Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Легализирање на марихуаната за медицински цели

Легализирање на марихуаната за медицински цели 07 Сеп 2013 09:57 #243677

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Koe e vaseto mislenje za legaliziranje na marihuanata za medicinski celi?
Kolku sto sum informirana vo nekoi drzavi medicinskata marihuana se praktikuva kako alternativen lek.

Nemam pretsava kako toa bi mozelo da se regulira kaj nas, da ne izleze od kontorla i da ne se zloupotrebi. Licno sum protiv sekakov tip na opijati, no dokolku medicinski se dokaze deka odredeni tipovi na marihuana moze da bidat i delotvorni za nekoi bolesti togas sigurno bi sakala lugeto so dijagnoza da imaat moznost da se tretiraat na vakov nacin, so cel da im se pomogne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 07 Сеп 2013 10:38 #243678

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Лично не познавам некој кој се лечел со масло од канабис, но на интернет има многу успешни приказни.

Не сум против ако помага, но ако тоа биде лек произведен од фармацевтски компании верувам дека ќе биде скап иако како што читав постапката е ефтина. Во секој случај, кога цигарите и алкохолот се легални, може и марихуаната да биде легална и контролирана.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 07 Сеп 2013 10:40 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elka

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 07 Сеп 2013 11:23 #243684

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
мене ме плаши како тоа би се регулирало. да не почнат после да се правдаат дека им е за таа намена па затоа не само што ќе имаат кај себе и ќе стане лесно достапна, туку што ќе почнат и да ја одгледуваат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 07 Сеп 2013 17:06 #243696

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Droga e droga, jas licno ne se soglasuvam so podelba spored koja marihuanata e lesna droga. Licno i cigarite bi gi zabranila, ama eve na strana toa, kategoricno protiv legalizacija. Ako vo odredeni slucai moze da se primenuva kako lek, neka bide i izdavanjeto kako za bilo koj dr narkoticen lek (kako za metadon i sl preparati), a ne koj stigne da ja odgleduva i koristi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 08 Сеп 2013 01:22 #243700

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Ana78 wrote:
Ako vo odredeni slucai moze da se primenuva kako lek, neka bide i izdavanjeto kako za bilo koj dr narkoticen lek (kako za metadon i sl preparati), a ne koj stigne da ja odgleduva i koristi.

Ej,daj molim te ne gi stavaj vo isti kosh marihuanata i metadonot...prvo nemaat edno so do drugo(nishto zaednichko)..vtoro,vo mnogu zemji marihuanata ja koristat kako preventivno sredstvo za ublazuvanje na bolka,po bolnicite i starskite domovi,ama tamu uspeva sve pod kontrala da bide,ama znaejki kaj nas kako moze da bide :ne: ..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 08 Сеп 2013 03:02 #243702

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Извор

Хрват успешно го лечи својот син со смеса направена од марихуана.

Во секој случај мојот став е ЗА, но во контролирани услови. Но ако е навистина лек за рак кој може да се произведува и во домашни услови, не верувам дека тоа официјално ќе се објави од компетентните светски институции. Секогаш е профитот пред здравјето.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 08 Сеп 2013 03:16 #243703

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Па добро е да се легализира ако навистина медицината ќе има корист од неа, но да не се злоупотребува. Што знам кај нас нема ред нема закони сите си прават како сакаат така да сигурно тоа ќе се злоупотреби како и секогаш , штета баш што сме ваков народ . Инаку уште од старите времиња е кажано дека марихуаната помага за повеќе болести, но пак сум скептик за нејзиното дејство дали лечи или само моментално нешто ублажува , незнам колку светот ја користи во медицината но сигурно ако беше толку корисна ќе се спомнуваше на секаде како лек или сл.

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 08 Сеп 2013 07:42 #243715

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Glasna* wrote:
Ana78 wrote:
Ako vo odredeni slucai moze da se primenuva kako lek, neka bide i izdavanjeto kako za bilo koj dr narkoticen lek (kako za metadon i sl preparati), a ne koj stigne da ja odgleduva i koristi.

