Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Мекици

Мекици 27 Ное 2010 21:42 #78764

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Што купувате кога одите на мекици кај близок роднина, или кај познаник-пријател? Дали постои некој обичај за самиот ден? Кој всушност треба да ги прави мекиците кога е второ,трето... дете?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 03:11 #79289

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Najcesto kupuvam igracka, mecence nesto takvo, balon i cestitka. Za obicaj na samiot den neznam, mislam deka nema nekoj konkreten. Kaj nas za vtoroto dete mekici pravea i majka mi i svekrva mi, iako nie ziveevme sami, mm se sleapal na dvete mesta :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 09:05 #79388

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Носиме бонбониера. Какко што имам забележано, тоа и се носи најчесто.
Последна промена: 29 Ное 2010 09:06 by Barbie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 13:43 #79397

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Јас колку што знам обичај е да се однесе нешт благо: бонбониера, колачи...(за да им биде благ животот и на родителите и на бебушот) :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 14:49 #79439

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Jas nosam ili bonboniera ili plisana igracka, istite raboti gi dobivme i nie.
Kaj nas koga se porodiv mekici pravea svekor mi i svekrva mi, bea prisutni site nivni i site moi pobliski rodnini. MM castese mekici na rabota, a vecerta za drugarite i prijatelite castese vo kafik. Za vtorovo, iskreno ne znam kakov e adetot, najverojatno isto ke bide, nie taa shema si ja znaeme :)
Последна промена: 29 Ное 2010 14:50 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 15:17 #79454

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Не сум чула да има нешто различно за ако е прво или второ дете. Кај нас кога се породив јас, си правеа мекици и моите и свекор ми и сверква ми. Пред неколку дена се породи снаа ми, исто правевме мекици и ние односно моите и нејзините.
Секогаш носам благо, таков е адетот, или некоја убава бомбоњера или колачи убаво запакувани. Практикувам и честитка, а некогаш и некоја плишана играчка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 19:00 #79615

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
На мекици носам бомбоњера, зашто сум чула дека се носи благо. Инаку за моето бебули мекиците ги правеа заедно. Сите на едно место во кафана, и роднини и пријатели и од двете страни, а и нашите пријатели. Истото беше и кога се роди внукот од сестра ми.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 20:25 #79691

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Каде се прават мекиците е работа на договор.Може е најпрактично и од двете страни во кафана па секој си знае кој му се гости после за плаќање.
Инаку најчесто се прави мекици и кај двете страни.
за снаа ми правеа кај нив првиот ден,а вториот кај нас,т.е. кај татко ми.
Секогаш носам нешто благо,така и знам,честитка,балон
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 20:35 #79701

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
За мекици носам исклучиво некоја убава и голема бонбониера завиткана со балончиња :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 29 Ное 2010 20:39 #79705

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Moite pravea vo kafana, super si pominale.... :P .

Se slozuvam kompletno so Bubamra, da ne se povtoruvam....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 05 Дек 2010 22:44 #83366

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Секогаш носам бонбоњера и вино, практикувам и честитка, а за поблиските приредувам нешто поинтересно. Пред точно 2 години кога се породи јатрва ми, наместо бонбоњера го направив ова, чоколадца со 21 различна кукличка (бидејќи е родена на 21.12, и на лентата пишуваше It's a girl )[attachment:10]C:\fakepath\SUC50102.jpg[/attachment]

[attachment:11]C:\fakepath\SUC50106.jpg[/attachment]
Атачменти:
Последна промена: 05 Дек 2010 22:45 by DijanaP. Причина: проблем со слики
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: EckaGj

Ре: Мекици 05 Дек 2010 22:50 #83367

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
:girlpink: Едноставно прекрасно :OK:
Ајде откри тајна секое чоколадце ти е обложено и врз секое кукличка,или грешка сум?
Од каде најде кулкличи многу се слатки
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 05 Дек 2010 22:55 #83371

