Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Кога е премногу рано ?

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 04:45 #221756

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Adelle не се земај себе си за пример, не се земам ниту јас себе си за пример во овој случај, во некои постови јас го кажувам мојот, ти го кажуваш својот, но што е со младите околу нас? Во МК ретко кој има 1200-1300 евра месечни примања.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 04:56 #221758

 • andrea
 • andrea's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 44
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Не постои идеално време за деца, тоа понекогаш не зависи од нас самите, колку парови се борат со неплоднодта откако се друго средиле во животот, мислам на стамбеното прашање,вработување и кога е време за деца се соочуваат со нов проблем и доаѓаат до заклучок дека во животат никогаш не можеш правилно да ги подредиш коцките затоа мислам дека е најдобро во сета работа да има некоја средина.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 05:36 #221759

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Епа во МК и двајцата да имате факс може ќе работите за некои мизерни примања ( каде газдата е средњиста и ќе ве дупи и мозок и ќе ги лечи своите комплекси врз вас). И никогаш нема да можете да заштедите да уплатите за стан камо ли деца да правите. И што сега затоа во Македонија треба само оние кои имаат пари да прават деца. Да јас сум прва која не правам друго дете зошто сметам дека не треба да се животари туку да се има пристоен живот. Не го делам мислењето кај едно тамо и две. Ситуациите се сменети, но за едно детенце ќе се смогнат сили некако. Ќе помагаат сите.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 05:56 #221760

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Се е индвидуално. Неможеш ништо да планираш, зошто не секогаш се се одвива по наш план ...

Најбитна е психичката зрелост на жената. Познавам девојки кои станаа мајки на 19 и жени на 40 кои станаа мајки и нема баш некоја разлика. Најбитно е жената да биде спремна и свесна за периодот кој следи. Се согласувам и со тоа дека не е само, ајде сакаме деца и после да патат тие деца. Но и сум против тоа дека мора се да биде перфектно испланирано. Има многу -Што ако ...? Идеално би ми било после 23 колку толку пак ете има време и за факултет да се заврши и да се вработат(што е тешко во државава).

Екстремно ми е девојче од 17 години да роди дете, зошто таа е сеуште дете. Но сепак се е индвидуално ...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 06:11 #221761

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Мама Сани, сакаше конкретни бројки и пример, па кажав. Јас сакам да сфатите дека моите 1200 евра воопшто не се така многу, со оглед на трошковите што се овде каде каде поголеми од тие долу.

Еве моите ќе ги земам пример, заедно имаат 1300 евра примања, плаќаат кирија и сметки за станот - 700 евра, други сметки - 300 евра и што им останува? НО да, ми помагаат како знаат и умеат. И јас сум им безрезервно благодарна за тоа.


И дај боже сега да ни успее ИВФто, па после 9 месеци да родам бебче, за кое можда од оваа „голема“ плата нема да ми остане ни 50 евра, ама да ќе бидам најсреќна на цел свет. Ќе крпиме некако и ќе го изгледаме, детето ќе има љубов и внимание околу себе.


Многу работи ми мешате во темава, едно е да роди некоја дете на 13 години, кога е самата дете уште, а друго е кога на 26 години ги немам исполнето условите (според вас) за раѓање дете. Мислете си што сакате за мене, јас стојам на својот став.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 06:38 #221764

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Se slozuvam so prviot post na Damjana - rano e koga obrazovanieto,rabotata i stambenoto prasanje ne se reseni.
Zasto bez obrazovanie nema pristojna rabota,bez pristojna rabota nema dovolno pari za spokojno podiganje dete...