Ej,daj molim te ne gi stavaj vo isti kosh marihuanata i metadonot...prvo nemaat edno so do drugo(nishto zaednichko)..vtoro,vo mnogu zemji marihuanata ja koristat kako preventivno sredstvo za ublazuvanje na bolka,po bolnicite i starskite domovi,ama tamu uspeva sve pod kontrala da bide,ama znaejki kaj nas kako moze da bide :ne: ..

A zasto da ne? I ednoto i drugoto stvaraat zavisnost, ako se zloupotrebuvaat znaeme sto se slucuva. Razlika medju lek i droga e vo dozata. I metadonot i morfinot se koristat za smiruvanje na bolki, morfinot eve da go zememe za primer se dava za ogromni neizdrzlivi bolki kako lek, inaku znaeme sto e. Zasto istoto da ne vazi za marihuanata ako veke treba da se koristi kako analgetik? Zasto e lesna droga, a drugovo se bocka ili se pie kako kapki i e demek teska droga? Abe ajde molim te! Inaku nieden analgetik vklucitelno i morfinot ne ja lekuva tuku ja ublazuva bolkata, zasto bolkata e sekogas simptom a ne bolest. Ama treba da se lekuva. Znaete li sto se slucuva vo realnosta so faktot sto tramadolot demek ne e kategoriziran kaj nas kako narkotik spored nacinot na izdavanje, t.e. so dr zborovi moze da go kupi za pomalku od 100 den koj saka (osven ako ne naleta inspekcija)? Kolku mladi realno se drogiraat piejki po cela kutija naednas tramadol koj neli e lek i e neli ovaj bezbeden posto ne e narkotik i neli ne e vo isti kos so morfinot i drn drn drn... Kolku roditeli gi nosat nadvor od zamjava decata na osviknuvanje od tramadol ili kombinacijata tramadol + diazepam? I sega uste fali legalna marihuana koja neli ne e za vo isti kos so morfinot i ke si ja naredime. Ako nekoja supstancija treba da se koristi za med celi a se znae deka se zloupotrebuva mora da podlezi na strog rezim na izdavanje i nikako poinaku. I vo sosema isti kos so morfinot so metadonot i so site dr narkotici. Inaku ja okrkavme, kako so tramadolot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 08 Сеп 2013 20:55 #243719

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Ama chekaj malku ;) ,ako se legalizira marihuanata po medicinskite ustanovi,na slichen nachin kako morfiumot,zoshto da ne???,Samo so preporaka na medicinsko(kompetentno) lice i toa samo lichno na pacienti so navistina teshka dijagnoza. I taka bi mozhelo kaj nas da funkcionira (nalik na drugite odredeni drzavi) vo zategnati ramki bez da se zloupotrebi.A ako vo sluchaj se zloupotrebi ,ondak toj shto se soglasil da stavi negov potpis ,krivichno ke go gonat i toa e toa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 09 Сеп 2013 16:47 #243732

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
za medicinski celi da, poinaku ne!

inaku, zui cel net za sluchajot so kili i jas seushte nemam stav :neznam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 09 Сеп 2013 18:06 #243743

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Glasna* wrote:
Ama chekaj malku ;) ,ako se legalizira marihuanata po medicinskite ustanovi,na slichen nachin kako morfiumot,zoshto da ne???,Samo so preporaka na medicinsko(kompetentno) lice i toa samo lichno na pacienti so navistina teshka dijagnoza. I taka bi mozhelo kaj nas da funkcionira (nalik na drugite odredeni drzavi) vo zategnati ramki bez da se zloupotrebi.A ako vo sluchaj se zloupotrebi ,ondak toj shto se soglasil da stavi negov potpis ,krivichno ke go gonat i toa e toa.

i posle sekoj koj ke saka da se drogira ke moze da seta so nekolku grama vo dzeb oti ke kaze ako go fatat - deka mu e za licna upotreba t.e lecenje. pa idi ti najdi im go krajot.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 09 Сеп 2013 18:35 #243746

