Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате?

Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 05 Ное 2010 18:36 #69026

 • Sister
 • Sister's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 16
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Не би сакала ова да биде тема за да ги напаѓаме лекарите,туку би сакала ваше мислење околу тоа како реагирате или би реагирале на лекарска грешка,или ви е дадена погрешна дијагноза.
Син ми пиеше два дена антибиотик без потреба заради тоа што лекарот не беше расположен и ни даде дијагноза тонзилитис,а син ми немаше ни болки во грло ни пак му течеше носот,и нема 5 туку 15 години и знае да каже што му,и си кажа дека му е лошо му се повраќа,но искрено не сакав да се расправам со лекарот бидејќи ептен беше мрачен и ја прифатив дијагнозата,за да денес излезе дека тоа било стомачен вирус,бевме кај друг лекар и правевме и крвна слика и се е во ред.
Друг пример исто заради грешка син ми ке носи уште 3 години забна протеза,а ја носи веќе 3,а ја носи затоа што остана без заб поради грешка за време на операција...
Ќерка ми пред две години го повреди коленото,ортопед во Штип ни рече ништо не е 1 недела лонгета и ќе помине,не помина,но не знаевме што е .Ја снимавме лани на магнетна резонанца и лекарот,имаку да спомнам познат стручњак, не видел дека е скинат менискусот,си пишува резултат уреден.И ние не преземавме ништо,додека друг лекар не ги виде снимките и ни кажа дека мора на операција...
Како реагирате вие,што превземате?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 05 Ное 2010 19:18 #69042

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
E mila moja jas go izgubiv bebeto poradi lekarska greska. Pred 3 god. mi pukna vodenjak vo 28 nedela i mozea da go spasat i cekaa da dobijam sama bolki i bebeto umre vo stomakot. A da ne me drzea dva dena so puknat vodenjak moze ke go spasea i deneska ke mi bese doma.
Od togas nauciv nikogas ne se oslonuvam na eden lekar sekogas prasuvam 2-3 lekari.
I koga ke mi tekne za golemata kerka koga se imase 1 godinka i stalno kacuvase visoki temperaturi i odma me prakaa vo kozle i pravac lezenje i deteto vrzano na najaki antibiotici a toa ustvari virusna infekcija. Taka ja upropastivme jetrata koja edvaj posle i ja oporaviv.
Ama pamet sega za sega mnogu sum zadovolna od segasnata doktorka prvo pravi analiza na krv a potoa antibiotik.
Na zalost takvo e segasnoto zdrastvo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 05 Ное 2010 20:23 #69066

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Мене лично не ми се има случено такво нешто.Додека живеев во Битола во болницата бев со некои си зашто татко ми таму работи,а тука не ми се има случено.Уствари сега се сетив прошлиот месец мм ја отвори вратата незнаејки дека Кико е позади вратата па го удри со ќошот од вратата во палчето од ногата ноктот му беше откорнат па го однесовме на болница.Го снимаја да видат да не има нешто скршено и докторот ја гледа снимката неви ништо не му е(по некоја случајност доктор со српско презиме и српски акцент)Си отидовме дома и по 4-5 дена ми се јавуваат од болница да проверат како е Кико зашто имал фрактура на палчето:unsure: За скршен прст на ногата и онака ништо не мошат на направат само оставаат да зарасни ама кога бевме во болница рекоја дека нема ништо скршено се е ок!А на таја случка со твојата ќерка со менискусот би го носела докторот на суд:mdf:
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 05 Ное 2010 23:13 #69105

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Не ми се случила баш лекарска грешка да дојде до несакани последици, но ми се случило да не сум задоволна со добиеното мислење од еден лекар и да побарам од друг.
Прв пат беше кога пред две години се исфрли по газето и ноџињата, мешето со ситни и мноогу црвени брунчиња. Јас мислев дека се сипаници, ме предупреди братучедка ми дека малата нејзина добила сипаници, само два дена откако си играа со Никола. А педијатарот, кого инаку исклучително го ценам како специјалист во неговата област, тврдеше дека е можеби алергија. И му даде терапија, но јас следниот ден си отидов на дерматолог и се откри дека не е ниту сипаници ниту алергија, туку дошол во допир со вирус на херпес. со соодветна терапија помина.
И од тогаш научив - кога е особено Никола во прашање, си го следам инстиктот. Ако јас сум уверена дека нешто не е ОК со мислењето на лекарот, веднаш без размислување барам второ мислење.
Тоа се докажа и последен пат пред месец дена - еден лекар рече - да се вадат крајници, а мене не ми се веруваше дека до таму е дојдена работата, па си побарав мислење повторно од друг и се докажа дека сепак сум во право - нема потреба од вадење крајници.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 05 Ное 2010 23:13 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 31 Јан 2012 09:46 #177489

