Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Нова бременост по породување

Нова бременост по породување 11 Апр 2012 18:49 #194153

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
  • Теми: 648
  • Thank you received: 363
Што мислите околу ова прашање? Мене сите доктори ми рекоа да чекам минимум 4 месеци, ама јас од се ова низ што поминав единствено нова бременост може да ме утеши и по само еден месец се фрливме на работа. Значи породувањето беше на 25-ти февруари. Крварев точно три недели. На 25 март (30 дена по породувањето) добив. И еве сега првите плодни денови ги искористивме. Сега почнав да размислувам за тоа дека сите витамини и минерали ми се исцрпени од телото, дека матката (иако викаат 6 недели) може не е убаво повлечена и ред слични работи, па се упрпав.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Нова бременост по породување 11 Апр 2012 19:07 #194156

• Frogy
  • Frogy's Avatar
  • senior
  • Full Time Mother
  • Теми: 1585
  • Thank you received: 1152
Весничка мислам дека е сеуште рано(зборувавме за тоа нели)почекај 4 месеци,верувај брзо ке поминат,уште телото не ти е средено за нова бременост.Те сфакам потполно и јас што побрзо сакав да останам бремена за да ме утеши нешто,ама верувај ке дојде брзо е тој ден,сеуште организмот не ти е спремен за нова бременост,остави нека се средат малку хормоните :da: :love:

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....

Ре: Нова бременост по породување 12 Апр 2012 02:52 #194190

• Марфи
  • Марфи's Avatar
  • senior
  • Попозната како Katerina81 :))
  • Теми: 1240
  • Thank you received: 865
Колку и да не е утешиѕелно и јас така мислам. Знам дека желбата е преголема...ама не дај боже да не си створиш сама некои компликации.
Минимумот е 4 месеци иако сметам дека треба бар 6 да поминат....остави нека ти се стабилизира телото...поготово што ти имаше целосна бременост, а не го изгуби на почетокот кога и промените не се толкави.
Јас кога бев на преглед малото имаше 3 месеци (закаснив малку) др. ми кажа дека уште малку треба па се да е во ред со матката....јас па одма за второ прашав :tupco: и ми вика никако пред да напуни годинка....може дека бев ивф па уште повеќе ми е измалтретирано телото...
Како и да е еве иде лето,топли денови опушти се, шеткај, на некое одморче кидни....па од септември барем со нови сили :guskanje:

Ре: Нова бременост по породување 12 Апр 2012 03:26 #194204

• MamaMaja
  • MamaMaja's Avatar
  • teenager
  • Just one happy mum
  • Теми: 915
  • Thank you received: 483
Vesnicka moras da pocekas!
Ne znaci deka ako ostanes trudna sega nema da bide se vo red, bebeto ke si zeme se sto mu treba, ama i ti treba da bides zdrava za da si go cuvas koga ke se rodi, oti i togas prodolzuva procesot, ke treba da go dois, toa e ponatamosno crpenje na teloto i slicno.
Pocekaj barem doavgust, septemvri, iznaodmori se letoska, pa posle na rabota.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007

Ре: Нова бременост по породување 12 Апр 2012 12:13 #194315

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
Јас па мислев ќе ме охрабрите со позитивни примери по ова прашање :P Знам дека најдобронамерно ми пишувате и вистина е така, но кој да чека... Тргнав од тоа дека сега јајницитте се најодморени и работат фул и викам по таа логика полесно се останува бремена. Инаку, ако си почекам 5-6 месеци, па после ако си затера како првиот пат - скоро 3 години траеше борбата.

Ре: Нова бременост по породување 12 Апр 2012 12:56 #194319

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
  • Теми: 1452
  • Thank you received: 1441
Весничка, не би сакала да дадам никаков совет, само да споделам едно искуство. Мајка ми пред да го роди брат ми изгубила два плода, еден во 3. и еден во 5. месец. Колку што се сеќавам после и двата спонтани чекале по 6 месеци пред да се обидуваат за ново бебенце. И после во рок од 24 месеци родила две здрави прави бебиња :love:

Инаку, моите дечиња се разлика 28 месеци. На контролата кај мојот гинеколог после второто породување, на шала прокоментирав: трето-да, ама во наредниве 3 до 5 год. баш и немам намера пак да раѓам, а тој мртов озбилен ми вика: ти и да сакаш да раѓаш во наредниве 3 год ЈАС не ти давам :tupco: и само кратко прокоментира: да носиш, родиш и доиш 2 деца за 2 години воопшто не е наивно за женскиот организам...

