Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Абортус

Ре: Абортус 30 Мај 2013 09:26 #240017

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Проблем е што во законот не се предложени промени со кои ќе се адресираат недоследностите на претходниот закон
Точно, тие кои протестираа требаше да напоменат дека не протестираат против новиот закон, туку затоа што тој нема подобрување во одност на стариот, напротив има само додадено неколку рестрикции.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Абортус 30 Мај 2013 09:34 #240018

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Katrina wrote:
И во претходниот закон абортус после 10 недели бил за исклучителни ситуациим, а за пред 10 недели исто требало одобрение.

Ne mi se veruva deka ova go citam i bilo praksa :what: Ama koj odobruva dali ke abortiram ili ne pred 10 nedeli? Jas poznavam slucaevi na abortusi sto bile strait forward, odlucile da abortiraat se prijavile vo bolnica i zavrsile rabota. Ova mi kazuva deka zakonot ne se pocituval i deka noviot prelog zakon ima uste pomalku smisla :tupco:
Kako sto spomnav prethodno, a i kako sto e napomenato vo tekstot od Mama Vase, dodeka doznaes deka si bremena ke pominat 7 nedeli sigurno, pa so ovaj zakon, ne znam kako voopsto bilo mozno nekoj da abortira pred 10 nedeli, neli ako se bilo by the book :jok:
Последна промена: 30 Мај 2013 09:38 by Fairy. Причина: pecatni greski
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Katrina

Ре: Абортус 30 Мај 2013 09:37 #240019

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Ne sakam da navleguvam dali odlukata za abortus e pravilna ili ne, no smetam deka sekoja zena mora da ima pravo na izbor za istiot i nema potreba od birokratiziranje na ovaa procedura, namesto da ja namaluvame i taka golemata birokratiziranost vo drzavaa nie uste poveke komlicirame, a kapak na seto ova e sto ova e osetliva tema kade i 1-2 dena mnogu znacat. Taa sto resila da abortira ke go napravi toa, legalno kako do sega ili nelegalno vo idnina, ako ne moze da se spravi so procedurata i zabranata za istoto i so mnogu pogolem rizik po svoeto zdravje.
Tuku mene drugo me buni sega, ke se bara i potvrda-dozvola od bracniot drugar za istoto, garant se saka so edna odluka dve muvi da se otepaat. Se si mislam deka ova ke go namali svalerajot vo drzavava :smee1: Ete pretpotavka zenata nema odnosi so mazot a si brka nastrana rabota so svalerot i ostanuva trudna. I sega :opaa: mora mazot da dade dozvola, ke se rastura brakot :grr:
Znam deka e seriozna tema ama ne mozev da odoleam
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Абортус 30 Мај 2013 09:52 #240021

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
None, toa baraat dozvola od MAZ demek od tatkoto, koj moze da dokaze koj e tatkoto vo taa faza :kez:
Ke si odi so svalerot pod raka, bez da znae mazot isto kako sto dotogas si brkala rabota so nego nastrana.
Sala na strana ova e osetliva rabota, znaci zenata treba da se izjasni koj e tatkoto na deteto za da moze da go obavestat.
Sto ako NE sakam nikoj da znae so koj i so kolku partneri sum bila intimna pred da zabremenam?
Dali toa znaci deka moeto diskreciono pravo pokraj sto ke bide naruseno, tuku i zaradi istoto ke mora da rodam, potocno NEKOJ tamu nema da mi odobri abortus :tupco:
Последна промена: 30 Мај 2013 09:55 by Fairy. Причина: edite text
The administrator has disabled public write access.

