Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Едно дете-предност или не?

Ре: Едно дете-предност или не? 29 Јан 2013 16:12 #230868

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Mnogu malku se zboruva za pozitivnoti vlijanie koe go imaat megju sebe brakjata i sestrite. Za toa kako ragjanjeto na noviot clen go menuva na pozitivno prvoto dete. Kako go uci da deli,no i da se bori; da ceka na red,no i da se natprevaruva; da brani,no i da bide odbranet; da ja spodeli poslednata mandarina,no i da ne ja dava poslednata kocka cokolado... kako ucat edno od drugo, kako srceto im stanuva se pogolemo za se povekje ljubov, a duhot se pojak, kako zivotot na toa malo sushtestvo e oblagoroden so ragjanjeto na bratceto ili sestriceto....

Gordosta vo nejziniot glas koga vika: ova e MOE bratce!
Srekjata vo nejzinite ocinja koga kje go vidi stom se vrati od gradinka...
Solzite koga place poglasno od nego koga toj kje se udri!
I nasmevkata na toa tolku malo,a golemo bratce, smeenjeto na cel glas, radosta, neizmernata ljubov, 1000 pati izgovoreno vo denot: dada, dada, dada.... :srce:

Ete zaradi ova rodiv vtoro dete, i zaradi ova sakam i treto.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Frenky, Nebo, Macence, macika and this user have 7 others thankyou

Ре: Едно дете-предност или не? 29 Јан 2013 16:26 #230871

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
Зошто е убаво да се има брат или сестра?

Како да им простат на луѓето кои ги сакаат и како да се изборат за себе, децата учат од нивните постари браќа и сестри. Во разно разните ситуации кои животот им го носи, тие учат како да се справуваат со лутината, грижата на совеста, среќата и тагата – вели американскиот психолог д-р Џејмс Велборн. Во продолжение, прочитајте ги неговите експертски совети за тоа како треба да се воспитуваат децата и кои битни работи можат да ги научат децата од нивните помали или постари браќа и сестри.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ppanika

Ре: Едно дете-предност или не? 29 Јан 2013 17:37 #230886

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Многу ми се свиѓа што Синоличка опиша како раѓањето на второто дете позитивно влијале врз првото, обично во последно време мислите ми се насочени на тоа како за второто дете од старт се е поразлично отколку што било кога се родило поголемото, од проста причина што малото од старт расте со ДЕТЕ (затоа и мразам споредби меѓу децата) :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 02 Фев 2013 14:25 #231259

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Секој може да се реализира себе си како родител и само со едно дете. Ќе го живее животот како нечија мајка/татко со сите предности и недостатоци кои тоа ги носи, и затоа генерално многу често во почетокот раѓањето на второ дете е заради првото дете. НО, тоа не значи дека е предност човек да има само едно дете. Финансиски е смешно да се дискутира, затоа што логично е да се зголемат трошоците, ама пак ај сега сите по дома кај родителите да си живееме, затоа што трошоците се зголемуваат и со самото основање на семејство (маж и жена), па и раѓањето на првото дете, но никој не се лишува од тоа. И што е најинтересно, повеќедетните семејства се токму оние кои немаат ни основни егзистенцијални услови (е тоа не е за одобрување, социјална помош, трошна незагреана куќа и 5-6 деца). А, ние овде зборуваме за Грција или подалеку, еден одмор или одмор и зимовање, Охрид или на село кај баба...Предноста или негативноста јас не ја барам во финасиите. Предноста е во се она што го добиваат децата едно од друго, и како деца и понатаму како возрасни. Поддршката, безусловната доверба и помош. Па и да не живеат во иста држава, помислата дека не се сами ги прави посигурни. Јас знам колку ми значи постоењето на мојот брат, од најпрости работи (да имаш кому да му се пожалиш) до најсериозни (да имаш со кого да плачеш и трчаш и молиш кога ти е болен родителот). И сега, јас направив голема разлика во години меѓу децата, и знам како ќерка ми се чувствуваше кога сите добиваа братчиња/сестричиња, а кај мајка и во стомакот ништо. И постојано викаше-зошто мене не ми даваат бебе? Таа мислеше дека до неа е проблемот. Јас сум за минимум две деца, а кој може повеќе уште поарно.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt, Ppanika