E sega ova e vo sovrsen svet. Inaku vo realnosta neli ne e se spored plan :)
zboruvajkji za mene,stanavme roditeli koga jas i mm imavme 25 odnosno 30 godini,jas so zavrsen fakultet, toj so magistratura,dvajcata vraboteni,so nas stan. I pak ne e se sovrseno bidejkji isplaniravme i vtoro dete nabrzo,a realno ni fali uste edna soba, no rabotime na slucajot i ne se zalime na pomaliot prostor bidejkji srcata ni se uste pogolemi :) da ne rodev na 25 sigurno i jas kje imav magistrirano do sega,osven toa ne gledam ni eden drug minus :)

Okolu finansiskata nezavisnost,i mene mi e nepoimliva,zboruvam za fin.nezavisnost koja trae i trae so godini. A toa nema vrska so godinite na roditelite!!! poznavam par taa 40,toj 46 g.,so dve deca,koi ne rabotat i cekaat SE od roditelite na zenata,od smetki do hrana benzin i obleka... E ova ne e nisto drugo osven MRZA! I ne go opravduvam ni pod razno.

Inaku okolu obrazovanieto,poznavam majki koi diplomirale medicina so dve deca,i eden kup koi i studiraat ili se na postiplomski,i rabotat,i imaat deca... Za niv sekoja cest!

Se e do ambicijata,koga se saka se se moze,maz mi doktorirase na neceli 34.godini so 2 rabotni mesta i 2 deca.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 06:43 #221765

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Adele, ne sakam nikogo na meta da stavam so negovi brojki. Eve ti sama kazuvas brojki - so 1300 tvoite mozat se' a vie so 1200 tvoi + od tm plata nemate za kirija? Vasa rabota, no e kontradiktorno za mene. Sakam da kazam deka za moe sfakjanje treba da se zavrsi periodot na ucenje, stabiliziranje kolku-tolku, pa posle da se ragja dete. Nekoj mozebi cel zivot nema da kupi stan, ne vikam deka toj ne treba da ima deca.

Mama Sani, jas sum na tvoja linija no ne tolku strogo deka site moraat po toj pat. Potrebni se rabotnici od site profili. Jas za mene si imam vizija, ke se trudam i za deteto da uspee da postigne standard. No temava sega e druga.

Zoja, sto so rabotata? Odime na rabota, pridonesuvame za semejstvoto. Vo toa vreme deteto si e so svoi vrsnici. Ne gledam sporno. Za mene ne e korektno da se vleze prerano vo planiranje semejstvo, a da ne se zavrsat osnovnite obvrski. Pa ke falat finansii, pa ke davaat od strana pari. Pa posle ke se prefrla kako nekoj pomagal. Pa ke ima mesanje od strana za se i sesto. Pa od 1 plata ke treba da se plakaat i skolarini. Ne razmisluvam taka.

Ne opravduvam ni odlozuvanje na ragjanje na deca zaradi banalni pricini. No ragjanje kolku za ragjanje, a pritoa da se nemaat uslovi za toa ne mi e vo red. Za mene podobro e da se priceka 1-2 godini i vo toj period da se prizavrsat obvrskite koi stojat (vrabotuvanje, prostor za ziveenje, mala zasteda) otkolku odma da se rodi dete bez uslovi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Glasna*

