Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Задолжителна зимска опрема

Задолжителна зимска опрема 03 Фев 2012 04:38 #178001

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
mamatobe wrote:
Tocno, treba i kaj nas da proraboti svesta za zimski gumi, ama ne sekoj moze da odvoi od budzetot 400-500 evra za taa namena.
Mora da pocne da se pocituva ova. Imal-nemal tvoja rabota. Ke se snajdes koga sakas da vozis kola vo zima. Toa mu doagja kako so detskive sedista. Imam za kola, za benzin, za registracija ... ama nemam za sedisteto.

Da ne me sfatite pogresno, i jas nemam zimski gumi i ic ne mi se vo planiran budzet. Ama treba da se donese zakonot. Nema da vozam ako treba ...
Последна промена: 04 Фев 2012 04:57 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Биро за жалби 03 Фев 2012 07:26 #178058

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
Damjana wrote:
Ama treba da se donese zakonot. Nema da vozam ako treba ...

kje vozish ama so lanci. takov zakon nemoze da se donese, postoi zakon za zadolzitelna zimska oprema. e toa imam :laugh: ama neznam da ja koristam :fijuk:
jas nemam namera da stavam zimski gumi, zoshto vo vakvi denovi mm me nosi i zema od rabota (neli osven ovie 2 dena) za 10 dena sneg vo godinata ne mi isplatat takvi gumi. ama ako si dobar shofer kako mene :sram2: kje si vozish i so letni bez problem. mi svirea mene vchera sekakvi idioti - nivni problem :zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Биро за жалби 03 Фев 2012 07:47 #178067

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
ОТ, ама во контекст на муабетот погоре: добив информација од другарче дека на влез во Бугарија (еден се надоврза дека и за Србија) барале зимски гуми да има колата, демек ЕУ регулатива :wtf:
Точно е ова, знае некој?
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Биро за жалби 03 Фев 2012 07:51 #178071

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
А бе зимски гуми и не се толку неопходни за низ град. За на пат - задолжтелно, за низ град се поминува некако, како и да е тоа трае ден-два... Еве јас себеси не се сметам за шофериште (значи возам секојднево низ град, ама некако не е тоа тоа, никако да се решам да седнам зад волан на пат) плус и сум плашилва при лоши временски услови, но возењето вчера сабајле (а бвогами бевм еи на роденден вечерта), а и денес некако го истерав....и подобро од што мислев. Е возев бавно, само не знам дали толку колку Мама Васе :hahaha: , може и сум те претркала :P .
А закон за задолжителна зимска опрема си има.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Биро за жалби 03 Фев 2012 10:47 #178110

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Mama Vase wrote:
Damjana wrote:
Ama treba da se donese zakonot. Nema da vozam ako treba ...

jas nemam namera da stavam zimski gumi, zoshto vo vakvi denovi mm me nosi i zema od rabota (neli osven ovie 2 dena) za 10 dena sneg vo godinata ne mi isplatat takvi gumi.

OT - ama da se nadovrzam.
Eve ja kao pretsavnik od avtomobilskata industrija da si kazam deka zimski gumi ne se nameneti za 10 dena u godinata koga ke padne sneg (togas bi bile snezni gumi). Pravilno treba da se koristat koga temperaturata e pod 7 stepeni. Ova od pricina sto letnite gumi gi gubat svoite svojstva na niski temperaturi, gubat elasticnost, stanuvaat kruti i pomalku responzivni na podlogata, sto ke rece neefikasno se koci, kolata moze da prolizga ili da izbega vo strana.
Sekoja cest na dobrite i snaodlivi soferi, no za maksimalna bezbednost (i pomalo mucenje na kolata) zimski gumi od noemvri nataka nezvisno dali ima sneg ili ne :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Биро за жалби 04 Фев 2012 03:12 #178189

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Да се надоврзам на МамаТобе.

Зимските гуми ( подобра е најефтината зимска гума во зима одколку најдобрата летна, исто во зима ) прават да преку зима триењето со подлогата е како летната во лето. На самата гума постојат тн ламели наменети за вода и снег, а истите се направени од различен материјал отколку кај летните, и нивната еластичност останува и под 7 степени. Кај летните овие ламели се укрутуваат, и исто е како да возите со тефлонско тафче.
Зимските гуми се релативно мала инвестиција ( во просек 10.000 МКД ) за средна група на возила ( например Астра/Голф/308 ) и се прави еднаш во 5-6 години ( колку што е рокот на трајност на гумата ). Немора да е 400-500 евра, осем ако не возиш некое ауто што кошта 50.000. Пристојна зимска гума ( Тигар Винтера/ Ханкук / БФ Гудриџ / Нокиан ) е во просек 55 Еур/парче за димензија 195/55/15.

