Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Кога е премногу рано ?

Ре: Кога е премногу рано ? 18 Ное 2012 09:38 #221908

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Тоа што некои го кажаа низ темава ми е ептен гледање со розови очила на животот. Особено кога знаеме какви се условите кај нас. Зборам за млади под 20 години. Ќе ги издржуваат мама и тато до некаде, ама замисли имаш брат или сестра помали од тебе и тие решат за некоја година на свои 19-20 години да се оженат, и да чекаат бебе. Кој кого ќе чува и помага?
Мора, едноставно мора секој малку посвесно да си го планира животот. Со оглед дека денес не можеш све да имаш средено, освен ако не се поинакви животните прилики, барем едниот да има сигурна работа и да има каде да се живее. па и да помогнат родителите тоа да е понекогаш.
оти голема разлика има да помагаш на некого, до тоа да го издржуваш семејство сосе деца.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 18 Ное 2012 09:40 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Кога е премногу рано ? 18 Ное 2012 11:20 #221919

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Повеќето зборите за оптимално време да се има дете, а не кога е премногу рано. Кога се наведуваат сите коцки кои треба да се сложат - тоа е оптимално време. А се знае кога е премногу рано, малтене деца да раѓаат деца. И има разлики кај луѓе-врсници, некои навистина се психички позрели порано, некои покасно. Јас лично, на пример (не знам зошто нејќете лични примери кога така лесно се дискутира)стапив во брак на мои 29 години, кога самата си почувствував дека сакам да имам дете, што би се рекло посакуваното дете со тој човек ми беше единствен повод за бракот. Само две години порано бев далеку од зрела за брак и дете, а некои други на нивни 27 год. може биле.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 18 Ное 2012 11:33 #221922

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Za mene e rano pod 19 - 20 god.
Ne ja podrzuvam semata faks - dobri primanja - stanbeno prasanje.
Tesko na koj mu uspeva da gi sklopi site kocki, pa da sozdade semejstvo.
Denes - utre, denes - utre, se nesto izleguva I ni gi odlozuva planovite, a godinite si minat li si minat.
Sto e so onie koi eve da receme ja sredile ovaa sema I koga ke dojde red za dete, nemozat da imaat???

Eve licno za mene, nie se vencavme koga jas imav 20, a mm 27god.
Mm si rabotese, jas nemav rabota zatoa sto bevme od razlicni gradovi, si go zavrsiv fakultetot, ziveeme so svekrvami, izgradivme kuka, no veke nema finansii za da prodolzi da se pravi I da se vselime.
Se vrabotiv vo butik, koj go zatvorija 2-3 meseci pred da ostanam bremena I sto ne trebase da imame dete zatoa sto ostanav bez rabota???
Jas nemozev da ostanam bremena 2 god, iako site analizi I so dvajcata bea vo red, znaete kolku stresni ni bea tie 2 god???

Moite roditeli mu otvorija stedna kniska na sinko I sekoj mesec stavaat pari isto kako I na vnucite od brat mi, sto trebase da gi odbijam???
Pa zasto da gi odbijam koga so tie pari deteto ke mi zavrsi fakultet?
Zasto da odbijam pomos koga nekoj ti pruza, sto e loso ako svekrvata ili roditelite ednas vo mesecot te pocastat, ti pomognat?

Realno kazano kaj nas ima rabotni mesta za solidni primanja, da mozes da oformis semejstvo, no ne I da si go resis stambenoto prasanje.
Ima mnogu luge sto imaat pogolemi primanja od onie sto imaat zavrseno faks.
Tatko mi e so sredno, a zima doktorska plata, na koj kako ke mu pukne :)

Spored mene ne e loso da se ima dete, a si na edna plata I zivees vo zaednica.
Poleka poleka se redat kockite so tekot na godinite, a ne spored nekoja sema.
Dzabe si gi naredil, koga nema malo :srce: sto cuka vo tvoeto mese :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 18 Ное 2012 12:15 #221932

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
izabella wrote:

Eve licno za mene, nie se vencavme koga jas imav 20, a mm 27god.
Mm si rabotese, jas nemav rabota zatoa sto bevme od razlicni gradovi, si go zavrsiv fakultetot, ziveeme so svekrvami, izgradivme kuka, no veke nema finansii za da prodolzi da se pravi I da se vselime.
Se vrabotiv vo butik, koj go zatvorija 2-3 meseci pred da ostanam bremena I sto ne trebase da imame dete zatoa sto ostanav bez rabota???
Jas nemozev da ostanam bremena 2 god, iako site analizi I so dvajcata bea vo red, znaete kolku stresni ni bea tie 2 god???