Во секој случај ти посакувам наскоро лесна бременост и здраво, прекрасно бебенце :love:
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: Нова бременост по породување 12 Апр 2012 13:05 #194322

• Elka
  • Elka's Avatar
  • senior
  • Some people feel the rain, others just get wet.
  • Теми: 1480
  • Thank you received: 727
Vesnicka duso isto kako i site pogore i jas ti preporacuvam da si pocekas nekolku meseci za vtoro. Hormonalno si seuste isporemetena od prvata bremenost, da ne zboruvame deka ti se istroseni site rezervi na zelezo i kalcium od teloto, plus i kolku so se sekjavam imase problemi i so pritisokot, seto toa bi trebalo da ti bide pokazatel deka malku treba da usporis, da se odmoris. Ti si vomomentov najbitna, tvoeto zdravje e od najgolemo znacenie za sekoja ponatamosna odluka, zatoa daj si malku odmor, a vtoro bebence kje dojde bez gajle.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin

Ре: Нова бременост по породување 12 Апр 2012 18:41 #194367

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3165
  • Thank you received: 2405
Весничка :hug:

И јас лично мислам дека треба да се врати матката и да се спреми организмот за нова бременост. Но, золва ми имаше абортус во 21 недела (и пукна водењакот) и после точно 2 месеци остана бремена. Докторите малку ја искараа пошто не почекала барем уште некој месец, ама таа ја истера цела бременост и во моментов си има живо и здраво девојче :love:

Ре: Нова бременост по породување 20 Апр 2012 07:25 #195368

• mamaAnita
  • mamaAnita's Avatar
  • teenager
  • Теми: 828
  • Thank you received: 572
И јас знам една мајка која 2месеци по раѓањето на второто дете непланирано забремени, па се беше во ред и бременоста и бебето.

Ре: Нова бременост по породување 20 Апр 2012 08:41 #195375

• Roze
  • Roze's Avatar
  • teenager
  • Теми: 860
  • Thank you received: 507
Moite bratucedi od vujko se razlika 11 meseci :) . Znaci posle 2 meseci vujna mi povtorno si zabremenila i ete go vtoroto dete zivo i zdravo. :cmok:

Ре: Нова бременост по породување 20 Апр 2012 09:12 #195376

• Majsi
  • Majsi's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 5139
  • Thank you received: 2408
Na mojata starosvatica majkata posle drugarka mi znaci edno 4-5 godini ostanuva bremena so vtoroto dete za da posle nepolni dva meseca ostane bremena so treto.

Isto imam primer i so mojata komsika koja so vtoriot sin ostana bremena posle 3 meseci otkako se porodi so prviot sin.

Ima mal milion vakvi primeri, no jas sepak smetam deka bi trebali barem godina da pomine za da se ostane povtorno bremena. No sepak nema pravila, taka da kako se osekas ti e najbitno i fizicki i psihicki. I se razbira ne e na odmet i konsultacija so tvojot ginekolog.
trtlata na mamika

Ре: Нова бременост по породување 20 Апр 2012 15:35 #195428

• nate76
  • nate76's Avatar
  • senior
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 351
Na brat mi kumata zabremeni na 40 dena porodena ( spored mene ludost), a na kumot komentarot bese "jas na 35 god se zenev nemam vreme za cekanje", se si bese vo red so bremenosta , no sepak spored mene bi trebalo da pomine eden period od nekolku meseci pa i godina za da teloto se vrati vo normala, ama sekoj si znae sto pravi :poimnemam:

Ре: Нова бременост по породување 20 Апр 2012 18:30 #195451

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
Ееее добро ме охрабривте со позитивните примери.
Еве денес 28 ден од циклусот. Чесен збор ми е страв да направам тест. Тотално ми се измешани чувствата. И сакам и се плашам - тотачен хаос. Ма да некако не ми се варува да биднало од прва, имајќи предвид пред тоа колку време траеше борбата.

Ре: Нова бременост по породување 21 Апр 2012 10:55 #195502

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
  • Теми: 2918
  • Thank you received: 1734
Vesnicka, jas i brat mi sme nepolni 13 meseci razlika. Ama neplanirano. Taka da znam deka ne ti se cheka, ama barem 3 meseci pocekaj, da se vratat organite na svoe mesto. Sto e tvoe ke si dojde.

Ре: Нова бременост по породување 22 Апр 2012 16:59 #195652

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
Еве за 1 саат ми почнува 30-от ден од циклусот. Си имам струења низ нозете како пред добивање, ама па такви ми беа и симптомите во бременоста. Почнува да станува весело;)

Ре: Нова бременост по породување 23 Апр 2012 05:52 #195759

• elena j
  • elena j's Avatar
  • junior
  • Теми: 519
  • Thank you received: 113
vesnicka wrote:
Ееее добро ме охрабривте со позитивните примери.
Еве денес 28 ден од циклусот. Чесен збор ми е страв да направам тест. Тотално ми се измешани чувствата. И сакам и се плашам - тотачен хаос. Ма да некако не ми се варува да биднало од прва, имајќи предвид пред тоа колку време траеше борбата.

vesnicka,moze i da bidnalo....:jupi: velat deka po poroduvanje mnogu brzo se fakalo ako ne vnimavas...edna prijatelka lecese sterilitet 7g ..pa decata se 11 mes..razlika zdravi pravi...taka da kako sto kazal gospod taka ke bide...pozdrav

