ne ziveat.Prasence jas razbiram deka nemame site vreme da skokame,igrame i posvetuvame vnimanie na sopstvenite deca onoku koklu sto bi sakale no ako nekoj ne moze da go postigne toa so edno dete kako ke go postigne so dve,tri i dali toa vtoroto e rodeno samo i isklucivo za da mu bide drustvo na prvoto?Nikoj nemoze da zameni brat ili sestra no i nikoj nemoze da zameni majka i tatko.Annabell ne mislev na toa deka tvoite roditeli ti sugerirale za potreba od brat sestra,no dali od okolinata te gledale so poinakvi oci?dali vo razgovor na golemite ne si slusnala zosto annabell ne ima bratce?od ucitelkata "koga tebe annbell ke ti rodi mama bratce,sestrice?"deka, poveke deca se bogatstvo sto avtomatski ti si se custvuvala kako ne"bogatsvo"?Jas samo sakam da povtoram deka najbitno e decata da se ragaat od ljubov od licna emotivna potreba na roditelot,i da ne se osuduvaat i etiketiraat edinkite i nivnite roditeli.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:23 #231728

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Annabel Lee wrote:
Гоца, никој не ми зборувал мене дека треба да се има брат или сестра, никој не ми наметнувал такво мислење...нити пак јас напаѓам некој што не сака второ дете. Тоа што ти на пример го правиш со

Каде тука стои дека моите родители ми сугерирале? Извини, не сфаќам што зборуваш...што е поентата со богатството? Според ова твоето дете е помалку "богатство" жал ми е ако така се чувствуваш, но те молам не ми ставај зборови и мисли во уста што не се мои и зад кои јас не стојам...
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 06 Фев 2013 07:23 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:31 #231731

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Ајде и јас да пишам, ионака е една од мислите кои ме окупираат...
Ние имаме едно дете и голема веројатност да остане така. Не сметам дека е предност, за нас, наш избор е, ама не заради тоа што е така подобро, како некое златно правило, туку зашто тоа е оптимален избор во нашата ситуација. Ние од секогаш сме сакале повеќе деца, барем две или три, и почнавме некако да се спремаме во таа насока. Но, реалноста изгледа поинаку. Еве кај нас финансиите не се проблем, моментално. Меѓутоа сите обврски и проблеми кои доаѓаат со детето не обземаат толку многу, што немаме време за ништо. Ние едвај стигаме сета логистика околу одржувањето на домаќинството да ја постигнеме, работиме двајцата со полно работно време, на работни позиции кои бараат и повеќе отколку 8 часовен работен ден. Има многу обврски околу детето, дома, купување, готвење, што јас не можам да замислам како сето тоа би изгледало со уште едно дете. Верувам дека ќе има позитивно влијание на син ми, и ми се допаѓа идејата да имаме повеќе дечиња, па како кога ќе остареме ќе не посетуваат за празници со семејствата, ама немам храброст да превземам ризик и да влеземе во некоја пат позиција. Би било опција едниот од нас да ја напушти работата и да се посвети на чување на децата барем неколку години, ама ниту еден од нас не би сакал тоа да го направи. На крај краева животот е мозаик од многу делови, и нас работата не само што ни е егзистенцијално потребна, туку и не исполнува.
Ако каже некој дека да се расте со братче и сестриче е подобро, позабавно, не значи дека да се расте сам е казна. Ама колку ние и да скокаме по вирчиња и да се бркаме по дома и сл, никогаш не можеме тоа да го правиме со детската спонтаност. Тоа се осеќа, и децата тоа го знаат. Многу ми се допадна кај што илустрира Мама Васе како прават сојузи меѓе себе, па гледаат да ги смотаат родителите. Со едно дете, тоа е само наспроти двајца возрасни, а кога се повеќе си се имаат меѓу себе.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Simona`s mom, mamaAnita, Glasna*

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:31 #231732

 • Goca
 • Goca's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 23
 • Карма: 11
Annabel Lee wrote:
Annabel Lee wrote:
Гоца, никој не ми зборувал мене дека треба да се има брат или сестра, никој не ми наметнувал такво мислење...нити пак јас напаѓам некој што не сака второ дете. Тоа што ти на пример го правиш со

Каде тука стои дека моите родители ми сугерирале? Извини, не сфаќам што зборуваш...што е поентата со богатството? Според ова твоето дете е помалку "богатство" жал ми е ако така се чувствуваш, но те молам не ми ставај зборови и мисли во уста што не се мои и зад кои јас не стојам...

