Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стерилизација на партнерите за контрацепција

Стерилизација на партнерите за контрацепција 20 Фев 2011 01:51 #114766

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Идејата за темава ми дојде по разговор со една пријателка, која откако роди три деца (третото на тепка, не планирано, ама ете среќа) се решила за овој начин на контрацепција.
Потпишала договор со кој им дозволува на лекарите да по царскиот рез и направат подврзување на јајниците и крај. Вели дека го решила проблемот за цел живот.

Секако ова е можно да се направи и кај машкото, нели ако се договорат со партнерката.

Јас искрено, да немав проблем со забременување и да имав родено деца колку што сакам, би се решила на ова. Барем за цел живот си сигурна - нема таблети, спирали и др...

Мм знам дека нема шанси да се реши од причина што е плашлив од операции и сл.

Кое е вашето мислење? Или пак искуство доколку го има некој?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 03 Мар 2012 04:55 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 20 Фев 2011 02:09 #114768

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Искрено речено, ја сам размишљала о томе и разговарала са доктором да ми уради ту интервенцију приликом царског са Дором..
Имала сам заказани царски, али је мој доктор изненада два дана раније пред мој порођај морао на пут и била је фрка хоће ли стићи или да померимо порођај за један дан..међутим стигао је у последњем моменту и у тој јурњави смо обоје заборавили на договор..он се сетио кад сам већ ушла у анестезију и није смео да ради ништа на своју руку..тако сам ја остала неподвезана, а сад би баш била срећна да јесам..
Овако се патим са том контрацепцијом већ пет година, а могла сам бити мирна..:poimnemam:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 03 Мар 2012 04:55 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 20 Фев 2011 02:59 #114787

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
Drugarka moja po vtoriot carski rez napravi sterilizacija i posle 1 god.ostana povtorno trudna,,koga ja poragaa carski d-rkata i kaza deka jajovodot napravil novo kanalce i na toj nacin ostanala bremena.taka da sega se pai so kondomi od pusti strav da ne ostane pak bremena..kako i da e jas ne sum za vakov tip na kontracepcija:)
Последна промена: 03 Мар 2012 04:56 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 20 Фев 2011 04:52 #114867

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Го читам насловов и самиот збор стерилизација ми е премногу болен од овој аспект ... :)
Мислам дека не се знае во животот што ќе не спопадне, па ако сметаме дека имаме во одреден момент можности и за четврто покасно во животот зашто да не...мислата ми е да не се предомислат жениве и маживе што се решаваат на ваков чекор па после нема назад...Еве пример како оваа женава што беше актуелна на 50-60 години што и роди дете на ќерка и, поради неможноста ќерка и сама да го носи....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 03 Мар 2012 04:56 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 11:32 #185535

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
И јас се согласувам со Лавче....што ако се предомислам, незнаеш што ти носи животот...барем сега има толку многу контрацепции, зашто би се одлучиле баш за најригорозниот?
Последна промена: 03 Мар 2012 04:58 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 11:37 #185536

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Хм не е лошо ако дефинтивно си расчистил дека нема веќе раѓање.
Но што ако пример едно од децата ти почине. Знам дека е морбиден примеров. Ама познавам еден пар кои имаа 2 деца и едното дете на 3 годишна возраст им почина. Лекарите ги советуваа за да излезат од психичката криза да си направат дете. И така и бидна. А што ако мајката одлучила со раѓање на второто дете да се подврзе па после????
Уф деликатно. А многу е комотно, а не вака ем се :otpozadi: ем се стискаш му се мислиш :sram:
Последна промена: 03 Мар 2012 05:00 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 11:53 #185544

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
:) и мене ми текна на истото....ама ај си викам да не бидам морбидна...ама на жалост и тоа се случува :(
Последна промена: 03 Мар 2012 05:02 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 12:42 #185549

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
MM e roden na toj nacin, otkako pocinal brat mu :) pa jas sega se zezam, ete da ne te rodele tebe kje sum nemala so kogo da se omazam. Malku OT se izvinuvam.

Inaku ne sum za takva rigorozna postapka ni kaj mazot ni kaj zenata. Postojat tolku razlicni vidovi na kontracepcija koi mozat da se upotrebat zosto bi odel nekoj na takvo nesto. Se moze da bide vo zivotot, nikogas ne sum za pravenje konecni odluki koi ne moze da se otpovikaat.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
Последна промена: 03 Мар 2012 05:03 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 13:17 #185556

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
i jas poznavam tuka eden par koj si dobi 3 dete i pokraj toa sto zenata si gi podvrza jajcevodite, a kako stvarno ne znam, nekoj medicinski fenomen, posle ova resija i mazot da napravi vasektomija za da bidat 100% sigurno deka veke nema da imaat deca, voopsto ne se kaat za ova bidejki se nacisto deka ne sakaat poveke deca samo zenata ja jade janza deka mazot i mozebi shvrlja naokolu so drugi zeni bidejki neli moze da :otpozadi: bez strav deka ke zabremeni nekoja druga :hahaha:

licno za mene ne sum za ovoj tip na kontracepcija,sega razmisluvam vaka mozebi za 10-15 godini zdravje ke go smenam mislenjeto, baska sum uste mlada i koga bev na lekar da se dogovorime za kontracepcija ne mi ni spomnaa za ovoj vid
Последна промена: 03 Мар 2012 05:04 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 13:32 #185560

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Eli23 wrote:
licno za mene ne sum za ovoj tip na kontracepcija,sega razmisluvam vaka mozebi za 10-15 godini zdravje ke go smenam mislenjeto, baska sum uste mlada i koga bev na lekar da se dogovorime za kontracepcija ne mi ni spomnaa za ovoj vid

Istoto i jas mislev da go pisam :)

Dosega spiralata se pokazala kako idealno kontraceptivno resenie za mene/nas.

