Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Кога е премногу рано ?

Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 07:35 #221607

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Во темата - Кога е премногу доцна? се кршат копја околу тоа, па ме заинтересира вашето мислење на оваа тема
Кога е премногу рано да се стане родител? :aham:

Лично сметам дека се што е под 20-22 години е многу рано. Уште во тинејџерски години, таман почнува животот и треба да се оформи како личност се соочува со вакви обврски. Некој ќе ми каже - е што им фалело порано раѓале на 19 а и помали, да ама тогаш поинаков бил животот, а и менталитетот на луѓето. не се учело школо, факултет или ретко кој имал таква можност.. А воедно тоа си оставало последици на жената.

Денес и покрај сите можни начини за контрацепција, некаде се раѓаат деца и во тинејџерски години.
Можеби подоцна ќе кажат - ете ништо не ни фали, ама сепак не верувам дека татко-мајка на 19 и помали години се зрели за било што, не пак за семејство. Да оставиме на страна и другиот аспект - школување, работа ....

инаку имам колеги од факултет кои во прва година се мажеа и женеа оти затруднуваа или девојките им забременија, уште во прва година. значи на 18-19 години. Предност нешто дека имаат во однос на оние кои подоцна станаа родители, лично не гледам, освен што на помлади години ќе ги викаат бабо и дедо :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 07:48 #221612

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Koga go vidov naslovot, se nasmeav :aham:

Zavisi od zrelosta na licnosta neli, ama sega sto se iznagledav na patologija pred edno dve nedeli :what: Aj sto imase trudnici od 17-18 godini, prvo od niv se shokirav i od nivnite zivotni prikazni. Amaaa, si spijam jas, slusam nekoe devojce zbori so mojata 17 godisna cimerka i otvaram oci, prvo i gi gledam nodzinjata, mi lici ko nedorazviena, ko na dete noze. Ja gledam celata, nekako malecka, samo stomaceto i sirota placeeee, od pamet izvadena sto ceka da se poraga. I ne sum bila greska, stvarno bila devojce, nedorazvieno-13 godini (Romka). E toa za mene e nesto too much, se potresov!!! Ja mazele na 11 godini! Pa luge be....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 07:53 #221615

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Се испод 20 е премногу рано. Изнад 22 ми е као нормално.
Барем школо да се заврши, да не речам од дете ќе стане мајка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 08:19 #221620

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Za MENE kako licnost pre 30 bese rano ;) A ako pomislam na Elias ili na kerka koja nekogas moze i da imam, bi sakala da zavrsat nesto i da imam profesija... Sega ako ucaat nekoj zanat, tuka deca i so 19 zavrsuvat... Pa posle kako sakaat... Vazno da imat so sto toa dete da go ranat eden den ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 08:43 #221627

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Pa sto znam, neka zavrsi sredno barem :)

Nekako idealno mi e 23-24, e sega i na 19 ne e strasno spored mene, ama rano e malce :) Ama mislam sega i retko ima nekoj sto raga rano, obicno e Trend da se iznazivee da se zbogati pa da rodi, a na 19, 20 e obicno neplanirano pa ajt svadba nabrzinka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 08:49 #221629

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Rano e koga e ne se zavrseni drugite obvrski vo zivotot. Skolo, vrabotuvanje (obezbeduvanje redoven priliv na sredstva), stanbeno prasanje (dali kirija, dali zaednica, dali sopstven stan - no so dogovor i po svoja zelba). Ako nema vakvi preduslovi, togas ragjanjeto na dete e izmacuvanje za site. Namesto radost i uzivanje ke bide teret, pricina za kavga, nervoza ...
Inaku da, sekoj so svojot plan. Ako na 20 godini nekoj zavrsil so site pripremi i go ima najdeno idealniot partner - togas ne e prerano. Ama dali e toa mozno, hmhmhm.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 09:04 #221632

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Nevozmozna misija Damjana :) A zarem ne e mozno, da rodis na 20, pa nekolku godini podocna da si se vrabotis na ubavo rabotno mesto, pa ako si ziveel vo zaednica potoa doaga vreme da si se odvois.....a usput detenceto si raste i doaga vreme za vtoro :) ova e nekako so pogolemi sansi do vistinata, moe mislenje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 09:15 #221635

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Koj kako si zamisluva. Jas nemozam da zamislam da cekam da mi kupat Pampers, maicka, gakicki za deteto. A i za mene. Ne go smetam za normalna rabota da si rodam bebe i sea ajde site tupete glava. Ako taka ispadne situacijata neplanirano - boze moj. Ama svesno toa ne bi go napravila.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 09:20 #221637

