Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Домаќинка или вработена жена?

Домаќинка или вработена жена? 28 Јун 2011 21:05 #143517

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Сакам да бидам ДОМАЌИНКА!!!
Сакам ММ да има голем бизнис ама да не се замара да си има вработени, а јас ДОМАЌИНКА, да си имам свое хоби, да правам пита, да си одам на масажа, маникири....

Овој дел од пораката на една друга тема, ме испровоцира да ја отворам темава. Значи не знам за другите, ама јас ова - :ne:

Имам седено дома. ММ има добра плата, но, откако се вработив, ми се чини се преродив. И никогаш, колку и да заработува тој, нема да си дозволам да останам без работа. На страна од финансискиот момент, кога се е полесно затоа што си финансиски независна и самостојна, нема ништо полошо од тоа да седиш дома, да знаеш само за тој свет, да не излегуваш и не се движиш со цивилизација....да не се мешаш со луѓе.
Да, ете може да се отиде на масажа, маникир, педикир, во шопинг, по кафиња со другарки и тн...ама и тоа не може секој ден и по цел ден. Што после со своето слободно време?
Мислам, можда некои жени можат така, но јас - јок!
Сакам да ми е испланирано времето со квалитетни обврски, да придонесувам нешто со својот труд и знаење, па тоа да ми биде наградено и признаено...Да напредувам во кариерата...Секако тоа да е добро испланирано и вклопено со домашните обврски на мајка и домаќинка. :zelen:

А вие? Дали сакате повеќе да сте вработена жена или домаќинка?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, Bubbi, Kik4e

Ре: Домаќинка или вработена жена? 28 Јун 2011 21:15 #143519

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Сакам да сум вработена. Не сум тип за по дома. :roll:
Ова кога го велам мислам дека би пошандрцала дома и сите би ги малтретирала. Јас работам од прв ден на дипломирање и што се вика не сум била ден без работа и понекогаш ми доаѓа таква идеја да заседнам дома, ама сите што ме познаваат викаат тоа би било погубно за тебе.
Но јас сум вработена домаќинка. Немам време за самата себе си ама ич. И покрај тоа што мојот сопруг добро заработува имаме кредит за стан и немам пари за масажи и други тракатанци. Немам пари за многу работи што би ми ги вршела друга жена која би била домаќинка во мојот дом. Значи идам пазарувам секој ден, правам ручек, шетам дете и после се спремам и идам на работа. Значи јас сум искористена жена до максимум. У меѓувреме чистам по дома, пружам алишта, мијам садови и слично.:kamsik:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Домаќинка или вработена жена? 28 Јун 2011 21:24 #143520

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Pa zar vakvo nesto kako gore napisanoto se uste ima vo ovoj vek :wtf:


Jas sum domakinka (ama ne kako pisanoto gore :P :laugh: ), znaci jas imam raboten reguliran staz od 15 skoro 16 godini. Samata dadov otkaz i eve veke nekolku godini skoro 5 sedam doma.
No jas iako sedam doma ne sum finansiski zavisna od mojot soprug, imam prihodi koj sekoj mesec mi legnuvaat na smetka(toa veke e druga tema).

No bez razlika na seto toa jas sakam da rabotam, najpoveke radi toa mesanje, komuniciranje so luge, poinakvi obvrski nadvor od doma. Koga pocna trtlata vo gradinka bev na prag na zaposluvanje NO ete za zal so pretpostavenite ne najdovme zednicki jazik i ne se slozivme vo nekoj tocki :poimnemam:
Taka da zdravje boze, planiram da si ja dopolnam rabotnata kniska uste so nekoja godina raboten staz ;)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 28 Јун 2011 21:53 #143522

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
jas mislam deka ako sedam doma ke svrknam , ednostavno
sakam nekogas da odmoram , da sedam taka bez obvrski , ama posle 2 nedeli me fakaat ludi :laugh:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 29 Јун 2011 00:00 #143541