Moite roditeli mu otvorija stedna kniska na sinko I sekoj mesec stavaat pari isto kako I na vnucite od brat mi, sto trebase da gi odbijam???
Pa zasto da gi odbijam koga so tie pari deteto ke mi zavrsi fakultet?
Zasto da odbijam pomos koga nekoj ti pruza, sto e loso ako svekrvata ili roditelite ednas vo mesecot te pocastat, ti pomognat?

Ова што го пишуваш нема никаква врска со темата - Кога е прерано да се стане родител и зошто. Исто како што и други членки наведоа примери како на свои 23-4 и повеќе години имаат проблем со забременување, работа и др....
тоа е за други теми.

точно дека не можеш да чекаш да се среди се во животот, но на 19 и помлади години да решиш да се мажиш, не ми е во ред, макар и да има момче кое е повозрасно, па работи и тн...
зборам од аспект на физичка зрелост.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 18 Ное 2012 12:16 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Кога е премногу рано ? 18 Ное 2012 12:28 #221933

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas ne vidov nieden post kade nekoj rece deka ke odbie pomos. Toa samo nekoj si gi izvrtuva muabetite.
Moite roditeli tolku mnogu pomagaat, mnogu poveke otkolku roditelite na nekoi sto ic nemaat. No tie se srekni da go pravat toa. Ne se primorani zaradi toa sto deteto nivno svesno ja dovelo cela familija vo nezavidna sostojba. Koja sum jas na kraj od kraistata na site da im go skrojam zivotot? Koja sum jas da od penzija na stari lugje odlucam da im zemam del, pa tie da nemaat dovolno za nivni potrebi? I koja sum jas rastena so site uslovi da gi dovedam svesno vo situacija da me gledaat kako ziveam mizerno i da gledam vo raka koga nekoj doagja - sto ke mi podade.
Da ima nekoja posebna pricina - peki, taka trebalo da bide. Ama od hir - ete jas sega sakam dete, nema vrska sto ke bide so site drugi (pa i so deteto) ... mislam deka nema da e fer.

Temava otide vo nasoka samo okolu finasiskiot del. Koga na pocetokot pisav deka treba preduslovi za dete, ne mislev samo na finansiski. Tuku tie preduslovi se osnova za stabilna zaednica, za imanje na dovolno vreme da mu se posveti na deteto, za vospituvanje na deteto od formirani licnosti koja ima i zivotno iskustvo i da ne redam. Edno e dete rasteno vo prisotjni i normalni uslovi diktirani od sredinata vo koja ziveeme, drugo e krpi-prikrpi da pravis od nemajkade.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Glasna*

Ре: Кога е премногу рано ? 18 Ное 2012 13:44 #221940

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
so mm sum od 14 godini, ne od 9 :D

i da mozebi sum dobila premija pa mnogu rano sum go zapoznala vistinskiot, pa spored mene nemase da bide nikakov problem da rodam i na 19. I togas i sega rabotam rabota i imam mali primanja, taka da od aspekt i togas i sega isto mi e okolu podmiruvanje na dolgovi i trosci vo semejstvoto.

i da sosema e poinaku da zivees komotno, da imas normalni uslovi za odgleduvanje na deteto, a mnogu e tesko da krpis od prvi do prvi, ama nasive plati koi se 200-300 e mesecno neznam dali treba i voopsto da ragame posto realno so tie primanja krpis a ne uzivas. Nitu na prvoto imav moznost da mu kupam od peko kondurcinja, nitu od beneton bluzice, nitu nesto slicno, nitu sega imam takva moznost, ama ete kerkata porasna skromno so pomos od sekade, a ke porasne samo zdravje i vtoroto. Da rodev i na 19 ke bese isto, ne ja gledam razlikata sto rodiv na 24?

i na kraj neznam kakva posebna pricina mi treba da rodam mlada? Ako sakam ke rodam, vo dogovor so soprugot normalno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 19 Ное 2012 03:12 #221957

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Zavisi od emotivnata zrelost.