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Uf, strav me faka od nasive lekari.
Vo urinokultura mi otkrija enterohemoragicna eserihija koli i mi gi prepisaa najjakite antibiotici. Jas nemav simptomi za takvo nesto i resiv da go povtoram ispituvanjeto, smetajki deka go zagadile primerokot.
I potvrdiv deka utnale.
Na edna moja bliska i dijagnosticiraa refraktorna anemija ili tip na leukemija od koja zivotniot vek e maksimum 3 godini. A ona so malo bebe, se sooci deka ke umre. Ama simptomite ne se takvi. Kaj nea imase podobruvanje na krvnata slika, dodeka kaj ovaa bolest treba samo da ides se poveke i poveke nadole. I ja nateravme da se ispita vo SLovenija. Ispadna deka nema nisto takvo, nitu slicno na toa.
Ete gi nasite lekari, ke ti go skratat i zivotot od nervozi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Nebo, macika, Helix

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 31 Јан 2012 11:27 #177498

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Za lekarive ne znam ama vo RZZ na redovnite mikrobioloski ispituvanja pred dve godini mi izleze pozitiven test za Klamidija, a jas na dva dena pred pocnuvanje hormonska terapija za IVF. Veruvale ili ne bev vo sostojba da go ubijam mm oti dvajcata doktori mi kazaa deka toa se prenesuva samo po seksualen pat. Fala Bogu na Petanovski mu tekna da proverat preku krv oti i taka se gledalo i normalno izleze deka bilo greska.
Godinava pak vo RZZ na mm mu pravev 10 spermokulturi i vo sekoja pronaogjaa razlicna baterija, ne mozevme dokumentite da gi podneseme za vo fondot. Go otruv covekot so antibiotici i na kraj duri primase i lindacin vo vena. Koga vekje ne znaev sto da mu napravam resiv edna spermokultura da odnesam vo Adrijalab i izleze se cisto. Dali se iscisti od lindacinot ili nemalo voopsto nisto ne znam, samo znam deka dodeka on imase milion bakterii moite brisovi site izleguvaa cisti, da se cudis :poimnemam:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 31 Јан 2012 12:51 #177501

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Premnogu mi e bolno da zboruvam na ovaa tema. Oti moeto dete i hendikepot na moeto dete se rezultata na lekarska greska. Sto napraviv. Nisto. Ene go tipot uste si raboti na klinika i pregleduva drugi deca. Specijalist so dolgogodisno iskustvo utna skroz.
Jas sum kriva ne pobarav drugo mislenje mu poveruvav vednas i bezrezervno oti nastapot mu bese jak. A i zosto da ne mu veruvam toj e lekarot, a jas nemam pojma od medecina.
Odtogas navamu veke 10 godini sto pati ke proveram pred nego sto presecam. Me nervira toa sto jas moram da se pletkam vo sekakvi raboti , pa da mu se snevidi ako ne se sigurni treba timska rabota konsultiraj se so kolegi , ama pusto suetite se visoki, i pacienti stradaat.
Kaj moeto dete imase nekolu slucai vo odnos na utka na dijagnozi od prvcina vo odnos na motorika, kaj site sto bev vo drzavata velea deka ne mu e nisto tuku kasni so razvoj motoricki oti e nedonosen, za na kraj ispadne deka e itekako ozbilno. Dijagnozata ja dobivme vo Hrvatska.
Vo odnos na tretiot krajnik bev na site mozni lekari dodeka ne potvrdija deka mora da se vadi. Mnogu se mislev i premisluvav i na kraj go izvadivme (otkako i 4tiot otorinolaringolog potvrdi deka mora da se vadi).
Poslednata utka bese letoska na nefrologija. Utna skroz vo dijagnozata.
Nie nemame strucni lica imame kvazi doktori i tesko nas i na nasite deca koj ke ne leci.
Sekoja cest na isklucoci.

Editiram: Pacientite nikako ne se zastiteni vo pogled na lekarskite greski. Oti treba da se sankcionira i da mu se odzeme licencata za rabota. Ova zboram za greski koi se katastrofalni po zivotot na pacientite.
Последна промена: 31 Јан 2012 12:54 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 31 Јан 2012 13:44 #177502

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
На мм прв братучед е роден со глауком на едното око. Кај нас на клиника докторката му прави операција после која дупката е поголема од окото, и практично е осакатен за цел живот. Ни вештачко око не може да носи, пошто дупката е на два сантима од мозокот. Го чисти местото нон стоп за да не му се инфицира. Нема ни девојка, а 41 година има. За греота. :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози.. 31 Јан 2012 15:08 #177508

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
И мене ми беше поставена пограшна дијагноза пред едно 3-4 годин и примав погрешна терапија. Ево да кажам дека не сум од Скопје и бев пратена во Скопје као кај многу добар специјалист, овде немало кај да одам. Така со триста патешествија и врски стигнав кај угледна професорка, поради пореметувања на тироидна жлезда. Краток преглед, анализа на крв и по пошта ми стигна дијагноза хипертиреоза и терапија. Јас почнав, па на контрола, уште повеќе покачени хормони, до небеса, па ми зголемува терапија, пак по пошта и нели поминува 2 недели, а јас сум подобра. Одам на специјалист (благодарност до д-р Костурски) во соседен град, супер сум примена, посветено ми е време е внимание, се изнасмеа на дијагнозата од Скопје, ми прекина терапија, ми кажа дека е само вирусно воспаление на тироидната жлезда, терапијата немала никаков ефект и тоа само по себе си поминува. После хипер преминува во хипотиреоза, така беше и кај мене и после се нормализира. Проверувам и сега одвреме навреме, фала богу се е во ред. Да беше саглам држава ќе ја тужев докторката. Фала богу терапијата немаше многу негативни ефекти.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 31 Јан 2012 17:31 #177519

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
темјанушка wrote:
Uf, strav me faka od nasive lekari.
Vo urinokultura mi otkrija enterohemoragicna eserihija koli i mi gi prepisaa najjakite antibiotici. Jas nemav simptomi za takvo nesto i resiv da go povtoram ispituvanjeto, smetajki deka go zagadile primerokot.
I potvrdiv deka utnale.
Na edna moja bliska i dijagnosticiraa refraktorna anemija ili tip na leukemija od koja zivotniot vek e maksimum 3 godini. A ona so malo bebe, se sooci deka ke umre. Ama simptomite ne se takvi. Kaj nea imase podobruvanje na krvnata slika, dodeka kaj ovaa bolest treba samo da ides se poveke i poveke nadole. I ja nateravme da se ispita vo SLovenija. Ispadna deka nema nisto takvo, nitu slicno na toa.
Ete gi nasite lekari, ke ti go skratat i zivotot od nervozi.

Haha ... ne e bas za smeenje ovaa rabota ama i jas na hematologoja vo Skopje dobiv dijagnoza Ref. Anemija so losa prognoza. NEverojatno kako mozat da utnat nasive doktori. Jas imav 21 koga poradi malaksalost i nobjasniv hronicen umor po milioni ispituvanja zavrsiv kaj dr. Efremov po preporaki i teski vrski!
Samo posle dijagnozata od 2 makedonski doktori jas otidov vo Viena i tamu se utvrdi deka nasive bile greska.
Ne sum tuzela nikogo i nema smisla postokaj nas nema praven sistem koj bi poddrzal takva tuzba a i zivotot e navistina kratok za da go trosam na tugi greski.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 31 Јан 2012 17:58 #177524

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Iako vec 17 god radim u zdravstvu, jezim se na mnoge od njih..
Ono najgore sto mi se desilo bilo je u avgustu 2009 godine..tada je Dori ustanovljen recidiv tumora i trebala je da se radi operacija..mi se lecimo na Institutu za majku i dete u Beogradu, a kako kostane tumore radi samo Banjica, morali smo da se javimo na konzilijum lekara tamo..
Dora ima jedan od najredjih tumora i kada joj je prvi put uspostavljana dijagnoza, posle biopsije, date su dve dijagnoze jer je tumor toliko redak, da ima je na patologiji trebalo puno vremena da dodju do tacne dijagnoze..da bi nas pustili iz bolnice, na toj prvoj otpusnoj listi napisali su obe dijagnoze, a kasnije su nam javili koja je od te dve tacna..jedna dijagnoza je bila sistemska bolest koja napada citavo telo i neizleciva je, a druga je likalizovan tumor, benigni, ali sa dosta karakteristika malignog..
E sad, ovi na Banjici su se zakacili za tu prvu dijagnozu i napravili nam haos od zivota..rekli su da je jedini lek da se ruka odmah sece do ramena, pa da se onda ispita da li tog tumora ima jos negde u telu..da vam ne pricam koji je to sok bio za nas..i dzaba je bilo to sto nam je receno da nije ta dijagnoza, kada su ovi na Banjici uzburkali sve crve sumnje u nama..nasla sam vezu, patologa poreklom iz Srbije koji zivi i radi u Njujorku i poslala mu uzorke da ponovo utvrdi dijagnozu..na svu srecu, ova sa Instituta je bila tacna..

Naravoucenije..uvek treba potraziti jos neko misljenje..definitivno..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, bubamara, Bubbi, Fairy, Tara

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 10 Јан 2013 08:40 #229246

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Mi se desilo da mi pogresat licno za mene ama od iskustvo sekogash baram vtoro mislenje bez isklucok .
The administrator has disabled public write access.

Лекарска грешка 16 Апр 2013 10:58 #237117

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Цел ден размислувам дали е паметно да ја отворам темава. И уште незнам, но решив да чујам ваше мислење.

Изреволтирана сум премногу од грешката во дијагноза што ја направи доктор од приватна болница. Поради тоа сега детето ми е на инвазивна антибиотска терапија со инфузија во дневна болница Козле.
Значи недела вечер поради тоа што нема дежурна лабораторија во Козле, отидовме приватно да ги направиме испитувањата. Не истинтраа по протоколи за љубезност, ни дадоа извештај во кој пишува дека е вироза и ни рекоа буквално "нема ништо, таков е вирусот со висока Т. имајте убава ноќ". Ноќта детето продолжи да гори од висока Т, понеделникот се јавив пак и ми рекоа да дадам време за да и помине ... се ќе е ОК. Веќе во 17h бевме приклучени на инфузија :(
Јас лично неможам да се помирам ова да го оставам така. Се осеќам изиграно, детето ми е доведено до ситуација да се лечи од сериозни последици. Сакам да реагирам, но незнам што е најпаметно. Имам документи, но од друга страна си мислам - не можам да вратам назад ништо. И казна и се' сега не ми значи веќе. А нешто не ми дава внатрешен мир - до кога секој може да прави будала од нас? Не се срамат кога наплаќаат 10х повеќе од нормално, зошто па јас да ги оставам така на раат да си ја тераат нивната "маркетинг приказна"?
Последна промена: 16 Апр 2013 11:05 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 11:07 #237118

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Пријави го во матичната "фирма" и барај разговор со неговиот претпоставен.
Инаку Дамјана јас имам доживеано врз моето дете катастрофална лекарска грешка. Тоа беше случај да не речам сторија за на А1.
Ама па што.?? Во тие моменти ништо не можеше да го врати изгубеното здравје на моето дете. И нажалост кај него не беше здравје туку предвремено раѓање па како последица на тоа настанаа други работи.
Јас направив ршум на клиника. Се скараа тогашниот началник на клиника, мојов доктор началник на соодветно одделение и уште еден лекар. Лом било и знаеш зошто. Зошто дотичниов сам одлучил за мојот случај, а не се посоветувал со своите колеги. Одлуката ја донел сам и како таква ми ја пренел мене и ме убедил да го направам тоа што треба по негова одлука.
И ден денес неможам да си простам, но тој истиот лекар потоа помогнал на многу деца. Што да ти кажам многу е заебано. Како во секоја работа сите имаме право на грешки. Но кога грешката се плаќа со нечиј живот тогаш е многу комплицирано.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 13:25 #237124

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Damjana, nemam iskustvo so Sistina, da ne pomislis so ova sto ke go napisam deka sakam da gi opravdam. Lani imavme slicen slucaj so sin mi, eve drzavno gi pravevme laboratoriskite ispituvanja, od koi vtoriot pat vo drzavna i na kraj pak zavrsi priklucen na jak antibiotik i infuzija :( I naseto upatuvase na navoden virus so visoka temperatura, jas bev izrevoltirana deka ni utnale dijagnoza, ne nasle na vreme... ama so tek na vreme mislam deka ednostavno ispistuvanjata taka nalozile...
Последна промена: 16 Апр 2013 13:26 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 13:47 #237128

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ovde ne stanuva zbor samo za tek na nastani. Znaci T imavme od cetvrtok, a vo nedela ja nosam i kazuvam deka sostojbata e vlosena. Deka T se simnuva samo malku i kratko so Brufen. Pritoa nosam izvestaj od Kozle vo koj pisuva deka naodot na slusalka ne e bas cist, a odgovorot bese - neznam sto slusnale tamu! Ova e viroza, ima vakvi viusi koi po 1 den pauza pak se aktiviraat. Ama tolku ke bide, veke ke nadmine.
Znaci jas sekako moze da zgresam, ama klinicki doktor - specijalist da napravi vakov previd, hmm. Ne sakam javno da lincuvam sega, no navistina kaj nas se' se svede na marketing. Nikoj poveke ne vnimava na kvalitetot na uslugata sto ja dava, tuku gledaat samo kakva e sminkata. Znam deka sekoj moze da zgresi, ama mene mi stoi tezinata deka i pokraj site moi angazmani 2 dena da trcam po bolnici i da ne stedam pari nadevajki se na najdobro - nekoj onaka si mi dade dijagnoza bez da pobara i 2. mislenje. A plus i ja pobi tocnata dijagnoza. Sepak za tolku samodoverba, treba da ne gresis taka lesno.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 13:57 #237129

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Druga prikazna e koga naodot na slusalka ne bil bas cist :( Kaj nas lani bese 4 dena so 40 T sto malce paga od Brufen i pak naglo se kacuva, a bukvalno se izgledase cisto, od pluka, krvna slika...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 15:15 #237140

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
toa shto e klinichki doktor kaj nas ne znachi nishto, veruvaj mi. i toa shto ste bile na privaten lekar, ne znachi deka sekogash kje se fakjaat na vreme bolesite, nikoj i nikade nema 100% uspeshnost.
kaj mali deca tekot na bolesta moze da se smeni za 2h, od obichna viroza so techenje nos, da spushti na plukja so opstrukcii i ponataka da prodolzi so komplikacii. sabajle krvnata slika moze da pokaze virus, vekje popladne da ukazuva na bak. infekcija.

ne gledam sluchaj za prijavuvanje. a deka losho predvidel, da.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 15:37 #237144

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vase, ocigledno ne se razbirame. Znaci ne se raboti za predviduvanje tuku za pobivanje na veke postavena dijagnoza. Nie otidovme so dijagnoza od doktor koj ne mozese laboratoriski da ja ispita nokta i da dade soodvetna terapija. Vo nedela vo 10 nemavme mnogu izbor kade da odime - detska klinika kade sto imase 20-30 deca vo cekalna i privatna bolnica.
Nikako ne sum komentirala dosega lekarska greska, ama sega napravija gooolema greska :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 15:40 #237145

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
a novata dijagnoza beshe vrz osnov na KS i detalen pregled?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 15:46 #237147

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
da :(
pregleduvase, pregleduvase i ni kaza - neznam sto slusnale tamu :( ama deteto e vo dobra sostojba. ova e posleden "krik" na virusot ...

inaku celava prikazna se sluci bidejki nasiot d-r bese otsuten. denes koga ja vide odma kaza sto e problemot. od eticki pricini ne iskomentira nisto, tuku rece - ne e tocna dijagnozata ama ne go znaat deteto. zatoa zgresile.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози.. 16 Апр 2013 15:57 #237152