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
I jas ne sum tip za po doma. Bi sakala da si posedam nekoj mesec doma da se odmoram no za cel zivot neee.
Mojot son bi bilo da sum si gazdarica na dobra firma koja ima vraboteni i jas da si odam na rabota sekoj den a da ne se zamoruvam so finansiite. Da mozam da si zemam odmor koga sakam a ne sekoj den da ostanuvam na rabota i posle 16 casot zatoa sto na nekoj mu teknalo deka treba nesto itno. Da imam pari da si platam zena domakinka a jas da si odam po kozmeticari i da si uplakam odmori niz svetot.
No na zalost mojata realnost e poinakva. I jas i MM rabotime vo dobri firmi so solidna plata za nasi uslovi no kredit za stan,drug kredit, smetki, zeni za cuvanje dete i zaglavena sum vo debel minus.
Nemozam da si dozvolam ni kozmeticar, kupuvam novo koga nesto ke se skine i toa e toa.
Inace najveke sto me nervira na rabota e ostanuvanjeto prekuvremeno.Rabota preku glava nemozes edno kafe da ispies na raat i koga ke mi pratat itni mailovi vo 15.50 pa sedi sekoj den do 18 casot na rabota. Nekogas posakuvam da imam mnogu pari i da si dadam otkaz.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 29 Јун 2011 00:03 #143543

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Jas bev ovakva domakinka kako vo uvodnata poraka na Ane :) 3 godini se prcev uzivav kafinja shoping manikiri masazi razno razni drugi "hobija" no na kraj mi zdosadi pa se vrabotiv.
Ne osuduvam ni domakinki ni kariersistki nitu onie izzmegu. Na sekogo mu treba ova ili ona vo odreden period od zivotot. Jas rabotev i studirav a vo eden moment i na 2 fakluteta. Ziveev sama i za se se grizev sama pa koga mm mi ovozmozi malku da zdivnam so seto srce ja prifativ taa opcija i si bev domakinka nekoe vreme :) Sega sum i majka pa i prioritetite se menuvaat, ne bi se odkazala od kariera no sepak sakam da imam dovolno vreme i za deteto.
Definitivno sakam da ja prodolzam karierata no rabotite ke se menuvaat.
Последна промена: 29 Јун 2011 00:04 by Zvezdicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 29 Јун 2011 00:56 #143551

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Meni licno ne smeta momenat da budem domacica, dobro situirana naravno, ali bi mi jako smetao momenat da nisam samostalna i da je taj novac mog muza i da moze u svakom momentu da mi prigovara, ali i da me sutne zbog neke mladje, lepse..

Kolika, tolika, moja plata je meni velika kao kuca upravo zbog te samostalnosti, a inace, lako bih ja sebe zabavila i da mi nikada ne bude dosadno..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly, butterfly87

Ре: Домаќинка или вработена жена? 29 Јун 2011 00:58 #143552

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas imam dolgo i golemo rabotno iskustvo vo site mozni varijanti sto postojat.a toa se dolzi na mojot karakter,sakam se da vidam i probam.i mojot zaklucok na kraj e deka nema podobra varijanta za edna zena so familija,da raboti so part time job ili pola rabotno vreme.
rabotis,gradis kariera,se custvuvas korisno i produktivno vo opstestvoto,pridonesuvas za familijata a sepak ti ostanuvaat 4h dnevno koi so dobra organizacija mozes da gi raspredelis kako i kade sakas.i na kraj si 3/1 bez problem :laugh: kako ona na bart i yare:se sminkas,pravis gimnastika :otpozadi: i mesas mandza na sporet :hahaha:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, biljann, Синоличка, butterfly87

Ре: Домаќинка или вработена жена? 29 Јун 2011 01:03 #143553

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
1000 pati do sega sum si rekla - kje dadam otkaz i kje sedam doma i kje uzivam, pa dovolno imame za da ne moram da se nerviram za sitni pari kaj nepismeni pretpostaveni no...