Jas ne cekav site kocki da mi se naredat, zatoa sto ako cekav sega sigurno nemase da ja imam bandava vo ovoj sostav. A mozam da kazam deka deteto samo go ubrza redenjeto na kockite. Podrugo razmisluvas koga imas dete, se se menuva.
Loso e koga dete ima dete. Nekoi rastat zaedno no nekoi ne...ostanuvaat deca. Za mene toa e prerano. Neblagodarno e da diskutirame za godini zatoa sto nekoj emotivnata zrelost ja postiga na 19 godini, nekoj na 25 a nekoj podocna.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 19 Ное 2012 03:58 #221960

 • mila982
 • mila982's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Eve jas da vi go kazam mojot primer. Da recam site kocki naredeni, diplomirav se vrabotiv i zemav solidna plata, maz mi rabotese, renoviravme nesto kukata, setavme po odmori, pominaa edno dve godini od brakot i resiv jas da cuvame bebe. I nejke nikako, eden mesec drug mesec, nikako nejke. I posle koga si fativ po bolnicite edna, druga, za posle dve godini da zabremenam so invitro. Zatoa moj sovet e ne cekajte mnogu site kocki da vi se naredat, zasto koga ke sakate bebe mozebi toa ke nejke.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 19 Ное 2012 04:05 #221964

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mila, toa sto ima vrska so setanjeto? Eve nekoj dr. dade primer deka odma na 20 godini pocnale so obidi i 2 godini ne im uspevalo. Tuka nema pravilo, no da - dobro e da se stavi vo presmetka sekoja opcija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 19 Ное 2012 04:28 #221969

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Temava kolku sto jas ja razbrav e naseto mislenje koga e premnogu rano da se stane roditel.Jas ke pisam deka e toa mnogu individualna rabota.Ne mislam deka do 20 tata godina e bas idealno vreme za da se stane roditel megjutoa mnogu stanale roditeli na taa i na pomala vozrast i se odlicni roditeli (ne zboruvam napamet tuku od lugje koi mi se bliski).Nemozeme tocno da znaeme koga ke bide idealnoto vreme ,site gi pisuvaat finansiite,pa lugje zarem finansiite se presudni ako gledame taka poveketo vo drzavava ne treba da imaat deca zatoa sto znaeme kakvi ni se primanjata i kolku mozeme da si dozvolime.Se spomnuva fakultetot i toa nemoze da se stavi kako merilo realno nemozat site da zavrsat fakultet.Ke pojdam od sebe bev kapacitet ucenik so odlicen prosek vo sredno ama ete moite roditeli nemozea da mi dozvolat fakultet (ne gi opravduvam ama ete koga nema nema )i ne zavrsiv fakultet ,koga se omaziv ostanav bez rabota samo mm rabotese jas koga se vrabotiv posle dva meseci ostanav bremena ama bev neprijavena i koga se rodi sin mi bevme so edna mizerna plata na mm ama za deteto nikagas nisto ne falese.Mozebi ne nosese najkvalitetna obleka ama bitno bese cisto i obleceno sekogas za nego imase, pomos od nikogo ne odbivav i nema da odbijam i vo idnina.Ragjanjeto na sin mi samo zabrza nekoi raboti nie poveke sozreavme i svativme deka sega eden zivot zavisi od nas a toa sekogas ne vodi napred bez otkazuvanje.Sega uste edno :srce: e na pat i znam deka mozebi pak ke ima teski periodi ama za niv vredi se.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 19 Ное 2012 12:35 #221989

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
vo mojata generacija '76 povekjeto od pola roditeli vleguvaat vo kategorija na mladi brachni parovi. znachi, ili vleguvale vo brak samo shto kje zavrshat faks 22-23 (golem del odma posle sredno) ili so bebe vo studentski. vo pogolema sloga ziveele togash, pomalku razvodi imalo.

barem sredno shkolo da se ima, se drugoto e menliva kategorija. denes imash, utre nemash. da si siguren deka toj do tebe e onoj koj vo dobro i zlo kje ti bide ramo i za plachenje i za raduvanje. ako se ima ljubov i razbiranje, se vo zivotot odi polesno.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Adelle, prasence, Dolphin, Koni and this user have 5 others thankyou

Ре: Кога е премногу рано ? 19 Ное 2012 16:00 #222010

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Пред 20 ми е премногу рано и двајцата уште млади и зелени во паметот, па уште дете им фали. И да според мене е битен и финансискиот момент. Не мора и двајцата да работат, ама па барем едниот да има сигурна работа. Не сакам да навредам никого тоа е мое мислење.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 19 Ное 2012 16:48 #222011

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
prosto nema odgovor na temava koga e premnogu rano..HM.. Najmnogu kje se slozam so Emlija koga kje ja doziveeme emotivnata zrelost.