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 10:43 #231317

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
macika wrote:
Може и браќа и сестри да не зборат и никаква потпора да не си бидат во животот, а може и да се најсреќното семејство. Затоа се е релативно. ;)
Со самото тоа што си им дал можност да биде вака или така, имаат предност ;)
Предност е да имаш некој свој во близина. Што дрго и да кажеме, само теории се. Богатство е фамилијата, браќа, сестри, внучиња, настани кои заедно се поминуваат ... Јас не познавам некој сам како утка по своја воља. Само некои со психички пореметувања, па си наоѓаат маче или куче за да не се сами ... Во такви случаи како за трагедија на ТВ се раскажува.

Еве пак за нас ќе зброрам. Имаме можност да ја презадоволиме Дамјана. Тоа не го правиме заради развојот на нејзината психа. Баш петокот имавме сцена среде Карфур со плачење, вриштење. Почна да го злоупотребува нашето однесување (купување се што ќе посака) и мора да се стави рез. И 2 да се, пак ќе е исто. Пак ќе ги воспитувам дека не се купува од хир, дека парите треба да се ценат ...
Последна промена: 03 Фев 2013 10:45 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 11:11 #231319

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Јас не познавам некој сам како утка по своја воља. Само некои со психички пореметувања, па си наоѓаат маче или куче за да не се сами ... Во такви случаи како за трагедија на ТВ се раскажува.


Damjana внимавај што пишуваш. Ова што си го напишала горе ги навредува сите оние кои се едни (како и јас лично) и воопшто не сум психички пореметена ниту пак било кој што го познавам, а ги знам многу кои се единци и замисли не се психички пореметени.(ниту пак имале маче или куче).
Навистина дрско и безобразно.
И кога зборувам не кажувам за теории тука за примери од животот. Во моја близина имам две сестри кои не зборуваат, и имам прекрасни примери на сестри и браќа. Така да мислам дека треба да јавно да се извиниш.
Последна промена: 03 Фев 2013 11:15 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 11:21 #231320

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Macika a ti malku da vnimavas? Non stop si od nekoj navredena! Ubavo procitaj sto sum napisala. Za tvoja informacija i jas imam 1 dete i taka ke ostane. Mislis deka toa bi go napisala za svoeto dete? Pisuvam deka samotijata, osamenosta ne e normalna pojava opsto. Deka sekoj nastan e poubav so poveke lugje. A ne za broj na decata.
Ako ne docituvas, site ke se drski i bezobrazni vo tvoi oci. A izgleda e bas sprotivnoto.
Последна промена: 03 Фев 2013 11:22 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 11:23 #231322

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
mislam deka damjana zboruva za nekoi bez deca deka ne e toa po nivna volja a ne za edno dete ili dve barem jas taka svativ vo sekoj slucaj ona ke si kaze i objasni
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 11:32 #231323

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Macika a ti malku da vnimavas? Non stop si od nekoj navredena! Ubavo procitaj sto sum napisala. Za tvoja informacija i jas imam 1 dete i taka ke ostane. Mislis deka toa bi go napisala za svoeto dete? Pisuvam deka samotijata, osamenosta ne e normalna pojava opsto. Deka sekoj nastan e poubav so poveke lugje. A ne za broj na decata.
Ako ne docituvas, site ke se drski i bezobrazni vo tvoi oci. A izgleda e bas sprotivnoto.

Gospodza Damjana, jas od nikogo non stop ne sum navredena i ne gi vrti zborovite.(izgleda ovde stanuva zbor za licna netrpelivost od ova sto go citam sega).
Prvin jas tvojot post go doziveav taka kako sto napisav. I mozese fino i ubavo da si objasnis, a ne vozvratno da me navreduvas.
Jas ubavo go procitav tvojot post i go razbrav taka kako sto go razbrav. A ti da bese kulturna ke doobjasnese. Se raboti za pisan zbor.
Последна промена: 03 Фев 2013 11:34 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 12:09 #231326