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Имавме на факултет некои дискусии околу ова прашање, па аргументите ЗА легализација на марихуаната беа отплика вакви:
Од економска гледна точка легализацијата на марихуаната би значела повеќе приходи во државната каса, односно наместо да функционира во подземјето (што е факт дека е така) таа би имала легални канали од кои би имале корист сите, бидејќи нели условно кажано парите собрани од приходите од продажбата на канабисот би се изградиле јавни добра како на пример болници, фискултурни сали, училишта....итн. Холандија е пример кој има “бенефит“ од оваа мерка.
Сепак, јас не сум толку либерална и сепак сметам дека марихуаната е опијат кој ствара зависност и етички не е во ред истиот да биде легален. За медицински цели би била оправдано, само доколку биде строго контролирана и тоа не ми пречи да е така.
Последна промена: 09 Сеп 2013 18:37 by Marge.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elka

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 09 Сеп 2013 20:50 #243748

 • Glasna*
 • Glasna*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 98
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Big Sister wrote:
Glasna* wrote:
Ama chekaj malku ;) ,ako se legalizira marihuanata po medicinskite ustanovi,na slichen nachin kako morfiumot,zoshto da ne???,Samo so preporaka na medicinsko(kompetentno) lice i toa samo lichno na pacienti so navistina teshka dijagnoza. I taka bi mozhelo kaj nas da funkcionira (nalik na drugite odredeni drzavi) vo zategnati ramki bez da se zloupotrebi.A ako vo sluchaj se zloupotrebi ,ondak toj shto se soglasil da stavi negov potpis ,krivichno ke go gonat i toa e toa.

i posle sekoj koj ke saka da se drogira ke moze da seta so nekolku grama vo dzeb oti ke kaze ako go fatat - deka mu e za licna upotreba t.e lecenje. pa idi ti najdi im go krajot.

Kako mislish koj ke posaka?Ubavo rekov ,da vazi samo iskluchivo za luge so teshka dijagnoza,a za tie dijagnozi za da nekoj gi potvrdi stoi cel medicinski tim(shto znazhi tie davaat soglasnost) a ako ima zakon,togash i ne veruvam deka "tie istite" bi dale soglasnost na bilo koj( ke razmislat ako treba i pet pati)
I koga se zbori za vakov tip na luge kade shto im se preporachuva marihuana,toa ne znachi kolichinski mnogu.
Postojat luge shto doziveale teshki sobrakajki,so golemi oshteti na r'betniot stolb,kichma,glava,vrat(toa se bolki),nekogash imaat efektite na operaciite,uspeshni,a ima i ne uspeshni ,e shto togash?Zoshto , preventivno(minimalno)da ne mozhe da si ja ublazi bolkata za da recheme do slednata operacija?
Luge so karcinom,ako se nema lek,bar vo poslednite meseci neka ne zivee vo tolkavi bolki,sepak ke ima izbor za blaga bolka i red drugi vakvi primeri.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 10 Сеп 2013 02:40 #243749

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Potpis na postot na Sanja, kompletno se slozuvam so nea so toa sto bi dodala deka jas sum za toa da bidat vo ist kos staveni I cigarite I marihuanata. Kako zakolnat nepusac navistina smetam deka nikakvo dobro ne zmoze da se dobie od tutunot, a toj e legalen I za nego si se plakja danok, carina itn. Istoto toa moze da se primeni I za marihuanata, a ete taa imala I nekoi pozitivni dejstva vo lekuvanje na odredeni tipovi kancer. Sto znam kade e tuka kantarot, zosto e tutunot legalen a marihuanata ne?
I ednoto stvara zavisnost I drugoto, ne gledam jas razlika.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 10 Сеп 2013 03:18 #243751

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Osetliva rabota. Nagolemo se trubi za upotrebata i korisnosta na marihuanata vo med. celi. Opasnost od zloupotreba ima, sekoj moze da go kaze istoto - za lecenje mi e i tolku. Ne e toa resenie. Ama od druga strana, nedajboze da imam potreba, mozebi i jas bi go napravila toa. Oficijalnata medicina ne go priznava ovoj lek, pa ne moze da se ocekuva resenie vrzano so klasicni doktori. Najlesno e da se iskopira nekoj zakon od drzava kaj sto e ova reguliran (ako ima takva).