Jas rodiv na 24 relativno mlada,(jas se smetam za premlada), od moite drugari samo jas sum so semejstvo seushte i iskreno da sum znaela kade se moze da te izvozi zivotot, kje sum pochekala za da vdahnam dobro vozduh da izdrzam niz premrezjata koi sledat.

Jas koga rodiv nemav ni dodiplomirano, se nemav ni vraboteno ni nishto. Po site gorenavedeni komentari ne trebalo ni da pomisluvam na dete i brak. No , jas bev primorana poradi shansite da dobijam dete da se odlucham shto pomlada da rodam. Za razlika od mene mm raboti od svoi 18 godini, i se ima etablirano kako profesionalec, relativno dobro zarabotuvashe za da imame ubav i lagoden zivot.Znaci aj zaednichki sme bile dobitna kombinacija za brak... NO, edno golemo no, koga se rodija deca so problemi koi zahtevaa finansii kolku za edna mala selska zaednica da zivee nekolku godini, normalno deka izlegoa na pomosh roditelite, i tuka nema nishto ni losho ni sporno, krajno ako imaat moznost jas sum sekogash da pomognat. Se nadevam i jas kje pomagam deca. Moite mi stvorile navika da rabotam i ambicija da pridonesuvam, no nikogash ne mi ja seknale pomoshta samo za da ete vidat kako jas samostojno kje fnkcioniram.Taka da gjabe sme bile nie finansiski stabilni za normalen zivot prethodno koga zivotot reshil da se strukturira vo razlichen tip na normalnost.. Zivotot ne e predvidliv pa da mislime deka ako sme zavrshile shkolo imame stabilna rabota se sme napravile vo zivotot. Eden primer koj mi e mnogu svez, edna nasha poznata, finansov direktor beshe vo edna mnogu golema kompanija so ogromni primanja za nashi uslovi, vo niedni godini ostana bez rabota i ushte nemoze da se zaposi ni za 1/3 od prethodnata plata. Ima deca, mozela li ona da predvidi deka vakvo neshto ja ceka, vo razgovor so nea kazuva deka sega e mnogu poteshko bidejki prethodno imale mali potrebi , a sega ogromni..I neznam shto se stava tolku akcent na toa deka nemozele da se pomirite ako nekoj drug vi kupuva peleni, Zarem site ne se borime da im obezbedime se na decata, pa i od koga kje oformat semejstvo tie ostanuvaat nashi deca, pa dokolku imame moznost treba da gi poddrzime i pomogneme da kupat nekolku m2 za da oformat dom, da se pomogne vo opremata, i taka ima ton povodi za podaroci. Jas vo toa nitu gledam neshto losho i da sum ziva i zdrava ako mozam planiram sve da im pokrivam na decata.

NO... EMOTIVNATA STAROST KAJ EDNA ZENA I MAZ se presudni za toa koga e premnogu rano. Iskreno, iako site smetaat deka stoechki pominuvam se vo zivotot, eden gospod znae kolku bi sakala silno da vrisnam od shto za neshto sum bila dete i mi trebala majka mi samo silno da me gushne , a jas sum bila majka shto bespomoshno go drzi svoeto dete so problem.


Jas ne go gledam finsiskiot moment kako presuden, tuku isksutvoto steknato vo mladosta, i smetam deka sekoj treba da se skrasi od koga kje smeta deka dovolno videl pominal i mu e dovolno za da napravi dijametralno sprotivna promena vo zivotot.Treba od SE, ne od mnogu raboti, od SE da si spremen da se otkazesh za da gledash pravilno semejstvo. I od lichni ostvaruvanja, i od ambicii ponekogash i od iskachanja i relaksacii pa i od sitni zadovolstva. Eve na pr jas 4 godini nemozam da izgledam eden film od pochetok do kraj a sum tolkav ljubitel, na vremeto vo king videotekata bev gold member, ama toa e pomina, izgledav dovolno za sega da mi falta. Da ne se lazeme, da mozda kje izlezeme , kje ni gi prichuvaat decata no kje kaci temepratura, kje se udri, kje napravi ova kje napravi ona i otide jabana iskachanjeto, a i se drugo koe prethodno bezgrizno sme si go priushtuvale.