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 07:09 #221767

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
За мене пред 21,22 години брак и дете ми е прерано.Само што искочиле од клупа да се зимаат и да раѓаат деца не ми иде.А инаку еве ќе зборам за мене.Завршив средно имав долга врска,не завршив факултет а мм да ама сега не работи по струка него нешто сосем друго(значи која е разликата меѓу нас двајца).После тоа двајцата најдовме постабилна работа и јас на мои 24 а он 25 се земаме.На почетокот живеевме во заедница а после тоа отидовме под кирија.Ако јас чекав да купиме стан и да имаме незнам колкава заштеда па да се земеме и да правиме дете незнам дали ќе бидам жива до тогаш.Еве јас како пример се давам,немам завршено факс и немам намера да завршам па имам убава работа со примања доволно за да му обезбедам се на моето бебе и да си ја платам киријата и сметките и да си го поминам месецот.А во денешно време па што си и со факултет ако немаш врски да те пикне некој на некое убаво работно место.И ај ве молам кој има примања од 1200 или 1300 евра месечно,директорите???А и на крајот на краиштата денес секој завршува факултет ама колкаво знаење има?Фон,европски тоа ли се факултети.И после каде,каква работа ќе најде пак кај нас во државава некој треба негде да го бутне инаку ќе работи во бутик или кафич.И што со него да не оформува семејство?Нормално е дека ако двајцата не работат неможат да се земат и да прават дете.Ама ако имаат работа а неможат да си земат стан или да си плаќаат кирија нормално е дека ќе живеат во заедница па понатаму може нешто ќе искочи,ама па од овие причини да се осудат да бидат без дете мене ми е нелогично и чудно.Секој втор брачен пар живее во заедница зашто нема услови за живее сам.Ако е за така кај нас во Македонијава не треба да има бракови и да се раѓаат деца од причина што повеќето млади луѓе немаат решено стамбено прашање или не зимаат 1200 евра плата месечно.
Последна промена: 17 Ное 2012 07:10 by ivi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 07:47 #221773

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Damjana wrote:
Adele, ne sakam nikogo na meta da stavam so negovi brojki. Eve ti sama kazuvas brojki - so 1300 tvoite mozat se' a vie so 1200 tvoi + od tm plata nemate za kirija? Vasa rabota, no e kontradiktorno za mene. Sakam da kazam deka za moe sfakjanje treba da se zavrsi periodot na ucenje, stabiliziranje kolku-tolku, pa posle da se ragja dete. Nekoj mozebi cel zivot nema da kupi stan, ne vikam deka toj ne treba da ima deca.


Нема сега детално да ти разложувам кај одат нашите пари, но да, немаме со толкава плата за кирија зашто имаме кредити двајцата. Какви кредити и зошто, не е битно. Кај нас оди само една плата на кредитите, ете затоа немаме за кирија. Да немавме кредит комотно можевме да одиме под кирија.


И пак ќе речам, јас сфаќам што сакаш да кажиш кога рече да е реши стамбеното прашање (што не значи само купување стан) ама конкретно ние двајца ти опишав точно како живееме и не, немаме услови за дете. Ама ќе го имаме, па макар сите тројца да се стискаме на 12 метри квадратни.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 08:20 #221776

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
ne izvrtuvam nikakvi i nicii zborovi, samo komentiram na izjavite od tipot rano e se dodeka nemas soodvetno obrazovanie, dodeka nemas stabilna i dobro platena rabota, ranoe e ako nemas stan-kuka, mislam deka ova se preterano visoki kriteriumi.

Sto si denes bez fakultet? of, jas znam mnogu sto imaat fakultet pa ili ne rabotat nisto ili rabotat za 200e edvaj, taka da ne e sekogas toa preduslov za ubavo platena rabota.

I ne vikam da mirisa na meleko i da rodi, tuku ne e strasno ako ne gi ispolnuva uslovite koi vie gi napisavte.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 08:56 #221781

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Значи едноставно неверојатно е како ги вртите темите. И оваа тема ја отеравте во правец кога е вистинско време за бебе и за тоа дали е во ред според финансии да се имаат 1- 2 и повеќе деца.

Аман сте запнале кој колку заработува како ги троши парите и тн, и тн...И зошто давате лични примери?

Ајде кој спомена погоре, реално да гледаме каква е ситуацијата кај нас.

Не можам да се сложам дека е супер да се омажиш на 19 и да имаш деца, а само што си излегла од школо. За работа каква таква ќе најдеш, не велам не. Секој втор ден се бараат работници од разни профили.

Пари никогаш не се доста, што би се рекло народски, секако дека не значи и ако на 30 години е невработен едниот родител или пак имаат поскромни примања, да не формираат семејство. Секој според можностите ќе си гледа и планира.
НО, има голема разлика во тоа да забремениш и формираш семејство во тинејџерски години, надевајќи се дека ќе има кој да ти помага и да те издржува.