Ajdeee,gledam deka ne svakas ....i samo ova, moeto dete jas da go custvuvam kako pomalo bogatstvo?!?!? :kamsik: :grr: ne tresi gluposti,navistinaaa :pukam: .... prodolzete si so diskusija.
Последна промена: 06 Фев 2013 07:32 by Goca.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:35 #231733

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Ako nemam vreme jas da skokam na krevet so kerkata togas ona ke skoka so bratceto :)

Ne svakajte sve bukvalno, ama eve sama sum bez nicija pomos se grizam za dve deca a se porodiv pred mesec ipol, ne treba kojznae sto za da odgledas dve decinja ili tri, samo mnogu ljubov.
dvete deca mi se bogatstvo podednakvo golemo, a i da ne rodev vtoro kerkata ke bese moe bogatstvo.
Mene mi e cudno koga roditelot nesaka vtoro dete od pricina koja ni samiot neznae da ja objasni.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mimi22, Синоличка, Ana78, Helix

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:40 #231734

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Гоца, ако не знаеш да дискутираш,не се замарај ич со моите мислења...
но немаш право да земаш мислења од едни членови и да ми ги припишуваш мене, па со каков камшик удираш со таков и ќе ти вратам, не мој да бидеш изненадена после.

И да ќе си продолжиме со дискусијата, не се грижи за тоа...
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 06 Фев 2013 07:41 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:41 #231735

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
prasence wrote:
Mene mi e cudno koga roditelot nesaka vtoro dete od pricina koja ni samiot neznae da ja objasni.

А зошто мора да се објасни? Има многу чувства кои луѓето интимно ги чувствуваме, а не можеме да ги артикулираме со зборови. Едноставно осеќаш дека е ок, задоволен си, среќен, семејството ти е комплетно така како што е. Не е тоа норма што треба да се исполни. Ова не го викам да си ја ишнам мувата од капата, јас јасно си кажувам ме страв како би се снашле со сите обврски...
Последна промена: 06 Фев 2013 07:42 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Majsi, Octavia, Зока, Glasna*

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:46 #231737

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Во никој случај не сметам дека едно дете е предност, сум сакала и три деца ама доволни ми се и двете кои ги имам, искрено немам нерви за да растам уште едно дете, иако другите услови, финансиски и не знам што сега ги имам. Има различни причини зошто некој се одлучува да имам само едно дете, многу од нив не разбирам, но не значи дека осудувам нечиј избор. Ете конкретно пример од мојата околина, роди едно дете за да се смеша со луѓето, и ако има можности не сака уште едно затоа што и ова било напорно и не можела раат да седи, а камоли две, тоа е веќе себичност за мене. Е не знаев дека да се биде родител значи да се гледа прво сопствениот раат, јас мислев дека треба да се гледа на детето. И свесна бев дека од моментот кога останав бремена за првото дека нема повеќе раат, ниту сум јас на прво место, па и на одмор сама да одам, пак во мисли цело време ќе ми бидат децата. И навистина е богатство е да се гледаат децата кога ќе играат заедно, можеби и нема да бидат блиски, ама јас ќе направам се да им воочам дека немаат никој поблизок од нив двајца.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:46 #231738

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
prasence wrote:
Glasna* wrote:
Mimi22 wrote:
a.A i za finansiite site prvo se fakjaat.Finansiite se promenliva rabota denes ima utre moze da nema i obratno .Ako gledame taka ne treba ni po edno dete da ragjame.

Jas pak navistina se cudam :blink: kako toa finansiite ne igraat nikakva uloga za da oformish edna familija.Navistina ,kako mozam da se resham i da recam spremna sum za dete a koga ne " bi gi imala osnovnite potrebi nitu pak za mene" ,e za mene ova e sebicnost od roditelite ,a voopshto ne mi e "sebicno" ako roditelite se reshat samo so edno dete(bez razlika od koja pricina) .

pa dobro ne da pitacis po ulica i da rodis deset deca, ama za dve deca dvajcata roditeli ako se vraboteni mislam deka i te kako ima moznost da se odgledaat. E sega ako tvoite potrebi se pobitni za zadovoluvanje a ne da mu rodis brat/sestra na deteto toa e veke sebicnost no sepak tvoja odluka.