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Dokolku soprugot pristojno zarabotuva da pokrie trosoci za semejjtvoto togas mi e ok, dokolku i toj e nevraboten a se odlucile za dete na nekoi 20 godini mi e nezamislivo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 09:54 #221645

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
ПОТПИС за постот на Дамјана. Кажа се што мислам и јас. За мене живот во заедница е незамислив.
Јас лично до 30 не помислував на брак. Не поради желбата да шетам, туку поради многу други посериозни причини. Сметав дека треба уште нешто да направам, да постигнам, да заработам, да магистрирам, да го средиме станот со мм, па потоа.
Сепак секој како што смета и како што си осеќа. Само и мене незамисливо ми е да чекам од друг ми купи памперс за детето или пак да чекам да ми ги плати сметките. На крај ова завршува со кавга, а бракот со развод.
Исто незамислива ми е ситуацијата што ја опиша Небо, а за жал кај нас во неразвиените средини е така. Деца раѓаат деца. Малолетни трудници има колку што сакаш. Државата треба да поведе сметка и за овој општествен проблем.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 10:09 #221650

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
prasence wrote:
Dokolku soprugot pristojno zarabotuva da pokrie trosoci za semejjtvoto togas mi e ok
Jas ne napisav deka mora JAS da zarabotuvam dovolno, tuku zaednicata da e planirana i sredena. I da si vraboten na ubavo mesto, moze da ostanes bez rabota. Toa nikoj ne go spori. I zatoa e tuka familijata, da ti se najde koga si vo tesno. Ama svesno 2-ca nevraboteni i nezavrseni so obvrski (citaj obrazovanie) da si formiraat semejstvo so ideja deka drug ke im se misli za mene e predvreme, t.e. e izbrzana i nepromislena odluka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 10:23 #221652

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
Pred nekoj den stapiv vo kontakt (preku forumive) so edno devojce na 19 godini, koe edna godina veke e vo brak i ne moze da zabremeni pa tolku mi bese razocarana ne znaev prosto sto da i pisam jas so moite 36 god. :blink: I vikam dete si seuste zosto se brzas tolku. nitu si prestarena nitu si vo brak neznam kolku vreme toa sto treba da si dojde ke si dojde , se zacudiv mnogu mislev deka na denesno vreme imaat mladite barem do nekoi 20-25 god drugi prioritetivo zivotot, ama sekoj neli si znae.
Jas do moi 30 kako sto napisa mamaSani ne pomisluvav bidejki imav drugi planovi i zdravsveni problemi na soprugot,a od triesetata pa navamu se macime so ivf, ama takva ni bila sudbinata mnogu peripetii pomina mojot soprug i morase da bide vaka :aaa:
Da ne dolzam ne opravduvam dete da raga dete a nema ni skolo zavrseno nitu finansiska samostojnost,znaci spored mene se sto e pod 20 god mi e premnogu rano
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 10:31 #221653

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Премногу рано за мене е пред 18 години, после тоа е прашање на личен избор.

Јас сакав на 22-23 да го имам првото, но околностите беа такви да не можеме да сме зедно со мм тоа време. Родив на 27, што за мене лично ми е доцна. Сега сме пак разделени и чекаме да се собереме конечно за второ, но да беше се по план, третото би го чекале сега.

Инаку, сум за тоа пред да се има дете барем еден од партнерите стабилно да заработува, а за тоа со школувањето воопшто не се согласувам дека мора да се заврши факлутет претходно. И со дете е можно тоа. Луѓе докторираат со по 2-3 деца. Кај нас некако додека студираш се се стопира. Во Светот некако попаралелно си ги вршат работите. Барем и заработуваат додека студираат,а сум имала прилика да одам 1 месец во универзитет во Германија, доаѓаа студенти со бебињата во колични, носилки и баш ми беше слатко коа едно мало азијатче, ми се пикаше под маса, пуштено слободно да шета низ лабораторија додека мајка му презнтираше практикум со колегите :). Сега кога мм заработува доволно, баше се мислам дали да се запишам на магистерски студии додека чекам, носам и растам второ дете или да барам работа :).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 10:50 #221658

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mama Sani wrote:
Сепак секој како што смета и како што си осеќа. Само и мене незамисливо ми е да чекам од друг ми купи памперс за детето или пак да чекам да ми ги плати сметките. На крај ова завршува со кавга, а бракот со развод.
.

lele mama sani, kaj otide :)