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Да да секое чоколадце е обложено, а кукличките ги имаше во продавницата за украси за торти што се наоѓаше во долниот спрат на ГТЦ до фото студиото, ама сега продавницата е затворена веќе година дена сигурно.
Последна промена: 05 Дек 2010 22:56 by DijanaP. Причина: печатна грешка
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: EckaGj

Ре: Мекици 06 Дек 2010 00:48 #83396

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
DijanaP wrote:
Да да секое чоколадце е обложено, а кукличките ги имаше во продавницата за украси за торти што се наоѓаше во долниот спрат на ГТЦ до фото студиото, ама сега продавницата е затворена веќе година дена сигурно.
Прееска од брзање, заборавив да напишам, вакви чоколадца имаше порано во ЕЛИТ продавницата за чоколади, ама она е веќе одамна затворена, и незнам дали сега воопшто некаде имаат продавница.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 06 Дек 2010 02:46 #83474

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
DijanaP wrote:
DijanaP wrote:
Да да секое чоколадце е обложено, а кукличките ги имаше во продавницата за украси за торти што се наоѓаше во долниот спрат на ГТЦ до фото студиото, ама сега продавницата е затворена веќе година дена сигурно.
Прееска од брзање, заборавив да напишам, вакви чоколадца имаше порано во ЕЛИТ продавницата за чоколади, ама она е веќе одамна затворена, и незнам дали сега воопшто некаде имаат продавница.

Koga se porodiv za povojnica bratucetka mi donese torta od plavata Kanela, na tortata odozgora imase 3 razlicni kuklicki, bea slicni na ovie od slikite, no i toa bese pred 3,5 godini, ne znam sega dali seuste gi imaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 18 Дек 2010 02:56 #90687

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Јатрва ми се породи пред три денА,на 14ти. а еве вечерта што однесов на мекици

Ова се cheery бонбони направени во букет - за јатрва ми


А ова се балони и штрк, на блузата на штркот пишува It's a boy, a на вреќичката што ја носи во уста special deliveryThe administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: janaxxxx, EckaGj, None-bt, Zlatna, Barbie and this user have 1 others thankyou

Ре: Мекици 18 Дек 2010 03:12 #90705

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Да можев за идејата ќе ти дадев 10 карми.
Пооригинално нешто не сум видела.БРАВО :loveya:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: DijanaP

Ре: Мекици 18 Дек 2010 03:16 #90707

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
:) Фала, на комплиментот, ајде дај боже и на твоја глава, па и за тебе да мислиме после нова идеа. :hug:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: EckaGj

Ре: Мекици 18 Дек 2010 03:29 #90721

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Обично носам бомбоњера и цвеќе...А Дијанче..стварно се екстра екстра екстра работиве што си ги однела кај јатрвати..ала да ти е, на креативноста!!!!:cmok:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: DijanaP

Ре: Мекици 18 Дек 2010 04:43 #90764

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Дијанче морам да те прашам од каде го зема штркот со балоните???...Многу ми се допаѓа, па за следно бебе како идеја е супер :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мекици 18 Дек 2010 15:05 #90794

 • DijanaP
 • DijanaP's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 2006
 • Thank you received: 212
 • Карма: 81
Од JUMBO, има малку помал тој е 179 денари и овој поголемиов 299. Има и за машко-плави и за женски-розевки.

Мило ми е што ви се допаднаа.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Ре: Мекици 18 Дек 2010 18:00 #90857

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Mnogu dobra rabota i prekrasna ideja za sledno novorodence.:srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: DijanaP

Meкици 25 Јул 2012 03:24 #208320

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
- ne znam dali ja ima temava, no mene me interesira dali imate nekoe mesto vo skopje da mi predlozite za kupuvanje na mekici?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Mekici 25 Јул 2012 04:36 #208328

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Во Специјал спроти Кјуби ги прават преубави, со однапред нарачка еден ден.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ana84

Ре: Мекици 25 Јул 2012 07:38 #208353

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
И јас сум јадела и порачувала неколку пати од Специјал, навистина се убави, исто така сега во последно време често од работа јадеме на Зелен пазар бурекчилница што се наоѓа на самиот влез на пазарот. Една е 12ден, а за повеќе може и поефтино.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.