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Баш така, пишан збор е. Другите ќе проценат кој кому треба да се извини, кој е културен ... Оти сама викаш дека возрвратно навредувам. Иако и тоа што јас као те навредив е во покултурна форма. И овој мој одговор е исто повнимателно скроен. Ако е лична нетрпеливост, ќе спукав со цел репертоар, а богами имам богат :)
Инаку и јас твојот пост го доживеав како што напишав :) зошто па ти да си навредена, а јас не треба да бидам кога за мене користиш недолични зборови? Не ме познаваш убаво, не е во ред да ми изнапишеш се и сешто и после = ама јас така сфатив, ти не требаше да ми враќаш со ист тон :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 12:29 #231327

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Јас не познавам некој сам како утка по своја воља. Само некои со психички пореметувања, па си наоѓаат маче или куче за да не се сами ... Во такви случаи како за трагедија на ТВ се раскажува.

Damjana, jas svativ deka imash vakov stav za onie koi ostanale sami vo zivotot ne nashe partner ili ne oformile semejstvo???Dali e ova tvojata poenta?
Jas taka ja svativ rechenicava.. Ako e taka, i taa e povtorno apsolutno navredliva i diskriminirachka..

Vo familija imavme tetka koja nikogash ne oformi semejstvo proba, no ja , razochara od ljubovta taka i si pochina, nishto ne i faleshe, vospitana stabilna zena. MOmentalno mm ima bratuchetka koja ide na 45 godini i nemoze da najde partner sama e nema ni kuche ni mache, prifakja deka nemoze zivotot da ja izraduva so semesjtvo pa se trudi da zivee najdobro shto moze... Vekje kolku shto gledam i ne bara.. Pa koi sme nie da sudime..

Samotijata e edna sostojba koja nekoi lugje nemaat izbor da ja doziveat. A jas ja dozivuvam i diskriminirachka vo nasoka na lugjeto so psihichki poremetuvanja, kao konstatacija e deka oni ostanale bez semejstvo zatoa shto ete imaat nekakvi poremetuvanja... Neznam.. Ic ne mi se dopadna postot.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Goca, Frenky, macika, ivi

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 15:58 #231350

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Znaci zboram opsto, sam, osamenost, edinka - kako poim. Ne zboram za nekoj bez maz/zena, bez brat/sestra tuku najdrasticen primer za osamenost od lugjeto po svoja volja. Demek duri i tie koi imaat problemi so odnesuvsnje si baraat nekakvo drustvo. I taman rabota da e toa navredlico, toa e bolest. Utre nikoj neznae sto go ceka.
Ili drug slucaj - sam nekoj vo nekoe zafrleno mesto, ili nepodvizen ili slicno, pa si bara TV, radio ... pomladite kompjuter, samo da ne se sami. Oti samotijata ubiva.

edit: Meyo, ne tie se dopagja, no ne se rafrlas so repertoar na epiteti, neli?
Последна промена: 03 Фев 2013 15:59 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 03 Фев 2013 19:42 #231378

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Ke ve zamolam bez navreduvanje i da se drzime do temata koja glasi Едно дете-предност или не?
Blagodaram.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 04 Фев 2013 10:51 #231449

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Секако дека не е предност но ако финансиите не дозволуваат второ дете тогаш е подобро да се остане само со едно дете.Ние доколку здравје имаме финансии понатаму сигурно нема да ја оставиме Калина сама,јас би родила уште две :) Не е поентата да се родат две деца или три па да трпат и за јадење и за облека и за се во животот.И не се согласувам дека ако е едно ќе биде разгалено а ако се две нема,тоа си зависи од родителите колку ќе му дозволат и како ќе го воспитаат.
Така да јас ќе кажам предност е едно дете ако финансиите не дозволуваат за повеќе,меѓутоа ако се има пари тогаш е себично дете да остане само на овој свет.
Последна промена: 04 Фев 2013 10:52 by ivi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Едно дете-предност или не? 04 Фев 2013 19:38 #231507

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Луѓе, а од каде ќе знаеме какви ќе ни бидат финансиите по 20 години?! Па зарем можеме да бидеме толку сигурни? Па којзнае што се‘ може да се случи! За 20 години можеш да станеш од просјак милионер, ама и обратно. Така, муабетов со финансиите не ми држи вода. :jok:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mimi22