Ре: Абортус 30 Мај 2013 10:38 #240025

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Значи секој ден, се повеќе сум изненадена (непријатно) од случките во нашава земја. Што ли е, се чудам, мотивот зад ваквиот закон? Ако е мотивот да абортусот не се користи како сретство за контрацепција, тогаш дајте нека се обрати внимание на едуцирањето за контрацепција и нека се направат подостапни сретствата за контрацепција.
Да не пак мотивот е зголемување на наталитетот (многу несоодветна и контроверзна метода за такво нешто)? Гледам и вчера реклама на националната телевизија, да фамилиите раѓаат по барем 3 деца. Зошто??? Па во едно општество кај што луѓето едвај сврзуваат крај со крај и кај што се чудат како да му обезбедат услови на едно дете, зарем е потребно зголемување на наталитетот? Треба да се подобри економијата, да има повеќе вработувања, па кога семејствата ќе се чувствуваат поспособни, тие и сами може ќе си посакаат да имаат повеќе деца. Некако ми се чини како да државата сака да решава проблеми, ама не решава од корен, туку од врвовите на лисјата...
И за правото на избор. Да, секој си има право на избор. На жената тоа право не треба да и се одземе.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mamicka

Ре: Абортус 30 Мај 2013 15:53 #240035

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Aма воопшто не ми се дискутира ни за законот, ниту што е сменето. Стариот каков и да бил, не функционирал.
А држава да ти се меша во кревет, приватност и тело е nonsens, и враќање години наназад. Значи нит сум за абортус, ниту размислувам колку пати можеш да направиш во годината, но мислам дека никој неможе да ти каже што да правиш со себе и својот живот. Има други начини како државата може да се грижи за здравјето на своите граѓани.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Абортус 31 Мај 2013 04:43 #240048

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
tough cookie wrote:
Значи секој ден, се повеќе сум изненадена (непријатно) од случките во нашава земја. Што ли е, се чудам, мотивот зад ваквиот закон? Ако е мотивот да абортусот не се користи како сретство за контрацепција, тогаш дајте нека се обрати внимание на едуцирањето за контрацепција и нека се направат подостапни сретствата за контрацепција.
Да не пак мотивот е зголемување на наталитетот (многу несоодветна и контроверзна метода за такво нешто)? Гледам и вчера реклама на националната телевизија, да фамилиите раѓаат по барем 3 деца. Зошто??? Па во едно општество кај што луѓето едвај сврзуваат крај со крај и кај што се чудат како да му обезбедат услови на едно дете, зарем е потребно зголемување на наталитетот? Треба да се подобри економијата, да има повеќе вработувања, па кога семејствата ќе се чувствуваат поспособни, тие и сами може ќе си посакаат да имаат повеќе деца. Некако ми се чини како да државата сака да решава проблеми, ама не решава од корен, туку од врвовите на лисјата...
И за правото на избор. Да, секој си има право на избор. На жената тоа право не треба да и се одземе.

Potpis za ova, bas vaka razmislivam i jas
The administrator has disabled public write access.

Ре: Абортус 31 Мај 2013 05:57 #240057

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Prevzemeno od FB Akcija Zdruzenska

1. Предлог законот задира во основните слободи и права и според тоа претставува сложен и обемен закон и не смее да се носи во скратена постапка.
2. Предлог законот за прекинување на бременоста ја укинува/брише досегашната одредба на слободен избор на жената за прекин на бременоста до 10 гестациска недела преку воведување на рестрикциони механизми кои не се базирани на научни сознанија и медицина-базирана на докази ниту во согласност со постојните медицински насоки за прекинување на бременоста дефинирани од страна на Светската Здравствена Организација поради следниве одредби:
• доставување на писмено барање од страна на жената за прекин на бременоста,
• давање писмена согласност за интервенцијата од страна на жената,
• задолжително пред-абортус советување,
• известување на брачниот партнер,
• поставување на задолжително време за чекање од 3 дена по советувањето за да може да се изведе интервенцијата,
• доставување на потврда од гинеколог-специјалист

Одредбите во член 6 од предлог законот за прекинување на бременоста за барање до 10 недела се во колизија со член 2 од предлог законот кој дефинира дека за прекинување на бременоста слободно одлучува жената, што претставува повреда на одредбите од уставот и загарантираните слободи и права како и меѓународните договори ратификувани од страна на Република Македонија.

3. Одредбите од Предлог законот утврдуваат нова надлежност на министерот за здравство да донесува одлуки за:
• подготовка на форматот за писмено барање за абортус,
• воспоставување на акти за советување и клинички протоколи,
• формирање на првостепени комисии во здравствените институции

Со ова се нарушува автономноста и се деградира способноста/капацитетите на здравствените установи задолжени да ја вршат оваа дејност особено што абортусот во законот се дефинира како медицинска интервенција и со тоа експертизата треба да лежи во професионалниот кадар и здравствените установи и медицинската фела (лекарска комора).
Формирањето на комисија во здравствената установа од страна на министерот дополнително ќе ја бирократизра процедурата за жената која поднела барање, а индиректно министерот ќе биде во улога на одлучувач дали на жената да и се прифати барањето или не.

