Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ?

Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 23 Авг 2011 15:45 #149796

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Или...колку ве смени родителството (намерно пишувам вака, оти нели имаме машки и женски членови)?

Сфатив што значи безусловна и безгранична љубов, од негова страна. Не може било кој да ме погледне во очи толку нежно и искрено и да ми каже дека безгранично ме сака.
А уште кога ќе ме прегрне и бакне ... :srce:
Како и тоа колку сум осетлива и ранлива кога е тој во прашање. За било што може да ме чепне човек, ама ако станува збор за него - станувам лавица :zelen: (мислам на злонамерно провоцирање, спомнување на детето, не кога некој сака на пријателски начин да ми укаже на некои нешта кои смета дека не се ОК).

Од него научив како да бидам подобра и потрпелива кон своите родители. И дека навистина многу пати толерирале мое несоодветно однесување, затоа што искрено ме сакаат. Да....комплетно го сменив својот однос кон нив, особено кон татко ми.

.... има уште, но за почеток доста е.


А вие?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Авг 2011 15:46 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly, vistina

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 23 Авг 2011 15:52 #149798

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
nauciv sto znaci da si umoren a da ne mohzes da zastanes :)
Otkriv novi nivoa na trpelivost
Nisto ne e ednostavno
Nikade ne se stignuva za 5 minuti
Mozes da prezivees na 45minuti son vo denot
Nauciv deka mozam da pravaom poveke od 3 raboti vo isto vreme
Podovite doma nikogas nema da bidat cisti.
....itn
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 23 Авг 2011 16:07 #149802

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
deka mozam da odgovoram na 1000 "zoshto" prashanja vo denot...
deka denot pocnuva od 6 h nautro
"mnogu te sakam" dobiva nova dimenzija koga e kazano od niv.
toa shto sum tocna cel zivot nishto ne mi znaci od koga sum roditel, stalno nekoj ima posledna zelba koja nemoze da se odlozi.
deka nekoj vo zivotot kje me percepira kako najubava bez razlika shto ne sum, bar sega za sega :girlpink:
zagrizenosta e od tolkavi razmeri da e neopisliva pa i da se raboti za obicen ujed od komarec :sram2: .
Ne se raspravam so majka mi iako do 18 godni mi beshe smrten neprijatel vo stavovi :zid:
deka mnogu licham na majka mi
tishinata e retkost itn itn itnm, mozam bukvalno do utre
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 23 Авг 2011 16:08 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly, Frogy

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 23 Авг 2011 16:31 #149808

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Воглавно, две работи..Да сакам безусловно и да верувам во чуда :love:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, Nataly

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 23 Авг 2011 17:18 #149827

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Me nauci na edno : pozrtvuvanost do nevideni granici. ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 23 Авг 2011 17:26 #149831

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
nauciv koja e najgolemata ljubov na svet... ljubovta sprema svoeto cedo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Zlatna

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 24 Авг 2011 04:39 #149895

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Научив дека навистина пожртвуваноста нема граници, дека навистина се поместуваат и планини кога се работи за своето дете.
Научив дека навистина било она „Никогаш не вели никогаш“.
Научив да бидам многу повнимателна во животот. Сега има некој кој зависи од мене и треба и јас да се чувам себеси. На пример, не можев да си поверувам себеси кога видов дека возам со 60 на час и кога тој не е во кола со мене.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, macika

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 24 Авг 2011 04:53 #149898

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
-Сватив дека имам сила за која не бев свесна,
-научив дека нема правила,
-дека поубав парфем од мирисот на моето дете не постое,
-да ја слушам мојата интуиција многу повеке а се останато многу помалку,
-легнувањето во 21 часот и гушкањто пред заспивање е најубавото што ми се случило тој ден
-дека мајка ми и татко ми се најдобрите родители
-дека нејзината солза боли повеке од се на светот
-многу одрекувања вредат за едно гушкање и за една насмевка
-да пијам кафе за 2 минути :laugh:
-играњето во песок е ФАНТАСТИЧНО :laugh:
-научив да лаам како куче и да мјаукам како маче :laugh:
-дека вредноста на мојата бижутерија е поголема е кога е во нејзини раце :laugh:
-дека сум искрено сакана.......
-сватив дека сум Благословена

Со песната од Оливер -Вјерујем у Анѓеле и додека го пишувам ова ме расплака!
А ма Ане се некои вакви теми ти текнуваат, а јас сум заборавила на сето тоа!!
Фала што ме потсети:love:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama, eleonora

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 24 Авг 2011 08:43 #149973

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Покрај се што горе набројавте,исто така научив дека не е лесно да си родител.