Ре: Нова бременост по породување 23 Апр 2012 18:51 #195893

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
Веќе 31 - ви ден... Не се осмелувам да правам тест.:ne:

Ре: Нова бременост по породување 24 Апр 2012 03:54 #195913

• mamicka
  • mamicka's Avatar
  • teenager
  • :)
  • Теми: 952
  • Thank you received: 337
Mozebi sepak ne e loso da soberes sila i da napravis test. Razmisluvaj pozitivno, mora sega se da bide vo red :girlpink:

Ре: Нова бременост по породување 24 Апр 2012 18:30 #196027

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
Собрав сила и направив тест. Негативен. Уфффффффф. Се присетив на болката и безбројните пролеани солзи, кога толку долго време ја гледав таа една цртичка. Ми се распара душата. Повторно го осетив чувството на загуба, кое ме опустоши во февруари.

Ре: Нова бременост по породување 24 Апр 2012 19:13 #196041

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
odmori se malku letovo, daj si prostor i vreme povekje. nekolku meseci ne pravat razlika, ne brzaj tolku. shtom ednash bilo znaj deka i vtor pat kje se sluchi, ti garantiram i ti potpishuvam za ova. kje vidish!!!
Последна промена: 24 Апр 2012 19:14 by Frenky.

Ре: Нова бременост по породување 26 Апр 2012 06:04 #196306

• AlExAnDrA
  • AlExAnDrA's Avatar
  • new born
  • Кога ништо не е сигурно, сé е можно.
  • Теми: 128
  • Thank you received: 17
Весничка не губи надеж ако сеуште немаш добиено значи има голема шанса да си бремена. Мојот тест кога го направив на 32 ден мислам беше исто така беше негативен ама јас сепак бев бремена. Додека не добиеш не губи надеж па пиши ни што се случува.
САМО НАПРЕД :OK:

Ре: Нова бременост по породување 26 Апр 2012 16:47 #196380

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
Нема се уште ништо... Бар да добијам да знам дека почнува нов циклус, нова надеж... Синојка имав скоро неприметно како розевка помалку од капка крв и толку беше. Денес нема апсолутно ништо. Таман се израдував минатиот месец добив точно на 30 дена и мислев дека првиот пат е проблем, а не дека следните месеци ќе се израеметува циклусот.:(

Ре: Нова бременост по породување 28 Апр 2012 05:14 #196613

• vesnicka
  • vesnicka's Avatar
  • junior
35 ден и ништо... Ова значи дека пак ми се пореметува циклусот. Вие другите, особено ако има некоја што не доела, ви се случуваше ли првит пат да биде се во ред, па да си ви се изремети циклусот? Се мислам да барам прогестерон...

Ре: Нова бременост по породување 28 Апр 2012 05:55 #196615

• jasmina 25
  • jasmina 25's Avatar
  • teenager
  • Теми: 802
  • Thank you received: 64
ne znam dali ima vrska doenjeto jas go doev sinko i duri sega mi se normalizira menstruacijata znaci posle godina inaku ili nekolku dena porano ke mi dojdese ili nekolku dena podocna.normalno e toa,ubavo ti vika mama vase odmori letovo ne misli na bebe znam kako se cuvstvuvas potpolno te razbiram no kolku mislis tolku potesko ke zabremenis jas cetiri meseci od toa mislenje ne mozev da ostanam bremena,trgni gi mislite od toa malku izleguvaj poveke pravi ili raboti nesto sto ke ti go odvlekuva vnimanieto veruvaj samo taka ke uspees...poz i od srce ti posakuvam sto pobrzo da si gi vidis pak tie dve crticki...

Ре: Нова бременост по породување 28 Апр 2012 07:52 #196626

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7860
  • Thank you received: 5646
vesnicka wrote:
35 ден и ништо... Ова значи дека пак ми се пореметува циклусот. Вие другите, особено ако има некоја што не доела, ви се случуваше ли првит пат да биде се во ред, па да си ви се изремети циклусот? Се мислам да барам прогестерон...
vesnicka те разбирам дека желбата за нова бременост ти е поголема од се, но мораш да имаш во предвид дека твоите хормони сеуште не се доведени во ред. Впрочем како кај секоја родилка, по породувањето и воопшто не зачудува да се појават проблеми со циклусот.
јас жалам за загубата твоја и само ти си знаеш најмногу низ што помина, но, сепак верувам дека не е во ред брзањето и по секоја цена изложување на уште еден стрес, а ваквото исчекување, нервирање и др.... само тоа го прави.
опушти се малку и стабилизирај се. ќе биде денот кога ќе се израдуваш од срце, ама треба да го дочекаш здрава и весела. :love:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
  • Страна:
  • 1
  • 2

Најново на форумот

• No posts to display.