dokolku postoi zdrvstvena precka isto mi e svatlivo, dokolku ednostvano roditelite nesakaat zaednicka odluka donele so edno da bidat isto mi e ok, ama nemam pari za vtoro :dosadno: mislam deka e samo izgovor
prasence,jas mislam deka jasno napishav "za ako gi nemaat osnovnite potrebi,dvajcata roditeli",a ti shto svakash pod osnovni potrebi???luksuz??ili se lazam!!!!a za ova zadovoluvanje navistina neznam kako da ti go definiram..sepak sekoj covek si ima nekakvi kriteriumi u zivotot..za nekoj dobro za nekoj losho koj kako si saka neka si go protumaci
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:52 #231740

 • Goca
 • Goca's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 23
 • Карма: 11
Anabel za posledno, kamsikot sto go gledas e nisto vo sporedba od ona sto go pocustvuvav vo monetoto koga mi velis deka jas go custvuvam moetio dete kako pomalo bogatsvo,sreka sto sevo ova e virtuelno.Zeno bozja nemas vrska vo glavata,za kakvo zborovi zboruvas?jas samo sakav da ti kazam deka okolinata osuduva,okolinata nametnuva nesto sto treba da custvuvame a ne custvuvame,mislev dali ti kako mala, a denseka moeto dete ne se soocuva so istite tie prasnaja, soaluvanja,osudi i gluposti.
Zeno jas mnogu dobro znam da diskutiram, forumiram od samoto postoneje na forumov,a i na dr,forumi i od pricina sto znam napisav deka treba da si prodolzite da diskurirate i osuduvate,etiketrate za da ne dojdi do ovaa raspravija,a iznenatena,kamsikuvana od licnost koja ne ja poznavam ne mozam voopsto da bidam.
Prasence custvuvam deka tvoevo prasnajemene mi e postaveno ,Mene mi e cudno koga roditelot nesaka vtoro dete od pricina koja ni samiot neznae da ja objasni...jas samo ke recam najgrubo i mene mi e cudno kako se ragaat vtori deca a se nema za alista za prvoto i kako se ragaat deca za samo da mozelo prvoto da skoka so nega!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:55 #231741

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Јас ја читам темава и малку сум збунета... Како што мацика пишуваше погоре во постот кај што ме зеде за пример, дека јас бидејќи имам 2 сестри не знам како е да се биде сам, така и оние кои сте сами не знаете кој е шармот да се има брат/сестра. Нели? И токму затоа во оваа тема секој од нас мора да зборува од искуство и никако поинаку. Оставете роднини и пријатели, не знаете што и како чувствуваат тие па колку и да сте блиски со нив.


И Гоца, па зар со сестрите и браќата само скокаш по кревет и по кал? Мислам прашањата ти се бизарни. Сестра/брат е повеќе од скокање на кревет заедно, повеќе од трчање низ кал заедно и повеќе од сето тоа. Таа љубов е поинаква него било која, не можеш ти како мајка да му го дадеш тоа на детето.

Мм е единец, за разлика од мене и сме за одредени работи многу различни токму ради тоа што јас сум растела во поголема фамилија. Јас дома секогаш сум оставала од јадењето за сестрите, додека мм можел да изеде се (пример зборам). Така сега кога сме ние двајца, знае да мисли само на себе некогаш, ако не го потсетам дека сум и јас тука нели. Да бидеш само дете има некоја своја комоција, која ја немаш кога имаш сестра/брат. Но како што и претходно реков во еден пост, да се има едно дете не е предност, повеќе е недостаток.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Синоличка, Ana78, Helix

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 07:59 #231742

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Goca wrote:
"deka, poveke deca se bogatstvo sto avtomatski ti si se custvuvala kako ne"bogatsvo"?

Не жено, ти прва почна, па не знам дали е важно тука јас како сум се чувствувала, башка ова со богатството не е моја идеја во темава и упорно ми ја накалемуваш.

И да те информирам жено не можам да се расправам со некој кој е на толку ниско интелектуално ниво и кој не знае да разговара, не била на еден, два ма и на 100 форуми била. Очигледно нервозата ти ја внесуваш на темава.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Goca