Inaku toa so Kili - kolku i da se povikuva na medicinski pricini, jas mislam deka toa e za licna upotreba no poradi zavisnost. Imam informacii deka na vremeto i tatko mu odgleduvase doma marihuana za da go ottrgne od poteski drogi.

I drugo - zavisnost se i cigarite, i alkoholot, i kafeto. Pa nivnata konsumacija ne se sankcionira so 30 dena pritvor. Pokraj medicinski, tuka ima i finansiska pozadina.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Koni, Elka

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 10 Сеп 2013 06:49 #243768

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Glasna* wrote:

Kako mislish koj ke posaka?Ubavo rekov ,da vazi samo iskluchivo za luge so teshka dijagnoza,a za tie dijagnozi za da nekoj gi potvrdi stoi cel medicinski tim(shto znazhi tie davaat soglasnost) a ako ima zakon,togash i ne veruvam deka "tie istite" bi dale soglasnost na bilo koj( ke razmislat ako treba i pet pati)
I koga se zbori za vakov tip na luge kade shto im se preporachuva marihuana,toa ne znachi kolichinski mnogu....
ja, ti i drugite clenovi ovde ubavo zborime, znaeme sto zborime, no rabotata e vo onie drugite koi ke mozat da dojdat lesno do marihuana, ke smeat da imaat odredena kolicina (neli za medicinski celi kolku ke se dozvoli zakonski) i ke mozat da se vadat sekogas - za licna upotreba mi e, bolen sum. pa ke go pustat sekogas koga ke go fatat, a toj vednas na slednata krivina ke otide vo nekoj skolski dvor da im ja prodade na decata.

a za zakonot kaj nas da funkcionira - tesko verojatno.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Glasna*

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 10 Сеп 2013 07:39 #243770

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Не ја пратам проблематикава и не сум многу сигурна дека марихуаната е лек, по ми се чини дека само помага да се поднесат болки и психички да се крене човек. Од друга страна, лично познавам повеќе луѓе кои имаат користено, за некои не се сомневам и ако сеуште повремено користат, не се зависни, не преминале на потешки дроги, имаат семејства и успешни кариери, а пред некој ден ми падна во очи и на некој од нашиве портали дека никој до сега не умрел од предозирање со марихуана.
Алкохолот лично го сметам за многу опасен, па може секаде да се купи, а и те како ствара зависност, разорува животи, често е причина за сообраќајки, ама не е забранет. Дури има милион начини малолетници да се снабдат со него, па гледаме испијанети тинејџери.
Во секој случај заслужува јавна дебата и размислување out of the box.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Koni, Elka, Зока, Glasna*

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 11 Сеп 2013 03:27 #243797

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Ima edna dobra pesna koja e na druga tema no naslovot e mnogu jasen i precizen i odgovara na temava.
"If You Tolerate This Your Children Will Be Next"
Site koi razmisluvaat za legalizacii na marihuani i slicni trakatanci neka podrazmislat malku i neka go stavat prstot na glavata.
Mesto da ja trosat energijata vo borba za elgalizacija na drogi i izdignuvanje na nivo na "role model" na likovi kako Kili, popametno ke im bide istata taa energija da ja nasocat vo kampanji za zabrana ili ogranicuvanje na prodazbata na cigari, alkohol ili gmo.
Cela sreka sto ziveeme vo del od Evropa koj e prilicno konzervativen pa daleku sme i od L od legalizacija na marihuana.
Okolu medicinskite celi na upotrebata na droga od tipot na marihuana se pravi zamena na tezite kaj najgolem del od lugeto.
Znaete koga Kili i slicni na nego zboruvaat za korista na marihuanata i ogranicenata upotreba na istata vo medicinski celi toa e kako Kit Ricards od Rolling Stones da vi zboruva za pozitivnoto vlijanie na alkoholot vo umereni dozi vrz krvnata slika i krvniot pritisok. ????? wtf.
Ima naucnici, ima instituti koi mozat da istrazuvaat i da dokazuvaat dali marihuanata pomaga ili ne kaj bolni od rak i sl. a ne Kilievci da ni solat pamet sto e dobro, a sto e korisno za nas.
Pod plastot na medicinska upotreba se obiduvaat da nametnat rasiruvanje i prodazba na nekakov (polu)legalen nacin.