Vo eden razgovor go prasav mm dali nekogas bi se odlucil za vasektomija odgovorot bese NE :)
Последна промена: 03 Мар 2012 05:06 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 15:41 #185579

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
И мене ми е некако овој начин на контрацепција екстремен, никогаш незнаеш што ти носи животот, зошто да окончам и да ставам дефинитивен крај на нешто што е толку деликатно и бесценето како создавањето живот. Боже мој, јас неможам да се одлучам која фарба да ја користам, и откако ќе се офарбам се туфкам цело време, а не па за вакви одлуки за кои нема назад и постојано да се прашувам дали сум постапила исправно. Ако веќе некој се одлучил за овој начин, можеби подобра варијанта е васектомија која мислам дека е реверзибилна. Јас барем секогаш сакам да имам бекап варијанта :poimnemam:
Последна промена: 03 Мар 2012 05:07 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 19:02 #185630

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Да сум маж мислам дека секако би направила васектомија откако ќе го комплетирам семејството. Постапката е реверзибилна и баш мажевно ми делува да се превземе таа одговорност, а жената да биде опуштена. Кај жените постапката е иреверзибилна, па тоа е некаков психолошки товар... а и редно е мажите исто така да се грижат за здравјето и психолошкиот момент кај сопругата, а не да одат секогаш по полесниот пат.
Последна промена: 03 Мар 2012 05:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Meyo

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 02 Мар 2012 19:54 #185637

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Mene duri sega vo mometov mi tekna deka tretoto dete go rodiv so carski i deka mozebi nemase da e loso da go sredev i toa, ama em carskiot bese neplaniran, em mene ne mi tekna, ama nikoj ne znae sto nosi zivotot, nekako bi se cuvstvuvala kako pola covek taka, ne znam...
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 03 Мар 2012 05:09 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 12 Мар 2012 12:03 #187806

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Уф, мене ова ми звучи многу сурово, иако немам намера повеќе да раѓам.
Некако нит сум спремна јас да направам нешто такво, ниту пак, би можела да барам од мм. Единствено ако е од некои здравствени причини- тогаш да.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 12 Мар 2012 12:05 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 12 Мар 2012 17:15 #187910

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Ne, ne, ednostavno ne sakam! Bas od pricina sto poima nemam sto mi nosi zivotot, a i kako sto kaza Mama Maja-nema da se osekam celosna :ne:
Idiotski zvuci, ama da receme, go napravam zafatov posle vtoro dete, pa od X pricini se razvedam, najdam nov partner i mi se razbudi pak zelbata za majcinstvo??? Epten sega na negativno ja srtev mislata sto ne sakam, ama kako primer.....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 12 Мар 2012 17:29 #187915

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Многу ми е екстремен таквиот начин на контрацепција.Имам размислувано на оваа тема,ама дефинитивно не!Мене би ме убила самата мисла дека веке не можам да имам деца.И никогаш не би побарала такво нешто од партнерот.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 13 Мар 2012 04:54 #187983

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
Spored mene ova e najsuroviot metod na kontracepcija. Barem denes ima mnogu "pohumani" metodi na kontracepcija
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 13 Мар 2012 12:20 #188162

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Не сум за:ne: .Едно е да не сакаш повеќе,а друго е да ЗНАЕШ дека не можеш.Што ако се премислам,јас за утре не знам,па не за неколку години и какви желби ќе имам.Свесно превземење такви радикални чекори не можам,а и ќе ме убива мислата,ма и сега ме убива помислата.А,настрана тоа за такви морбидни случки.Не дај Боже,ама реалност се и јас сум така настаната.:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 13 Мар 2012 14:54 #188190

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Najlepse mi je bilo kada sam pila pilule za kontracepciju..medjutim, posle trideset pete ne smeju da se piju..kondomi su mi fuj, spirala mi ne odgovara, sve ostalo je nesigurno, pogotovo za mene koja jako lako ostajem trudna..
I dalje zalim zbog pometnje prilikom poodjaja sa Dorom kada nisam sterilisana..sada bih uzivala, a ne svaki mesec da brinem da li cu dobiti ili necu..

Inace, sta god da mi se desi u zivotu, sada posle cetrdesete, radjanje je sigurno poslednja stvar koju cu da uradim..a klimaks ko zna kad ce..:dry:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 30 Авг 2014 23:38 #252145

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Имам братучетка од која слушнав кога бев помала дека после пораѓајот се подврзала за да неможе да остане повторно бремена, што во тоа време поим немав што значи.
Би сакала да направам и јас така но после третото дете :strkz: се надевам ке бидам бремена во наскоро време со трето :kez:

Ако има некој поконкретно познавање за истото нека пише, што всушност преставува ова, како се изведува, дали има компликации можеби и сл
Последна промена: 01 Сеп 2014 11:21 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 01 Сеп 2014 11:52 #252166

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Ако си решила ќе им кажеш пред породувањето дека сакаш и они ќе средат. За компликации не знам што да ти кажам, немам искуство, но во секој случај најдобро е да си се распрашаш пред зафатот дирекно кај лекарот.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljanag

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 01 Сеп 2014 17:05 #252173

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas kolku sto sum informirana kaj zenata procesot e ireverzibilen, a kaj mazot vasektomijata moze da e reverzibilna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стерилизација на партнерите за контрацепција 04 Сеп 2014 23:42 #252271

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
moze samo ako e carski rez?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.