Па после да ти текне на 20 години дека си пропуштила многу и сакаш допрва да го надохнадиш тоа.

Прасенце - ако толку не е добар т.е е беспотребен факултетот, зашто реши да студираш сега? И не само ти, туку и многу други мајки?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 10:21 #221788

 • andrea
 • andrea's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 44
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Значи гледано според платите во мк кои ретко поминуваат 15 000 никој не би смеел да помисли на деца,и не ги разбирам тие што се бунат толку за помошта кои некои ја добиваат од родителите кога и сами станале родители, ама тоа така кај нас,познавам многу фамилии кои живеаат од пензијата на некој постар член едноставно такви се условите кај нас,не сите имаат срека мама и тато да се моќни па цел живот да им тече мед и млеко и сите врати да им се отворени кога ке завршат факултет.Повекето додека да најдат работа по струка може да чекаат со години и затоа работат било каква работа за да го прехранат семејството што ми е многу по прифатливо отколку да го чекаме вистинското време кое можеби нема да дојде никогаш,а зошто по некогаш да не се прифати и помош од родителите кога тоа ни е најпотребно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 10:21 #221789

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Big Sister wrote:

Прасенце - ако толку не е добар т.е е беспотребен факултетот, зашто реши да студираш сега? И не само ти, туку и многу други мајки?

Kade rekov deka e nepotreben? :dosadno:

Znaci smetam deka ne e Uslov za da imam dete na 19 godini, prvo moralo fakultet super rbota pa dete, kako pa da ne.
Fakultetot go zapisav bidejki sakav da si ja ispolnam zelbata koja ne uspeav da si ja ostvaram dodeka bev kaj mama i tato. Za moja licna satisfakcija a ne deka toa mi e garancija deka ke imam podobra rabota.

Moja draga prijatelka ima 21 godina, nevrabotena e, ima dve deca, ednoto 14 meseci a drugoto eden mesec, zivee vo zaednica so svekrva, i ima odlicen brak. Nema fakultet, soprugot i e so pristojni primanja, svekrvata nema penzija i ete uspeva na dve deca da kupat i pampers i mleko i se. Srekna e sekogas, raspolozena i nikogas ne sum primetila deka nesto i fali ili deka se zali.
I sega ona ne trebalo da rodi, mlada e mnogu, trebalo da ceka podobri vreminja kade moze da si priusti luksuz i komocija?

Za mene ne postoi RANO za mene posti Kasno. :cvet:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 10:25 #221790

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Jas imam edno prasanje za zenskite so pisuvate deka ne e loso prvo da rodi pa posle da se sreduvaat drugite raboti. Dali toa ke im go kazete na vasite kerki? Dali ke ste srekni ako vi kazat posle sredno deka cekaat bebe so deckoto od 19 godini?
Ama iskren odgovor sakam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 10:32 #221793

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Najiskreno sakas :)

Ako vrskata e podolga, ako momceto e stabilno, ako taa e srekna, nema potreba od karanje i od dokazuvanje vo sportivnoto.

Jas bev vo vrska 10godini, pa i da ostanev trudna na 19 moite roditeli sigurno nemase da se otkazat od mene.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 11:08 #221801

 • andrea
 • andrea's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 44
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Доколку ги има условите за нормален живот би се согласила, или доколку после заврши факултет би се согласила зошто да не времето ке си го покаже своето,зарем нашите баби имале факултет па успеале да одгледаат деца и од нив да направат познати лекари,професори итн.Што со оние кои немат услови за на факултет еве и јас сакав на факултет ама моите нема финансиски средства се омажив на 20 имам две деца кои јас си ги гледам заедно со мм кој од икс причине не можеше да заврши ни средно, заработуваме за да си ја одгледаме фамилијата без ничија помош,значи факултетот не е секогаш гаранција за успех но секако е плус во животот за оној кој може да си го заврши но верувајте има и такви кои не можат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 11:20 #221804