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 08:02 #231743

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Темава е малку неубаво формулирана, па затоа и има толку недоразбирање. Предност може да биде и едно дете и две и пет, зависи од кој аспект. Кога е едно дете можеш целосно само нему да му се посветиш, се е за него, не мора да го дели родителот со друго детенце, финансиски е полесно, организацијата на времето е полесна... Јас сум „самовработена“, работам како freelancer од дома и приходите ми се намалија по раѓањето на второто дете кое е уште мало. И иако имам две деца, второто не го родив се додека ние (јас и мм) не почувствувавме дека сакаме, иако секогаш има луѓе кои очигледно немаат свои проблеми, па се трудат да ги решаваат туѓите, па не давеа со муабетите дека е „грев дете да оставиш само“ или „не бидете себични,треба и на детето да мислите“ итн. Омилени стереотипи кои луѓето ги (зло)употребуваат кога сакаат да се мешаат во туѓи животи. Никој никому не треба да образложува зошто сака да нема деца, да има едно или да има десет. Еве сега за НГ се роди осмо дете во фамилија која живее во 50 м2 заедно со родителите на сопругот, па имаше и други размислувања... На луѓето никако да им погодиш. А од друга страна, еве мм е второ дете во фамилија и е неверојатно разгален, се било на него подредено, тој што сака да се зготви, да се купи, како тој ќе одлучи така и тоа уште од дете... И искрено е шокиран и ден-денес кога јас ќе се спротивставам на нешто што тој сака. Здравата личност зависи од односот и од воспитувањето на родителите, не од тоа дали се има брат/сестра.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
Последна промена: 06 Фев 2013 08:03 by Octavia.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elicka, macika, mamicka, ivi, Glasna*

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 08:08 #231745

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Jas sega ke se umesam i ke reagiram......
Jas ke ve zamolam site, da prestanete so niski udari, omalovazuvanja, nekulturni izrazi. Ako razgovarate, razgovarajte, ako debatirate debatirajte.
Vi blagodaram
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, sonja 35

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 08:17 #231748

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
None-bt wrote:
В Има различни причини зошто некој се одлучува да имам само едно дете, многу од нив не разбирам, но не значи дека осудувам нечиј избор. Ете конкретно пример од мојата околина, роди едно дете за да се смеша со луѓето, и ако има можности не сака уште едно затоа што и ова било напорно и не можела раат да седи, а камоли две, тоа е веќе себичност за мене. Е не знаев дека да се биде родител значи да се гледа прво сопствениот раат, јас мислев дека треба да се гледа на детето.

Не осудуваш, ама сепак судиш дека е себична мајката која од своја лична причина решила да не роди второ.
За некој е пренапорно да има уште едно дете, за втор се финансии, за трет кариера, за четврт нешто друго и т.н секој си има причина. И не гледам причина да сега ние судиме и кажуваме кој е во право.
Јас уште си стојам на ставот дека ако имаш едно дете си во предност од икс причини, додека со доаѓањето на второ, трето и др. деца се менува се. Обврски, финансии и тн.

Не дека децата не се богатство и дека не чини ако се имаат повеќе, но за некоја мајка и татко богатство е едно, за друга 2-3 и тн. деца. И се додека тие се среќни со својот избор, тоа е супер. Оти да се роди второ дете само ради да се задоволи средината која не не‘ разбира и да се задоволи тој некој што знам како да се изразам - таа морална квота дека од две деца броиме дека е тоа семејство и е среќно.

Недостаток едно дете, за него дека нема братче или сестриче? Тоа само околината го наметнува со свои прашања потпрашања и ставови - а ти кога ќе имаш брат, сестра? А ти уште си сам? Побарај од мама и тато да ти родат бебе! :what:
И после децата се фрустрирале и разочарувале.

Јас сум пресреќна што ја имам сестра ми и ден денес не можеме да се изнасмееме на лудориите од детството, сме си голема поддршка една на друга, а мм исто така е среќен со своето детство како единец (неразмазен :laugh: ) и вели дека никогаш не му недостигал брат или сестра, оти имал многу братучеди и другари со кои има исто така убави мигови од своето детство. И гледам дека неговите братучеди (не сите, некои) кон него се однесуваат како кон свој роден брат. Не е сега тоа темава, ама накусо бил во такви маки што тие неколку никогаш му немаат свртено грб и знае дека ако ги побара, тука се за него.