Ne mozam da se zamislam kako domakjinka koja ne pravi nisto osven sto sedi doma, toa ednostavno ne e moj stil, ako nemam nekakvi prihodi koi kje bidat nezavisni od mm mislam deka kje poludam. Plus dodatok na situacijata e sveko mija sto e otrovno dosadna pa mislam deka ako ostanam so nea dva dena edna od nas kje ja najdat so noz vo grb :fijuk:

Za mene vazi onaa - Dzabe raboti dzabe ne sedi.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 29 Јун 2011 03:08 #143594

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас исто не можам да се замислам да седам дома и да не правам ништо корисно. Со чувањето на син ми бев целосно исполнета, ама како нарастува чуствувам дека ми треба нешто и надвор од дома.
Се согласувам со Mama Vase дека за жена најдовро е да работи неполно работно време. Секогаш ме нервира тоа да мора да одам на работа точно во одредено време и да седам до точно одредено време, па ако треба да излезам итно да барам дозвола од некој и да ми мрчи за најосновни потреби. Па сега со детево, ух, не можам ни да замислам што ќе беше да не се преселевме и да одев секој ден на истото работно место. Овде кога сакам си работам од дома, кога сакам одам во канцеларии. Кога ќе ми е мака паузирам со работата и по неколку дена, некогаш не спијам со денови да завршам, ама секогаш тоа што треба е завршено на време.
Значи, иако сум полна со амбиции и за кариера и за се во животот, сакам да работам нешто релаксирано барем додека му требам на детето/децата:), па после кога ќе заминат на студии може и да спијам на работа :laugh:
А, ако случајно останам без работа, најверојатно ќе продолжам со школување.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 29 Јун 2011 14:01 #143647

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ete jas rabotev od koga stanav apsolvent, prvo vo kafic, pa vo edna firma, posle vo druga i se taka dodeka ne se omaziv :hahaha: , a so toa se najdov vo potpolno razlicno opstestveno ureduvanje koe si ima svoi zakonistosti na koi treba da se prilagodis.

No, ne bese tesko da si najdam honorarna rabota, koja go pokriva mojot dzeparac. Momentalnite uslovi ne mi dozvoluvaat da rabotam poveke od nekolku casa vo denot i taka ke bide ute nekolku godini, od pricina sto deteto i opstestvenite normi tuka povrzani so toa ne ti dozvoluvaat poinaku.
Znaci moze da imas ogranicena kariera vo interes na deteto part time rabota e najnormalna pojava i sto e uste pointeresno ne se ni ocekuva da majka raboti poinaku.
Sekako deka ima bisnismenki, zeni karieristi koi zarabotuvaat poveke od dovolno, no toa direkno povlekuva privatna gradinka za deteto, bebisiterki, i slicno za da se zadovolat potrebite na deteto vo ramkite na strogo propisanite opstestveni normi.

Licno ne mi smeta, jas se cuvstvuvam ispolneta bidejki rabotam na istrazuvanja obrabotka na informacii, kontinuirano ucam od toa i se nadograduvam, paralelno mu pomagam na mm so negovite proekti, rabotime zaedno, sto znaci jas postojano rabotam bez razlika sto toa ne e materijalizirano so klasicna plata.
Последна промена: 29 Јун 2011 14:08 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 30 Јун 2011 14:39 #143707

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Па воведниот дел од Ане јас го имав пишано во една друга тема. Не сум била домаќинка, незнам како е, нескам да бидам традиционална домаќинка, како што била свекрва ми и некои други кои ги познавам... Но сакам да бидам ДОМАЌИНКА, како што пишав претходно добро ситурана и како ја замислувам таа домаќинка јас:

1.Има доволно слободно време за своите деца!
2.Има доволно слободно време да си посвети себеси!
3.Има доволно слободно време да посвети на куќата и сите работи и обврски во неа!
4.Има слободно време да и посвети на градината!
5.Има слободно време да посетува неколку курсеви ...
6.Има доволно слободно време да им посвети внимание на своите пријателики!
7.Има свое хоби( овде би го внела хобито, да има своја организација-фондација, можеби кога јас би се прашала, би имала хоби пишување некои книги, можеби дизајнирање на нешто-накит на пример, можеби правење вино(подразбира да има мини винарија), хоби и бла бла. Нели ова хоби би и донело на таа домаќинка и пари, но не би се нервирала од каде ке ги најде да ги вложи бидејки сопругот и е многу добро ситуиран..., би имала хоби дизајнирање и опремување на 1 стан, па дукан, па ....ЗАБЕГАВ НЕЛИ:laugh:

Сакам да бидатм таква ДОМАЌИНКА, и во претходната тема пишав ама можеби не бев јасна. Незнам дали би го издржала тој начин на живот?! :poimnemam:
Сега за сега сум вработена ТУРБО и од горенаведените освен точка 7 за хобито другото го стигнувам само едно 30% во еден месец да го завршам како сакам а тоа да ми озвожможи малку да се чуствувам исполнета еве зошто:
1.Бебушката ми ја чува свекрва ми, јас доаѓам дома во 17 часот додека ручам и раскренам доаѓа 18 часот а таа заспива во 21-21:30- според мене тоа е МНОГУ малку-сакам повеќеееее!!!.
2.Значи јас сум на коњот со тоа што барем 1 месечно посетувам козметичар, а за флизер некогаш и на 2 месци. Сакам повеќеее!!
3.Домашните обврски се ми се на трка, за викенд и сите знаете како оди што да ви причам!Сакам барем повеке од 2 пати во неделата јас да направам квалитетно јадење по мој терк и сите како луѓе да ручаме ...
4.Од гледањето на градината само фантазиите остануваат...
5. Кусеви 0- еден последипломски студиии и само одложувам...
6. Со пријателките срека што постојат мобилните и нели фацебоокот:laugh:
7.Хобито, што беше тоа?

Можеби сето ова е одраз на моја неорганизираност?Незнам, можеби е реалност!Не се жалам, се трудам максимално и ке се трудам да ја стигнам бараем 51% мојата замислена ДОМАЌИНКА!:laugh:

Но ако постои како горе опишаната ДОМАЌИНКА ЈАС ИСКРЕНО И ЗАВИДУВАМ!!!:zelen:

:love:
Последна промена: 30 Јун 2011 14:41 by Bubbi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Домаќинка или вработена жена? 30 Јун 2011 15:09 #143711

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
I jas kako Macika odma posle diplomiranje se rabotiv. Na momenti tolku mi prek..cuva od rabota i sakam da sum domakjinka. Preku nedela sve nesto na brzanje, izmoren od rabota, sekoja vtora sabota rabotam, pa ni vikendot ne mi e ko sto treba. Da ne praam muabet sto i na slobodna sabota znaat da me svikaat.

Spored mene majka mi ima idelana rabota za zensko. Nastavnicka od 1-vo do 4-to vo celodnevna. Prva smena rab. vreme od 08-12:30, vtora smena od 12 - do 16:30. Vikendi, leten raspust, zimski raspust...
I znam kako rastev - deca, maz, kuka - tip top sredeni i toa se do 5 saat popladne. A mene denot u 5 mi pocnuva :)

Tek dete koga ke dojde :poimnemam: Ke gi barame babite na pomos :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 30 Јун 2011 15:33 #143716

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Од списокот на Bubbi не можам да издвојам ни една точка дека ја имам или ја правам. Се` ми фали и некогаш ми е смачено од постојано трчање работа- дома, обврски, чистење и се` по ред. Ама, сепак не можам да се замислам како домаќинка. Може да ми биде интересно недела или две, ама не и долготрајно. Башка, домаќинка ти е најнеценета работа: ќе се убиеш од работа по дома, плата нема, и на крај треба да му свариш кафе на мажот кој , нели, уморен се вратил од работа.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamaAnita, Helix