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 05:14 #231514

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Никој не може да гледа толку далеку,10 или 20 години е многу долг период ама ако гледаме така тогаш веќе ќе ги имаме израснато децата па ќе биде многу полесно,ќе имаат завршено и школо и факултет :) Јас лично зборам ако знам дека немам финансии за да исчувам одвај едно и свесна за таквата ситуација да родам второ дете,никој не збори за толку далечна иднина,на крајот на краиштата не знаеме дали ќе бидеме живи до тогаш не па да мислиме што ќе биде за другото.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, macika

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 05:16 #231515

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
Me interesira kako toa vo Makedonija se stanuva milijarder :what:

Za mene finansiite se mnogu bitni i da recam presudni za edno ili poveke deca, jas sakam poveke decinja, ama sostojbata vo koja sum e takva kakva sto e i fala mu na Boga za ova edno zlato sto go imam. Jas sakam so moeto dete da ziveam, a ne samo da postoime
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, ivi

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 05:57 #231518

 • babyniki
 • babyniki's Avatar
Јас не познавам некој сам како утка по своја воља. Само некои со психички пореметувања, па си наоѓаат маче или куче за да не се сами ... Во такви случаи како за трагедија на ТВ се раскажува.
ova mi e prv post,no ve citam dolgo vreme.Morav da iskomentiram na postov, bidejki sum krajno sokirana od ova sto citam.Non sens mi e nekoj uste da ima vakvi svakanja pa i javno da gi iskaze kako normala.Jas poznavam mnogu takvu osobi koi se bez psihicki poremetuvanja,a se odlucile da si zemat domasen milenik namesto da se razmnozuvaat zosto toa e niven licen stav.Stvarno me iznenaduva kakvi povrsni svakanja.Pozz do site
Последна промена: 05 Фев 2013 06:22 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 06:23 #231521

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
mamicka wrote:
Me interesira kako toa vo Makedonija se stanuva milijarder :what:

Реченицата има фигуративно значење, не буквално. ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 09:44 #231561

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Јас не мислам дека браќа и сестри се секогаш целосна поддршка во животот и не мислам дека заради тоа треба да се има второ дете. Ако сакаат родителите во ред, а за да не е само или не знам што ич не ми држи вода. Секој си тера по свој пат, свои деца, сопруг, сопруга и секој гледа да обезбеди за своите најблиски. Јас имам брат, но не сме така блиски да можам да барам од него нешто, а и не би барала знам дека сега му се најважни неговите деца. Мајка ми од нејзината сестра видела повеќе штета отколу корист. Татко ми секогаш е тука за неговите, ама тие никогаш не се. Еднострана помош. А и кога се во тинејџерски години децата се расправаат за простор, соба, компјутер, телевизор, пари, одмор, кола и за уште милион работи. И најчсето се вели ајде уште едно, да не е само првото. Дали во овој случај второто дете се раѓа заради првото или заради тоа што се сака навистина второ дете?
Последна промена: 05 Фев 2013 09:46 by Elicka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, macika, mamicka, Glasna*

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 10:35 #231581

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
babyniki wrote:
Јас не познавам некој сам како утка по своја воља. Само некои со психички пореметувања, па си наоѓаат маче или куче за да не се сами ... Во такви случаи како за трагедија на ТВ се раскажува.
ova mi e prv post,no ve citam dolgo vreme.Morav da iskomentiram na postov, bidejki sum krajno sokirana od ova sto citam.Non sens mi e nekoj uste da ima vakvi svakanja pa i javno da gi iskaze kako normala.Jas poznavam mnogu takvu osobi koi se bez psihicki poremetuvanja,a se odlucile da si zemat domasen milenik namesto da se razmnozuvaat zosto toa e niven licen stav.Stvarno me iznenaduva kakvi povrsni svakanja.Pozz do site
Jas iako resiv veke da ne doobjasnuvam sto mislev, nemozam da se iznacudam kako ima lugje so moze vaka da protolkuvaat post, i uste pa da ne go citaat ni doobjasnuvanjeto.
NE MISLAM DEKA TOJ STO IMA MILENIK e so nekoja bolest ... bog da chuva sto ne ke procitam. Rekov deka nekoj koj poradi X pricini se osamil (navedov i drugi pricini pokraj ova za sto se fativte), i toj ne idrzuva dolgo sam sam ... i ajde veke ne pisuvam tuka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 11:45 #231593

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Јас не мислам дека браќа и сестри се секогаш целосна поддршка во животот и не мислам дека заради тоа треба да се има второ дете. Ако сакаат родителите во ред, а за да не е само или не знам што ич не ми држи вода.