4. Високи парични казни како и воведување на мерка затвор за докторите кои не се придружуваат до одредбите во овој закон дури за процедури кои не се животно-заканувачки (водење евиденција, известување на партнер) не соодветствуваат со казните при изведување на други медицински интервенции, а дополнително го руши дигнитетот на лекарите и самата професија.
Share
The administrator has disabled public write access.

Ре: Абортус 31 Мај 2013 09:28 #240069

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Bebeto ili fetusot na 10 nedeli ima srceva akcija i veke cuvstvuva bolka. Zarem ne e grev da mu se pravi loso na covecko sustestvo koe ne ni pobaralo da bide stvoreno, samo zaradi toa sto nekoj ne vodel smetka za svoeto telo? Megjutoa vo komplet so zakonov smetam deka treba da odi i besplatna kontracepcija za onie koi nemaat sredstva toa da go napravat. Da ne kukaat deka nemaat pari da se prehranat a od druga strana se prcaat kako zajci i abortusot go koristat kako pienje kafe.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix, vistina

Ре: Абортус 31 Мај 2013 11:02 #240073

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Temjanuska ne bi se slozila so tebe. Mnogu naucni istrazuvanja go tvrdat tokmu sprotivnoto, deka fetusot ne cuvstvuva, zatoa sto nema razvien nerven sistem, koj e klucen za cuvstvuvanje na bolka, duri i do 24 nedela.

In March 2010, the Royal College of Obstetricians and Gynecologists submitted a report, Fetal Awareness – Review of Research and Recommendations for Practice, concluding that "Current research shows that the sensory structures are not developed or specialized enough to respond to pain in a fetus of less than 24 weeks", pg. 22.
Ima i poveke za istovo tuka sto go podrzuva ova israzuvanje kako Researchers from the University of California, San Francisco in the Journal of the American Medical Association concluded in a meta-analysis of data from dozens of medical reports and studies that fetuses are unlikely to feel pain until the third trimester of pregnancy.[5][6]


A ako zboruvame za religiski ubeduvanja i deka fetusot ima dusa i seto toa doaga vo paket so verskite, bi rekla licni ubeduvanja toa e veke drug aspek na diskusija. Poznato e deka vo verski najakite drzavi abortusot e zakonski zabranet, tokmu od ovie pricini. Tuka medicinskiot aspekt ne se zema vo predvid, barem jas imam takov vpecatok.
Последна промена: 31 Мај 2013 11:03 by Fairy. Причина: edite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Абортус 05 Дек 2013 06:00 #247065

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Ja gledav sega reklamava na Vlada na RM protiv abortusot. Kao ceka nekoj decko so buket vo bolnica doagja sestrata i mu cestita, imale uspesen abortus ... pretpostavuvam ste ja gledale.
Znaci jas sum protiv abortiranje kako nacin na kontracepcija ama "reklamava" me naezi. Mislam, vi se molam, toa e mediumsko teroriziranje na lugjeto, na sto lici takvo nabivanje na griza na sovest, vo 21 vek ziveeme i ne smee, AMA NE SMEE, edna moderna vlada na edna moderna drzava da izleguva so takva kampanja kade "taa sto abortira vrsi dvojno ubistvo" ne znam kako seuste nekoj ne izlegol da iskomentira nesto protiv ova.
Jas sum za mnogudetno semejstvo, kampanjata rodi treto dete, pa duri i ona koga rekoa nema da moze povekje od dva abortusa godisno e vo red, no da se omalovazuva osnovnoto covecko pravo, da edna zena ima pravo da rakovodi so svoeto telo kako saka i da ragja kolku deca saka, na eden volku beskrupulozen i drzok nacin mene bukvalno me zgrozuva.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Simona`s mom, mamaAnita, Bumba, Hermiona and this user have 2 others thankyou

Најново на форумот

 • No posts to display.