Ре: Домаќинка или вработена жена? 30 Јун 2011 17:12 #143748

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Bubbi wrote:
Пја замислувам таа домаќинка јас[/b]:

1.Има доволно слободно време за своите деца!
2.Има доволно слободно време да си посвети себеси!
3.Има доволно слободно време да посвети на куќата и сите работи и обврски во неа!
4.Има слободно време да и посвети на градината!
5.Има слободно време да посетува неколку курсеви ...
6.Има доволно слободно време да им посвети внимание на своите пријателики!
7.Има свое хоби( овде би го внела хобито, да има своја организација-фондација, можеби кога јас би се прашала, би имала хоби пишување некои книги, можеби дизајнирање на нешто-накит на пример, можеби правење вино(подразбира да има мини винарија), хоби и бла бла. Нели ова хоби би и донело на таа домаќинка и пари, но не би се нервирала од каде ке ги најде да ги вложи бидејки сопругот и е многу добро ситуиран..., би имала хоби дизајнирање и опремување на 1 стан, па дукан, па ....ЗАБЕГАВ НЕЛИ:laugh:

Па ти како го опиша ова, не е домаќинка - туку вработена жена, што би рекол некој со парт тајм работно време. т.е сама да си го организираш времето. :laugh:
Инаку без разлика на тоа што и како ќе работиш, секогаш недостига слободно време, па и да се раскинеш од трчање исто му иде - секогаш нешто останува недовршено. Фали време. Денот има само 24 часа во кои мора да се изорганизира се, па затоа се оди со елиминација на оние понебитните работи и посветување време на битните.
Значи со она темпо со кое работам сега - кога сум на едно работно место - можам да најдам време и за кафе пиење со другарки, ама еднаш неделно. не може секој ден.
можам да најдам време да поиграм со син ми, да гледаме заедно тв, да го прошетам и тн. ама домашните обврски се оставени за викенд. И тоа само најважните.
Слободно време за себе - ќе украдам кога ќе го тутнам син ми кај бабите или татко му. И тоа време или ќе го искористам за дружба со другарките или пак да се разубавувам, учам курсеви и тн....
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Домаќинка или вработена жена? 30 Јун 2011 18:49 #143796

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Нема шанса да бидам домаќинка, не сум тој ков, сакам да покажам и докажам што можам, некој да го цени мојот труд, а да бидеш домаќинка која ќе прави се низ дома е тешко и не е ценето, може дел ден да работиш низ дома и ако речиш дека си уморна одма ќе те праша тм што си сработила :emm: И за шетање и уживање треба друштво ама како што ми се сите другарки зафатени џабе дома седење кога нема со кој кафе да пиеш. Првите месеци после пораѓајот доаѓав на работа по 4 часа и навистина беше супер, би сакала флексибилно раб. време, кога имам помалку работа да си одам порано, кога имам нормално ќе останам и покасно. Бидејќи секое попладне сум со керка ми немам баш време за себе или за работа низ дома ама не се грижам за тоа, се може да почека но не и ќерка ми и нејзините желби. Така домашните работи остануваат за викенд а за себе време не ми останува освен што ако веќе одам да се видам со некоја другарка и да помуабетам Ана мора да е со мене, нема на кој да ја оставам а не ни сакам, е сега колку е раат испиено кафето тоа е друг муабет, ама не ми пречи, не сакам со детето да сум само 1ч во денот, се си мислам дека и тие 5-6 часа се малку.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 30 Јун 2011 21:03 #143818

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
bart wrote:
Башка, домаќинка ти е најнеценета работа: ќе се убиеш од работа по дома, плата нема, и на крај треба да му свариш кафе на мажот кој , нели, уморен се вратил од работа.

iako jas ne mozam da se zamislam kako domakinka, sekoja cest na tie koi se! navistina toa e najneceneta rabota....