I ushte neshto, za kakva finansiska samosotjnost site celime koga najzavisni , ama najzavisni sme od babi i dedovci za cuvanje deca i sl. Pa samo vo ovaa nasha drzava da oddrzish semejstvo bez pritoa da poludish od obvrski ti treba 2 dobrodrzechi babi za da mozesh se da stignesh.Pa jas od koga pocnav na rabota nemozam deca da si vidam, i si doagjam vo 4 doma ama se pretvoriv vo coek koj funkcionira spored raspolozenosta na babata koja momentalno mi gi cuva decata. DAli kje idam na ruchek so drugarka-mora da prasham. Dali kje zakasnam posle rabota mora da se ligavam i da se opravduvam. Sistemot vo koj funkcionirame ne dozvoluva da imash intimno semestvo na majka tato i deca. Vo trkata so vreme, pari, prezivuvanje za kakva toa zrelost zboruvame?!?! Pa bez poddrshka site kje se raspadneme.

vistinata e na koj kako kje mu bide nekade ckrtnato, ako mnogu sakame moze da promenime nekoj pravec so mnogu trud, no za sekoja lichnost ima i rano i docna i toa ne moze da bide univerzalna kategorija.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 19 Ное 2012 16:57 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Кога е премногу рано ? 22 Ное 2012 19:34 #222554

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Од секогаш сум била против рано стапување во брак и раѓање деца, а рано според мене е се` под 25-6 години. Јас се омажив на без малку 26 години, а богами и тогаш се пишманев за тоа. Не сакам ни да помислам да ќерка ми, која сега ќе полни 17, се одлучи на такво нешто за година- две. Мислам дека моментално ќе ме дрмне инфаркт, ма се ежам и сега, на самата помисла.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 03:55 #222564

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Macence wrote:
Пред 20 ми е премногу рано и двајцата уште млади и зелени во паметот, па уште дете им фали. .

znaes kolku zeleni poznavam i na 30 godini, taka da ova so pametot nema apsolutna nikava vrska so godinite spored mene :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 04:44 #222569

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Da, da isto e. I na 20 i na 30 e se isto. Kako i da napravis, nema vrska ... Nikoj ne sozreva so godinite. Furajte natalitet :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Sani, bart

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 04:50 #222573

 • blue eyes
 • blue eyes's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 72
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
Edna moja poznanicka po greska si ostanala trudna uste 4 god sredno..i resile normalno da se zemat,vika srekja sto togas bila takva modata da se nosat siroki kosuli pa nikoj i ne ja primetil deka e trudna,vesto se kriela,znaele samo nekoi nejzini najdobri drugarki...rodila na 18,potoa vtoro dete na 22-23,sega ima 43 deca porasnati,golemi kerka za mazenje,ona si zavrsi i fakultet pred tri godini,sega duri e i na post diplomski,utre ke bide i mlada baba i taka...e sega se zrtvuvala kako mlada ama pa ete se nadopolnila na postari godini....

Jas rodiv na 29 se omaziv na 28,spored mene sum si taman,ne zalam sto ne sum se omazila ili rodila pomlada
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 05:51 #222579

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Damjana wrote:
Da, da isto e. I na 20 i na 30 e se isto. Kako i da napravis, nema vrska ... Nikoj ne sozreva so godinite. Furajte natalitet :)

Me iznasmea. :hahaha:

Mislam stvarno be zeni, kako mozete da sporedite pamet i zrelost so godini. Koj tvrdi deka e so ist pamet na 17-20 - 35 i t.n. mislam deka go kazuva samo od rakav.
Pa sporedete se sebesi prvo kakvi ste bile na pomladi godini - vo odnos na razmisluvanja, zelbi, ocekuvanja, planovi i tn.
Na taa vozrast ti se cini deka se e mozno, lesno i nikoj ne postoi prepreka koja ne mozete da ja sovladate. So tek na godinite se menuvate i sfakate deka ne e se taka kako vi se cini. A najmnogu za toa e iskustvoto, pred se licnoto, a potoa i ona od bliskite, od koe site ucime.
I poradi toa podocna potesko i popretpazlivo vleguvame vo sekoja rabota, pa i brakot :kez:

Na 17 ti e vazno da ti e ubav, sladok, da si zaljubena do usi, da znae romantiki i tn...
So tek na godinite, kako sozrevas svakas deka ne moze vecno da se zivee i gleda zivotot niz rozovi ocila. Da ljubovta pak e vazna, ama pa togas ne se zaljubuvas samo poradi ubavinata i slatkorecivosta, tuku vazno ti e kakov e vo karakter, vo smisla dali e stabilen covek, kakvi prioriteti ima vo zivotot....
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Ное 2012 05:51 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 05:55 #222580