Kavgi i razvodot se i tekako prisutni i kaj oni so reseno stambeno prasanje i odlicna finansiska sostojba. Zarem rano e se dotogas dodeka ne si samostoen vo se? Pa sto ako ne se vrabotis do svojata 30ta? Sto ako nemas druga moznost osven zivot vo zaednica? Mnogu ubavo e da se site vo moznost kako tebe i da ne cekaat pomos od drug, no zivotot ne e sekogas podmackan za site, pa i ne gledam nisto strasno i nezamislivo ako stiga mesecno po edno pakovanje pampres od majka mi i ako svekrvami me pocasti edna smetka za struja, dodeka jas zadovoluvam druga potreba na bebeto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: PiPoLiNo

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 13:30 #221696

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Ево еден пример за моја блиска. Првото дете го роди на 19, не беше зрела ниту спремна да гледа дете. Едноставно го оставаше на други да го чуваат, не го доеше и гледаше само да го остави на друг. Јас се чудев како може да се случува сето тоа, не можав да поверувам каква мајка е таа. Второто дете го роди скоро 10 години подоцна и не можете да заимислите каква разлика има во гледњето на првтото и второто дете, мене дури ми е жал за првото зашто некако остана тојиндиферентен однос кон првото. Малото го доеше, го шета, гушка, бакнува цело време. Единствена причина за ова според мене се годините. Не била подготвена ни физички ни психички за првото бебе, кога сите нејзини другарки шетаа, а истото и таа го сакаше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 14:15 #221700

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Damjana wrote:
Koj kako si zamisluva. Jas nemozam da zamislam da cekam da mi kupat Pampers, maicka, gakicki za deteto. A i za mene. Ne go smetam za normalna rabota da si rodam bebe i sea ajde site tupete glava. Ako taka ispadne situacijata neplanirano - boze moj. Ama svesno toa ne bi go napravila.

А на колку парови им успева свесно да испланираат раѓање на дете? Значи, најчесто децата се непланирани, па ако дојде до тоа мили боже, ќе помага цела фамилија. И не гледам ништо страшно во тоа. Сестра ми и зет ми кога се роди внуката немаа пари кирија да си платат целосно не па памперс да купат, ама фала богу моите се такви да никогаш нема да дозволат на нас 3 да ни фали било што а не па на своите внуки.

Damjana wrote:
Rano e koga e ne se zavrseni drugite obvrski vo zivotot. Skolo, vrabotuvanje (obezbeduvanje redoven priliv na sredstva), stanbeno prasanje (dali kirija, dali zaednica, dali sopstven stan - no so dogovor i po svoja zelba). Ako nema vakvi preduslovi, togas ragjanjeto na dete e izmacuvanje za site. Namesto radost i uzivanje ke bide teret, pricina za kavga, nervoza ...
Inaku da, sekoj so svojot plan. Ako na 20 godini nekoj zavrsil so site pripremi i go ima najdeno idealniot partner - togas ne e prerano. Ama dali e toa mozno, hmhmhm.

Mama Sani wrote:
ПОТПИС за постот на Дамјана. Кажа се што мислам и јас. За мене живот во заедница е незамислив.
Јас лично до 30 не помислував на брак. Не поради желбата да шетам, туку поради многу други посериозни причини. Сметав дека треба уште нешто да направам, да постигнам, да заработам, да магистрирам, да го средиме станот со мм, па потоа.
Сепак секој како што смета и како што си осеќа. Само и мене незамисливо ми е да чекам од друг ми купи памперс за детето или пак да чекам да ми ги плати сметките. На крај ова завршува со кавга, а бракот со развод.Според вашиов муабет јас и мм никогаш не треба да се одлучиме за дете. Прво немаме школо завршено (претпоставувам мислите на факс), второ стамбеното прашање не ни е баш решено. А моментално и со финансиите сме во стиска, поради болеста на мм. Ама сепак, баш во овој „неповолен“ момент се одлучивме за ИВФ и од се срце се надевам дека ќе ни успее. Зашто ако чекам да ми се сите коцки на место, можда нема никогаш да дочекам да имам дете.