:da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 11:55 #231597

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Јас не можам да си го замислам животов без моите две сестри. За арно и за лошо секогаш биле тука да ми помогнат, и јас за нив исто така. Мислам дека да имаш едно дете не е привилегија и не е предност. Ако се нема услови, се нема ОК сфаќам, ама не мислам дека е тоа предност, пре би рекла дека е минус затоа што немаш пари и услови за второ. Ако се сака нели, ако не се сака џабе. Мада ако имаш едно не сфаќам зошто не би сакал друго дете?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 13:01 #231610

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Ste videle li covek so edna raka, edna noga, edno oko ili bilo koj drug del od teloto sto odi vo par? ( bez hiruski zafat )

Mislam deka mi ja svakata poentata?

Zasto da se "osakati" toa detence, zasto da nema drustvo, da nema brat ili sestra so koi ke bide blisko I ke moze da im se doveruva za raboti koi nemoze, nesaka da gi spodeli so drugite?

Razbiram da se nema uslovi, moznosti, ama od cepatlok da se nema dete toa ne go razbiram ( kako sto kaza Damjana )

Spored mene ne e prednost da se nema vtoro dete, toa e NEDOSTATOK.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
Последна промена: 05 Фев 2013 13:03 by izabella.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 05 Фев 2013 15:13 #231615

 • Goca
 • Goca's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 23
 • Карма: 11
:cvet:Elicka wrote:
Јас не мислам дека браќа и сестри се секогаш целосна поддршка во животот и не мислам дека заради тоа треба да се има второ дете. Ако сакаат родителите во ред, а за да не е само или не знам што ич не ми држи вода. Секој си тера по свој пат, свои деца, сопруг, сопруга и секој гледа да обезбеди за своите најблиски. Јас имам брат, но не сме така блиски да можам да барам од него нешто, а и не би барала знам дека сега му се најважни неговите деца. Мајка ми од нејзината сестра видела повеќе штета отколу корист. Татко ми секогаш е тука за неговите, ама тие никогаш не се. Еднострана помош. А и кога се во тинејџерски години децата се расправаат за простор, соба, компјутер, телевизор, пари, одмор, кола и за уште милион работи. И најчсето се вели ајде уште едно, да не е само првото. Дали во овој случај второто дете се раѓа заради првото или заради тоа што се сака навистина второ дете?
Секоја чест за постов....На темава се изначитав,ќе ми извините ама ќе бидам груба,глупости ...и стереотипи...те родителите што свесно одчувале да имаат едно дете биле себични,те тие едните биле психички пореметени(така беше пишано и само како такво може да се свати,нема потреба од дообјаснување)па се до осакатени,споредени со луѓето инвалиди,вечно осамени,недруштвени,размазани,па дури и дека ќе немале никој свој покрај себе и сл.. :what: Јас моето размислување и одлука го имам кажано на првите неколку страни,да не се повторувам,а уште помалку правдам,секое размислување е во ред,но јас сум запрепастена од некои размислувања и овие стереотипи.Искрено цело време ми се наметнуваат некои прашања што би сакал да ви ги поставам на неколку од вас,но не би сакала да бидам груба и да не ја претворам темава во нешто што несакам.Навистина би сакал некој да ми разјасни кај и во што го гледа себичлукот на родителите на единки?колку единки познава кои се добескрај размазани а и колку се такви дечињата со браќа и сестри? А за кога ќе бидат возрасни разгледајте околу вас,погледнете ги вашите золви,девери,снаи......за ова последново најдобро ќе биде да ја прочитате темата на овој форум или пак на стариот,се надевам дека ќе ви текне на што мислам.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elicka, macika, Glasna*