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
A tek na 38, da mi e sega da se mazam tesko deka ke sum se omazela. Kako vprocem i mnogu drugi koi nazalost posle 30tata biraat i biraat i nakraj ostanuvaat usedelici i nikoj i nisto ne moze da im udovoli. :kez:
Ako ne se zeznes dur si mlad i zelen posle tesko. :P
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, mamaAnita, Frenky, Nebo, ivi and this user have 2 others thankyou

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 06:12 #222584

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
А бе сеа мацика, да не се претера.
Мада и некои се мажат подоцна од низа други причини и околности. Не само поради бирањето партнер.

Сепак да се споредува зрелост на 17 и 25 и повеќе години не ми иде. Мислам ја барем не можам


а во чест на темава еден поздрав Live While We're Young :kez:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 06:15 #222585

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
За жал или за среќа многу мои блиски пријатели застанаа пред матичар и рекоа „да“ кога беа млади и зелени, па дури откога созреаа си ја најдоа сродната душа. Некои од нив се сега среќно разведени, а некои е среќно преженети/премажени. Ова го зборувам за мои блиски пријатели и роднини за кои рака сум сечела и 2 литри крв сум давала дека ќе останат цел живот заедно со своите партнери. Некои од нив имаат и по две деца направено во „зеленото доба“ од нивниот живот.
Последна промена: 23 Ное 2012 06:23 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 06:55 #222595

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Sani srekja sto ne si dala povekje od 2 litri krv,inaku... :laugh:
I da podobro srekjno razveden na 35 otkolku nesrekjno omazen na 25. Ama sto ako si nesrekjno razveden na 45,50? :( daj Boze sekoj da e vo brak so vistinskata licnost,pa da nema potreba ni od srekjni ni od nesrekjni razvodi!

I jas se slozuvam so Ane (aka sisterot :) ) deka e apsurdno da se sporeduva zrelost na 20 i edna decenija plus. No tocno e i deka ponekogas i zivotnite situacii te zreat nezavisno od godinite. Jas licno ne sum istata osoba posle prvata komplicirana bremenost koga do posleden mig stravuvav dali kje ja rodam kjerka mi zdrava i ziva. A bev na moi 25 i se smetav za prilicno cvrsta. No duri togas sfativ deka doprva kje stanuvam uste pocvrsta.

I ova nema vrska so godinite,tuku so majcinstvoto, so momentot koga nekoj drug (toa malo sustestvo sto si go rodil) stanuva pobitno od samiot ti.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 07:21 #222597

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Секој различно созрева, нели. Јас на пример, бев позрела на 16 години отколку сестра ми сега на 23. Тоа е и до човекот, до околностите, до она што ти го носи животот... Сепак, се сложувам со Барт и сум против рано стапување во брак, особено за машките. Мислам дека некоја оптимална возраст е 30 години за жени и 35 за мажи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 07:23 #222600

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Јас секогаш сум била зрела, како стареам така зеленеам. :X

За Мама Сани порака:
Кој рано руча, има време пак да се седне да ручка или кој рано се
жени или мажи има време уште еднаш да се прежени или мажи. Епа сега мисли му ја кој изгубил :opaa:
Последна промена: 23 Ное 2012 07:25 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 23 Ное 2012 07:44 #222603

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
toj shto jade grav sekoj den :muahaha:
Klaudija wrote:
Секој различно созрева, нели. Јас на пример, бев позрела на 16 години отколку сестра ми сега на 23. Тоа е и до човекот, до околностите, до она што ти го носи животот... Сепак, се сложувам со Барт и сум против рано стапување во брак, особено за машките. Мислам дека некоја оптимална возраст е 30 години за жени и 35 за мажи.

istoto vazi i za mazite, ili ne :opaa: shala na strana...mm mi e vrsnik, se zemavme na 25 shto za maz e relativno rano. ama da te sednam so nego na masa na laf muabet, nikogash ama nikogash nema da mu dadesh 36 god. sega. dodeka nashite drugari od drushtvo koi gore - dole ni se vrsnici, igraa playstation doma, mm patuvashe sam po kontitenti , brkashe biznis i gledashe kako da obezbedi podobra idnina za nas i mnogu drugi familii.

kako shto vikash, do chovekot, okolnostite i zivotot e. a ima i neshto genetski.
Последна промена: 23 Ное 2012 09:55 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.