Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Месечарење

Месечарење 05 Окт 2013 12:03 #244552

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Месечарењето, исто така познато како сомнамбулизам (somnambulism), е пореметување во спиењето, кое припаѓа на „фамилијата“ на парасомнии. Месечарите преоѓаат од фазата на длабок сон, во фаза на слаба свесност и извршуваат активности, кои обично се извршуваат при целосна свесност.
Причини- Некои експерти имаат теорија дека месечарењето во детството се појавува како резултат на доцно созревање. Тоа се делта бранови со висока волтажа кај сомнамбулистите до 17 години. Присуството на овие бранови може да предизвика несозреаност во централниот нервен систем, кој може да биде причина за месечарење.Наследните фактори се предиспозиција за појава на месечарење, но влијанието од наворешната средина е главен фактор за начинот на изразување на месечарењето. Други забрзани фактори за појава на месчарењето се оние фактори, кои го зголемуваат периодот на длабок сон. Најчести фактори се недостаток од сон, покачена температура, и преголем умор. Користењето на невролептици или хипнотици може, исто така, да предизвка месечарење.
Месечарењето е вообичаено во детството и се намалува со годините.
Извор

Најдов податок дека околу 30% од децата месечареле во даден момент. Каково е вашето искуство?

Иако месечарењето поретко се појавува кај возрасни особи сепак сум слушнала дека има и возрасни кои месечарат. Дали сте се нашче во ваква ситуација вие или некој близок да месечари?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечарење 07 Окт 2013 05:23 #244580

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
MonaLisa wrote:
Најчести фактори се недостаток од сон, покачена температура, и преголем умор.

Син ми знае да стане навечер и со отворени очи да зборува нешто неразбирливо. Сум приметила дека ова му се случува само кога е уморен, кога имал напорен или исцрпувачки ден.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечарење 11 Окт 2013 12:19 #244721

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mislam poznato e deka mesecar ne smee naglo da se razbudi/nekoj da go razbudi, bidejki moze da mu se sluci nesto loso. Vo smisla mesecarite pravat raboti koi svesno (razbudeni) ne bi gi napraveli, kako odenje na krov od kuka.... Jas ne sum videla mesecar do sega, ama prepostavuvam deka ne e prijatno da se najdes vo takva situacija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечарење 11 Окт 2013 13:48 #244723

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
sin mi stanuvase noke , kolku sto sum zapoznaena toa se slucuva koga e deteto premoreno ili pod pogolem stres , nas koga trgnavme vo skolo ni bese poizrazeno
ama do krov ne sme stignale , bog da cuva
sega veke spieme na posebni katovi i neznam dali stanuva , ne sum primetila , moze da se sluci da zboruva vo son ama ne stanuva da odi nekade
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечарење 27 Окт 2015 13:45 #255148

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Nikola mesecari koga e premoren ili pod stres. i interesen mi e koga ke kazuva nepovrzani raboti, raskazuva sonovi, zboruva so nekogo.
najcesto znae da dojde i kaj nas vo spalna, pa da si legne i togas tatko mu se premestuva vo negova soba :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечарење 30 Окт 2015 16:12 #255160

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Jana cesto zboruva vo son. Posledno bese vcera, nesto nerazbirlivo brborese :D Zavisi od sonot na koj jazik ke zboruva.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.