Po mene stvarno se glupi do idiotizam prikazni od tipot i Obama pusel marihuana pa ete sega e pretsedatel na Amerika ili ne znam tamu koj se pusele pa sega se usepsni luge. Ima 2000 pati poveke uspesni luge koi ne pusele ni marihuana, ni tutun i piele alkohol pa sto????
Иван А.
с.р
Последна промена: 11 Сеп 2013 03:31 by Snoopy.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Ana78

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 11 Сеп 2013 04:50 #243806

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Cize wrote:
Не ја пратам проблематикава и не сум многу сигурна дека марихуаната е лек, по ми се чини дека само помага да се поднесат болки и психички да се крене човек. Од друга страна, лично познавам повеќе луѓе кои имаат користено, за некои не се сомневам и ако сеуште повремено користат, не се зависни, не преминале на потешки дроги, имаат семејства и успешни кариери, а пред некој ден ми падна во очи и на некој од нашиве портали дека никој до сега не умрел од предозирање со марихуана.
Алкохолот лично го сметам за многу опасен, па може секаде да се купи, а и те како ствара зависност, разорува животи, често е причина за сообраќајки, ама не е забранет. Дури има милион начини малолетници да се снабдат со него, па гледаме испијанети тинејџери.
Во секој случај заслужува јавна дебата и размислување out of the box.

Пред некој ден имаше реприза на ТВ емисија “Тунел“ во која тројца млади зборуваа за тоа како се излекувале од тешки дроги и сите тројца на прашањето - како почнавте, одговорија со марихуана - на 8, 10 и 12 години.
еве ЛИНК
И како да размислувам out of the box???
дека некој што демек се лечи нема да отиде да го најде моето или било кое дете да му понуди од таа дрога што ја чува за “лек“?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 11 Сеп 2013 04:52 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 06 Окт 2013 13:17 #244563

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Романија ја легализира марихуаната за медицинска употреба

Романија ја легализира медицинската марихуана, со што стана десеттата земја-членка на ЕУ која дозволи употреба на производи од ова наркотично средство за медицински цели, пренесува МИА

Досега во земјата употребата на канабис во било каква форма беше забранета.

Производите, кои содржат марихуана, се користат за намалување на болките и честите кризи кај болните од епилепсија, рак, склероза и други тешки болести. Моментно се спроведуваат тестирања за нивна ефикасност при лекување на Паркинсова болест, Алцхјамер и синдромот на Турет.

Пред две недели и Франција ги отстрани од „црниот список“ производите кои содржат марихуана. Овие лекови, кои се даваат само на рецепт, во најбрзо време треба да се појават во аптеките.
Последна промена: 06 Окт 2013 13:18 by Fairy. Причина: neuspesna foto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 16 Окт 2013 09:29 #244837

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И Далај Лама е за легализација

Светски познатиот духовен лидер своите мислења за марихуаната ги искажа додека Мексико се наоѓа сред сериозна дебата дали да го легализира нејзиното користење, и во каква форма и облик.

Мексико е во интересна ситуација бидејќи вообичаените медицински и здравствени аргументи, поборниците на легализацијата ја наведуваат и можноста на овој начин сериозно да се скратат приходите на озлогласените нарко картели во земјата.

Далај Лама изрично рече дека е "за" само ако марихуаната се користи заради своите фармацевтски особини.