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Jas si pusvam moe mislenje nitu imam namera nekogo da ubaduvam, nit pa sakam nekoj mene da me ubeduva, Ova go pisuvam da ne pocnete zosto vaka, zosto taka....zosto i kako, pak ke kazam toa si e moe licno mislenje, vprocem kako i vaseto sto si e, i toa e toa. Sakam da kazam nikogo ne osuduvam, nikogo ne napagam :)

Za mene premnogu rano e se sto e pod 20, a rano e se sto e pod 24-25. Od 24-25 nagore mi e OK.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 11:36 #221807

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
prasence wrote:
Za mene ne postoi RANO za mene posti Kasno. :cvet:

E па фино. Сега све кажа. Според тебе значи и на 17, 16, 15 и помали години е супер, па да ги поддржиме и помагаме.

Стварно не знам што да кажам и како тоа лесно ги средувате работите рачунајќи на помош од секого. Не мора мед и млеко да тече, ама за пристоен, ете и скромен нека е, живот мора да има секое семејство кога се основа.

таков случај е она што го кажа за пријателката твоја која има сопруг ВРАБОТЕН исто и сите оние кои кажаа дека имаат какви такви примања и се во зрели години - мислам на зрелост како личности, па створиле или создаваат семејство.

Само да дополнам - не велам дека ако ќерката забремени на 19 години треба да се тера на абортус. Мислам ете и син ми да ми каже утре ден, на свои 19 години, дека сака да се жени оти чека бебе, сигурно не би му рекла дека не сакам да ги поддржам. Но знам дека нема да бидам среќна што толку млад не бил внимателен и животот му оди во една многу, многу потешка и посериозна насока, уште пред да стане свој човек.
Е за да се спречи тоа, треба од мали особено во оние тинејџерски луди години да се насочуваат како што треба.т.е воспитуваат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 17 Ное 2012 11:58 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 11:58 #221810

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Big Sister wrote:
prasence wrote:
Za mene ne postoi RANO za mene posti Kasno. :cvet:

E па фино. Сега све кажа. Според тебе значи и на 17, 16, 15 и помали години е супер, па да ги поддржиме и помагаме.

auu strasno :what: pa kade vo koj post spomnav 15, 16 i 17 godisni??? uste vo prviot post rekov deka mi e ok posle sredno a ne deca nerazvieni kako sto treba. Epten gi izvrte rabotive ti, a ne nekoj drug. :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 12:06 #221812

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7911
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
prasence, pa jas ne pisav - za mene ne postoi RANO, postoi KASNO. ti pisa... :)

a, da i vo prviot post ve prasav koga e rano i zosto, pa izvrtevte izvrtevte so temava do finansiskiot moment kako najvazen ;)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 17 Ное 2012 12:09 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 12:22 #221817

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Uste malku i ke se ubedam deka na 17 ne se zreli, ama na 18 ... abe so da kazam :)

I koj pisa "Dali ke se otkazes od kerkata?" Prasav dali ke si srekna so taa odluka? Koj normalen se otkazuva od deteto.

I tie muabeti za baba i dedo ama ic ne mi drzat.

Inaku mislam deka do covekot e. Jas za niedna rabota ne planiram deka nekoj ke mi pomogne. So glava vo zid odam, ama sama postignuvam.

Znaci nema rano ili prerano ako sakame da prezivuvame. Ako sakame normalen zivot, togas ima.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 13:07 #221822

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Damjana wrote:
Inaku mislam deka do covekot e. Jas za niedna rabota ne planiram deka nekoj ke mi pomogne. So glava vo zid odam, ama sama postignuvam.

Znaci nema rano ili prerano ako sakame da prezivuvame. Ako sakame normalen zivot, togas ima.