Многу голем благодет, најголем :love:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 24 Авг 2011 09:14 #149985

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Nausciv deka e najgolem blagoslov za eden roditel da ima deca, no i najgolema maka.
Nauciv deka ne postoi pogolema ljubov od taa sprema svoite deca.
Nauciv da prezivuvam so 4-5 saati spienje.
Nauciv da rabotam do paganje od izmorenost bez da prigovaram.
Nauciv deka nisto nemozes da planiras,moze da krene temperatura i nazdravje od planiraniot vikend.
:srce: :srce: :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 24 Авг 2011 10:18 #149999

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Nauciv deka sve mozam da pravam za moite deca,deka treba da se boram ,kako sto se borele moite roditeli ,i sfativ deka decata se nasata najgolema gordost!!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 24 Авг 2011 15:42 #150039

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
:otpozadi: vo 3 chekori za 3 minuti :sram2:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mami29, Bubbi, Nataly, macika and this user have 2 others thankyou

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 24 Авг 2011 16:53 #150054

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Deka porano za gluposti i beznacajni raboti sum se nervirala ..trebalo covek da si gi stedi nervite :da:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 25 Авг 2011 05:57 #150129

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Многу научив од Алексеј и од родителството воопшто, добар дел од горните постови важи и за мене.

Еве уште нешто.
Научив дека никогаш не сум стара за да се клацкам на клацкалки со децата на игралиште :zelen:
Дека можам да мјаукам, кукурикам и лајам у јавност без око да ми трепне дали некој ме гледа.
Дека после стотиот пат, доаѓа сто и првиот :laugh:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 25 Авг 2011 05:57 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 25 Авг 2011 10:35 #150205

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Дека имам нерви повеќе од што сум мислела :ohmy:
И дека Бен10 е покул од Штрумфови B)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 25 Авг 2011 11:08 #150209

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
да не се нервирам кога ми е хаос дома и кога немам време да исчистам,да се смеам и кога не ми е до смеење итн.....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 25 Авг 2011 18:49 #150296

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
da sakam bezuslovno
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 25 Авг 2011 20:10 #150308

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Браво! многу јака тема :OK:

Се погоре наведено ама и ова ќе додадам...Враќајќи се дома после напорен работен ден знаеш дека две очиња светнуваат кога ќе те видат, две рачиња се шират кога ќе се приближиш, знаеш дека си му најубава на цел свет и добиваш безерезервна, безусловна и искрена љубов за цел живот, еден бакнеж ти го продолжува животот за неколку години, и дека треба да бидеш здрава и жива не толку за себе, туку за него,... за да му бидеш потпора, сила, советник и се што е потребно за „НИВ“ :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 26 Авг 2011 03:19 #150324

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Se pogore navedeno i nauciv deka nema nisto poubavo i povredno na svetot od nasmevkata na svoeto dete.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 26 Авг 2011 04:58 #150364

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
не да ме сфати некој погрешно, но знам дека сите ние си ги сакаме децата и дека љубовта кон нив е најголема и неспоредлива. И во ред се сите оние радости и убави нешта кои ги носи родителството, грижата за нив и тн.

Но ме интересира, а и тоа беше идејата за темава, кои промени ги забележувате кај себе, откако станавте родители?
Дали во односот кон другите, во грижата за себе и сл...

На пример Маја Гац, даде одличен пример
MajaGac wrote:
Научив да бидам многу повнимателна во животот. Сега има некој кој зависи од мене и треба и јас да се чувам себеси. На пример, не можев да си поверувам себеси кога видов дека возам со 60 на час и кога тој не е во кола со мене.

:OK:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 26 Авг 2011 05:00 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 26 Авг 2011 05:08 #150368

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Е па еве..конкретно, откако станав мајка станав многу понежна и пољубезна...и повеќе се разви чувството за емпатија во мене..Порано толку ретко плачев...сега плачам скоро на секој филм :sram: И да има хепиенд..и да нема..сега поинаку гледам на сите животни ситуации, и сочувствувам со секого...макар и актер на филм :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 31 Авг 2011 07:19 #151289

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
дека можам да се радувам и на какашка :zelen:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Thatcher, Kinky, TIFANI and this user have 4 others thankyou

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 14 Дек 2011 18:41 #170835

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
otkako se rodi ivan nauciv mnogu raboti vo zivotot a posebno kolku e golema grizasta na rogitelot kolku mnogu sum bila nesvesna za toa kako i e na majkami koga ke sum napravela nesto sega svakam kolku boli za svoeto cedo a porano toa ne sum go znaela kolku e ubavo koga imas za kogo da zivees za kogo da se raduvas i na kogo da mislis tie se najubavite raboti sto mozat da postojat :srce: :srce: :srce: :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 14 Дек 2011 19:35 #170850

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
 • Карма: 0
Nauciv deka zivotot ti se menuva od koren.Se promeniv mnogu.Od kako go dobiv sinko jas sum vo vtor plan,sega ziveam i disam za negovata sreka.Koga on e tazen dusa mi se para,koga ima test do niedno vreme go isprasuvam,koga e sreken ja sum uste sto pati poveke.Od naivno macence stanav lavica-sve pravi mi ama nego ne go cepkaj.Se grizam poveke za sebe,za da ne go ostavam bez potpora u zivotot.Nauciv kolku moze edna majka da saka:srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што научивте откако станавте РОДИТЕЛИ ? 10 Фев 2012 17:30 #179796

 • baby boom
 • baby boom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 46
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
deka nikogas poveke nema da bide isto
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.