da se nadovrzam so vic :P

Si bile zena domakinka koja se grizela za svoite tri deca, i eden soprug koj naporno rabotel za da ja izdrzuva svojata familija. Sekoj den mazot se vrakal doma umoren i zenata mu prinesuval topol rucek, mu spremala cisti alista za utredenta, mu ja mestela postelata, na decata ne im dozvoluvala mnogu da mu dosagaat i postojano sama gi izdrzuvala samo za nejziniot soprug da nema dopolnitelni obvrski vo domot.
No nejziniot soprug sekogas znael da i prefrli: "zasto denes ima ova za rucek? ne mozese nesto drugo da napravis? zasto ovaa kosula si mi ja ispeglala? ne mozese 3-4 da mi ispeglas pa da si biram koja ja sakam? kakov e ovoj zivot? jas po cel den argatam... a ti, po cel den si doma, si lezis i si pravis sto si sakas... Pa sto pravese cel den?"

Eden den na zenata i doslo preku glava.
Se vraka mazot od rabota, i sto da vidi doma: decata uste vo pizami trcaat niz doma, goli bosi, po niv tecat fleki od sladoled, ni vo gradinka, ni vo skolo ne otisle, vo kujnata se e rasfrlano, mirisa na izgoreno, koj otvoril frizider taka go ostavil, koj izvadil tendzere taka ostavil, vo dnevnata se isporasfrlano, na site strani igracki, corapi, lebovi, grisinki... Odednas mazot se isplasil deka nesto se slucilo i pocnal panicno da ja bara zena mu. Koga, ja naoga zena mu vo krevet, si jade kolacinja i si gleda filmce na dvd, i mrtva ladna mu se nasmevnuva i mu vika: "zdravo zlato"
Mazot: "dobro li si? sto se slucilo?"
Zenata: "pa znaes kako ti sekogas me prasuvas sto pravam po cel den? E denes ne go pravev toa......"
Последна промена: 30 Јун 2011 21:04 by milicka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mami29, Bubbi, biljann, Frenky and this user have 8 others thankyou

Ре: Домаќинка или вработена жена? 01 Јул 2011 00:59 #143847

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Е, баш така ти изгледа домаќинката. Ма, сто пати е подобро да одиш на работа, колку за парите толку и за фактот дека ќе излезеш од дома и ќе се замешаш меѓу луѓе. А, домашните работи и вака и така никогаш немаат крај.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 01 Јул 2011 01:00 by bart.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, None-bt

Ре: Домаќинка или вработена жена? 01 Авг 2011 12:00 #146660

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
mene eve pocna da me jade od vnatre ova domakinkava , jes deka ne mi se odi na rabota kaj sto ke se zamaram so sve i svasta , ama nemozam veke doma , me fati safra gotovo :tupco:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bart

Ре: Домаќинка или вработена жена? 02 Авг 2011 07:25 #146736

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Ако имаш можност некаде да работиш, искачај од дома, затоа што монотонијата и секојдневието ќе те утепа. Не дека секоја работа е интересна, ама ако ништо друго ќе се замешаш со луѓе.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 03 Авг 2011 03:44 #146799

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Vo sekoj slucaj poubavo e na rabota,sekako deka ima vreme i za domasnite raboti malku e ponaporno no si poispolnet,popolnato vreme maxsimalno taka da nema mnogu vreme za nepotrebni grizi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 03 Авг 2011 04:29 #146808