I moeto razmisluvanje e deka ova e klucno. Mozebi ne tolku stambenoto prasanje (nema nisto loso i da se zivee so roditeli nekoe vreme), ama finansiskata nezavisnost i te kako spored mene e prioritet pred osnovanje na semejstvo.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 16:59 #221835

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Big Sister wrote:

a, da i vo prviot post ve prasav koga e rano i zosto, pa izvrtevte izvrtevte so temava do finansiskiot moment kako najvazen ;)

e pa ete se kaza, se soglasuvam, za mene finansiite ne se najvazen moment za da se napravi procenka dali e rano ili ne, a isto i profesijata i vo kolku kvadrati ziveam.
Pred 19-20 rano e, potoa sekoj spored svoe razmisluvanje.

Damjana, ako prifatis pomos od babite i dedovcite ne znaci deka ti si nesposoben i deka se ke prepustis na niv, ama zasto bi gi odbila. Na 24 kako mlada majka super mi doagase sekoja pomos, potrebna mi bese, a sega ne razmisluvam deka nesto posebno mi trebaat, ama nema da odbijam nisto dokolku se raspolozeni da pomagaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 18 Ное 2012 03:45 #221856

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
prasence wrote:
Najiskreno sakas :)

Ako vrskata e podolga, ako momceto e stabilno, ako taa e srekna, nema potreba od karanje i od dokazuvanje vo sportivnoto.

Jas bev vo vrska 10godini, pa i da ostanev trudna na 19 moite roditeli sigurno nemase da se otkazat od mene.

Aбе за какви долги врски зборувате на 19 години? Прасенце, не ми е јасно, но по ова што го кажуваш, би требало од 9 години си со мажот ти :P

На 19 години се што лета се јаде, па љубов на прв поглед, па секогаш е тој вистинскиот, абе лотарија е на 19 години да ти се погоди вистинскиот човек....

За мене беше рано пред 22-23 години зашто не бев сеуште доволно зрела - уште ми се шеташе, излегував до касно...Е сега да го запознаев мм порано, може ќе родев нешто порано, но наместо на 29 и 32 ќе родев на 27 и 30.

И јас ја почитувам онаа шема, факс, работа, уживкање сам во платата, па потоа брак...идеално ми изгледа од 26-28 за да се стане родител за прв пат.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 18 Ное 2012 03:46 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Mama Sani

Ре: Кога е премногу рано ? 18 Ное 2012 06:46 #221895

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Za mene pak e premnogu rano ako se ushte ne si zastanat na svoi noze ;) a da se planira brak a kamoli deca..,a ako si svoj covek koj si zarabotuva delumno da ne recam da ima normalni primanja,i od dvete strani na partnerite bez razlika dal imaat 22 ili 30 god...negledam zoshto da ne se stapi vo brak i da ne si planiraat proshiruvanje na semejstvoto :da:
Nemozam da gi svatam nekoi "luge"koga prifakaat da stapat vo brak,a pritoa ni samite mazi si nemaat obezbedeno dovolno prostor vo domot na negovite roditeli,nitu za nego nitu za nevesticeto pa ushte na pat treba da pristigne i prinovata :what: ...
Jas ne mozam da se zamislam "svesno"da rodam dete...a da si nemame so soprugot obezbedeno "normalni" uslovi za ziveenje za nas dvajcata ,a ne pak ushte dete da planirame..i da spieme na toa uvo deka roditelite nashi se dolzni da ne izdrzuvaat(ako gi nemame normalnite uslovi)...denes da baram pari od majka mi za uloshki,utre od svekrva mi za peleni...pa makar i 45 god.da imame...bi mi bilo mnogu sram :sram: ....
Inaku kako covek moze da rece deka e spremen za brak ,koga ni rabota,ni mesto za ziveenje ima obezbedeno :what:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Fairy
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот