Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Донирање органи

Донирање органи 21 Фев 2014 08:02 #248861

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Tuka postajano se apelira do lugeto deka ima nedostaok na organi za transplantacija koi mozat da spasat iljadnici zivoti i postoi moznost da se registriras i dades soglasnot deka posle smrtta organite da se doniraat i iskoristat kade e potrebno.
Mislam deka ova e mnogu blagorodna rabota za onie koi se odlucile da ja napravat, so cel da spasat necii zivot, a tie organi sekako deka nema da ti trebaat. Pa diskusijata e zosto da propadnat ako mozat da spasat zivot.
Isto taka lugeto se soglasuvaat da doniraat organi posle smrtta za naucni celi.
Bez licna soglasnost nikoj ne moze da go iskoristi ona koe na nekoj mu e mnogu potrebno, a nas veke ne ni treba.
No sekoj ne gleda taka na rabotite.
Kakov e vasiot stav po ova prasanje?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Донирање органи 21 Фев 2014 16:07 #248870

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Mojot stav e ZA,bas vcera vecerta po nekoja slucajnost razgovaravme so soprugot za toa i mu rekov deka ako nesto nekogas mi se sluci,da dade soglasnost ako e mozno da se iskoristat organi.Ama predpostavuvam deka bez moja deponirana pismena soglasnost nekade,ne e mozno toa.Ne znam kakov e zakonot tuka vo Holandija.I za naucni celi nemam problem,no,koga studirav,na institutot za anatomija imase kadaveri-lesevi vo formalin od luge ,cii tela verojatno nikoj ne gi pobaral otkako pocinale.Ucevme na niv.Toa mi e ipak too much,neznam zosto..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Донирање органи 21 Фев 2014 19:07 #248872

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Јас сум За и мислам дека КОНЕЧНО, треба малку да се активира оваа тема и во Мк. Ние отворено си имаме кажано(моите родители, сестра ми и брат ми) дека не дај Боже, доколку ни се случи нешто дека органите одат на донирање.Зошто да скапуваат 2 м под земја, кога можат живот да спасат(просто и едноставно).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Донирање органи 22 Фев 2014 07:42 #248876

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Стварно треба да се актуелизира оваа проблематика кај нас. Целосно сум за донирање на органи по смртта на некој бидејќи така може да се спаси човечки живот. Немам некој познат што тоа го направил ама мислам дека како поминува време, ова ќе стане нормална појава и кај нас.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Донирање органи 23 Фев 2014 19:05 #248905

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Уф, не знам што да кажам. На моменти кога ќе се фатам во размислување дека сето тоа е позитивно и помага во спасување живот велам да. Ама кога ќе се запрашам дали би можела да сум во ситуација да бирам дали некој близок да се исклучи од апарати и да се донираат органите... не ми е сеедно.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mami-Anje, Glasna*

Најново на форумот

 • No posts to display.