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
Elicka wrote:
И мене ми беше поставена пограшна дијагноза пред едно 3-4 годин и примав погрешна терапија. Ево да кажам дека не сум од Скопје и бев пратена во Скопје као кај многу добар специјалист, овде немало кај да одам. Така со триста патешествија и врски стигнав кај угледна професорка, поради пореметувања на тироидна жлезда. Краток преглед, анализа на крв и по пошта ми стигна дијагноза хипертиреоза и терапија. Јас почнав, па на контрола, уште повеќе покачени хормони, до небеса, па ми зголемува терапија, пак по пошта и нели поминува 2 недели, а јас сум подобра. Одам на специјалист (благодарност до д-р Костурски) во соседен град, супер сум примена, посветено ми е време е внимание, се изнасмеа на дијагнозата од Скопје, ми прекина терапија, ми кажа дека е само вирусно воспаление на тироидната жлезда, терапијата немала никаков ефект и тоа само по себе си поминува. После хипер преминува во хипотиреоза, така беше и кај мене и после се нормализира. Проверувам и сега одвреме навреме, фала богу се е во ред. Да беше саглам држава ќе ја тужев докторката. Фала богу терапијата немаше многу негативни ефекти.

Pak mene bas Kosturski ke me zeznese. Jas imam hipotiroza, Hashimoto i dozivotna terapija. Toj mi veli dobri ti se hormonnive, nema potreba da primas vestacki tiroksin i mene ottogas mi pocnuvaat problemite. I posle 3 meseci odam Bitola kaj specijalist po Nuklearna medicina (Kosturski bil biohemicar) i taa mi rece deka sum imala sreka navreme sto sum otisla. Ako skroz sum prekinela ke bilo strasno.

Jas mislam deka nekogas treba da se bara vtoro mislenje, ama nekogas pojke ke se zbunis. Kolku glavi, tolku mislenja. Vnuka mi ja pregledaa 5 pedijatri i razni specijalisti, vo Struga, vo Ohrid, v Bitola i vo Skopje zaradi vadenje na krajnici i site 5 kazaa nesto razlicno. A site mislat deka tie najdobro znaat. Samo Gospod da ne cuva od golemi tragedii. So pomin da e.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 16:00 #237154

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
shto da ti kazam :raspolozise ja utnale rabotata.

pred 10-na god. majka mi ja pregleduvaa 3 specijalisti, 3 dena, za da i kazat deka ne i e nishto, kje pomine so lokalna terapija. stigna do amputiranje na rakata, za vlakno se spasi! na moite deca matichen lekar e lekar po opshta praksa, a ne pedijatar. plus, homeopatkata ne e ni lekar. pa ne gi menuvam za nishto na svet ( pu pu).

losho e koga dete pregleduva d-r. shto ne go znae i sledi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарска грешка 16 Апр 2013 16:11 #237155

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vo celava situacija me vadi od takt koga ke pomislamna "pretstavata" so pridruzba od sestra do ordinacija i WC, so nasmevka kaj site vo nokna smena, ljubeznost ... a strucniot del nikade go nema. Komu mu se vazni tie sminki ako ne e vo red primarnata usluga? Cenata na uslugata ne im e valjda zaradi dekorot?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Лекарски грешки,погрешни дијагнози...како реагирате? 16 Апр 2013 16:31 #237158

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Дамјана што и да ти кажам нема да те утеши, ама со овој вирус што владее изгледа многу често се граши. Еве јас да ти кажам сим ми со температура цела ноќ го носам сабајлето во болница и правам крвна слика, и покачени и лимфоцити и гранулоцити. Ама оти лимфоцитите доминираа викам ај вирус е. Ама се јавив уште на две докторки, педијатри и и двете го рекоа истото. Вирус е ништо не давај. На гради не се слушаше ништо, грлото не беше нешто многу црвено. Ама Т не се симнуваше, другиот ден стасавме до 39,4 повторивме к.с. леукоцитите паднале, ама на дуференцијална сега лимфоцити нормални, гранулоцити покачени и одма лендацин и инфузија оти веќе беше дехидриран. Жива се изедов што така заврши, 5 дена лендацин и уште десет Панцеф. Па и бебето го префати, па и нејзе антибиотик. И ете значи и јас доктор, и се консултирав со двајца искусни педијатри и пак грешка.
Значи никого не бранам и јас стојам на тоа мене не ми треба некој да ми се смешка, а да не си ја знае работата. Ама ете се случува и кога најмалку сакаш.
Се надевам дека Дамјана е подобро и дека никогаш повеќе нама да ви се случи ова.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.