Мојот колега плати два пати, еднаш кога излизга со лазечка брзина и удри во тротоар па трошокот за поправката ( удрено беше само предното тркало и амортизер ) испадна колку 4 те зимски гуми што ги купи после.
Инаку во тие 5 години, веројатноста да се пољубите со некој друг возач е голема со летни гуми, ма колку у споро да возите со нив.

Инаку особено опасно е да се купат само две гуми ( као другите две наредна година) , бидејки во тој случај, газот од колата ке ви биде побрз од предницата, па пируетите се циркус.

Согласно ривјуата за зимски гуми тракцијата на кочење во зима со зимски гуми е околу 33 % помала ( подлога без снег и вода ) отколку со летните, а дури 42 % помала на снег/вода отколку летните. Тоа отприлика се метрите на ватрениот пољубац со друг возач.
Последна промена: 04 Фев 2012 03:15 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 03:17 #178190

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
И ние, пред прагот на секоја зима, уште во ноември ги носиме колите на сервис за замена на обичните гуми со зимски. Инвестиција е, точно, ама е огромен фактор на безбедност.
Последна промена: 04 Фев 2012 04:58 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 05:22 #178212

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
Мене ми се случило да се излизгам со летни гуми во зима, и тоа ми е многу страшно искуство. Никогаш пред или после тоа не ми се случило да изгубам контрола на возилото, и да ми остане практично да се молам! Ова се случува во СК, паднато убаво снег ноќта и ние излегуваме со мм, и нели колата лази. Ама тесна уличка и излегува од страна паркирана кола. Морав да подзакочам, не нагло, ама сепак колата добро се изврте, среќа не се удривме никаде. Во Германија до лани имаше само препорака за зимски гуми, најлошто што може да ти се случи е осигурувањето да не ти плати оштета ако направиш штета во зимо возејќи со летни гуми. И сосема со право! Од оваа година има и закон, иако не ги знам деталите. Ние си имаме комплет зимски гуми заедно со бандажи. За 10 мин и 20 евра се менуваат на сервис, во април и октомври обично и раат сме си. Сега и си ги чуваме на сервис зашто огромни се гумите за после тоа да ги носиме до дома.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 08:40 #178245

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
Nema vrska dali kolata ke ja vozis 2 ili 80 pati na lizgavo. Losoto neznaes koga ke dojde - nedajboze. Mene mi izlizga kolata na malku podvrnato - nikade sneg, samo na 1 temno mesto na ulicata. I jas bas tuka trebase da svrtam i toa so 10km/h. Ne se sluci nisto, no ako imase poveke soobrakaj ke se slucese. Znaci i jas sum "soferiste", vozam preku 20godini, vozam nadvor na otvoreno ... sekade. Ova nema vrska so toa.

Sega ja kupivme neli kolata i zatoa nemame soodvetni gumi. Eden kolega nesto spomna deka za normalno vozenje niz grad dovolno e i kombinirani gumi, ili univerzalni da koristis. Sovet?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 10:20 #178257

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
И мојата е скоро купена, нова и ни рекоа дека гумите се комбинирани (Michelin)... MM сакаше едно време да ги менува со зимски за зимава, ама не ја заврши работата до крај... Како и да е јас не се фаќам за волан на ова време со никакви. Уште сметам дека ми се скромни возачките способности :unsure: .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Биро за жалби 04 Фев 2012 13:34 #178281

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
yarre wrote:
Да се надоврзам на МамаТобе.


Зимските гуми се релативно мала инвестиција ( во просек 10.000 МКД ) за средна група на возила ( например Астра/Голф/308 ) и се прави еднаш во 5-6 години ( колку што е рокот на трајност на гумата ). Немора да е 400-500 евра, осем ако не возиш некое ауто што кошта 50.000. Пристојна зимска гума ( Тигар Винтера/ Ханкук / БФ Гудриџ / Нокиан ) е во просек 55 Еур/парче за димензија 195/55/15.

Yarre trgam od sebe, nie imame 205/60/R16 Goodyear Ultragrip 7+, ne kostaa 100 evra guma + 120 evra 4 celicni felni (aluminiumski imame 18" epten doagja skapo zimski 18"). Za pomali dimenzii i poslabi brendovi sekako e poevtino.
Se soglasuvam deka zimskite gumi se investicija, a i so bezbednosta nema kompromisi.

Nekoj prasa za Srbija, da i vo srbija e donesen zakon za zadolzitelno koristenje na zimski gumi.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
Последна промена: 04 Фев 2012 13:35 by mamatobe.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 14:07 #178286

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Eden kolega nesto spomna deka za normalno vozenje niz grad dovolno e i kombinirani gumi, ili univerzalni da koristis. Sovet?

Тоа е најлошата комбинација, бидејќи комбинираната гума добра е само за производителот за да ја продаде. Ознака иначе е M+S. Нит је во лето летна ( па бучи ) нит је во зима зимска. Помеките ламели кај овие гуми обично после едно топло ( кај нас врело ) лето, се стврднуваат. После тоа, гумите си се летни во зима. :(
Овие гуми се минато, и ретки се производителите на овие гуми.
Yarre trgam od sebe, nie imame 205/60/R16 Goodyear Ultragrip 7+, ne kostaa 100 evra guma + 120 evra 4 celicni felni (aluminiumski imame 18" epten doagja skapo zimski 18"). Za pomali dimenzii i poslabi brendovi sekako e poevtino.
Se soglasuvam deka zimskite gumi se investicija, a i so bezbednosta nema kompromisi.

Јас сум заљубеник на Continental за зимска гума. Нокиан ми је страшно добар компромис цена/квалитет. Се зачудив и на евтината Wintera на Tigar.
Противник сум да имам зимски бандаши посебно. Па дури и помали. Јас на мојата кола гумите ги менувам двапати годишно и ме кошта 15 ЕУР за промена и балансирање. Бандашите ако коштале 120 Евра, ете помали, со помали гуми, толку била разликата да купите гуми со постоечката димензија.
Ова само од естетски аспект, колата се вози со зимски гуми едно 4-5 месеци, и цело тоа време би ми била ружна со помали бандаши со црна боја :sram: , кога веќе има Алу-бандаши.

Инаку и кај нас воведоа чување на гумите во сервис, и услугата е околу 500 МКД годишно, така да немора да му мислите за чување.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 14:21 #178290

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
Mislam deka zakon treba da se donese, posto kaj nas za bezbednosta najmalku se vlozuva. Na zapad si obavezen da imas 4 zimski gumi i toa cetirite moraat da bidat isti, za da ne se menuva patot na vodata i snegot po gumata.
Jas imama 4 zimski, od lani, znaci edna zima vozeni i 4 letni, isto edno leto vozeni.
Od ovoj aspekt nikad ne bi vozela letna guma u zima, nikad!
Sega nemam gajle za sneg, dozd i slicno, a ako bas natrupa, posto sme nie nadvor od gradot imam lanci, gi mestam za 5 minuti!

Zimski imam Nokian, mnogu sum zadovolna, a letni imam Goodreach, isto sum mnogu zadovolna.
Bandasite mi se aluminiumski, ne gi menuvam, plakan po 200 denari od guma za balansiranje, znaci 13 evra, gumite gi cuvam vo edna ostava doma, ziveam vo kuka.

Imam golemi bandasi, pa gumite se solenki, ama ete sega samo ke se vozime, nekolku sezoni :)
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 04 Фев 2012 14:25 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 14:36 #178293

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
yarre wrote:
Инаку и кај нас воведоа чување на гумите во сервис, и услугата е околу 500 МКД годишно, така да немора да му мислите за чување.
Slusnav za ova, ama negativno iskustvo. Ne mozele da se snajdat koi cii se vo garazata :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 14:49 #178294

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
Damjana wrote:
yarre wrote:
Инаку и кај нас воведоа чување на гумите во сервис, и услугата е околу 500 МКД годишно, така да немора да му мислите за чување.
Slusnav za ova, ama negativno iskustvo. Ne mozele da se snajdat koi cii se vo garazata :tupco:

Abe ako sakaat, toa e mnogu lesno da se sredi. Site 4 gumi se povrzuvaat so selotejp, na nego edna etiketa, nema kaj da begaat. Ama jas nikad ne bi gi ostavila tamu, nikad.
Gumite si ima propis kako treba da se cuvaat, i plus kaj nas rabotnicite se nakrivo nasadeni, pozadi grb na gazdata moze da mu zavrstat rabota na nekoj svoj prijatel so moite gumi :lol:
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 15:21 #178296

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
Lesno e ako zivees vo kuka so dovolno pomosen prostor. Nie sme vo zgrada bez podrumi i garazi. Ima samo nekoi zaednicki prostorii na kat - edna na 4 stana.

Inaku da, tamu gi oznacuvale i se' izgledalo ok koga gi ostavile ... ama makedonska rabota. Se zbrkale nesto :)
Последна промена: 04 Фев 2012 15:21 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 04 Фев 2012 16:18 #178303

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
Damjana wrote:
Lesno e ako zivees vo kuka so dovolno pomosen prostor. Nie sme vo zgrada bez podrumi i garazi. Ima samo nekoi zaednicki prostorii na kat - edna na 4 stana.

Inaku da, tamu gi oznacuvale i se' izgledalo ok koga gi ostavile ... ama makedonska rabota. Se zbrkale nesto :)

Zgrada bez podrumi, stvarno zafrknato.
A se potpisuva nekoj dogovor, nesto vo sto se precizira kakvi gumi, i slicno?
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 05 Фев 2012 04:42 #178347

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Абе луѓе, па збунка може да се деси и у Швицарска. А таму, чување гуми е 30 Евриќа. Хрватска е околу 20 Евриќа ( 1.500 Куни ).
Во еден наш реномиран сервис, имам видено како ги чуваат, наредени се како во аптека. Сите се бележат со креда за гума, а ознаките се гледаат и после 3 перења на колата :)
Ако ги остаиш у некој џоамити сервис, епа ништо чудо и тракторски да најдеш. :blink:
Јас ги чувам кај мене у подрум. Поради нив внимавам и на влажноста во подрумот ( не смее да има влага ) па за секој случај ставам од оние одвлажнувачи на воздух што се кесичка/посуда.
Гумите без бандаш се чуваат вертикално, спакувани во најмалку најлон, и се ротираат за 45 % секои 15-20 дена.
Гумите со бандаш се чуваат наредени на сталак, хоризонтално, и тоа да не се допираат, односно тежат една врз друга. Такви сталаци, срамежливо се појавија за продажба, и коштаат околу 25 Евра.

Секако и едните и другите, потребно е да се испреат, пред да се складираат, доволно е детално перење на колата, со перење оддоле ( какво што имаат во Карпош 4 ). И секако да се обрне внимание на останати камчиња во браздите, како и клинци/шајки и останати пенетрирачки елементи, кои се збрцале во гумата, а поради системот на тубелес, таа не издишала.

Нека не ви звучи комплицирано, бидејки не е, бенефитот на гумата е неверојатен, на сите тие системи современи, АБС-и, ЕСП, ТЦС и остало, сепак, гумата е она што останува за допир со подлогата.

Замислете ( недајбоже ) поради пролизгување, да се фукнете со некој, па записници, па сервиси, па пари, а највеќе од се, изгубено време и бирократија.
Парите се даваат еднаш на 5 години.

Инаку досега не сум требало да ставам ланци, дури и во длабок снег, обично решавам состојба со залет. Оние оргиналните AutoSock изгледа се вистински компромис за лесна монтажа и завршување работа. Баш како чорапа за гума.

Еве ја чорапата


Еве како изгледа компарација на кочење на зимска контра летна гума само на ладно и на мокро. 50% пократок пат на кочење.

Линк

Задолжително треба да е ептен, треба и да има различно рангирање по осигурителните компании. Во Германија е, ама во Словенија и Хрватска зачудо не е. За ниеден возач верувам ниту во МК, не се проблем 200 Евриќа ( средна класа ) како трошок еднаш во 5 години. Ако тоа е трошок, тогаш нека ја продаде колата и нека иде пешки, а не да биде потенцијална опасност на секоја кривина.
Штета што поред ова, законот не ги направи задолжителни и детските седишта, па се се остава на одлуката на родителот.

Ако некој од државните институции го чита ова, ете му прилика за реална практична кампања - задолжителна зимска гума, и задолжителна употреба на детско седиште. Чесите гарант гратис ке ги поклонат видеата, оне од темата Детски седишта.
И конечно хоризонталното обележување ( пешачи премини поготово ) да го прават со соодветна нелизгачка боја. Вака кочењето на нив е практично невозможно поради мазната боја.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 05 Фев 2012 06:11 #178354

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
Jare verojatno ne si bil vo sitacija da vozis na tesna uzbrdica, na koja moras da pozdastanes za da propustis nekoj sto se spusta od gore. E tuka mora lanci, ama stvarno za 5 minuti se montiraat, i demontiraat.
Jas sama za 5 minuti gi mestam :)
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 05 Фев 2012 07:07 #178356

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Верувам дека е така, особено коа возачите во такви услови не научиле дека тој што се движи нагоре има предност.
Во Скопје се наоѓа најголемиот капацитет за преработка на камена сол на Балканот. Кај нив, се купува 25 кг вреќа за 200 МКД. Ако имаш сложен комшилук, едно 100 кг зимаш за цела зима, и после посејуваш по потреба. За 10 минути, асфалт се пуши. Ова ако улицата ти е 50 метра, и едно 4-5 пати затерува снег.
Убава е крупна, кафеава, нерафинирана, како за улициве.
Ретки се фраерите што би се з’гнале да стават ланци, а на тебе како дама треба да се честита!
Додуше во Македонија има кавалери, па сум како случајни минувачи менуваат гуми на дамите возачи. B)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 05 Фев 2012 11:35 #178388

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
yarre wrote:
Верувам дека е така, особено коа возачите во такви услови не научиле дека тој што се движи нагоре има предност.
Во Скопје се наоѓа најголемиот капацитет за преработка на камена сол на Балканот. Кај нив, се купува 25 кг вреќа за 200 МКД. Ако имаш сложен комшилук, едно 100 кг зимаш за цела зима, и после посејуваш по потреба. За 10 минути, асфалт се пуши. Ова ако улицата ти е 50 метра, и едно 4-5 пати затерува снег.
Убава е крупна, кафеава, нерафинирана, како за улициве.
Ретки се фраерите што би се з’гнале да стават ланци, а на тебе како дама треба да се честита!
Додуше во Македонија има кавалери, па сум како случајни минувачи менуваат гуми на дамите возачи. B)

Ej druze kaj ima da se kupi taa sol, mnogu mi treba?
Za pred dukan da p[osipam, da ne gi macam mnogu vrabotenite da cistat, greotka se :angel:

Ja ziveam nadvor od gradot, silom prilike samo jas vozam doma, i kerkata sega, taka da moram da znam da mestam lanci, posto bas ima dve tri mesta nakaj nas kaj epten treba lanci ako usporis. Ama toa e ako u momentot pagja sneg, nesto se razvrednile ovie od nasava opstina u zadnje vreme, cistat redovno glavni ulici.

Sto se tice komsiluk nie da dobieme 1.000.000 dolari nema da mozeme da gi podelime slozno, a ne pa da kupime sol :wtf: :muahaha: :muahaha: :muahaha:
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 05 Фев 2012 14:46 #178402

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
Во кругот на магацините на Технометал ( кај кванташки ) се наоѓа фабрика за сол и се вика Извор. Пакувањето е 25кг и бојата е жолта, нерафинирана сол.
За да не се акаш до таму, бидејки само за пред дуќан ти треба у секое поголемо гранапче имаш малце поскапа, рафинирана крупна, @ 150МКД/10 кг. Ке ти заврши работа за сезона сигурно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 30 Окт 2012 17:48 #219517

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
Зимски гуми за автомобил Тигар од 1199 ден

ova e ponudata od carrefour so besplatna montaza. lanskite univerzalni gumi se pokazaa losho, ovaa god. moram da zemam zimski. cenava e mnogu niska shto mene mi odgovara zoshto kolata ja vozam samo vo grad pa ne mi se ivestira povekje. ama se plasham da ne bide onaa starata deka siromaviot plakja dva pati.

znae nekoj neshto za brendov?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 30 Окт 2012 18:09 #219523

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
Васе, грешка е во флаерот. Јас го спотерав рано сабајле мм и после добив канонада назад. Значи цената е од 1999 па нагоре зависно од димензијата, ама мм не можел да дочека да го донесат ценовникот. Инаку тигар не е баш топ класа на гума, ама важи правилото дека било која зимска гума е подобра за зима од најдобрата летна гума. Денеска се распрашувавме на повеќе места и има на неколку места акциско намалување од 20% за зимски гуми ... цените одат од околу 3400 за сава до околу 4600 за мишелин за димензии 185/65/15.

едит: ако детално те интересира за оценки на гумите, највалидни се adac тестовите. Повели линк.
Последна промена: 30 Окт 2012 18:17 by Dilberta.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Задолжителна зимска опрема 14 Ное 2012 07:09 #221298

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
Од утре 15 ноември ќе стапи во сила одлуката за задолжително носење зимска опрема на моторните возила. извор
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.