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Јас сум нешто измеѓу, вработена домаќинка :) . Работам, ама од дома. Значи, заработувам, но „канцеларијата“ (т.е. компјутерот :P ) ми е дома. Вака е скоро 4 години. Претходно 11 години работев класично. Во овој период, со две деца, едно на школо и една бебушка, вака ми е одлично. Но само заради посветеноста на децата. Вака можам наутро кога го будам големиот за на школо да му посветам време, да го испратам до школо, да направиме муабет... Секое станување на бебушот имаме време да се погалиме, да си „направиме муабет“, денот да ни почне спокојно, без нервози и трчање и сл. Работното време не ми е класично, што значи некогаш имам работа 2-3 часа дневно, некогаш 10-12, и тогаш се оние хаотични денови кога ми фалат уште најмалку 4 раце за да стигнам се. Но не се жалам ;). Од домаќинските работи секој ден свежо зготвен ручек, секој ден чиста испеглана облека за сите итн. Значи, ништо посебно. Време за на фризер секоја недела сега немам, но најмногу заради бебушката.
Лоши аспекти-дома си,па според тоа на располагање си. Омилена реченица на мм кога мене ми префрла некоја обврска „и така ти си дома...“ :pardon: . Второ, колегите! Имав прекрасни колеги на претходната работа, дружење, муабети и смеење колку сакаш, се враќав полна со позитивна енергија дома. Тоа најмногу ми недостасува. Си ги обожавам децата, ама некогаш ми треба малку повеќе од само детски и бебешки муабети. Трето, не сум по дотерувањето, ама тогаш постојано си купував по нешто секој месец и внимавав како ќе излезам од дома. Сега наутро пижамите ги заменувам со тренерки, и некогаш ми фали да се „стегнам“ како порано :sram2:. Четврто, мислам дека и мм стана покомотен во врска со мене сега кога цело време сум дома, посебно сега кога и не излегувам заради малото (мислам на излегување како дружење без мм и без децата).
Инаку, имав период од 1 месец кога бев баш домаќинка. Станував наутро, носев дете во градинка, пазарев, чистев секој божји ден :P , правев ручек, земав дете од градинка, па на шетање со него, па играње дома... Првата недела бев воодушевена, втората и така и така, третата сето тоа веќе ми беше недоволно.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, bart

Ре: Домаќинка или вработена жена? 03 Авг 2011 07:58 #146836

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Токму тоа и јас го мислам: можноста да не бидеш само мајка и сопруга, туку жена со големо Ж напред.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 03 Авг 2011 07:59 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 03 Авг 2011 18:11 #146899

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Ako nekoj saka da me ubie, neka me ostavi doma da sedam. Jas sega shto ne odam mesec dena na rabota radi bremenosta (normalno neli, 9ti mesec sum) pa mislam deka zbesnav vekje! Edvaj chekam detevo da prkne i da pochnam na rabota da odam, normalno na onaa regularnata. Inaku, imam plan prvite mesec dena so bebeto da sedam, posle toa vekje da pochnam so part time job (da recheme 3 saati dnevno, samo za vikend) kolku da izlezam od doma, da zapalam kola i da se vozam sama niz grad, da se doteram, da se nashminkam, i fala bogu, da zarabotam. :tupco:
Znaci, ako treba za bez pari kje odam i kje rabotam neshto, samo doma da ne sedam. Jas sum TOTALNO antidomakjinski tip. Edinstveno od domashnite obvrski si ja sakam mojata gradina; da ja polevam trevata, cvekjinjata, drvjata niz dvor... Toa bi mozhela da go rabotam po doma. Za drugoto, poarno povekje kje rabotam za da zarabotam dovolno i da platam zhena da mi chisti, nego jas da se utepam od ribanje i pak nikoj da ne primeti.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Домаќинка или вработена жена? 11 Сеп 2012 20:27 #213058

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Дефинитивно не домаќинка :ne: Не се пронаоѓам во оваа "професија" ни под разно, воопшто не ме исполнува. Тоа ми е во втор план. Домашните обврски немаат крај. Работата е онаа што го краси човекот, што го прави да се чувствува корисно, убаво, исполнето, вредно... Кога жената е само домаќинка го има целото време на светот, но нема секогаш причина и повод да си пружи некое лично задоволство и да биде расположена, задоволна и среќна.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 11 Сеп 2012 20:28 by Независна.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.