Ете јас сум имала среќа да имам таква сестра (иако како мали се кршевме од тепање :D ) но моја многу блиска личност, е најосамена кога станува збор за односот брат -сестра , иако има 3 браќа. :(
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 06 Фев 2013 08:22 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elicka, Goca, macika, mamicka, ivi and this user have 1 others thankyou

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 08:37 #231753

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Goca wrote:
dali toa vtoroto e rodeno samo i isklucivo za da mu bide drustvo na prvoto?
Јас мислам дека не постои таков човек што сака да има второ дете само за друштво на првото, без желба и потреба за себе да има уште едно дете.
Кога ќе се добие првото дете најчесто сите сме забезекнати од љубовта што ја чувствуваме од и кон детето. Со второ дете се случува истото, значи наместо да чувствуваш љубов кон двајца најблиски (сопругот и детето), сега тоа се однесува на тројца.
И не може мајка што има едно дете да каже дали е добро или лошо да има уште едно дете додека не го почувствува тоа.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 08:57 #231757

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Goca wrote:
Prasence custvuvam deka tvoevo prasnajemene mi e postaveno ,Mene mi e cudno koga roditelot nesaka vtoro dete od pricina koja ni samiot neznae da ja objasni...jas samo ke recam najgrubo i mene mi e cudno kako se ragaat vtori deca a se nema za alista za prvoto i kako se ragaat deca za samo da mozelo prvoto da skoka so nega!

prasanjeto voopsto ne go postaviv za tebe, ti si ja znaes pricinata zasto nekes Jana da ima brat/sestra, ama ako smetas deka treba da odgovoris ako ne mi smeta :)

I mislam deka nema potreba da bides tolku gruba i bezobrazna na temava, jas za Milena nemav alista ti mnogu dobro go znaes toa a sepak se drznuvas da pisuvas, bev vo mnogu losa sostojba i da imase mnogu dobronamernici koi mi pomognaa vo tie momenti, i da edna od tie bese i ti , i fala ti mnogu.......ama zarem jas znaev deka ke dojdeme vo takva situacija, pa rabotite preku nok trgaat na loso, ne trebase da rodam ni edno spored tebe bidejki barav pomos neli?
I da jas rodiv vtoro, i nemam mnogu vreme da skokam po krevet i da slapkam po virovi bidejki sum sama i so kup obvrski no ni prvoto ni vtoroto dete ne sum gi zapostavila ni sekunda, dvete gi sakam i gi cuvam kako ocive.

*Glasna duso, i so mnogu pomalku mozes da oformis srekno semejstvo so minimum dve deca, parite i bogatstvoto mozebi sekogas ke te odminuvaat, ama sreknite detski ocinja nautro sto te budat ti davaat samo pogolema sila da se boris i da obezbedis poudoben zivot.
I da sekoj sprema potrebite, jas ne sum doterana kako od spisanie, ne odam na zimovanje vo luksuzni hoteli, ne letuvam so mnogu pari, i decata mi se skromni no zadovolni.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mimi22, Helix

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 10:55 #231799

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Glasna* wrote:
Mimi22 wrote:
a.A i za finansiite site prvo se fakjaat.Finansiite se promenliva rabota denes ima utre moze da nema i obratno .Ako gledame taka ne treba ni po edno dete da ragjame.

Jas pak navistina se cudam :blink: kako toa finansiite ne igraat nikakva uloga za da oformish edna familija.Navistina ,kako mozam da se resham i da recam spremna sum za dete a koga ne " bi gi imala osnovnite potrebi nitu pak za mene" ,e za mene ova e sebicnost od roditelite ,a voopshto ne mi e "sebicno" ako roditelite se reshat samo so edno dete(bez razlika od koja pricina) .
izvini Glasna jas ne napisav deka finansiite ne igraat uloga ama finansiite se promenliva rabota.Moze da imas vo momentot kopga ke ostanes bremena a koga ke se porodis da gi nemas.Ama za toa/tie deca sto sme gi stvorile se borime vo zivotot

Macika jas nikade ne pisav dali e ubavo da se ima edno ili dve deca pisav deka sekoj si odlucil za toa kolku deca ke ima.A moeto mislenje e deka e PREDOST da se ima dve deca toa e neli prasanjeto vo samata tema

Goca da forumov e da se diskutira i jas go dadov moeto mislenje.I pak ke povtoram koj kolku deca ke ima sam odlucuva i nikogo ne OSUDUVAM samo ti nekako mnogu si naostrena na temava pa pocna i so navredi.Izvini ama pomaganjeto e doblest na lugjeto i ne e fer na nekoj sto vo zivotot si mu pomognal da mu go plesnes toa vo faca na takov nacin.