Прерано за мој поим е се што е под 18г. Се останато е ок САМО ако личноста е спремна и се осеќа подготвена за дете. Годините не се мерило скоро за ништо на светов а најмалку за раѓање деца. И се може во животов да испланираме, ама раѓањето деца не може да го испланираме.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, PiPoLiNo, biljann, macika, ivi and this user have 1 others thankyou

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 15:32 #221706

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ubavo bi bilo koga se bi odelo po plan ama ete ne e taka
licno jas cekajki site kocki da se namestat ,si ostanav so edno dete
taman si mislis eve sega e dobar moment i op nesto se desilo sto te remeti skroz na skroz
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 16 Ное 2012 15:40 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 15:56 #221711

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
За некои работи секој од нас е одговорен и свесно може да ги планира, а некои не. Може да планираш дали ќе чекаш да завршиш школо, па после ако сакаш факултет, па да тераш со ред по плановите, семејство, деца и тн...
Или да избереш да завршиш само средно, па да си тераш со животот - работа, семејство и тн...
Не можеш да планираш дека ако се омажиш подоцна ќе имаш веднаш деца, веќе стабилна работа, станбено прашање решено и тн, поготово денес кога ништо не е сигурно...

но на 18 години дека некој знае што сака во животот и е спремен за семејство не би се сложила.
Според тоа испаѓа - деца ајде правете деца, поарно порано, отколку покасно.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 16:21 #221718

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Big Sister wrote:
Според тоа испаѓа - деца ајде правете деца, поарно порано, отколку покасно.

ne, tuku ispaga deca pamet u glava, ama ako ostane trudna na 19 ne treba da se obvinuva i da se pravi drama od toa deka nema fakultet zavrseno i deka nema sopstven stan i red drugi pametuvanja. Ednostavno poznavam mnogu sto rodile na 20, neplanirano pa imaat sreken brak bez problemi.
A i druga rabota, koga veke finansiite se broj eden uslov za mnogu za pravenje deca, togas sto ke se desi ako imas super rabota i ostanuvas trudna, puna si pari za tri da cuvas a ne edno, ama slucajno ostanuvas bez rabota a srede bremenost si??? sto togas, naednas ostanuvas bez prihod, nema peleni pampers moras poeftini, nema chiko miko moras poeftino.....i sto togas? ke si reces tu trebase pokasno da ostanam go utnav vremeto?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 16:56 #221730

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Prasence не ми ги врти зборовите, затоа што нема врска едно со друго.

Темава е кога е ПРЕМНОГУ РАНО!
Зборам за оние 18-19 годишни и помлади кои забременуваат, а уште самите мирисаат на млеко. И не само што немаат работа, не знаат ни како да се грижат за тие деца.

Ако сака да води љубов, прво нека научи што е заштита, за да не покрај нејзината и на мажот невработен, донесе дома уште една гладна уста.

Сите знаеме колку е прекрасно да се имаат деца, никој не вели не, ама не може секогаш да се водиме само од тоа и така да решаваме за многу работи во животов. Значи според твоево испаѓа баш така - роди си ќерко - синко дете уште на 19 за секој случај да не не можеш покасно...а за другото ќе мислиме.

Еее, ако останеш без работа, на толку години итн, итн...а бе ако легнам сега можда ќе има земјотрес и којзнае што ќе се случи..... :aham:

На крајот од краиштата, не секој има родители кои ќе му помогнат да се снајде и не сечии родители живеат доволно долго да ги помагаат цел живот или барем додека се стабилизираат со работа и сл. и што кога ќе се најдат во таква ситуација 3-4 гладни усти со 2 невработени родители?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 16 Ное 2012 18:20 by Big Sister. Причина: граматичка грешка :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 17:03 #221731

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Pod skolo ne mislam na faks, tuku mislam da oformuvanje na obrazovanie spored plan. Sekoj so svoj plan. Nikogas ne sum rekla deka site mora da imaat faks. I za rabotata - soglasno toa obrazovanie ke si se vraboti ... nisto sporno.
Adel, vie kolku sto znam ste vraboteni i dvajcata. Toa sto sega imate fin. kriza ne znaci deka taka ke ostane. Rekov - nedaj boze se slucilo, ke pomagaat site. Muabetot mi e drug. Malku li primeri ima koga se zemaat i ragjaat odma dete nesredeni parovi?
Za stanbeno prasanje nikade ne rekov deka mora da se ima svoj stan. Makar sto jas so 2 plati bi zemala barem mal stan. I toa e nesto, podobro od nisto. Mozebi drug ke se odluci za kirija - nisto strasno. No ima odredena suma i se planira nesto.