"Ако некој зема марихуана само за да си го збудали паметот, тогаш сум против," рече тибетанскиот лидер.

Петдневниот престој на Далај Лама во Мексико беше речиси бојкотиран од државниот врв бидејќи сегашната Влада инсистира на добри односи со Кина, земја која него го смета за опасен сепаратист.

Извор
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 04 Фев 2014 21:08 #248415

 • plaslivka
 • plaslivka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
hohohoh,opasna tema,ja i cigarite da mozam bi gi stavila vo nelegalni za prodazba,a kamoli bilo kakva droga,licno imam probano odamna marihuana,toa e prav sedativ,od koe gubis zdrava svest,ma kakvi drogi,toa e za osuda
:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Легализирање на марихуаната за медицински цели 19 Фев 2014 13:57 #248824

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Родители ја хранеле својата болна ќерка со канабис два пати дневно, девојчето денес може да оди и зборува!

Девојчето кое страдало од илјадници епилептични напади неделни, конечно е на добар пат за закрепне, откако нејзините родители ја лечеле со канабис.

Шарлот Фиги, 5, страда од ретко генетско пореметување. Таа има околу 300 напади неделно, поради што мора да биде во инвалидска количка, а по срцевиот удар и непрестајните напади престанала да зборува. Како последно средство, нејзината мајка се повикала на медицинските продавници со марихуана

Две години подоцна, на Шарлот нападите и се намалени во голема мера, може да оди и да зборува, дури и може сама да се исхранува по земањето на маслото од канабис, кое се изработува на уникатен начин.

"Таа може да се движи, да зборува, таа дури јадеше и чили во кола!" - изјавува нејзината мајка, Пејџ Фиги, шетајќи се со својата ќеркичка низ стаклената градина во која се одгледуваат стебла на марихуана кои подоцна се преработуваат и активната супстанца ТХЦ која ја содржи се обработува заедно со масилново масло па на тој начин пациентите да можат да ја конзумираат. "Ќе се борам со сите кои се против ова!" - изјавува мајката, додека лекарите не можат со сигурност да тврдат дека овој начин е ефикасен и безбеден.

Во збрката да се дојде до оваа преработена марихуана, имало извештаи од неовластени снабдувачи кои нуделе лажни примероци од маслото со канабис, наречено "Charlotte's Web". Во еден случај, раскажува лекарот, на некои родители им било препорачано да ја готват марихуаната со путер. Нивното дете по ова имало неподносливи напади со денови. "Немаме поткрепена медицинска литература за да го поддржиме маслото од канабис" - изјави Д-р Лари Волк, шеф на здраството.

Сепак, повеќе од стотина смејства се преселиле откако слушнале за приказната на Шарлот, која почнала да се шири минатото лето, за Фиги, нејзиниот сопруг и петте браќа која ја одгледуваат марихуаната за здравјето на Шарлот. Преселените семејства формирале тесно поврзана група во Колорадо Спрингс, градот во кој е легализирана марихуаната и дозволена е трговија со истата. Тие се собираат на ручеци, сесии за поддршка и слично.
"Ова е најголемата надеж која некој од нас некогаш ја имал" - изјавува Холи Браун, чија 9-годишна ќерка, Сидни, почнала да ги завршува своите реченици и да се смее откако се преселиле во Колорадо од Канзас Сити и започнале да ја лекуваат со маслото од канабис.

Ејми Брукс-Кајал, потпретседателка на "American Epilepsy Society" предупреди дека неколкуте чудесни приказни за излекуваните деца не мора да значи дека дејството на маслото од канабис ќе биде исто кај сите - епилептичните напади се појавуваат и се губат без некоја посебна причина и научниците не знаат какви оштетувања можат да нанесат маслата од канабис врз мозокот на малите дечиња.
"Додека не ги добиеме потребните информации, како лекари, не смееме да превземеме ништо на свои раце" - изјави таа, сугерирајќи дека родителите треба да ги преместат своите деца во некоја од 28-те педијатриски болници за епилептични напади, наместо да се преселуваат во Колорадо.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.