I samo bi sakala da ve prasam tie sto si go branite stavot deka ste rseni da imate samo edno dete (iako nikoj ne ve osuduva ) dali ovoj stav go imavte uste pred da stanete roditeli na edno dete ili otkako go dobivte .(prasanjevo ne se odnesuva na onie koi sto poradi zdravstveni pricini se reseni da imaat edno dete)
Последна промена: 06 Фев 2013 11:04 by Mimi22.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 11:07 #231804

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Big Sister wrote:
None-bt wrote:
В Има различни причини зошто некој се одлучува да имам само едно дете, многу од нив не разбирам, но не значи дека осудувам нечиј избор. Ете конкретно пример од мојата околина, роди едно дете за да се смеша со луѓето, и ако има можности не сака уште едно затоа што и ова било напорно и не можела раат да седи, а камоли две, тоа е веќе себичност за мене. Е не знаев дека да се биде родител значи да се гледа прво сопствениот раат, јас мислев дека треба да се гледа на детето.

Не осудуваш, ама сепак судиш дека е себична мајката која од своја лична причина решила да не роди второ.

Ako ne osuduvam ne znaci deka nemam pravo na svoe mislenje, i toa mislenje i licno i go imam kazano.
Последна промена: 06 Фев 2013 11:23 by Cinnamon. Причина: sreduvanje citat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 12:05 #231816

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Mnogu interesen tekst , a i komentarite pod nego se interesni za citanje.
link

Mimi 22 eve jas prva ke ti odgovoram uste pred se omazam bev resena da imam samo edno dete. (togas ne sum imala pojma ni kakvi ke mi bidat finansiite, ni dali ke mozam ili ne da imam deca i slicno).
Последна промена: 06 Фев 2013 16:48 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mimi22

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 14:06 #231822

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Може да објасниш зошто мацика? Значи чисто ме интересира зошто си сакала отсекогаш да имаш само едно дете, без никакво осудување. Ако не сакаш да одговориш на прашањево е сосема во ред, ќе сфатам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 14:11 #231823

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Ниски удари како одраз на фрустрација не ме изненадуваат,само мислев дека некои членови се beyond that..
Моето размислување е најблиску до она на Cize,и сега за сега сум задоволна со својата одлука да имам едно дете,ама таа не е исклесана во камен и не е непроменлива..туѓите коментари во врска со тоа не ме погодуваат,едноставно во едно уво влегуваат од друго излегуваат,порано ме замараа оти не ми беше јасно од каде правото на другите да се мешаат во туѓи интимни одлуки,сега не ги регистрирам,единствено зборовите на керка ми дека сака брат или сестра знаат да ме замислат и боцнат,ама не,не мислам дека сум себична зашто не и ја исполнувам желбата засега,подобро е да е една и да има задоволна и среќна мајка,отколку да има брат или сестра и исфрустрирана,нервозна и преоптеретена мајка,зборувам за СЕБЕ,зашто искрено пред себе си ги проценив СВОИТЕ желби,капацитети,можности,па и потреби за удобност и неудобност..
Затоа ЗА МЕНЕ,засега ,едно дете е предност,а се разбира дека сум свесна дека за НЕКОГО,две или повеќе деца се предност..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mimi22

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 14:14 #231824

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ма не е проблем да одговорам таман работа. Никогаш не сум била дечар. Не сум таков тип на човек.Никогаш не сум се замислувала себе си како мајчински тип на жена. Секако дека сум сакала да имам пород но и пред да се земеме со мажот ми ова му го кажав за да си знае и да не ме гњави после. Откако го имам моето дете ги сакам сите дечиња на светов. Ама и тоа не ја измени мојата одлука да имам само едно дете. Додуше сега одлуката е поради други причини, но ете се поклопи со она што претходно сум го посакувала. Само ми е криво што ми се случи да ми се искомплицира се во однос на детево па така да испадна моево едно да вреди ко за три. (мислам во поглед на гледање и подигнување).
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, Mimi22

Ре: Едно дете-предност или не? 06 Фев 2013 14:16 #231825

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
macika wrote:
Mimi 22 eve jas prva ke ti odgovoram uste pred se omazam bev resena da imam samo edno dete. (togas ne sum imala pojma ni kakvi ke mi bidat finansiite, ni dali ke mozam ili ne da imam deca i slicno).

ova normalno ne e za osuduvanje, sekoj si ima svoi zelbi i planovi, sekoj so svojot zivot si pravi sto saka, ama neznaci deka i taka ke ostane mozebi nekogas ke rodis vtoro :)

tuku interesno e sto neli temava e dali ima prednost edno dete ili dve..poveke..ama nikoj ne pisuva koja e prednosta so edno dete, site nekako pisuvame za dve i poveke deka e ubavo, pa zasto e ubavo itn., ama jas nikako da ja svatam prednosta so edno dete...osven mnogu slobodno vreme za sebesi i malku poveke paricki vo novcanik.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.