Za mene e prerano koga lugje so nezavrseni obvrski si stvorat familija so plan deka drug ke gi izdrzuva. Ne bi trebalo cena familija da trpi za da nekoj uci, da bide nervozen doma, da nema vreme za setanje i drugi obvrski okolu dete. Toa e najdobro da se napravi koga e vreme za toa i koga mama i tato se odgovorni za nas i naseto skoluvanje. Ne e deteto dolzno da sedi doma ili da seta so drugi, za da jas imam dovolno vreme da spremam ispiti. Toa ne e nesto ednokratno, mesec, dva, pet pa eve i godina. Toa e proces od nekolku godini i za mene najubavo e da ne se planira na ovoj nacin. A ako taka ispadne, togas barem so site sili da se skrati toa. A ne da se tera 7-8 godini studentski zivot :)
Последна промена: 16 Ное 2012 17:04 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 18:07 #221736

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
А што си денес без факс? Зборувам за сегашно време, а не во наше време. Може ли да се најде работа како среднист? За колкава плата? Дали со тие пари може да се подигаат деца? Ако има кој да помага, колкави се нивните пензии? Колку долго ќе може да помагаат? За што ќе помагаат и на кого ќе помагаат, за пелени за бебето, за храна за детето или за мама и тато да студираат, па да најдат работа? Ајде, чекам конкретен одговор, со бројки и факти, а не само со филозофирање.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elicka

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 18:48 #221740

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Damjana, da so dve plati sme t.e. bevme donpred izvesno vreme. Sega sme so edna. A dolgovite se isti. Edvaj so dve plakavme sve kamo li sega so edna. Ama nema vrska sega toa. Za stanbenoto prasanje nesto... ne mislev ni jas stan iako e pozelen, mislev dovolno golem prostor za zivee je. Jas i mm realno nemame uslovi za edna garsonjera da kupime posto ne ni davaat tolkav kredit, ne pa za drugo. Kirija ne doaga zasega vo predvid, nemame pari. A ziveeme (ne preteruvam) vo soba od 12m3, vo koja imame mrevet, tv, masa so kompjuter, regal za alista. Pokraj krevetot od dvete strani ima 50cm luft. Nema mesto ni za krevetce. Ete takvi stanbeni uslovi imame... ama se odlucivme za bebe.
Mama Sani, jas nemam faks a imam rabota i dobivam i po 1200 eur mesecno (koga rabotam cel mesec, ne sega koga sum doma). Imam dogovor za stalno, vo firma vo koja non stop falat vraboteni pa ne otpustaat za bezveze.

Moite dvajca zaedno so 1300 eur plata i pod kirija uspevaat da podmirat sve i da mi dadat i mene koga nemam. I ne mi davaat malku, veruvaj.
Последна промена: 16 Ное 2012 18:49 by Adelle.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 16 Ное 2012 19:13 #221741

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Damjana wrote:
Ne bi trebalo cena familija da trpi za da nekoj uci, da bide nervozen doma, da nema vreme za setanje i drugi obvrski okolu dete. Toa e najdobro da se napravi koga e vreme za toa i koga mama i tato se odgovorni za nas i naseto skoluvanje. Ne e deteto dolzno da sedi doma ili da seta so drugi, za da jas imam dovolno vreme da spremam ispiti. Toa ne e nesto ednokratno, mesec, dva, pet pa eve i godina. Toa e proces od nekolku godini i za mene najubavo e da ne se planira na ovoj nacin. A ako taka ispadne, togas barem so site sili da se skrati toa. A ne da se tera 7-8 godini studentski zivot :)

А тоа што одиме на работа и тоа не 7-8 години, туку 20-30, додека се со нас и трпат и шетаат со други нели е исто. Дали е детето во градинка или ти го чува друг додека си на работа или на часови или учиш дома е исто. Студирањето е далеку далеку пофлексибилна работа од секој дневно да мора минимум 8 часа да ги поминеш на работно место.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога е премногу рано ? 17 Ное 2012 04:03 #221753

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Za mene prerano e togas koga ne si psihicki spremna za ulogata na majka so site Odgovornosti koi gi nosi, a se najgolemi na svet, na edno malo sustestvo na koe si mu se. Jas pred 27 ne bev spremna za mazenje, ne pak za dete, zatoa i mislam deka otkako ke se resis da stanes majka, ne e sum veke najbitna jas, tuku toa malo sustesvo.
Eve eden primer za nesovesna majka, spored moe rasuduvanje koe ne mora da e i tocno, bebe od 1.5 mesec go ostava kaj nejzinata majka-baba, za da moze da odi so mazot i 10 dena raat na odmor. Mislam ako tie dvajca ne bile spremni za dete sto go pravele i ragjale, toa e najlesno od se sto sledi ponatamu. Jas licno moze ke vidam raat odmor sami so mm, ama koga decata veke nema da sakaat da isat so mene, posle moze 15 godini.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.